خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

آموزش کاشت گل نرگس، روش تکثیر و نگهداری همراه با معرفی گونه‌ها

زمان مطالعه: 16 دقیقه

معرفی گل نرگس

نرگس دسته ای از 50 گیاه مختلف پیاز دار، که از اروپا تا آفریقای شمالی می روید را شامل می‎‌شود. تاریخچه گل نرگس نشان می دهد که از دیرباز در بین مردم سراسر جهان محبوب و شناخته شده بوده است. بسته به نوع گونه آن، گلهایش می تواند به صورت تنها و یا دسته ای بر روی یک ساقه باشد. انواع گل نرگس امروزه در سراسر دنیا کشت می شود. پرورش گل نرگس در مناطق مختلف جهان انجام می‌شود.

به طور کلی، گلهای آن شبیه به یک ساز ترومپت و یا یک فنجان است که با 6 گلبرگ در اطراف خود، تزیین شده است. نرگس رنگ‌های مختلفی دارد؛ مثل سفید، زرد، نارنجی، صورتی و این روزها هم رنگ‌های جدیدتر که با اصلاح نژاد صورت گرفته است. اکثر گلهای نرگس عطر زیادی دارند اما گاهی اوقات برخی گونه ها بوی کمی هم دارند. گل‌های او در اواخر زمستان شکوفه می‌دهند. برگ‌های سبز رنگ او، مانند یک بند نازک و ظریف دور گلبرگ‌ها را احاطه کرده و شکل و شمایل مرتب‌تری به آن‌ها داده است.
جهت خرید گل نرگس و مشاهده قیمت‌ها می‌توانید به گل فروشی آنلاین گُل‌سِتان مراجعه کنید تا کمتر از 4 ساعت این گل های زیبا در خانه شما باشد.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

نام رایج : نرگس
نوع : پیاز دار
قد گل : 30 تا 60 سانتی متر
محوطه مورد نیاز برای کاشت گل نرگس : 15 تا 30 سانتی متر
زمان گلدهی : از اوایل آذر تا اواسط اردیبهشت
رنگ شکوفه : زرد
میزان نور مورد نیاز : نور کامل آفتاب تا کمی سایه
میزان آب مورد نیاز : متوسط
دشواری نگهداری : کم
نوع گل : برجسته و جلوه دار

تاریخچه گل نرگس

افسانه‌های یونانی

نام لاتین نرگس، Narcissus، از یک باور قدیمی یونانی گرفته شده است. در این افسانه گفته شده که یک حوری زیبا به نام “اکو”، عاشق یک جوان یونانی به نام “Narcissus” شده بود. اما او به اکو گفت که برود و او را تنها بگذارد. اکو با قلبی شکسته او را ترک کرد و با یادی از آن جوان زیبا به زندگی خود ادامه داد. وقتی این ماجرا به گوش Nemesis، الهه‌ی انتقام گیری در یونان باستان رسید نارسیسس را فریب داد و به داخل یک استخر بزرگ انداخت.

همانطور که گفتیم، نارسیسس جوانی رعنا، زیبا و خودشیفته بود. وقتی انعکاس تصویر خودش را در آب استخر دید، خم شد تا بتواند واضح‌تر چهره خود را ببیند و بیشتر لذت ببرد! اما غافل از اینکه همه اینها توطئه بود تا به داخل آب بیفتد و انتقام اکو از او گرفته شود. وقتی به داخل آب افتاد و غرق شد، نمسیس (الهه انتقام)، او را به یک گل نرگس تبدیل کرد.

تاریخچه گل نرگس

موقعیت نرگس در اروپا

تاریخچه گل نرگس نشان می دهد که انواع مختلفی از این گل در اروپا و آفریقای شمالی کشف شده است. از اطراف دریا تا علفزار و کوهپایه‌ها، از جنگل‌ها تا صخره‌ها و صحراها! در همه جا نرگس زیبا قابل رشد و زندگی کردن است. بیشترین تنوع نرگس، در اسپانیا مشاهده شده است. اما سایر کشورها هم مثل مراکش، پرتغال، فرانسه و ایتالیا هم انواع زیادی از نرگس را در طبیعت خود دارند. برای نخستین بار، نرگس در حدود 300 سال قبل از میلاد مسیح به باغچه‌ها آورده شد. گیاه شناس و فیلسوف یونانی ثئوفراستوس، انواع مختلفی از نخستین نرگس‌ها را در کتاب 9 جلدی خود به نام ” اطلاعاتی در مورد گیاهان” به چاپ رسانده است. نرگس توسط رومی‌ها به انگلیس آورده شد. انگلیسی‌ها در آغاز تصور می‌کردند که شیپور گل آن شفا بخش است، اما بعدها مشخص شد که نه تنها شفا بخش نیست، بلکه باعث ایجاد التهابات پوستی می‎شود.

