خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

روش نگهداری گیاه آرالیا برگ پهن ژاپنی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

معرفی گیاه آرالیا

آرالیای ژاپنی، با برگ‌های ارتجاعی و محکم خود، تقریبا در هر محیط و هر شرایطی دوام می‌آورد؛ همین موضوع باعث شده که این گیاه بهترین انتخاب برای کسانی باشد که به تازگی باغبانی و نگهداری از گیاهان را آغاز کرده‌اند.
با گُل سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه آرالیا برگ پهن ژاپنی را بدانید.

اگر مکانی را سراغ دارید که هیچ گیاهی در آن رشد نمی‌کند، آرالیای برگ پهن ژاپنی را به آنجا ببرید! بعد از مدتی خواهید دید که آرالیای قهرمان، برخلاف گیاهان قبلی به خوبی به رشد خود ادامه می‌دهد.
آرالیا برگ پهن ژاپنی در محیط گرم و مرطوب تابستانی به خوبی رشد می‌کند، بخصوص اگر پس از آن وارد پاییز کمی سرد و خشک شود. توجه داشته باشید که در هوای خیلی سرد و خشک از بین می‌رود. نگهداری از آن واقعا آسان است.

در پاییز شاهد خوشه‌های زیبایی از شکوفه‌های سفید رنگ خواهید بود که بعدا به توت سیاه تبدیل می‌شوند. اگر باغچه شما پر از پرنده شد تعجب نکنید! پرندگان عاشق میوه‌های این گیاه هستند و تا زمانی که آرالیا میوه می‌دهد، مرتبا به باغچه شما سر می‌زنند.

آرالیای برگ پهن ژاپنی، با برگ‌های براق و ساقه‌های بلند خود، تا 2 حدود متر رشد می‌کند. هر چه آرالیا بیشتر رشد کند، بیشتر به سمت پایین خم می‌شود.
برگ‌ها‌ی زیبا، براق و سبز رنگ این گیاه  باعث شده که آرالیا برگ پهن در لیست‌ خرید گیاه آپارتمانی نقش مهمی را ایفا کند.   

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

روش نگهداری

اکنون روش نگهداری گیاه آرالیا برگ پهن ژاپنی را شرح میدهیم:

نور

خوشبختانه این نوع آرالیا می‌تواند گستره نوری وسیعی را تحمل کند، اما بهتر است همواره شرایط را برای آن ایده‌آل نگه دارید. گیاه نباید بیش از حد تحت تابش خورشید قرار بگیرد. کاهش سرعت رشد آرالیا نتیجه نور بسیار کم بوده، و در مقابل رنگ پریدگی و برگ‌های بی‌رنگ حاصل دریافت بیش از حد نور است.
اگر گیاه خود را در مکانی روشن و پرنور قرار داده‌اید، باید حواستان به خشک شدن خاک باشد. قهوه‌ای شدن برگ‌ها و یا رشد نامتوازن بخش‌های جدید نشانه‌های دریافت نور بیش از حد گیاه است.
حال در مورد انتخاب مکانی صحیح برای آرالیا، بهتر است آن را در کنار پنجره‌ای قرار دهید که با یک یا دو لایه پرده پوشیده شده باشد. اگر چنین مکانی در منزل ندارید، استفاده از لامپ‌های مخصوص نیز برای آرالیا مناسب خواهد بود.
ما یک راه کلی برای تشخیص کافی بودن نور در محل داریم: اگر نمی‌توان به راحتی در نور محیط به مطالعه روزنامه پرداخت، پس نور برای گیاه نیز کافی نیست. نتیجه قرار گرفتن آرالیا در محیط تاریک، خیس ماندن خاک و پوسیدگی ریشه خواهد بود.
هوای گرم برای این گیاه مناسب است، اما نمی‌تواند سرما و آب و هوای خشک را تحمل کند.

آبیاری

در طول فصول رشد گیاه، آبیاری مرتب بسیار ضروری است. هر زمان که سطح خاک خشک شد، گیاه را آبیاری کنید. با آمدن فصل زمستان، از میزان آبیاری کم کرده و صرفا برای جلوگیری از خشک شدن گیاه را آبیاری کنید.
آرالیا نسبت به خیس شدن خاک بسیار حساس است، به همین پس زه کشی خوب خاک و گلدان برای آن حیاتی است.
برای آبیاری گیاه آرالیای برگ پهن ، اجازه دهید روی خاک کاملا خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید.
آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه های این گیاه میشود.
و بهتر است از آب بدون کلر استفاده کنید.

