خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

روش نگهداری گیاه کالاتیا سندرینا

زمان مطالعه: 8 دقیقه

برگ‌های تیره گیاه کالاتیا سندرینا با طرح‌های ظریف صورتی رنگ خود، آن را بسیار زیبا و منحصربه فرد کرده است و جزو گیاهان آپارتمانی خاص محسوب میشود.
این گیاه هم مانند سایر اعضای خانواده کالاتیا، در روز برای جذب بیشتر نور خورشید برگ‌های خود را باز کرده و در شب قبل از خوابیدن، آن ها را جمع می‌کند!
اگرچه بدلیل خاص بودن این گل، معمولا پیدا کردن آن سخت است اما گل فروشی اینترنتی گُل سِتان شرایطی را مهیا کرده تا بتوانید این گیاه زیبا را تهیه کنید.
در ادامه با روش نگهداری گیاه کالاتیا سندرینا همراه شما خواهیم بود.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

روش نگهداری

نور

کالاتیا گیاهی گرمسیری است، پس باید در طول روز نور کافی اما غیرمستقیم خورشید را دریافت کند. آن را در نزدیکی یک پنجره نورگیر جنوبی با پرده نازک و یا دارای کمی سایه قرار دهید و مطمئن شوید که گیاه از بودن در آن مکان خوشحال است.
اگر پنجره جنوبی ندارید، پنجره‌ای غربی هم همین کار را برای گیاه انجام می‌دهد. اگر سندرینا برای مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، جزییات زیبای برگ‌هایش به مرور زمان کم‌رنگ می‌شوند.

رطوبت

کالاتیا سندرینا باید در محیط گرم و مرطوب باشد. بنابراین برای اینکه محیط گرمسیری (خواستگاه اصلی آن) را برایش تداعی کنیم ضمن اینکه آن را در محیطی گرم قرار می‌دهید، سعی کنید رطوبت کافی نیز برای آن فراهم کنید.
اگر دستگاه مرطوب کننده هوا دارید، سندرینا را در کنار آن قرار دهید و مطمئن شوید که گیاه در محیطی واقعا مرطوب قرار دارد.

برگ های گیاه کالاتیا سندرینا

آبیاری

همه انواع کالاتیا، نه فقط سندرینا، عاشق رطوبت هستند.
پس اگر عادت دارید گیاهان خود را بیش از حد آبیاری کنید، سندرینا انتخاب خوبی برای شماست.

سندرینا می‌تواند مقدار زیاد آب را به خوبی دریافت کند. نکته مهم این است که پس از آبیاری این گیاه باید از شر آب‌های اضافی خلاص شوید. می‌توانید این کار را به دو روش انجام دهید :

• سندرینا را در گلدانی پلاستیکی بکارید و سپس آن را در یک گلدان تزیینی قرار دهید.
• اگر زیر گلدان شما بسته است و دارای حفرات زه‌کشی نیست، گلدان را کج کنید تا آبهای اضافی از آن بیرون بریزد.

این کار بسیار مهم است. چون در عین حال که گیاه رطوبت را دوست دارد، بودن در خاکی بسیار خیس و غرق شده در آب را نمی‌پسندد. خیسی خاک سبب پوسیدن ریشه می‌شود، اتفاقی که ممکن است به مرگ گیاه منجر شود.

زمانی باید این گیاه را آبیاری کنید که خاک شروع به خشک شدن کرده باشد. این گیاه دوست ندارد که خاکی کاملا خشک داشته باشد، پس قبل از اینکه خاک بیش از حد خشک شود، گیاه را سیراب کنید.