طبقه بندی و کاشت نرگس در قرن نوزدهم

تا قرن نوزدهم، اطلاعاتی در مورد طبقه بندی انواع مختلف گل نرگس به طور جدی در دسترس نبود. اگرچه امروزه انواع مختلف این گل شناسایی شده اند و نام مخصوص به خود را دارند، اما در بین مردم انواع مختلف هم به همان نام نرگس شناخته می‌شوند. نرگسی که بیشتر در دسترس است، شیپوری زرد رنگ همراه با گلبرگ‌های متراکم دارد.
به دلیل محبوبیت این گل، انواع مختلفی از آن کاشته شده و با کمک پیشرفت علم گیاهان، با دستکاری‌های کوچکی رنگ‌ها و شکل‌های جدیدی برای او خلق شده است. گلبرگ نرگس‌های کلاسیک و اصیل زرد رنگ هستند، اما این روزها می‌توانیم گلبرگ نارنجی، سبز، قرمز و یا مخلوطی از این رنگ‌ها را هم پیدا کنیم. شیپور این گل هم در رنگ‌های مختلفی مثل زرد، سفید، صورتی، نارنجی، قرمز و یا سبز هم کاشته شده است.

کاشت نرگس در خانه

برخلاف لاله، پس از کاشت گل نرگس هر سال به گل دادن خود ادامه می‌دهد و محدود به همان سال کاشته شدنش نیست. بهترین مکان برای آن‌ها باغچه، حاشیه دیوار، باغچه‌هایی با گیاهان وحشی، و در جنگل‌ها در کنار درختچه‌ها یا درخت‌های انبوه و حجیم است. کاشتن تعداد زیادی از آن‌ها در کنار هم نه تنها مشکلی برای رشد ایجاد نمی‌کند بلکه باعث بهبود فرایند رشد آن‌ها می‌شود. پس بهتر است حداقل 6 پیاز نرگس در یک محوطه بکارید. پیاز نرگس به خوبی با سایر گل‌های بهاری همراه و آمیخته می‌شود.

روش کاشت

گل‌ زرد و طلایی نرگس، نماد فوق العاده ای برای آمدن فصل بهار است. اما آیا می‌دانید که چگونه و در چه زمانی باید آن‌ها را بکارید؟ اگر دوست دارید تا در مورد روش کاشت گل نرگس ، نگهداری و مراقبت‌های بعد از گلدهی نرگس بیشتر بدانید، ادامه مطلب را از دست ندهید.
نرگس یک گل چندساله مقاوم است که در اکثر مناطق آب و هوایی – به جز مناطق بسیار گرم و مرطوب- به خوبی رشد می‌کند. او کاشت پاییز است؛ پس نرگس زیبا را در فصل پاییز بکارید و در اواخر زمستان تا اوایل بهار منتظر گل‌های خوش رنگ او باشید.

نرگس‌های اصلی و قدیمی، زرد و سفید هستند، با شش گلبرگ که دور یک شیپور ترومپتی شکل را احاطه کرده اند. اما این روزها به لطف پیشرفت علم کشاورزی و کاشت گل‌ها، شاهد رنگ‌های متفاوتی از نرگس هستیم. روی یک ساقه نرگس، ممکن است 1 تا 20 گل رشد کند. هر چه تعداد گل‌ها بیشتر باشد، وزن ساقه بیشتر شده و ممکن است به سمت پایین خم شود. نرگس برای کاشته شدن بین درختچه‌ها و یا باغچه‌های باریک عالی است. همچنین یک باغ پر از گیاه و یا یک بیشه بزرگ هم می‌تواند به خانه ای برای این گل‌های بی نظیر تبدیل شود. خیلی از باغبان‌ها پایزهای نرگس را در تعداد بالا در باغ خود می‌کارند، به نظر شما چند نرگس در کنار هم؟ 100؟! خیر. بلکه کاشت هزاران نرگس در کنار هم برای آن‌ها خوش‌آیندتر است!

زمان مناسب کاشت

بهترین زمان کاشت گل نرگس در پاییز، و حدود 4-2 هفته قبل از سرد شدن زمین است.

