خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

معرفی و روش نگهداری گیاه کالاتیا گورخری (ZebrinaCalathea)

زمان مطالعه: 7 دقیقه

معرفی

بدون شک کالاتیا گورخری یکی از زیباترین گیاهان خانواده کالاتیاست. برگ‌های آن با طرح گورخری زیبای خود، متعلق به مکزیک هستند. جایی که در آن کالاتیا گورخری با برگهای زیبا و بزرگ خود، در جنگلهای بارانی گرمسیری با شادمانی زندگی می‌کند.
گیاه کالاتیا گورخری اغلب در زیر درختان بزرگ رشد می‌کند. برگ های چتری شکل آن باعث حفظ بیشتر رطوبت می‌شوند، در نتیجه گیاه H20  بیشتری را برای خود ذخیره می‌کند.

در ادامه ی معرفی گیاه کالاتیا گورخری نکته ی جالب این است که این گیاه در روز پیچ و تاب برگهای خود را برای جذب بیشتر نور خورشید باز می‌کند و مجددا در شب قبل از خوابیدن آنها را جمع می‌کند. آن کمی نسبت به شرایط حساس است، اما اگر با علاقه به آن رسیدگی کنید، با شادمانی و طراوت در کنار شما زندگی خواهد کرد.
اگر در منزل گل و گیاه دارید پیشنهاد میکنیم روش نگهداری گیاهان آپارتمانی را نیز مطلعه نمایید.
حال با گُل سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه کالاتیا گورخری را بدانید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

مروری سریع بر کالاتیا گورخری

نام علمی : Calathea zebrina
نام رایج : کالاتیا گورخری
نوع گیاه : همیشه سبز چندساله / آپارتمانی
سمی بودن : سمی نیست
دشواری نگهداری : تقریبا سخت

گیاه کالاتیا گوخری با گلدان بتنی

شیوه نگهداری

پس از معرفی گیاه کالاتیا گورخری به شیوه نگهداری آن می‌پردازیم.

نور

حتی اگر کالاتیا در خواستگاه اصلی خود نیز باشد، مکانی دارای سایه نسبی را ترجیح می‌دهد. اگر کالاتیا گورخری را در خانه و به عنوان گیاهی آپارتمانی نگهداری می‌کنید، باید نوری غیر مستقیم و کم تا متوسط برای آن فراهم کنید. اجازه ندهید نور خورشید به طور مستقیم به آن بتابد، بخصوص در بعدازظهر که گرم‌ترین قسمت روز است. در غیر این صورت، برگ‌ها رنگ خود را از دست می‌دهند، نقاط قهوه‌ای رنگ بر سطح آنها پدیدار شده و یا شدیدا می‌سوزند.
اگرچه در نور کم رشد بهتری دارد، اما اگر در محیطی کاملا تاریک قرار بگیرد، سرعت رشد خود را از دست خواهد داد و ساقه‌هایی پژمرده ایجاد خواهد کرد. اگر چنین اتفاقی افتاد، آن را به مرور زمان به مکان‌های روشن‌تری ببرید.

آبیاری

یکی از چالش برانگیزترین بخش‌های نگهداری از کالاتیا گورخری این است که بتوانید خاک آن را بدون غرقاب کردن، همواره مرطوب نگه دارید. کالاتیا دوست ندارد در خاکی کاملا خیس زندگی کند، اما در عین حال نباید خشکی را نیز تجربه کند. اگر خاکش کاملا خشک شود، گیاه پژمرده خواهد شد و برگها لوله‌ای مانند می‌شوند.
تلاش کنید تا چنین شرایطی برای گیاه ایجاد نشود، چون وارد آمدن این نوع استرس‌ها آسیب‌هایی جدی به کالاتیا وارد می‌کند.

در حالی که گیاه به صورت فعال در حال رشد است، یعنی در طول بهار و تابستان، باید میزان آبیاری را برای مرطوب نگه داشتن خاک افزایش دهید. با آمدن زمستان، گیاه وارد فصل خفتگی خود شده و رشد با سرعت کمتری ادامه می‌یابد، پس باید میزان آبیاری را نیز کاهش دهید.

