خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

روش نگهداری گیاه آشیانتوس (Aeschynanthus)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

معرفی آشیانتوس

گیاه آشیانتوس، یک گیاه سلطنتی است!
نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است. حقیقتا نمیدانیم که چرا این نام را برای آن انتخاب کرده اند. اما هر چه که هست، ما نه تنها از آشینانتوس خجالت زده نیستیم، بلکه با افتخار آن را برای خانه‌های خود انتخاب می‌کنیم.
برگ‌های لایه لایه آن به همراه گل‌های زیبایش که شبیه رژ لب هستند و توجه تمامی پرنده ها را به خود جلب می‌کنند و در منزل هم با اضافه کردن رنگ و طراوت به محیط، تمامی نگاه ها را روی خود خیره می‌کنند.
اگر در آپارتمان ساکن هستید، می توانید گل و گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم و سایه را در فضای خانه پرورش دهید.

آشیانتوس بومی جنوب شرق آسیا است.فرقی نمی‌کند کجا،جنگل‌های آفریقا و یا آپارتمانی در تهران، آشینانتوس زیبا، بی دریغ سبزی و طراوت را به اطراف هدیه می‌دهد و شما را غرق در زیبایی می‌کند.
آشینانتوس متعلق به مناطق آسیایی است. آن گیاهی بسیار حساس، زیبا، شیک و منحصر به فرد است. به عقیده ما اگر تمام گیاهان توانایی رای دادن داشتند، حتما این گیاه را به عنوان ملکه خود انتخاب می‌کردند.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

راستش را بخواهید، هیچ چیز مانند یک گیاه گلدار محیط خانه را تغییر نمی‌دهد. گل‌ها همواره پیام آور شادی و سرزندگی هستند. بخصوص اگر گیاهی سبز، براق و زیبا حامل این گل‌های قرمز باشد!
نگهداری از آشیانتوس کار دشواری نیست. اگر کمی به او توجه کنید، همیشه گل‌های زیبای آن را تماشا خواهید کرد.
با گُل‎سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه آشیانتوس را بدانید.

شرایط نگهداری

نور

برای افزایش میزان گلدهی، باید گیاه را در داخل خانه، و در نقطه‌ای نورگیر قرار دهید جایی که ضمن دریافت کافی نور خورشید، اشعه‌ای مستقیم به آن نتابد. در نزدیکی یک پنجره در قسمت شرقی و یا غربی منزل شما، مکان مناسبی است.
هرگز گیاه را در معرض نور مستقیم قرار ندهید، زیرا سریعا سبب سوختن برگ‌ها خواهد شد.
اگر گیاه شما موفق به گلدهی نمی‌شود یا برگ‌های آن خیلی بلند و بدقواره شده است، احتمالا نور کافی به آن نمی‌رسد.

با گرم شدن هوا در فصل بهار، در صورت تمایل می‌توانید برای گیاه تنوع ایجاد کرده و آن را به خارج از خانه منتقل کنید، در این صورت نقطه‌ای را برای آن انتخاب کنید که در اکثر ساعات روز سایه باشد.
اشعه‌های مستقیم خورشید در خارج از خانه در مقایسه با زمانی که از یک پرده نازک عبور می‌کنند قوی‌تر بوده و می‌توانند آسیب بیشتری به گیاه وارد کنند. پس اگر نمی‌خواهید برگ‌های سوخته داشته باشید، گیاه را در نقطه‌ای پرنور قرار ندهید!

آبیاری

مطمئن‌ترین راه برای آبیاری آشیانتوس این است که اجازه بدهید قبل از هر بار آبیاری، یک چهارم بالایی خاک خشک شود. به عبارت دیگر، اگر صبر کنید و گیاه را فقط در حالی که خشک شده باشد آبیاری کنید، گل‌دهی را نیز تقویت می‌کنید. البته این که گیاه در کدام مرحله از رشد است نیز تاثیر مهمی بر میزان و دفعات آبیاری دارد :
• بهار تا تابستان : در طول فصول رشد، به طور میانگین هفته‌ای یکبار گیاه را آبیاری کنید.
• پاییز تا زمستان : در طول ماه‌های سرد سال، رشد آشیانتوس با سرعت کمتری ادامه می‌یابد؛ بنابراین به آب کمتری نیاز دارد. در این مدت، بهتر است هر 3-2 هفته یکبار به گیاه آب بدهید.

ساده‌ترین راه برای تشخیص میزان رطوبت خاک، استفاده از انگشت است. کمی انگشت خود را در خاک فرو کنید و اگر حس کردید یک چهارم بالایی خاک خشک شده است، گیاه را آبیاری کنید. همیشه گیاه را تا زمانی که آبهای اضافی از زیر گلدان خارج شوند آبیاری کنید.
نشانه عدم دریافت آب کافی، برگ‌هایی چروکیده است. اگر بیش از حد به گیاه آب بدهید، درخشش برگ‌ها از بین خواهد رفت. نکته مهم این است که برای داشتن گیاهی سالم، فراموش کردن آبیاری بهتر از غرقاب کردن آن است!