انتخاب مکان مناسب کاشت

 • برای تکثیر گل نرگس جایی را انتخاب کنید که نور کامل یا حداقل جزیی خورشید را دریافت کند. بهترین شرایط برای رشد نرگس، زمانی است که او از نور کامل و کافی خورشید در آغاز بهار بهره ببرد.
 • اکثر نرگس‌ها می‌توانند در هر خاکی رشد کنند. اما بهترین خاک برای آن‌ها، خاک حاصل خیز همراه با زه کشی مناسب است. در فصول رشد، خاک را مرطوب نگه دارید. خیس بودن بیش از حد خاک بلافاصله باعث از بین رفتن ریشه نرگس می‌شود، پس از مناسب بودن زه کشی و کافی بودن میزان آب اطمینان حاصل کنید.
 • بسیاری از گونه‌های رایج نرگس، خاک خنثی را به خاک اسیدی ترجیح می‌دهند. اما بعضی هم هستند که در خاک بازی بهتر رشد می‌کنند. برای اینکه بدانید چه درجه ای از اسیدی بودن خاک برای نرگس شما مطلوب است، قبل از کاشت گل نرکس باید گونه نرگس خود را بشناسید و سپس برای انتخاب کود مناسب تصمیم بگیرید.
خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

جمع بندی (کاشت زبان ساده)

این گل به راحتی در خاکی با رطوبت متعادل و با زه کشی مناسب، و در نور زیاد و یا کم خورشید رشد می‌کند. بهترین خاک برای نرگس، خاک‌های مخصوص گلدان است.
در فصول رشد، باید خاک را مرطوب نگه دارید. زمان کاشت پیاز نرگس پیاز مهم است. این گل را باید تقریبا در اوایل (نهایتا تا اواسط) پاییز بکارید.

برای کاشت گل نرگس عمق خاک و گلدان، به اندازه پیاز گل بستگی دارد. به هر پیاز باید حداکثر در عمقی سه برابر بزرگ‌تر از اندازه خودش کاشته شود و روی آن هم حداقل به همین مقدار خاک ریخته شود. اگر می‌خواهید چند پیاز را در کنار هم بکارید، بسته به اندازه هر کدام، حدودا به اندازه 4 تا 10 پیاز بین آن‌ها فاصله بگذارید؛
به این ترتیب باید پیازهای درشت‌تر را دورتر از پیازهای کوچک بکارید تا فضای کافی برای رشد همه آن‌ها وجود داشته باشد.

اگرچه در ابتدا این فضای خالی بین پیازها خیلی جلب توجه خواهد کرد، اما به مرور زمان این فضای خالی توسط گلها پر خواهد شد.
شاید نیاز باشد اینجا یک فرمول کلی ارائه کنیم تا بهتر این اندازه‌ها را درک کنید : “برای کاشت گل نرگس هر پیاز را در عمقی مساوی با 6-3 برابر اندازه خود، و در فاصله ی 4-8 برابر اندازه خود با سایر پیازها بکارید.”

تکثیر انواع گل نرگس

 • برای تکثیر گل نرگس یک پیاز مناسب انتخاب کنید. پیاز خوب، نباید خشک شده باشد. و در ضمن، هر چه بزرگ‌تر بهتر!
 • پیاز را در عمق یک و نیم تا 5 برابری قد خودش بکارید. در فصل زمستان هم چک کنید تا حداقل 90 سانتی متر خاک روی پیاز گل نرگس را پوشانده باشد.
 • نرگس شلوغی باغچه را تحمل می‌کند. اما برای جلوگیری از وقوع چنین وضعیتی، بهتر است آن‌ها را در فاصله 10 سانتی متری از هم بکارید.
 • می‌توانید کمی کود مناسب برای پیاز گل‌ها، در حفره ای که برای کاشت پیاز گل نرگس حفر کرده اید بریزید.
 • در برابر وسوسه باز کردن و یا کندن غنچه‌های نرگس و لاله در اوایل پاییز مقاومت کنید! ممکن است شما با کندن برگی که غنچه را احاطه کرده است کمی زودتر شاهد گل‌ها باشید، اما به گیاه آسیب زده اید. آن برگ‌ها مانند پوششی هستند که از گلبرگ‌ها در برابر باد و سرمای باقی مانده از هوای زمستان مراقبت می‌کنند.
 • نرگس حاوی ماده ای به نام اگزالیک اسید است. این ماده برای اکثر حیوانات خانگی جونده بدطعم و آزار دهنده است. به همین دلیل بهتر است دور مکان کاشت گل نرگس را با صدف‌های محکم و بزرگ، و یا بازدارنده‌های مخصوص حیوانات خانگی بپوشانید.

