خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)

زمان مطالعه: 5 دقیقه

ادریسی پانیکولاتا

گیاه ادریسی پانیکولاتا بسیار برای باغچه‌های کوچک و خانگی مناسب است. جوانه‌های مخروطی شکل آن به ده‌ها شکوفه‌ی زیبا تبدیل می‌شود که با رنگ‌های سفید و صورتی خود در باغچه شما، تمام توجه را به خود جلب می‌کنند.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی


اگر به دنبال اضافه کردن کمی رنگ و انرژی به محیط هستید و در عین حال تمایل ندارید که خیلی برای نگهداری از گیاه زمان صرف کنید، خرید گل ادریسی پانیکولاتا با گل‌های زیبا یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای شماست.
با گُل‎سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه ادریسی پانیکولاتا را بدانید.

شرایط مراقبت گیاه ادریسی پانیکولاتا

شرایط نگهداری

نور

اگر انتخاب با خود گیاه باشد، قطعا مناطق پرنور را انتخاب می‌کند اما اگر شرایط فراهم نباشد، اصلا جای نگرانی نیست. چون ادریسی حتی در سایه هم به خوبی رشد می‌کند.
و ادریسی پانیکولاتا یکی از مقاوم‌ترین انواع ادریسی در برابر نواسانات نور خورشید است. با این وجود توصیه می‌کنیم روزانه حداقل ان را برای چهار ساعت در معرض دریافت نور خورشید قرار دهید. البته بهترین مدت زمان دریافت نور برای آن ، شش ساعت و یا بیشتر است، چون در این حالت ساقه‌ها قوی‌تر شده و گیاه برای گلدهی ترقیب می‌شود. در مناطق گرم‌تر، سایه بعدازظهر هم برای این گیاه می‌تواند مفید واقع شود؛ اما به هر حال آن “باید” روزانه مقداری نور روز خورشید را دریافت کند

دما

چون ادریسی پانیکولاتا می‌تواند به راحتی سرمای زمستان را تحمل کند، نیازی نیست در زمستان مراقبت خاصی برای آن انجام دهید. فقط کافی است یک لایه 7-5 سانتی‌متری از الیاف و مالچ بر روی خاک و حوالی ریشه گیاه بریزید تا در برابر یخ‎‌زدگی، برف و سرما از آن محافظت شود.

آبیاری

مثل تمام درختچه‌های تازه کاشته شده، پانیکولاتا هم در یکی دو سال اولیه کاشت خود نیاز به آبیاری منظم دارد. وقتی که به شرایط پایداری رسید، می‌تواند در مناطق خشک هم دوام بیاورد. البته هوای خشک ممکن است باعث توقف گلدهی این گیاه شود. به همین دلیل آبیاری منظم برای این گیاه بسیار مهم است تا بتواند گل‌های زیباتری ایجاد کند.

در فصول رشد (بهار تا تابستان)، گیاه را به طور منظم آبیاری کنید. اما در سایر فصول تنها هنگامی که گیاه خشک شد به آن آب بدهید. در فصل‌هایی که هوا خشک تر است، آبیاری را تقریبا هر دو روز یک بار انجام دهید.و مطمین از زه کشی مناسب گلدان باشد و گیاه غرقاب نکنید تا ریشه ی گیاه پوسیده نشود.

اگر برگ‌های زرد را در گیاه مشاهده کردید، در ابتدا باید به موقعیت آن برگ در تنه گیاه توجه کنید. برگ‌های زردی که محدود به ناحیه میانی تنه اصلی گیاه هستند، جای نگرانی ایجاد نمی‌کنند.
چنین عارضه‌ای غیر معمول نیست، بخصوص برای گیاهانی که در سال اولیه رشد خود هستند. در واقع اتفاقی که می‌افتد این است که با رشد بیشتر گیاه، برگ‌های بالایی حجیم‌تر شده و مانع از دریافت نور کافی برای برگ‌های زیرین می‌شوند.
در نتیجه این برگ‌ها نمی‌توانند انرژی کافی برای گیاه تولید کنند. آن‌ها از ذخایر خود در کلروفیل استفاده کرده و با تمام شدن این انرژی‌های ذخیره شده، زرد می‌شوند و در نهایت می‌ریزند.