شرایط مراقبت از آشیانتوس

دما

بهترین بازه دمایی برای نگهداری آشیانتوس در داخل خانه، دمای بین 23 الی 29 درجه سانتی گراد است. آشیانتوس می‌تواند دمای کمتر از 15 درجه را نیز تحمل کند، اما سرعت رشد آن کاهش خواهد یافت. با رسیدن دما به کمتر از 10 درجه سانتی گراد، برگ‌های گیاه دچار آسیب‌های سطحی شده و ریزش خواهد کرد.
به خاطر داشته باشید که آشیانتوس متعلق به مناطق گرمسیری است، جایی که هوا در تمام طول سال پیوسته گرم است. پس دور از انتظار نیست که به گرما علاقه داشته باشد!

رطوبت

چون آشیانتوس گیاهی گرمسیری بوده و متعلق به مناطق همواره مرطوب است، ضروری است که تا حد امکان شرایط محیطی را برای آن بازسازی کنید. به وجود آوردن رطوبت مطلوب برای گیاهان آپارتمانی ساده است و چند راه مختلف برای این کار پیش روی شماست :


• یک بطری اسپری‌دار را با آبی که در دمای محیط است پر کرده و در طول هفته، چندین بار آن را به گیاه اسپری کنید.

• اگر آشیانتوس شما در گلدان‌های آویزی نیست و آن را در گلدان‌های معمولی کاشته اید، یک سینی را با سنگریزه‌های کوچک پر کرده و گلدان را روی آنها بگذارید. پس از آبیاری کامل گیاه، آب‌های اضافی که از زیر گلدان خارج می‌شوند توسط سنگریزه‌ها جذب شده و بدین شکل رطوبت هوای اطراف گیاه تامین می‌شود.

• اگر شرایط نوری حمام شما برای قرار گرفتن آَشیانتوس مناسب است، می‌توانید گلدان را در آنجا قرار دهید. مصرف معمول آب در آن مکان، رطوبت کافی را برای آشیانتوس فراهم می‌کند.
برای حفظ میزان رطوبت، هرگز آشیانتوس را در نزدیکی دستگاه‌های سرمایشی/گرمایشی قرار ندهید. این دستگاه‌ها هوا را خشک کرده و سبب آسیب دیدن گیاه می‌شوند.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

خاک

نگهداری صحیح از آشیانتوس، با داشتن خاکی سبک و کوددهی مناسب آغاز می‌شود. یک کود مایع 1-2-3 نتیجه‌ خوبی برای گلدهی گیاه خواهد داشت، البته مادامی که خاک را مرطوب نگه دارید.

کوددهی

برای افزایش رشد گیاه، در فصول رشد ( بهار تا اواخر پاییز) هر ماه به آن کود مایع رقیق شده اضافه کنید.

تکثیر

آشیانتوس را می‌توانید به کمک قلمه تکثیر کنید. قلمه را در خاکی تازه بکارید، به آن کود داده و مرتبا آن را آبیاری کنید. قلمه آشیانتوس را در مکانی پرنور قرار دهید. بهترین دما برای شکوفه زدن قلمه، 21 درجه سانتی گراد است. این گیاه جوان می‌تواند در فصل بهار، پذیرای میزان بیشتری از نور خورشید باشد.

زامیفولیا 9 قلاف سبز با گلدان مواد آلی
1,451,000 تومان
سانسوریا کراواتی امریکن با گلدان مواد آلی
855,000 تومان
زامیفولیا بلک 9 قلاف در گلدان مواد آلی استوانه بلند
1,743,000 تومان
دراسنا کامپکت با گلدان مواد آلی
553,000 تومان
سانسوریا ابلق پرغلاف در گلدان مواد آلی
1,119,000 تومان

هرس کردن

گیاه آشیانتوس بعد از فصل گلدهی باید هرس شود و کافیست ساقه ها کمی کوتاه کنید.

مشکلات احتمالی گیاه

اگر برگ‌ها زرد شدند و شروع به ریزش کردند، احتمالا گیاه به آب یا نور بیشتری نیاز دارد.
قهوه‌ای شدن دور برگها، نشانه دریافت بیش از حد نور، یا آب بسیار کم است.
اگر کپک، ضایعات یا تارهای قهوه‌ای-قرمز در گیاه مشاهده کردید، حتما با کمک صابون‌های ضدعفونی کننده گیاه را درمان کنید.
یک ضد آفت طبیعی، مانند روغن چریش می‌تواند آفات و حشرات معمولی گیاه را به راحتی از بین ببرد.
بهتر است از یک متخصص گیاهان در مورد نوع خاص آفت گیاه خود سوال کنید و طبق توصیه‌های او برای درمان اقدام کنید.

مروری سریع بر گل آشیانتوس

نام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis
نام رایج : سبد انگور
نوع گیاه : همیشه سبز/ آپارتمانی
سمی بودن : سمی نیست.
قد حدودی گیاه : 40-30 سانتی متر
دشواری نگهداری : معمولی
سایز حدودی گلدان مناسب: 15 سانتی متر. ( هر سال گلدان آن را عوض کنید.)

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد روش نگهداری گیاه آشیانتوس لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوره اینترنتی گل و گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می‌توانید با بررسی لیست خدمات باغبانی ما از خدمات باغبانی گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.