در تابستان بسته به میزان خشکی خاک، باید هر هفته یا یک هفته در میان گیاه را آبیاری کنید.
در زمستان آبیاری باید به دو هفته یا ماهی یکبار کاهش پیدا کند، باز هم تعیین زمان آبیاری به درجه خشکی خاک وابسته است.
پس خلاصه آبیاری سندرینا را با هم بخوانیم :
• در هر بار آبیاری، آب زیادی به گیاه بدهید. دوست دارد همیشه مرطوب باشد.
• اجازه بدهید آب اضافی از گیاه خارج شود. سندرینا نمی‌تواند در چاله‌ای از آب قرار بگیرد.

خاک

همانطور که قبلا اشاره کردیم، این گیاه بودن در خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد. این یعنی باید در جست‌وجوی خاکی باشید که بتواند مقدار زیادی آب را در خود نگه دارد. بدین ترتیب هم گیاه برای مدت طولانی در رطوبت مطلوب خود قرار می‌گیرد، و هم نیازی نیست شما مرتبا آن را آبیاری کنید.
اگر خاکی با این مشخصات پیدا نکردید، مشکلی نیست. فقط باید گیاه را بیشتر آبیاری کنید تا خاک را مرطوب نگه دارید.

خاکی را برای سندرینا انتخاب کنید که بتواند در عین داشتن مقدار زیادی آب، به خوبی نفس بکشد. اگر خاک شما در صورت آبیاری شدن خیلی سنگین و متراکم می‌شود، بهتر است خاک را تعویض کنید.
چنین خاکی اجازه نمی‌دهد که هوا در حوالی ریشه جریان داشته باشد و همین امر به مرور زمان سبب خفه شدن ریشه میشود. هر چه خاک حاوی مقدار بیشتری از خزه و تکه چوب باشد، بهتر آب را در خود نگه داشته و جریان هوا را به خوبی در داخل خود برقرار می‌کند. پس خاکی مانند خاک پیت برای آن مناسب است.

کالاتیا سندرینا

آفات و بیماری ها

کالاتیا سندرینا مستعد ابتلا به تعدادی آفت خاص است، مانند کنه تارعنکبوتی.
اما خیلی جای نگرانی نیست، چون پس از ابتلای گیاه به این آفات با کمی مراقبت ساده می‌توانید کنترل اوضاع را به دست بگیرید.

یک راه عالی برای درمان این آفت، اسپری کردن محلول آب و مایع ظرفشویی به برگ‌های گیاه است. با این کار آفات موجود روی برگ محصور شده، گیر می‌افتند و در نتیجه از بین می‌روند.
پس از آن، برای چند هفته برگ‌ها را با یک دستمال نم‌دار تمیز کنید. این پروسه را باید برای هر هفته یا دو هفته یکبار تکرار کنید تا مطمئن شوید آفات در گیاه پخش نشده باشند.

کالاتیا سندرینا گیاه حساسی است. خوشبختانه، نشانه‌هایی وجود دارند که می‌توانید با تشخیص آن سریعا متوجه شوید که گیاه در شرایط مطلوبی نیست.
این نشانه‌ها شامل قهوه‌ای و شکننده شدن برگها، زرد شدن آنها، و تغییر رنگ نوارهای صورتی گیاه به رنگ سفید هستند.
رخ دادن این اتفاق‌ها به معنی مرگ گیاه نیست. ماجرا ساده‌تر از این حرفاست. این نشانه‌ها فقط به این معنی هستند که گیاه مراقبتهای مخصوص خود را دریافت نمی‌کند.

زمانی که برگها شروع به قهوه‌ای یا زرد شدن کردند، یعنی هوای محیط برای گیاه بیش از حد خشک است. در این شرایط، هر روز برگهای گیاه را مرطوب کرده یا از روش‌های دیگری برای افزایش رطوبت هوای محیط استفاده کنید.
اگر نوار صورتی رنگ سطح برگها به سمت رنگ پریدگی و سفید شدن متمایل شد، یعنی گیاه بیش از حد نیاز خود نور دریافت می‌کند. آن را به محیطی منتقل کنید که سایه بیشتری دارد. تفاوت به سرعت آشکار خواهد شد.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد روش نگهداری گیاه کالاتیا سندرینا لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوره گل و گیاه اینترنتی گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می‌توانید از خدمات باغبانی حضوری گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
978,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,000,000 تومان
فیکوس بلک در گلدان مواد آلی سفید
827,000 تومان
لوتوس سه تایی
679,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
645,000 تومان

