معرفی گل میمون (Snapdragon) و روش کاشت و موارد مصرف

زمان مطالعه: 3 دقیقه

معرفی

گل میمون، گلی خاص و رنگارنگ است و شکوفه‌های آن کمی شبیه به اژدها هستند! میمون در هوای سرد بهتر رشد می‌کند و مرتبا شکوفه می‌دهد.
در ادامه ی معرفی گل میمون باید بگوییم ، تقریبا در هر رنگی یافت می‌شود و هم در بهار و هم در پاییز به خوبی به رشد خود ادامه می‌دهد. شکوفه‌های میمون، از پایین ساقه شروع به رشد می‌کنند و در جهت به حرکت خود ادامه می‌دهند! به همین جهت، شکوفه‌های میمون مثل یک خط طولانی روی ساقه قرار می‌گیرند.
اگر هنوز با گلهای شاخه بریده آشنایی ندارید مطلب اسم انواع گل طبیعی شاخه بریده با عکس را مطالعه کنید.

همانطور که گفتیم گل میمون سرمادوست است، به همین دلیل ممکن است در میانه تابستان دست از شکوفه دادن و رشد کردن بکشد. در چنین حالتی نگران نشوید، فقط آن را به خوبی آبیاری کنید تا مجددا در پاییز رشد خود را از سر بگیرد. منشا اولیه این گل نامشخص است، اما احتمالا متعلق به اسپانیا یا ایتالیا است.
با گُل‎سِتان همراه باشید تا پس از معرفی گل میمون ، نماد و موارد مصرف آن را بدانید.

تاریخچه

نام علمی این گل، Antirrhium  است. این نام، کلمه‌ای یونانی است و به معنی پوزه گوساله است. این نام به شکل خاص این گل برمی‌گردد. احتمالا حالت کشیده و مخروط مانند این گل، برای آنها تداعی­گر پوزه این حیوان بوده است!

نماد و معنی

افسانه‌ها می‌گویند گل میمون فرد را جذاب و خون گرم و محبوب می‌کند. در زبان گلها هم، گل میمون نماد فریبکاری ( احتمالا در راستای مخفی کردن یک اتفاق بد) و یا لطف و بزرگی است.

انواع

میمون انواع بلند و یا کوتاه دارد؛ سایر انواع آن در همین محدوده هستند. نوع کوتاه آن، حدودا بین 15 تا 40 سانتی‌متر هستند و ظاهری شلوغ، متراکم و پرگل دارند.

نوع بلند آن کمی از نوع اول خلوت‌تر است و تا ارتفاعی بین 80 تا 120 سانتی‌متر رشد می‌کند. گل میمون شامل رنگهای مختلف می‌شود، مثل : صورتی، بنفش، یاسی، سفید، زرد، نارنجی و یا شرابی.

باکس گل آنیسا
369,000 تومان
رز جاودان کلاسیک
430,000 تومان
رز جاودان دیو و دلبر
470,000 تومان
باکس گل روز آفتابی
996,000 تومان
سرخ باده
358,000 تومان

سمی بودن

گل میمون برای انسانها، حیوانات خانگی مثل سگ و گربه سمی نیست.

آشنایی با گل میمون

روش کاشت و نگهداری

میمون گلی سرمادوست است. اگر در آب و هوای خنک زندگی می‌کنید، میمون برای شما یک گل چندساله خواهد بود. یعنی چندین سال مداوم چرخه رشد خود را بدون وقفه و مشکل از سرخواهد گرفت.
در همچین مناطقی، بهترین میزان رشدو شکوفه‌دهی میمون در ایام خنک بهار، پاییز و گاهی آغاز زمستان خواهد بود.
در سایر مناطق، عملکرد سالانه خواهد داشت. یعنی پس از سال اول، دیگر با قدرت سابق به شکوفه دادن خود ادامه نمی‌دهد و شاید لازم  باشد آن را مجدد بکارید.

میمون به نور کافی خورشید نیاز دارد. اما چون خیلی اهل گرما نیست، منطقه‌ای را برای آن انتخاب کنید که کمی سایه هم داشته باشد.
در طول فصول رشد، برای چندهفته آغازین خاک او را خیس نگهدارید. اگر شکوفه دهی آن در تابستان متوقف شد، آّبیاری را ادامه دهید تا مجدد در پاییز به حیات خود ادامه دهد.

معطر بودن

میمون گلی معطر است و عطر شیرین دلنشینی دارد.

موارد مصرف

از میمون در تهیه ضماد استفاده می‌شود. این ضماد در درمان ورم، برآمدگی، تورم و التهاب پوستی بسیار موثر است.
همچنین در درمان بواسیر هم کاربرد دارد. گلبرگ‌های آن نیز برای استخراج رنگ طبیعی (اغلب سبز) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر نیاز به مشاوره گل و سوالی در رابطه با انتخاب گلدان مناسب گیاهتان داشتید می توانید زیر همین پست کامنت بگذارید تا کارشناسان گل و گیاه گُل‌سِتان به شما پاسخ دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.