خاک این گیاه باید هفته‌ای چند بار مرطوب شود، البته این مساله ممکن است با توجه به شرایط آب و هوایی و دمای محیط متفاوت باشد. بهترین زمان آبیاری برای این گیاه زمانی است که چند سانت بالایی خاک کمی خشک شده باشد. آبیاری باید به حدی باشد که اضافه آن از زیر گلدان خارج شود و در سینی زیر گلدان جمع شود. مواظب باشید که آب جمع شده در زیر سینی با گلدان در تماس نماند زیرا می‌تواند باعث دیرتر خشک شدن خام و در نتیجه آسیب به ریشه‌های گیاه شود.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

آبی که به دمای محیط رسیده است در مقایسه با آب سرد برای کالاتیا بهتر است. آب سرد می‌تواند به گیاه شوک وارد کند.
کالاتیا گورخری به کیفیت آب نیز حساس است. اگر آب لوله کشی شما سنگین بوده و دارای مقادیر بالای فلوئور و کلر باشد، در نوک برگ لکه‌هایی قهوه‌ای رنگ ایجاد خواهد شد. استفاده از آب فیلتر شده یا آب باران را برای آبیاری کالاتیا توصیه می‌کنیم. می‌توانید آب لوله کشی را نیز در ظرفی روباز بریزید و اجازه دهید برای یک شب باقی بماند تا میزان اضافی کلر آن خارج شود.

دما و رطوبت

کالاتیا گورخری متعلق به مناطق گرمسیری است، پس دمای معتدل برای آن مناسب است. کالاتیا را همواره در بازه دمایی 24-18 درجه سانتی گراد حفظ کنید. نباید در نزدیکی دستگاه‌های سرمایشی/ گرمایشی قرار بگیرد.
بالا بودن رطوبت هوا برای حفظ درخشندگی برگها بسیار ضروری است
برای افزایش رطوبت هوا از دستگاه‌های مرطوب کننده یا سینی پر از آب کمک بگیرید. اگر نور خوبی در آشپزخانه و حمام خود دارید، می‌توانید کالاتیا را در آنجا نیز قرار دهید. همیشه گیاهانی را که به رطوبت نیاز دارند، در کنار هم قرار دهید.

خاک

بهتر است برای این گیاه از خاکی حاصلخیز، دارای ترکیبات ذغال سنگ و با زه کشی مناسب استفاده کنید.
از خاکی سنگین استفاده نکنید، زیرا این نوع خاکها رطوبت را بیش از حد در خود نگه می‌دارند و باعث بیمار شدن گیاه می‌شوند.
از طرف دیگر، خاکی با میزان بالای ماسه نیز برای کالاتیا مناسب نیست، چون خیلی سریع آب را از خود عبور می‌دهد و گیاه فرصتی برای جذب آن پیدا نمی‌کند. بهترین ترکیب خاک برای کالاتیا گورخری این است : یک قسمت خاک گلدان، دو قسمت ذغال سنگ، و دو قسمت پرلیت.

کوددهی

در طول فصول رشد، هر ماه کود مایع حلال در آب به آن بدهید. این کود را در یک چهارم قدرت استفاده کنید. از کوددهی بیش از حد پرهیز کنید و سالی چند بار خاک را به خوبی شست و شو دهید تا عناصر معدنی در خاک تجمع نکنند.

تکثیر

این گیاه را باید از طریق تقسیم گیاه، تکثیر کرد. این کار را می‌توانید در زمان تعویض گلدان انجام دهید و گیاه را از ریشه به دو یا چند قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را در گلدانی مجزا با خاکی جدید بکارید.
گیاه تازه تقسیم شده را در محلی سایه دار و گرم بگذارید و روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا مرطوب بماند. هر زمان که رشد جدیدی را در گیاه مشاهده کردید می‌توانید پلاستیک را از روی گیاه بردارید و مانند یک گلدان بالغ از آن مراقبت کنید.

آفات و بیماری ها

اگر گیاه را بیش از حد آبیاری کنید، شاهد فاسد شدن ریشه خواهید بود. اگرچه کالاتیا تقریبا بدون آفت است، اما ممکن است مورد حمله کنه تار عنکبوتی، شته و یا شپشک قرار بگیرد. که البته قابل رفع میباشد.

سمی بودن

کالاتیا گورخری برای انسان‌ها و حیوانات سمی نیست.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد روش نگهداری کالاتیا گورخری لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با دکتر گیاه پزشک گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می‌توانید از خدمات باغبانی در محل گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
چرا برگ‌های کالاتیا گورخری می‌ریزد؟

ریزش برگ‌های این گیاه نشانه‌ای از آن است که هوای محیط برای این گیاه بیش از حد سرد است. همچنین خشک بودن بیش از حد هوا نیز ممکن است باعث ریزش برگ‌های کالاتیا گورخری شود. بهتر است گیاه را در محیطی گرم و به دور از وسائل گرمایشی و یا بادهای بسیار سرد قرار بدهید.

چرا لبه برگ‌های کالاتیا گورخری قهوه‌ای می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین دلایل قهوه‌ای شدن لبه برگ‌های این گیاه کیفیت آبی است که دریافت می‌کند. آبی که املاح زیادی داشته باشد می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن لبه برگ‌های گیاه شود. همچنین رطوبت کم نیز می‌تواند باعث این اتفاق شود. گاهی برخی آفت‌ها نیز می‌توانند باعث این تغییر رنگ شوند.