سوالات پرتکرار شما درباره روش نگهداری گیاه کالاتیا سندرینا

چطور از کالاتیا سندرینا مراقبت کنیم؟

این گیاه به خاکی مرطوب نیاز دارد و از خشک بودن خاک آسیب می‌بیند، اما خیس بودن بیش‌ازحد نیز می‌تواند برای آن مضر باشد. برای نگهداری از کالاتیا سندرینا بهتر است گیاه در شرایط دمایی گرم و دمای محیط نیز بین 18 الی 23 درجه سانتی‌گراد باشد. گفتنی است کالاتیا سندریا می‌تواند برای کوتاه‌مدت در دمای حدود 15 درجه سانتی‌گراد نیز زندگی کرده و آسیب نبیند.

چطور به کالاتیا سندریا آب بدهیم؟

این گیاه حدودا به هفته‌ای یک بار آبیاری نیاز دارد و زمانی که حدود 5 سانتی‌متر بالایی خاک خشک شد، زمان آبیاری مجدد آن است. بهتر است این میزان آبیاری در زمستان کمتر شود، زیرا در زمستان خاک دیرتر خشک می‌شود و ممکن است ریشه‌های گیاه پوسیده شوند. به‌عنوان نکته آخر درباره آبیاری کالاتیا سندریا نیز گفتنی است که این گیاه کم‌آبی و خشکی بیش‌از‌حد را نیز نمی‌تواند تحمل کند و آسیب می‌بیند.

نور مورد نیاز کالاتیا سندریا چقدر است؟

این گیاه در محیطی با نور متوسط تا زیاد عملکرد خوبی داشته و سرزنده خواهد بود؛ منتها این نور باید غیرمستقیم و فیلتر شده باشد. کالاتیا سندریا می‌تواند نور کم را نیز تحمل کند، اما نور بیش‌ازحد و مستقیم به این گیاه آسیب زده و باعث سوختن برگ‌های آن خواهد شد.

چرا برگ‌های کالاتیا سندریا زرد می‌شود؟

زرد شدن برگ‌های کالاتیا سندریا نشانه‌ای از آب‌دهی بیش‌از‌حد و معمولا دلیل اصلی زرد شدن برگ‌های کالاتیا سندریا است. ضمن اینکه آبیاری بیش‌ازحد می‌تواند باعث آسیب دیدن ریشه و پوسیدن آن نیز شود. اگر نشانه‌هایی از زرد شدن برگ‌ها دیدید بهتر است ریشه‌ها را نیز بررسی کرده، قسمت‌های پوسیده را تمیز و خاک گیاه را نیز تعویض کنید.

چرا برگ‌های کالاتیا سندریا قهوه‌ای می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین دلایل قهو‌ه‌ای شدن برگ‌های کالاتیا سندریا کم‌آبی و کیفیت آب است. گیاهی که آب نامناسب با املاح معدنی بالا دریافت کند یا آب کمی دریافت کند و خاکش بیش‌ازحد خشک بماند آسیب می‌بیند و لبه برگ‌هایش قهوه‌ای خواهد شد. ضمن اینکه رطوبت ناکافی در محیط و خشک شدن هوای اطراف نیز می‌تواند باعث این مشکل باشد.

آیا کالاتیا سندریا نیاز به رطوبت دارد؟

بله. این گیاه برای سالم بودن نیاز دارد تا در محیطی با رطوبت تقریبا بالا زندگی کند، مخصوصا در زمستان و با وجود وسائل گرمایشی! در نتیجه در زمستان بهتر است رطوبت دستی به محیط اضافه کرده و برای تامین رطوبت کافی برای گیاه از اسپری کردن آب یا دستگاه بخور کمک گرفته یا گیاه را در محیطی مرطوب مثل آشپزخانه قرار دهید.