پس از شکوفه دادن

بعد از این که گل‌ها در بهار شکوفه دادند، ممکن است بخش بالایی بعضی از ساقه‌ها از بین برود. در حقیقت، این برای جلوگیری از تغییر و نابودی دانه‌های گیاه صورت می‌گیرد. اگر برگ‌های این ساقه زرد شد، حتما آن‌ها را جدا کنید. این گل‌ها معمولا به سمت نور خورشید رشد می‌کنند و خودشان آفتاب را شناسایی و جذب می‌کنند، پس باید از آن‌ها انتظار رشد در هر نقطه از باغچه را داشت. این گل‌ می‌تواند تا سال‌ها با قدرت و زیبایی همیشگی خود رشد کند و باغچه شما را زیباتر کند. ولی اگر با گذشت زمان، تعداد و یا کیفیت آن‌ها کاهش پیدا کرد، می‌توانید یک برگ مرده از گیاه را جدا کنید و مجددا در خاک بکارید.

مطلب پیشنهادی : روش نگهداری گل نرگس

چگونه از نرگس کاشته شده در خاک یا گلدان نگهداری کنیم؟

کاشت گل نرگس در گلدان نیز امکان پذیر است. برای نگهداری و پرورش گل نرگس در باغچه و گلدان موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اگر پیاز گل رشد خوبی نداشت، به آن یک کود مناسب با نیتروژن کم و پتاسیم بالا اضافه کنید.
 • زمان آبیاری گل نرگس بهار است. به آن‌ها در هوای خشک بهار آب کافی بدهید. کم آبی باعث از بین رفتن جوانه و غنچه گیاه می‌شود.
 • برای مرتب کردن باغچه، گل‌های پژمرده را جدا کنید. ولی اجازه بدهید ساقه برای حداقل 6 هفته باقی بماند. ممکن است نرگس تازه ای رشد کند.
 • حواستان به گل‌ها باشد، اگر بیش از حد متراکم شدند و یا ساقه در حال خم شدن بود، با دست آن‌ها را مرتب کنید و دقت کنید که مانع رشد هم نشوند.
 • بعد از تمام گلدهی در فصل بهار، اجازه بدهید آنقدر رشد کنند تا خودشان بمیرند. آن‌ها را زودتر نبرید و جدا نکنید. گیاه نیاز دارد تا با رشد بیشتر، انرژی را برای سال بعد در پیاز خود ذخیره کند و بعد از بین برود.
 • برای از بین بردن گیاهان مرده، آن‌ها را از پایین ترین بخش ببرید و یا به آرامی با چرخاندن از خاک بیرون بکشید.
 • وقتی که رشد تمام شد و گیاهان هم به خواب زمستانی رفتند، برای تقویت خاک به آن کود استخوانی اضافه کنید.

آفات و بیماری

آفت و یا بیماری خاصی نرگس را تهدید نمی‌کند. اگر خاک و شرایط مناسب را برای او فراهم کنید، تقریبا هیچ دردسری از لحاظ بیماری و حشرات موذی برای شما نخواهد داشت. اگر خاک او به خوبی زه کشی نشده باشد، ریشه نرگس فاسد شده و از بین خواهد رفت. در شرایط خاص و در صورت عدم فراهم بودن ایده آل‌های گیاه، ممکن است آفاتی مثل پروانه، کرم، تخم عنکبوت و حلزون ظهور پیدا کند. ممکن است پوسیدگی، کپک و ویروس هم به ریشه این گل حمله کند. گاهی هم ممکن است که برگ‌های گیاه زرد شود. البته همانطور که گفتیم این مشکلات بسیار نادر است و اگر شرایط را برای او فراهم کردید، نیازی نیست نگران حضور افات باشید.

