خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

معرفی 9 تا از کاکتوس های برگ دار جذاب و دوست داشتنی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

کاکتوس‌ها همیشه جذاب بوده‌اند، چه زمانی که آن‌ها را در کارتون‌های زمان کودکی می‌دیدیم، چه زمانی که به‌عنوان یک گیاه خانگی در خانه یا محل کار از آن‌ها نگهداری می‌کنیم. گیاهانی مقاوم، زیبا و سرسخت که مخصوصا برای کسانی که زمان زیادی را نمی‌توانند برای مراقبت از گیاه صرف کنند، انتخابی عالی هستند. باتوجه به محبوبیت کاکتوس‌ها و نگهداری آسانی که دارند، در این مطلب از فروشگاه اینترنتی گل و گیاه گُل‌سِتان قصد داریم با هم به معرفی تعدادی از کاکتوس های برگ دار بپردازیم و با آن‌ها آشنا شویم.

البته که ناگفته نماند به‌صورت تکنیکی تمام کاکتوس ها برگ‌دار محسوب می‌شوند. در واقع خارهایی که بر روی کاکتوس‌ها می‌بینید در واقع همان برگ‌های تکامل یافته‌ای هستند که برای حفظ بیشتر آب و جلوگیری از تبخیر زیاد به این شکل در آمده‌اند، به‌عبارت دقیق‌تر ما در این مطلب می‌خواهیم به معرفی کاکتوس‌هایی بپردازیم که برگ‌هایی شبیه‌تر به آن چیزی که ما در ذهن داریم، دارند. با ما همراه باشید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

فهرست کاکتوس های برگ دار :


1. کاکتوس کریسمس (Schlumbergera)، از جمله محبوب ترین کاکتوس های برگ دار

یکی از محبوب‌ترین کاکتوس های برگ دار اشلومبرگرا یا همان کاکتوس کریسمس است. گیاهی اهل آمریکای جنوبی و از جمله گیاهان هوازی که در طبیعت روی درختان، گیاهان یا سنگ‌ها می‌روید. این گیاه معمولا سالی دوبار گل می‌دهد و به محیطی گرم و نورگیر نیاز دارد تا بتواند سرزنده بماند و گل‌دهی خوبی داشته باشد.

کاکتوس کریسمس ، از جمله محبوب ترین کاکتوس های برگ دار
کاکتوس کریسمس


2. ملکه شب (Epiphyllum Oxypetalum)

کاکتوس ملکه شب گیاهی قد بلند با برگ‌های فراوان است که گل‌های سفیدی را شکوفا می‌کند. ملکه شب همان‌طور که از اسمش می‌توان حدس زد شب‌ها شکوفا می‌شود. این گیاه یکی از گیاهان گران قیمت و خاص است. بنابراین اگر قصد خرید کاکتوس های خاص را دارید، ملکه شب یک انتخاب عالی برای شماست. گل‌های ملکه شب تنها در یک شب شکوفا می‌شوند، زیبایی خود را به رخ می‌شکند و سپس دیگر تا سال بعد با شما خداحافظی می‌کنند. به‌عنوان نکته آخر در مورد کاکتوس ملکه شب نیز گفتنی است که، ملکه شب آبیاری زیادی نمی‌خواهد و می‌تواند آب را درون خود ذخیره کند.


3. ریپسالیس باکسیفرا (Rhipsalis Baccifera)

ریپسالیس باکسیفرا از جمله کاکتوس های برگ دار با ساقه‌های فراوان است که به شکل برگ‌هایی استوانه‌ای رشد می‌کند. این گیاه را با کمی ارفاق می‌توان جزء کاکتوس های برگ‌دار شناخت. ریپسالیس باکسیفرا اصالتا اهل آمریکای مرکزی و جنوبی است، اما در مناطق استوایی آمریکا نیز رشد می‌کنند. مثل بسیاری از انواع کاکتوس ها این گیاه نیز به نور کامل خورشید و آبیاری کم نیاز دارد تا شاداب و سرزنده بماند.

کاکتوس ریپسالیس باکسیفرا
ریپسالیس باکسیفرا


4. کاکتوس ارکیده (Epiphyllum Hookeri)، کاکتوس برگ دار با برگ های دندانه دار

کاکتوس ارکیده کاکتوسی برگ دار با برگ‌های دندانه‌دار اهل مکزیک و ونزوئلاست. نوع بالغ این گیاه می‌تواند در تابستان و با نگهداری درست گل‌های بزرگ، سفید و معطر شکوفا کند، گل‌هایی که از دیدن‌شان شگفت‌زده خواهید شد و اصلا انتظارش را نخواهید داشت. این گل‌ها در شب باز می‌شوند و در سپیده دم دوباره بسته می‌شوند. برای نگهداری از کاکتوس ارکیده باید محلی نورگیر و گرم را برای آن فراهم کنید؛ محیطی که در آن دمای هوا به زیر 15 درجه سانتی‌گراد نرسد.