اما اگر برگ‌های زرد، برگ‌های تازه هستند و یا به نقاط پایینی گیاه متصل اند، ماجرا فرق می‌کند. این مسئله نشانه آبیاری بیش از حد گیاه و یا مناسب نبودن زه‌کشی گلدان است. پس در چنین شرایطی الگوی آبیاری را اصلاح کرده و از مناسب بودن زه‌کشی اطمینان حاصل کنید.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

خاک

به طور کلی ادریسی پانیکولاتا خیلی نسبت به خاک حساس نیست، اما مثل سایر گیاهان، زه‌کشی مناسب خاک یک ضرورت است.
خاک همیشه خیس به فاسد شدن ریشه منجر خواهد شد، پس ان را در مکانی که برای مدت طولانی خیس و مرطوب باقی می‌ماند نکارید.

یک بستر خاکی خوب و غنی برای آن بسیار مناسب است. معمولا خاک معمولی باغچه برای این گیاه ایده‌آل است و حتی در خاک رس هم می‌تواند رشد خوبی داشته باشد، البته به شرط این که زه‌کشی مناسب را برای آن فراهم کنید.

این نوع ادریسی می‌تواند در درجات مختلف Ph به حیات خود ادامه بدهد، از خاک اسیدی گرفته تا کاملا باز. پس اگر در منطقه‌ای با خاک کاملا بازی/اسیدی زندگی می‌کنید، نیازی نیست هیچ تغییری در خاک بی‌نقص خود اعمال کنید! رشد ادریسی در چنین خاکی بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.

کوددهی

در اکثر شرایط آب و هوایی، نیازی نیست که مرتب به پانیکولاتا کود بدهید.
اگر دوست دارید که گیاه رشد سریع‌تری داشته باشد، باید در آغاز فصل بهار از کود مخصوص درختچه‌ها ( مثل کود گل رز ) استفاده کنید.
فراموش نکنید که کوددهی بیش از حد باعث تضعیف ساقه‌های این گیاه می‌شود. به کودهایی که در یک باغچه به گیاهان نزدیک پانیکولاتا می‌دهید دقت کنید. اگر آن‌ها دارای مقادیر زیاد نیتروژن باشند، با افزایش میزان رشد پانیکولاتا باعث نرم و ضعیف شدن ساقه این گیاه می‌شوند.

هرس کردن

این گیاه به هرس کردن نیاز دارد. یکی از بهترین زمان‌ها برای هرس کردن پانیکولاتا فصل پاییز است. چون با کم کردن وزن گیاه ریسک شکستگی و سنگین شدن ساقه در اثر بارش برف و باران کمتر شده و گیاه با سلامت بیشتری فصل زمستان را سپری خواهد کرد.

البته هرس کردن در فصل بهار هم مزایای خاص خودش را دارد، مثلا می‌توانید برگ‌ها و گلهای خشک شده و باقی مانده از زمستان را از گیاه جدا کرده و گیاه را سبکبال‌تر وارد فصل گلدهی کنید. نیازی نیست خیلی حساسیت به خرج دهید. گیاه زیبای ما خودش هر سال شکوفه می‌زند و شما را به دردسر نمی‌اندازد!
فراموش نکنید که نمی‌توانید ادریسی را با هرس کردن مداوم کوچک نگه دارید. اگر تمایل دارید ادریسی کوچک‌تری داشته باشید، بهتر است انواع کوچک ادریسی را تهیه کنید.

تکثیر

این گیاه هم با بذر هم با قلمه قابل تکثیر هست اما روش فلمه زدن متداول تر میباشد. و بهتر است از ساقه های جوان تر که هنوز که چوبی نشده اند استفاده کرد و باید 15 سانت از ساقه را جدا کرد.

سمی بودن

گیاه ادریسی توسط کودکان و یا حیوانات خورده شود، سمی است.

گیاه پول چینی (گیاه ثروت)
890,000 تومان
افوربیا قرمز در گلدان فلزی قرمز
1,098,000 تومان
افوربیا قرمز در گلدان فلزی مشکی
1,098,000 تومان
بونسای کاج با تنه چوبی تزئینی
925,000 تومان
فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
994,000 تومان

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با اورژانس گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می‌توانید از خدمات هرس باغچه گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.