سمی بودن

 • به طور کلی نرگس برای حیوانات و حشرات جونده خوش طعم و مطبوع نیست. پس از این نظر خطر خاصی او را تهدید نمی‌کند.
 • نرگس برای حیوانات خانگی سمی است. پس مطمئن شوید که حیوان خانگی شما خیلی اطراف نرگس نچرخد!
گلدان رز جاودان
3,851,000 تومان
رز جاودان مهرسا پایه قرمز
694,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال Q&Q
2,506,000 تومان
رز جاودان موزیکال کوپه
961,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال ملودی
1,140,000 تومان

انواع گل نرگس

اگر شما میخواستید یک گل جدید خلق کنید، به سراغ چه ویژگی‌هایی می‌رفتید؟ قطعا با یک لیست طولانی از ویژگی‌های یک گل ایده‌آل روبرو می‌شدید. آن گل باید در عین زیبا و مقاوم بودن، نگهداری ساده ای داشته باشد. احتمالا تلاش می‌کردید تا عمر سالیانه او را افزایش دهید و مقاومت او را در هر شرایطی بالا ببرید. اگر او را نسبت به حشرات و بیماری‌ها و آفات هم مقاوم می‌کردید که عالی می‌شد! خبر خوب این است که این گل وجود دارد. این گل رویایی گلی نیست جز، انواع گل نرگس !

انواع گونه ها

امروزنه انواع گل نرگس را در سراسر دنیا می توان یافت اما حدودا 10 دسته اصلی برای گل نرگس وجود دارد. یکی از جالب‌ترین آن دسته‌ها، به نرگس “آلفرد پادشاه” معروف است. این نوع نرگس، از یک شیپور ترومپتی شکل تشکیل شده است؛ قد این شیپور مرکزی می‌تواند برابر یا بلندتر از گلبرگ‌های گیاه باشد. در این نوع، روی هر ساقه فقط یک نرگس رشد می‌کند.
این نرگس زیبای پادشاهی، در فصل بهار می‌تواند از 4 تا حدود 6 متر رشد کند! هر گل از این نوع نرگس، کاملا قائم و عمودی، با گلبرگ‌های زردی است که کمی پیچ و تاب خورده اند و در کنار هم، یک ترومپت زرد رنگ ساخته اند. این گل در اواخر زمستان شکوفه می‌دهد.

تاریخ نرگس با آلفرد پادشاه

او برای نخستین بار، در اواخر قرن نوزدهم در انگلستان توسط مردی به نام “جان کندال” کاشته شد. سپس در سال 1899 به جهان معرفی شد و خیلی زود با همان رنگ کلاسیک و رایج زرد در بین مردم محبوب شد. او سال‌ها به همان شکل ماند و تغییری نداشت. تا این که در دهه 1950، نرگس‌های زرد رنگ جدیدی به بازار آمدند که هم گل‌های بزرگ‌تری داشتند و هم دوام و مقاومت بیشتری. ولی از همان سال‌ها (1950) تا کنون، کاشتن پیاز گل خاص و بزرگ “نرگس آلفرد پادشاه” کاهش یافت.
به طوری که این روزها این گل اصلا در دسترس نیست، به جز تعداد بسیار محدودی از گل‌فروشان حرفه ای که برای جلوگیری از نابودی پیاز این گل تلاش می‌کنند. اما به افتخار پادشاه آلفرد، این نام هنوز زنده است و استفاده می‌شود.

بسیاری از نرگس‌هایی که امروزه به نام نرگس پادشاه آلفرد فروخته می‌شوند، در اصل یک پادشاه آلفرد واقعی نیستند. اما به دلیل گل بزرگ‌تر و زردتر خود و طبق یک قرار نانوشته، آن‌ها را هم به همان نام ارائه می‌کنند. البته بهتر است آن‌ها را نوع خاص و یا پیشرفت کرده نرگس آلفرد پادشاه بنامیم.

10 گونه معروف گل نرگس

1 – نرگس شهلا ( Trumpet Daffodils )

این نوع نرگس، یکی از کلاسیک‌ترین گل‌هاست. نرگس ترومپتی، بهترین نوع نرگس برای سنگفرش کردن باغچه است. هر شاخه‌ی آن، شامل یک گل بزرگ و جذاب زردرنگ است. معمولا برگ آن‌ها سبز-خاکستری است و حدودا 3-2 سانتی متر است. اگر شیپور گل نرگسی بلندتر از گلبرگ‌های آن بود، در این دسته قرار می‌گیرد.


نرگس شیپور بزرگ ( Large Cupped Daffodils )

2 – نرگس شیپور بزرگ ( Large Cupped Daffodils )

این نوع نرگس، مقاوم‌ترین نرگس موجود است و تقریبا برای هر منظوری مناسب است. مثل سنگفرش کردن باغچه، چیدن، دسته گل، تزیین ماشین عروس و … . او تنوع رنگی بالایی هم دارد : سفید، تمام درجات رنگ زرد، نارنجی، قرمز و صورتی. هر شاخه آن یک گل نرگس دارد.