5. میوه اژدها (Hylocereus Costaricensis)

میوه اژدها یکی دیگر از کاکتوس های برگ دار با برگ‌هایی دندانه شکل و تقریبا گوشتی و اهل کاستاریکا، پاناما و نیکاراگوئه است. این گیاه به‌خاطر میوه خاص و متفاوتی که دارد مشهور شده است. به‌عبارت دیگر همان میوه اژدها یا دراگون فروتی که شاید دیده باشید. این کاکتوس به‌عنوان گیاه زینتی نیز محبوب است، زیرا گل‌هایی بزرگ و سفید رنگ دارد که بسیار جذاب هستند؛ گل‌هایی که علاوه‌بر زیبایی بسیار معطر و خوشبو هم هستند.

درخت میوه اژدها
میوه اژدها


6. علف مکزیکی (Dasylirion)، یکی از کاکتوس های برگ دارد بومی مکزیک

همان‌طور که از اسم این کاکتوس مشخص است این گیاه بومی مکزیک است. گیاهی با تنه گوشتی و برگ‌هایی بلند و شمشیر شکل که مثل دسته‌ای مو روی آن رشد می‌کنند. برخی از انواع این گیاه ماده و برخی نر هستند که هر کدام گل‌های متفاوتی شکوفا می‌کنند. علف مکزیکی برای سرزنده بودن نیاز به نور کامل خورشید نیاز دارد و نکته جالبی که درباره آن وجود دارد این است که این گیاه خوراکی است.


7. کاکتوس های گل سرخی (Pereskia)، گونه‌ای از کاکتوس های برگ دار با ظاهری متفاوت

کاکتوس های گل سرخی گونه‌ای از کاکتوس های برگ دار هستند که ظاهری متفاوت از بقیه دارند. این گیاهان برگ‌هایی متفاوت دارند و خبری از ساقه‌ها و تنه‌های گوشتی در آن‌ها نیست. این دسته از کاکتوس‌ها می‌توانند به شکل درخت، بوته یا حتی ساقه‌های رونده رشد کنند و انواع مختلف آن‌ها ظاهری متفاوت دارند.

کاکتوس های گل سرخی ، گونه‌ای از کاکتوس های برگ دار با ظاهری متفاوت
کاکتوس های گل سرخی


8. کاکتوس‌ حصیری (Rhipsalis)

یکی دیگر از کاکتوس های برگ دار که خودش گونه‌های مختلفی را شامل می‌شود کاکتوس حصیری است. این گیاه بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی آمریکاست و معمولا روی درختان دیگر یا سنگ‌ها رشد می‌کند. گفتنی است کاکتوس حصیری گل‌های کوچک و زیادی را شکوفا می‌کند که باعث جذابیت بیشتر آن شده و زیبایی آن را دوچندان می‌کند.


9. کاکتوس مهتاب (Selenicereus)

کاکتوس مهتاب شخصیت و ساختار جالبی دارد. گل‌های این کاکتوس در شب شکوفا می‌شوند و در روز بسته می‌شوند، درست شبیه کاکتوس ملکه شب! در واقع کاکتوس ملکه شب نیز یکی از زیر شاخه‌های همین گیاه است. گل‌های این گونه کاکتوس معمولا معطر و بسیار خوشبو هستند و از این جهت جزء کاکتوس های برگ دار محبوب به‌حساب می‌آیند.

کاکتوس مهتاب یکی از کاکتوس های برگ دار زیبا
کاکتوس مهتاب

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم لیستی از معروف‌ترین کاکتوس های برگ دار را به شما معرفی کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با شماره تلفن مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می‌توانید از سرویس باغبانی گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان


سوالات پرتکرار شما در مورد کاکتوس های برگ دار

آیا کاکتوس‌ها برگ دارند؟

در واقعا همه کاکتوس‌ها برگ دارند و خارهای رشد کرده روی تنه آن‌ها در واقع همان برگ‌های آن‌ها هستند که در طی گذشت زمان و فرایند تکامل به این شکل درآمده‌اند تا آب درون‌شان با سرعت کمتری تبخیر شود.

محبوب‌ترین کاکتوس برگ دار کدام است؟

کاکتوس کریسمس و کاکتوس ملکه شب جزء محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین کاکتوس‌های برگ‌دار هستند. هر دوی این گیاهان گل‌های زیبا و جذابی را شکوفا می‌کنند و همین موضوع باعث شده تا جز زیباترین و محبوبت ترین کاکتوس های برگ دار باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.