دما

دمای مناسب برای نگهداری گیاه آرالیای برگ پهن ژاپنی 15 الی 20 درجه سانتی گراد میباشد به طور کلی این گیاه دمای کمتر را دوست دارد.

رطوبت

گیاه آرالیای برگ پهن نیازمند رطوبت بالایی است و در تابستان باید هر روز آبپاشی شود. همچنین برای تامین رطوبت میتوانید ظرفی پر از آب در کنار آن قرار دهید و یا زیر گلدانی بزرگ تری انتخاب کرده و آنرا پر از سنگ کرده و تا نیمه ی آن را پر از آب کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به نحوی که کف گلدان با آب در تماس نباشد.

شرایط مراقبت از آرالیا برگ پهن

خاک

آرالیا خیلی نسبت به خاک سخت گیر نیست. اما معمولا در خاک اسیدی بهتر رشد می‌کند. برای این منظور از مخلوط خاک گلدان اسیدی استفاده کرده و آن را با خاک معمولی ترکیب کنید.
مانند سایر گیاهان، خاک آرالیا نیز باید دارای زه کشی مناسبی بوده وبتواند آب اضافی را به خوبی از خود خارج کند.
با اینکه می‌تواند چندین سال در یک گلدان دوام بیاورد. اما بهتر است پس از گذشت چند سال، گلدان آرالیا را عوض کرده و آن را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.

کوددهی

در طول فصول رشد (بهار و تابستان) گیاه را مرتبا با یک کود مایع ملایم تقویت کنید. اما با آمدن پاییز و زمستان، کوددهی را به ماهی یکبار ( و شاید کمتر) کاهش دهید.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

هرس کردن

در ادامه ی روش نگهداری گیاه آرالیای برگ پهن ژاپنی باید بگوییم نیازی نیست این گیاه را خیلی هرس کنید. اما اگر برگ‌ها بیش از حد رشد کردند و یا گیاه کاملا به یک سمت خم شد، می‌توانید آن را کوتاه کنید.
اگر ظاهر مرتب و باطراوت گیاه برایتان مهم است، پس طبق یک برنامه ثابت به هرس کردن آنها مشغول شوید.
یکی از دلایل محبوبیت زیاد آرالیا، رشد آسان و سریع آن است. در واقع این گیاه زیبا می‌تواند سریعا رشد کرده و فضای زیادی را در منزل اشغال کند، بدون اینکه نیازی به رسیدگی ویژه داشته باشد. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که هر از گاهی آن را هرس کنید. در آغاز بهار، هرس کردن امری ضروری است؛ زیرا سبب متراکم و زیباتر شدن آرالیا می‌شود.
برگ‌های زرد یا ضعیف را جدا کرده تا گیاه برای داشتن رشدی بهتر تشویق شود. هنگام هرس کاری، همیشه از تیغ/ چاقوی تمیز استفاده کنید تا ریسک ابتلای گیاه به قارچ‌ها و عفونت‌های مختلف را از بین ببرید. هرگز مستقیما بافت‌های زرد شده را نبرید، زیرا این کار باعث گسترش آسیب در طول گیاه می‌شود. اگر بخشی زرد شده است، کمی از آن دور شده و از بخش‌های سالم برش بزنید.

تعویض گلدان

یک آرالیای بالغ، درختچه‌ای است با برگهای بزرگ و حدودا 3 متر ارتفاع!
آرالیای جوان می‌تواند هر سال به گلدانی با یک سایز بزرگتر منتقل شود. می‌توانید در حین تعویض گلدان، گیاه را به خوبی هرس کنید تا برای رشدی بهتر و بیشتر تشویق شو
اگر قصد دارید قلمه ای از گیاه جدا کنید، باید در این میان دست به کار شوید. هنگامی که گیاه به اوج ارتفاع خود رسید، هر یک سال در میان گلدان آن را عوض کنید و هرس کردن را با شدت بیشتری انجام دهید.
در مورد گیاهان قدیمی، باید هرس کردن را برای ریشه آنها نیز انجام دهید تا سالم و قوی باقی بماند. اگرچه بهترین حالت تعویض سالیانه گلدان است، اما آرالیا گیاهی است که می‌تواند به خوبی سالها دریک گلدان زندگی کند.