 


نرگس پرپر ( Double Daffodils )

3 – نرگس پرپر ( Double Daffodils )

به جای یک شیپور، مرکز این نرگس از گلبرگ‌های خودش تشکیل شده است و به همین دلیل کمی شبیه به گل رز است. هر ساقه از این گل، می‌تواند حدود 20 نرگس روی خود داشته باشد. به همین دلیل برای سنگفرش کردن باغچه و یا چیدن بسیار مناسب است.

 


نرگس وحشی ( Jonquilla Daffodils )

4 – نرگس وحشی ( Jonquilla Daffodils )

این نوع نرگس، عاشق آفتاب سوزان تابستان است. به همین دلیل برای شهرهای گرم کشورمان بسیار مناسب است. پیاز این گل به خوبی با محیط تطابق پیدا می‌کند و نرگس‌های خوش رنگ و متفاوتی را به وجود می‌آورد. روی هر ساقه‌ی ظریف سبزرنگ او، چندین نرگس خوش بوی کوچک رشد می‌کند.

 


نرگس مینیاتوری ( Miniature daffodils )

5 – نرگس مینیاتوری ( Miniature daffodils )

این گل، ترکیبی از انواع مختلف نرگس‌های کوچک است که با هم تا حدود 15 سانتی متر رشد می‌کنند. او برای باغچه‌های سنگی، فاصله بین ریشه درختان و تحریک رشد گیاهان باغچه مناسب است. اگر بالکنی با نورگیر خوب دارید، می‌توانید این نوع نرگس را در یک گلدان مناسب بکارید، البته باید در زمستان او را از یخ زدن محافظت کنید. پیازهای متفاوتی برای این گل وجود دارد، که هر کدام بیش از دو ساقه نرگس ایجاد می‌کند.


نرگس شاعری ( Poeticus Daffodils )

6 – نرگس شاعری ( Poeticus Daffodils )

این گل‌های درخشان، گلبرگ‌های سفید دارند و یک نوار باریک قرمز، نوک شیپور میانی آن‌ها را تزیین کرده است. کمی بوی تندی دارند و یکی از مقاوم‌ترین انواع نرگس‌ها هستند. برای مناطق سردتر مناسب اند و به خوبی در باغچه رشد می‌کنند. آن‌ها برای دسته گل فوق العاده هستند.

 


نرگس شیپور کوچک ( Small cupped Daffodils )

7 – نرگس شیپور کوچک ( Small cupped Daffodils )

رنگ زیبای این نرگس، او را به یک گل متفاوت و خاص تبدیل کرده است. عمر طولانی دارد و می‌تواند سال‌ها به گل دادن خود ادامه بدهد. آن‌ها برای تزیین باغچه بسیار مناسب اند و ترکیب رنگ زیبایی را با سایر گل‌های بهاری ایجاد می‌کنند. همچنین می‌توانید آن‌ها را به صورت شاخه ای و در گلدان و دسته گل خود داشته باشید. هر ساقه از این نرگس، یک گل را پرورش می‌دهد. قد شیپور آن از قد سایر گلبرگ‌ها کوتاه‌تر است.


نرگس تاج شکافته ( Split corona Daffodils )

8 – نرگس تاج شکافته ( Split corona Daffodils )

این نرگس، ظاهری عجیب دارد و به سایر انواع نرگس‌ها شبیه نیست. شیپور میانی تا وسط دارای شکافتگی است و برخلاف سایر نرگس‌ها که شیپوری بسته دارند، این شیپور ظاهری باز و آزاد دارد. به همین دلیل اکثر آن‌ها بیشتر اینکه شبیه نرگس‌ها باشند، به گل ختمی شبیه اند. این گل بسیار خیره کننده است و با رنگ‌های زیبای خود، می‌تواند ظاهر متفاوتی به باغچه شما بدهد.


نرگس تازتا ( Tazetta Daffodils )

9 – نرگس تازتا ( Tazetta Daffodils )

نرگس تازتا در هر ساقه خود، تعداد زیادی گل کوچک دارد. عطر این نرگس شیرین و دلنشین است. آن‌ها می‌توانند چندین سال بدون کاهش تعداد و کیفیت نرگس های زیبا به شما هدیه دهند. مثل تمام انواع نرگس برای تزیین باغچه مناسب اند و حتی می‌توانید آن‌ها را به صورت شاخه ای خریداری کنید.