چرا برگ‌های کالاتیا گورخری زرد می‌شود؟

زرد شدن برگ‌های این گیاه نشانه‌ای از دریافت آب ناکافی است. در طول فصل رشد، خاک این گیاه باید مرطوب باشد و البته از خیس شدن بیش از حد خاک نیز باید جلوگیری کنید. در هر بار آبیاری مطمین شوید که آب اضافه از زیر گلدان خارج شود.

چرا کالاتیا گورخری می‌میرد؟

یکی از مرسوم‌ترین مشکلاتی که برای این گیاه رخ می‌دهد آبیاری زیاد است که باعث پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود. این گیاه از خیس بودن بیش از حد خاک آسیب می‌بیند و نیاز دارد تا خاکی سبک و کمی مرطوب داشته باشد تا هوا بتواند در اطراف ریشه در جریان باشد.
مشکلات دیگری مانند کمبود رطوبت، آفات، استرس‌های دما و آبیاری کم نیز میتواند این گیاه را از بین ببرد.

چرا برگ‌های کالاتیا گورخری فر می‌خورد؟

فر خوردن برگ‌های کالاتیا نشانه‌ از دست دادن بیش از حد آب در گیاه است و گیاه با این کار سطح برگ را کاهش می‌دهد تا آب کمتری از دست بدهد. آبیاری کم، کمبود رطوبت و گرمای بیش از حد دلایلی است که منجر به این اتفاق می‌شود. آسیب دیدن ریشه به خاطر آبیاری زیاد، خاک سنگین و کوددهی زیاد نیز می‌تواند این اتفاق را رقم بزند. در این حالت گیاه نمی‌تواند از تمام قدرت ریشه خود استفاده کند و آب کافی را جذب کند.

آیا کالاتیا در آب ریشه می‌دهد؟

متاسفانه تکثیر این گیاه از طریق قلمه برگ یا ساقه امکان پذیز نیست. قلمه‌های بریده شده از این گیاه نمی‌تواند مشخصات همان گیاه اصلی را در خود حفظ کند و با ریشه دادن به گیاهی جدید تبدیل شود بنابراین کالاتیا گورخری را نمی‌توان از طریق قلمه و در داخل آب تکثیر کرد.

۴ نظرات
 1. سائده می گوید

  سلام ببخشید من این گیاه رو تازه خریدم ولی به اسم مارانتا
  پشت پنجره شمالی تراس دار هستش وبراش ازبخور سرد استفاده میکنم روزی یکی دوساعت روشن میکنم
  میخواستم ببینم کار دیگه هم لازمه که براش انجام بدم چون میترسم باتوجه به حساسیتش خراب بشه

  1. مسئول سفارشات و موجودی می گوید

   سلام. کالاته ا ویا مارانتا نیاز به رطوبت محیطی زیاد و نور متوسط دارد اسپری اب خوب هست.

 2. نفیسه می گوید

  سلام و روز بخیر
  خداااای من چقدر سخته نگهداریش )..:
  یک هفتس خریدمش ولی امروز دیدم کناره های برگاش داره زرد میشه قلبم وایساد ):
  سرچ کردم شمارو پیدا کرم و دیدم چقدر سخته نگهداریش، من خریدم گفتن هفته ای دوبار آب بده، نور کم و اسپری آب هفته ای یکبار
  حالا اینجا یه تناقضی که دیدم شما آبیاریش رو یکجا گفتین بدون غرقاب کردن یکجا گفتین به حدی باشه که از زیرش بیرون بیاد… ضمنا من همونجا هم که خریدم مثل این عکس برگهاش ایستاده نبودن و بیشتر حالت افتاده یه مقدار لول شده دارن (نمایشگاه گل گرفتم و همشون همینطور بودن)
  خیلی ممنون میشم کمکم کنید

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   بله نگهداری گیاه کالاتیا گورخری نیاز به دقت زیادی دارد و در هر شرایط آب و هوایی نمی شود از آن نگهداری کرد.
   غرقاب شدن گیاه با سیراب شدن آن متفاوت هست، سیراب شدن گیاه زمانی اتفاق می افتد که چند قطره از کف گلدان خارج شده باشد.
   بله هفته ای دوبار گیاه رو سیراب کنید، حتما برای گیاه جزیره تشکیل بدین و یا از دستگاه بخور سرد استفاده کنید تا برگ های گیاه شاداب و تازه باشد.
   کمبود رطوبت و کمبود بیش از حد نور باعث لوله و افتاده شدن برگ ها می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.