تکثیر کردن

این گیاه را می‌توان به دو روش قلمه زدن یا کاشت دانه تکثیر کرد.
البته کاشت دانه در منزل معمولا موفقیت آمیز نیست و به جوانه زنی منجر نمی‌شود؛ به همین علت تکثیر از طریق قلمه انتخاب بهتری برای انجام به صورت خانگی است.
برای پیروی از این روش، ابتدا یک ساقه را از گیاهی بالغ در اوایل فصول رشد (بهار و تابستان) جدا کنید. سپس، ساقه بریده شده را در یک گلدان حاوی خاک مرطوب قرار داده و آن را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید. تا زمان ظاهر شدن جوانه‌ها و رشدی تازه، قلمه‌ها را در محیطی گرم و مرطوب نگهداری کنید. برای حصول نتیجه بهتر، می‌توانید از هورمون ریشه نیز استفاده کنید. به طور کلی، قلمه باید طی یک الی دو ماه ریشه بزند.
آرالیا سریع و زیاد رشد می‌کند؛ بنابراین تا زمان رسیدن به اندازه نهایی، شاید بخواهید سالی یک بار گلدان آن را تعویض کنید. توصیه ما این است که صبر نکنید تا گیاه بسیار بزرگ شود و سپس دست به کار شوید، زیرا به علت پیچیدگی ریشه دیگر خارج کردن آن از گلدان سخت خواهد بود. پس اگر حس کردید گیاه بزرگ شده است، تعلل نکنید.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد روش نگهداری گیاه آرالیا برگ پهن ژاپنی، تکثیر و کاشت لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوره آنلاین گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می‌توانید از خدمات فوری باغبانی در محل گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

افوربیا قرمز در گلدان فلزی قرمز
1,086,000 تومان
افوربیا قرمز در گلدان فلزی مشکی
1,086,000 تومان
بونسای کاج با تنه چوبی تزئینی
913,000 تومان
فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
994,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان

مرور سریعی بر آرالیای برگ پهن ژاپنی

نام علمی : Fastia Japonica
نام رایج : آرالیای ژاپنی، گیاه برگ کاغذی
نوع گیاه : همیشه سبز / مناسب فضای بیرونی
سمی بودن : سمی نیست
قطر حدودی گلدان مناسب : 30-23 سانتی متر
دشواری نگهداری : آسان و کم دردسر

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
علت ریزش برگ‌های بخش پایینی آرالیای برگ پهن ژاپنی چیست؟

از دست دادن برگ‌های پایینی یک مشکل رایج و قابل توجه در نگهداری از این گیاه است. این اتفاق ناخوشایند می‌تواند نتیجه چند مشکل مختلف باشد که مهم‌ترین آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم:
تاریک بودن بیش از حد محیط، آبیاری نامناسب، مشکلات ناشی از تجمع آب در خاک و یا شوک‌های محیطی.
گیاه را به محیطی مناسب‌تر ببرید، طوری که نور خورشید بیشتری به آن بتابد؛ اگر به موقع عمل کرده باشید، ریزش برگ‌ها در یک هفته متوقف می‌شود. همیشه بهتر است که آرالیا را کم آب نگه دارید، تا اینکه آن را در آب اضافی غرق کنید. زیرا آن از جمله گیاهانی است که توانایی تطابق با خیسی مداوم خاک را ندارد.
احتمال نهایی می‌تواند تغییر ناگهانی محیط آرالیا باشد: اگر به تازگی گیاه خود را خریداری کرده‌اید، ریزش برگ‌ها به این دلیل رخ داده است که گیاه هنوز در حال عادت کردن به محیط جدید است. البته بهتر است که از این اتفاق جلوگیری کنید، پس توصیه می‌کنیم که نور محیط را بررسی کرده و یک مکان قطعی برای آرالیا مشخص کنید؛ به گونه‌ای که روزانه چند ساعت نور خورشید را دریافت کند.