 


نرگس سه گانه ( Triandrus Daffodils )

10 – نرگس سه گانه ( Triandrus Daffodils )

 هر ساقه از این نرگس، حداقل دو گل زیبا دارد که به زیبایی به هم گره خورده اند و کمی شبیه گل فوشیا ( گوشواره ای) هستند. گلبرگ‌های بیرونی به سمت پایین تا شده اند و ظاهر زیبایی به آن داده اند. نرگس سه گانه بویی خوش و میوه مانند دارد. او برای باغچه، بریدن، دسته گل و سنگفرش کردن بسیار مناسب است.

گلدان رز جاودان
3,851,000 تومان
رز جاودان مهرسا پایه قرمز
694,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال Q&Q
2,506,000 تومان
رز جاودان موزیکال کوپه
961,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال ملودی
1,140,000 تومان

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد آموزش کاشت گل نرگس، روش تکثیر و نگهداری همراه با معرفی گونه‌ها لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با دکتر گل و گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می‌توانید از خدمات باغبانی درخت و گیاه آپارتمانی گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
۳۰ نظرات
 1. کتانه می گوید

  برای کاشت پیاز نرگس توضیح بیشتری لازم است مثلا زمستان پیازش راچ کنم از خاک بیرون بیارم و ……کرج زندگی میکنم .
  از توضیحات شما سپاسگزارم.

  1. مسئول سفارشات و موجودی می گوید

   سلام. کاشت پیاز نرگس در اذر ما در گلدان ویا باغجه هست نرگس نیاز به استراحت زمستانه دارد وبعد از ۶۰ روز میتئانید گلدان را به داخل بیاورید.

 2. وزیری نسب می گوید

  درود بر شما
  توضیحات و متن نوشته خیلی عالی و کامل بود
  ممنون ، استفاده کردیم
  یک سوال برام باقی ماند و آن اینکه :
  بعد از خشک شدن برگها بهتر نیست پیازها را از خاک خارج و پاییز دوباره بکاریم
  فکر کنم بد نباشه که خاک باغچه را شخم بزنیم تا هوایی و نوری بخوره لذا پیازها ممکنه در اثر این عملیات آسیب ببیند
  سپاس

  1. مسئول سفارشات و موجودی می گوید

   سلام. بعد از زرد شدن برگها میتوانید پیازها را در اورده وانبار کنید ودر ابان ماه در گلدان بکارید ویا در جای خود در باغچه نگهداری کنید.

  2. امیر می گوید

   سلام
   تشکر از مطلب مفیدتون

   من از تو جایی چندتا گل نرگس با ریشه و پیاز کندم آوردم خونه
   گل یا داده بودن و گلها رو کندن یا اصن گل ندادن
   برگ هم دارن

   لطفا بگید برا کاشتشون تو گلدان چکار باید بکنم؟
   تو آپارتمانم
   ممنون

 3. وزیری نسب می گوید

  درود مجدد
  دو نکته دیگه یادم آمد :
  ۱-درخصوص کاشت آن تو گلدان نیز اگر توضیح دهید ممنون می شوم
  ۲- من تو باغچه تعداد زیادی کاشتم ولی امسال بر عکس پارسال ، زیاد گل نداد ، آیا اینها هم مثل برخی درختان یکسال درمیان ، محصول خوب می دهند ؟

  1. مسئول سفارشات و موجودی می گوید

   سلام.پیاز گل نرگس نیاز به استراحت زمستانه دارد.در گلدان میتوانید بکارید.

   1. مریم می گوید

    سلام ممنون ازمطلب مفیدتون .پس الان که اواخرمهرماه هست میشه پیازنرگس کاشت ولی چون به دوره سرما نیازداره حتی اگر برف هم روی آن بباره باید بیرون ازمنزل باشه ؟

    1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

     سلام وقت بخیر .
     از اوایل ابان ماه می توانید پیاز نرگس را بکارید
     بعد از طی یک دوره سرما حدود اخر دی ماه می توانید ان را به داخل بیاورید تا گل ان باز شود

 4. امیر می گوید

  سلام
  تشکر از مطلب مفیدتون

  من از تو جایی چندتا گل نرگس با ریشه و پیاز کندم آوردم خونه
  گل یا داده بودن و گلها رو کندن یا اصن گل ندادن
  برگ هم دارن

  لطفا بگید برا کاشتشون تو گلدان چکار باید بکنم؟
  تو آپارتمانم
  ممنون

  1. کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان می گوید

   سلام. پیازها رو با برگ در گلدان در خاک کاشته و به حیاط منتقل کرده و ابیاری کنید.تا برگها زرد شده و خشک شوند.انهارا نه
   نگهداری کرده ودر پاییز دوباره ابیاری کنید. در اسفند ماه به داخل اپارتمان بیاورید.