 چرا برگ‌های کالاتیا سندریا در شب بسته نمی‌شود؟

 بسته شدن برگ‌های کالاتیا سندریا در شب، یکی از مشخصه‌های جذاب آن است و جز ویژگی‌های ذاتی گیاه به‌شمار می‌رود، اما بسته نشدن برگ‌ها در طول شب نشانه‌ای از وجود نور زیاد در محیط است. این گیاه برای بسته شدن برگ‌ها نیاز دارد تا در محیطی کاملا تاریک قرار بگیرد در غیراین‌صورت برگ‌ها باز خواهند ماند.

چرا برگ‌های کالاتیا سندریا فر می‌خورد؟

فر خوردن و پیچ خوردگی برگ‌های کالاتیا سندریا نشانه‌ای از کم‌آبی و از دست دادن بیش‌از‌حد آب در گیاه است. درواقع این موضوع مکانیزمی دفاعی در گیاه است تا سطح مقطع برگ کاهش یافته و آب کمتری از دست بدهد. کم آبی، رطوبت کم یا گرمای بیش‌ازحد می‌تواند باعث چنین مشکلی شود. البته مشکلات ریشه‌ای مثل پوسیدگی ریشه، سوختن ریشه در اثر کوددهی یا بیماری نیز می‌تواند باعث ضعف گیاه در تامین آب کافی و پیچ‌خوردگی برگ‌ها شود.

۱۰ نظرات
 1. عظیم ستاره می گوید

  گیاه ما خشک شده و برگها چروکیده شده چه باید بکنیم

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام
   این گیاه نیاز به رطوبت محیطی زیادی دارد

  2. مارال می گوید

   دستمال رو خیس کنید و روش بکشید های ساقه ها

 2. علیرضا می گوید

  منظور از کود مایع دقیقا چه کودیه؟ لطفا اسمشو مرقون بفرمایید.دوم اینکه من این گیاهو داخل خونه و پشت پنجره گذاشتم ولی بازم برگاش داره خشک میشه و از بین میره،چکارش کنم؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام.
   این گیاه به رطوبت محیطی کم حساس میباشد. بنابراین افزایش رطوبت محیطی و تنظیم نور مناسب به رشد گیاه کمک مینماید.

 3. طاهره می گوید

  با سلام
  نوک برگهای گیاه من از قسمت پایین گیاه قهوه ای و خشک شده اند . البته گیاه من با فاصله سه متری از پنجره قرار دارد و من هفته ای دو بار گیاه را آبیاری می کنم.
  خوشحال میشم اگه لطف کنین و بگین مشکل کجاست.

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام . این گیاه به رطوبت محیطی کم بسیار حساس است .
   همچنین گیاه را به میزانی ابیاری کنید که نصف ان از گلدان خارج شود.

 4. مارال می گوید

  دستمال رو خیس کنید و روش بکشید های ساقه ها

 5. نیما می گوید

  وقت بخیر، کالاتیا اوربیفولیای من برگ جدید که میده کامل برگش باز نمیشه بقیه کالاتیا ها و مارنتا که کنارشن مشکلی ندارن علتش کمبود نور میتونه باشه؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   دلایل متفاوتی برای باز نشدن برگ این گیاه وجود دارد ولی مهمترین اون کمبود رطوبت، نور و آبیاری هست
   با توجه به خاستگاه این گیاه بهتر هست برای تامین رطوبت از جزیره و دستگاه بخور سرد استفاده کنید، گیاه رو در یک مکان با نور غیر مستقیم قرار بدین و هر زمان که بستر گیاه خشک بود آبیاری رو انجام بدین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.