علت قهوه‌ای شدن برگ‌های جوان چیست؟

اگر برگ‌هایی که به تازگی رشد کرده‌اند قبل از بالغ شدن، قهوه‌ای رنگ می‌شوند؛ دو علت وجود دارد:
قرار گیری بیش از حد در معرض خورشید و کمبود آب.
آرالیا به محیطی با نور کافی و غیرمستقیم خورشید و آبیاری مرتب نیاز دارد.
برگ‌های آسیب دیده را جدا کرده و شرایط محیطی را بررسی و اصلاح کنید؛ در نظر داشته باشید که حتما اشکالی در محیط هست که گیاه را آزار می‌دهد. پس باید تغییری ایجاد کنید تا از بروز مجدد این مشکل جلوگیری شود.
در بعضی موارد، کنه تار عنکبوتی می‌تواند مقصر این اشکال باشد. این حشره‌ی ریز و تقریبا شفاف، به آرامی کلروفیل را از درون برگ‌ها استخراج می‌کند. سطح زیرین تمام برگ‌ها (حتی برگ‌های سبز و سالم) را بررسی کرده و به دنبال شبکه‌های ظریف یا برآمدگی‌های شن مانند باشید، بخصوص در نزدیکی خط میان برگ.

نشانه‌های آبیاری بیش از حد یا بسیار کم آرالیای برگ پهن ژاپنی چیست؟

در طول فصول رشد، بین هر بار آبیاری صبر کنید تا یک سوم بالایی خاک خشک شود. در پاییز و زمستان، این فاصله را کمی بیشتر کنید. اما اگر آرالیای شما در طول روز نور خورشید را دریافت می‌کند، بهتر است سطح خاک را همواره مرطوب نگه دارید.
نشانه‌های آبیاری کم شامل قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها، تغییر رشد معمول، رنگ پریدگی یا ایجاد لکه‌های متعدد در سطح برگ‌ها هستند. این علائم در اغلب اوقات به دلیل 3 مورد اصلی بروز می‌کنند: نور بیش از حد خورشید، نیاز گیاه به تغییر گلدان و یا فراموشی شما در آبیاری!
نشانه‌های آبیاری بیش از حد نیز زرد یا قهوه‌ای شدن ساقه یا پژمرده و زرد شدن برگ‌های پایینی است. هرگز اجازه ندهید آرالیای شما در خاکی خیس و پرآب بماند و مهم‌تر از آن، گیاه را تنها زمانی آبیاری کنید که یک سوم رویی خاک خشک شده باشد؛ به ویژه اگر آن را در محیطی تاریک و کم نور گذاشته‌اید.

آیا می‌توان با تغییرات فصلی، آرالیای برگ پهن ژاپنی را به خارج از خانه انتقال داد؟

بله، می‌دانید که این آرالیا نیز از گرمای هوا لذت می‌برد. پس می‌توانید با رسیدن تابستان، آن را به خارج از خانه ببرید. فقط دقت کنید که گیاه را در مکانی سایه قرار دهید، زیرا تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند سریعا برگ‌های آن را بسوزاند.
حال که بحث به سایه رسید، باید یک هشدار به شما بدهیم که محیط خنک، مرطوب و تاریک سبب جذب قارچ بوتریتیس یا همان بیماری کپک خاکستری می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که آرالیا را در مکانی قرار دهید که هوا به خوبی در آنجا جریان داشته باشد.
در زمستان، به گیاه استراحت بدهید. این آرالیا در فصل زمستان وارد دوران خفتگی نمی‌شود، اما با کاهش سرعت رشد روبرو خواهد بود. گیاه را به مکان خنکی ببرید که دمایی کمتر از 7 درجه سانتی گراد را تجربه نکند. پس برخلاف تابستان، باید گیاه را به داخل خانه بیاورید. آبیاری را کاهش داده و کوددهی را نیز متوقف کنید.

۱۸ نظرات
 1. جهانگیری می گوید

  توضیحات خیلی خوب بودممنون از شما .سوالی داشتم ،مدتی ست گیاه آرالیای من رشدی ندارد وبرگی نداده چاره چیست؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام . با استفاده از اسپری اب، رطوبت گیاه و برگ هارا فراهم کنید.
   همچنین تنظیم نور مناسب برای گیاه و استفاده از کودهای تقویتی باعث رشد بیشتر گیاه میشود.