 5. Parsa می گوید

  سلام میشه بگید وقتی الان داخل گلدون کاشتم کجا نگهش دارم؟بیرون خونه یا داخل خونه؟آبیاریش چطوری کی سبز میشه؟ممنون میشم کمی بیشتر توضیح بدهید

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بخیر .
   معمولا داخل خانه نگه داری کنید .رطوبت محیطی را با اسپری کردن اب روی برگ ها افزایش دهید

 6. مهدیه می گوید

  سلام ببخشید من سه سال پیش گل نرگس کاشتم ولی فقط سال اول برگ کردن و گل دادن ولی الان دوساله که زمستان اصلا سبز نمیشن درصورتی فصل گل نرکس پاییز و زمستان هست ولی گل های نرگس من از بهمن شروع به سبز شدن میکنن و گل هم نمیدن بعد دوباره خشک میشن من میخوام بدونم میشه الان که بهمن هست جاشون رو عوض کنم شاید درست شدن ؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   در ابان ماه پاز های گل نرگس را از خاک در اورده و در گلدان و یا باغچه ها بکارید ، سرمای پاییزه و زمستانه باعث گل انگیزی و تولید گل ها میشوند

 7. عاطفه می گوید

  سلام‌‌اگه‌برگ‌گل‌های‌نرگس‌رو‌بچینیم‌اشکالی‌نداره

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   تعدادی از برگهای گل نرگس را برای فتوسنتز روی بوته بگذارید

 8. ای شاپ می گوید

  عالی بود خیلی مطالب جالبی داشتی هرروز سایت شما رو بررسی میکنم

 9. مژگان می گوید

  سلاام .بنده تقریبا ۴ ساله گل نرگس کاشتم ولی گل نمیده فقط پاییز رشد داره تا بهار بعد خشک میشه تا سال بعد باید چکار کنم تا گل بده ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اگر پیاز گل نرگس رو کاشتید حتما باید یه دوره ۳-۲ ماهه تاریکی و سرما رو پشت سر بگذارند تا وارد فاز زایشی و گلدهی بشند

 10. مهدی می گوید

  با سلام من چهار پنج ساله پیاز این گل رو تو باغچه دارم هرسال برگ میده وخیلی هم با طراوت هست اما تو این سالها اصلا گل ندادن .مشکل چیه چیکار باید بکنم.ممنون

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   برای القای گلدهی در پیاز نرگس بهتر هست یک دوره ۸ هفته ای در پاییز تحت دمای پایین و تاریکی مطلق باشه تا به گلدهی تحریک بشه

 11. نرجس عابدی می گوید

  سلام خسته نباشید
  ی نفر ب من ی پیاز نرگس داده میخام بکارم اما ریشه نداره ،الان باید بذارم تو آب ریشه کنه بعد بکارم؟؟؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   پیاز نرگس رو داخل خاک سبک بکارید تا ریشه دار بشه

 12. یاس می گوید

  چجوری پیاز نر رو از پیاز ماده نرگس تشخیص بدیم؟گفتن اگه در کنار هم کاشته بشن زود گل میده درسته؟(لطفا جواب بدید ممنون میشم)

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   پیازهای نرگس نر و ماده ندارند

 13. رحیمی می گوید

  باسلام.جناب آیا نرگس در خاک شور رشد می کنه؟برای کاشت انبوه.حدود ۱۰۰۰متر زمین.

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   بله می تونید کشت کنید ولی بسته به درجه شوری خاک ممکن هست گل های با کیفیتی نداشته باشه یا اصلا به گل نرود.

 14. کامران می گوید

  سلام من پیاز نرگس را دو ساله که تو باغچه کاشته ام سال اول گل داد ولی امسال فقط برگهاش بزرگ شدند و گل نداد الان ۶ام فروردین هست چه زمانی پیازها را در آورم و تو گلدان بکارم و بعد از اینکه تو گلدان کاشتم آبیاری به چه صورت باشه و کجا نگهداری کنم و چه زمانی وبه چه طریق اماده سازی برای گلدهی سال بعد ؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   پیاز هارو در آواخر تابستان به یک مکان تاریک منتقل کنید و زمانی آبیاری کنید که خاک گیاه خشک هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.