 2. نوید می گوید

  با عرض سلام خدمت شما
  بنده دوسال هست که ارالیا دارم و در تراس نگهداری میکنم و الان اول دی ماه است چند تای شکوفه داده میخواستم بدونم که گیاه را به داخل منزل و هوای گرم بیارم یا همان روی تراس خوبه تشکر از اطلاعات مفید شما

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گیاه آرالیا نسبت به سرمای زمستان حساس هست
   ارالیا یک گیاه داخلی هست و بهتر هست آنرا داخل اپارتمان خود نگهداری کنید
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 3. حمید می گوید

  امکان هست از مطالبتون تو مقالم استفاده کنم ؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   بله فقط لطفا با ذکر منبع

 4. ZAHRA SEYEDABADI می گوید

  آرالیای من رشد نمیکنه لکه های قهوه روی برگ هاش هست و حشره عنکبوتی پشت برگا راه میره چیکار باید بکنم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اگر حشره، ریز و قرمز رنگ هست و تار عنکبوت هم روی گیاه دیده میشه یعنی آرالیای شما دچار کنه تار عنکبوتی شده.
   قسمت های آلوده به این آفت رو تمیز کنید و از یک سم کنه کش برای سمپاشی گیاهتون در دو الی سه مرحله(بسته به میزان خسارت) استفاده کنید.

 5. سهیلا می گوید

  سلام.توضیحات بسیار راهگشا و کافی است.سپاس بابت توجهتان

 6. سهیلا می گوید

  سلام.توضیحات بسیار راهگشا و کافی است.سپاس

 7. R می گوید

  سلام خسته نباشین .من سه ماه است گیاه الاریا خریدم توی این سه ماه رشد خوبی داشته و گیاه کاملا سر حال بوده اما یکدفعه شروع کرده به زرد شدن برگ ها و کل برگ ها خمیده شده روبه پایین چرا ؟آیا خشک می شود؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   شرایط نگهداریتون به چه صورت بوده؟

 8. حمید شایان می گوید

  سلام.
  من تقریبا یک ماه و نیمه یه گیاه آرالیا خریدم. سعی کردم تمام نکات نگهداری رو رعایت کنم.
  اما بعضی ساقه هاش چین خورده و برگهای اون ساقه پژمرده شده و از بین رفته.
  من برای اینکه مشکل به بقیه گیاه سرایت نکنه ساقه ها رو جدا کردم. چکار کنم گیاهم شاداب شه

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   به احتمال زیاد گیاه دچار بیماری قارچی شده و حتما سه الی چهار دوره باید از قارچکش استفاده بشه
   بهتر هست گیاه رو با فاصله از گیاهان سالم قرار بدین و ساقه ای که خیلی آسیب دیده رو جدا کنید

 9. مجید می گوید

  سلام.چرا برگ گیاه آرالیای من براق نیست.و چگونه براق میشود. از ابتدا که خریدم براق نبود و سطح آن زبر و خشن است

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   بعضی واریته ها برگ ها براق ندارند و طبیعی هم هست
   در حال حال شما می تونید با یک پارچه آغشته به آب و مقدار شیر کم چرب برگ های گیاه رو تمیز کنید

 10. فاطیما می گوید

  سلام ممنون بابت مطالب خوبتون
  آرالیای من وقتی به خونه اومد کنه قرمز داشت. با سم ازبین رفتن و گیاه آفتی ندارد خاکی گلدان هم تعویض شده. اما برگاش الان که زمستان هست زود به زود پژمرده میشه یعنی اگه بخوام سرحال باشه باید هفته ۳ بار آب بهش بدم با اینکه خاک خیسی داره. چیکار کنم میترسم ریشه هاش پوسیده شه

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   آبیاری آرالیا در این فصل باید هفته ای یکبار و نهایتا اگر خاک خیلی خشک بود هفته ای دوبار باشد
   برای سرحال نگهداشتن گیاه باید هوای محیط رو مرطوب نگهدارید بنابراین از دستگاه بخور سرد استفاده کنید و یا هر روز برگ های گیاه رو با فاصله غبارپاشی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.