خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

روش نگهداری گیاه بابا آدم (Alocasia Amazonica)

زمان مطالعه: 14 دقیقه

معرفی گیاه باباآدم

ظاهر جذاب و اندازه بزرگ برگ‌های آن باعث شده که این گیاه به نام ‘ گوش فیلی’ هم شناخته شود. بابا آدم متعلق به جنگل‌های پرباران جنوب شرقی آسیاست، جایی که برگ‌های آن نقشی شبیه به چتر برای گیاه ایفا می‌کنند. اما حدودا از 1950، این گیاه به عنوان یکی از انواع گیاه آپارتمانی زیبا وارد منازل شد و تا به امروز یکی از محبوب ترین و نوستالژیک ترین گیاهان آپارتمانی است.
ما عاشق ظاهر جذاب و قد بلند این گیاه هستیم.
داستان جک و لوبیای سحر آمیز را به خطر دارید؟ آیا این گیاه شبیه آن گیاه افسانه ای جک نیست؟ اگر چه آن یک افسانه است و خیالی، اما ما ترجیح میدهیم آن را باور کنیم و این گیاه را سحرآمیز بدانیم.
با گُل سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه بابا آدم را بدانید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

روش نگهداری گیاه بابا آدم

سرعت رشد گیاه بابا آدم نسبتا آرام است. برای داشتن گیاهی شاداب با رشد مناسب باید شرایط مورد نیاز گیاه بابا ادم را فراهم کنید. اکنون روش نگهداری گیاه بابا آدم را توضیح می‌دهیم.

نور

به طور کلی گستره نور دریافتی توسط بابا آدم، از سایه تا نور کامل خورشید متغیر و بسته به نوع خاص گیاه آن متفاوت است.
حتما از فروشنده گیاه در مورد میزان مورد نیاز نور آن سوال کنید. جالب است بدانید معمولا بابا آدم‌هایی که به نور بیشتری احتیاج دارند، برگ‌های خوش رنگ‌تری هم تولید می‌کنند!
گیاه بابا آدم نور کافی ولی غیرمستقیم خورشید را ترجیح می‌دهد. آن را در خارج از مسیر تابش نور خورشید قرار دهید و مطمئن شوید که زیر نور خورشید در حال سوختن نباشد!

آبیاری

گیاه بابا آدم را در تمام طول سال مرطوب نگه دارید، چون آن گیاهی آب دوست است! همین موضوع باعث شده تا آبیاری بابا آدم به امری حساس تبدیل شود. چون باید خاک را مرطوب نگه دارید و در عین حال از غرقاب شدن آن جلوگیری کنید.
می‌توانید با انگشت خود، چند سانتی متر رویی خاک را کنار بزنید و میزان رطوبت را بسنجید. اگر خاک خشک بود، باید گیاه را آبیاری کنید.

بابا آدم به علت ورود به دوران خفتگی در طول فصل زمستان، به آبیاری کمتری نیاز دارد.
توصیه می‌کنیم به طور پیوسته اما کم به آن آب بدهید. توجه داشته باشید که گیاه بابا آدم بسیار مستعد به فاسد شدن ریشه در اثر آبیاری است.
در بهار هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یک بار به آن آب بدهید.
پس از توقف رشد آن در زمستان نگران نشوید، دوباره در بهار با دست پر بر می‌گردد.

فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
978,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,000,000 تومان
فیکوس بلک در گلدان مواد آلی سفید
827,000 تومان
لوتوس سه تایی
679,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
645,000 تومان

دما و رطوبت گل بابا آدم

با کاهش یافتن دما به زیر 15 درجه سانتی گراد، بابا آدم دچار مشکل خواهد شد. حتی بعضی از گونه‌های آن با سرد شدن هوا می‌میرند و مجدد از ریزوم خود جوانه می‌زنند.
این گیاه زیبا در هوای مرطوب رشدی فوق العاده خواهد داشت. برای افزایش رطوبت هوای اطراف گیاه، می‌توانید از روش سینی خیس استفاده کنید.
ابتدا گلدان را در سینی پر از سنگریزه قرار دهید، سپس روی سنگریزه‌ها آب بریزید،تا جایی که سطح آب موجود در سینی به زیر گلدان نزدیک شود.
این سیستم می‌تواند رطوبت هوا را برای بابا آدم مطلوب کند. مواظب باشید که گلدان تماس مستقیمی با آب سینی نداشته باشد.
گیاه بابا ادم را دور از بادهای سرد جاری از پنجره، در و دستگاه‌های سرمایشی قرار دهید.

خاک

بابا آدم را در خاک گلدان متخلخل (با زه کشی عالی) و یا خاک رسی مخلوط با دانه‌های درشت بکارید.
اجازه دهید قبل از هر دفعه آبیاری، چند سانتی متر رویی خاک تقریبا خشک شود. این کار کمک می‌کند تا خاک گیاه پس از آبیاری کامل “مرطوب” بماند، نه خیس.
خاک خیس و غرقاب شده زمینه ساز اصلی ابتلای گیاه به بیماری‌های قارچی است.

شرایط مراقبت گیاه بابا آدم

کوددهی

باباآدم مستعد دریافت مقدار بالای کود است، بخصوص گونه‌های بزرگ و عظیم آن.
در طول فصول رشد (بهار و تابستان)، مرتبا گیاه را با اضافه کردن کود مایع تقویت کنید. می‌توانید در مقادیر کم، از کودهای گرانوله هم استفاده کنید همچنین کود نیتروژن هم مناسب این گیاه است.

تکثیر

در ادامه روش نگهداری گیاه بابا آدم به تکثیر این گیاه می‌پردازیم:
مانند بسیاری دیگر از هم خانواده‌هایش- مثل پوتوس، زامیفولیا و مونسترا- بابا آدم نیز به راحتی از طریق قلمه زدن یا قسمت کردن تکثیر می‌شود. بهترین زمان برای انجام این کار، بهار یا آغاز تابستان است، یعنی همزمان با آغاز دوره رشد گیاه.

قدم اول:
با دقت گیاه مادر را از گلدان خارج کنید. با کمک انگشتان خود، خاک‌های اطراف ریشه را با ملایمت کنار بزنید.

قدم دوم:
به آرامی توپ ریشه را به توده‌های کوچک تقسیم کنید. مطمئن شوید که هر توده جدا شده، حداقل دارای چند غده سیب زمینی شکل در میان ریشه‌ها باشد.
شاید لازم باشد برای تکه کردن ریشه، از یک چاقو، تیغ یا قیچی تیز و تمیز کمک بگیرید. هر توده‌ی جدا شده، به یک گیاه جدید تبدیل خواهد شد.

قدم سوم:
هر قسمت را در گلدانی جداگانه بکارید. خاک آنها باید تازه باشد و بتواند زه کشی را به بهترین نحو انجام دهد. می‌توانید با اضافه کردن کمی پرلیت، زه کشی را تقویت کنید.
پس از کاشت در خاک، باید گیاه را آبیاری کنید. حتی می‌توانید قبل از انتقال مستقیم به خاک، آنها را در آب قرار داده و اجازه بدهید که قبل از کاشت، در ظرف آب ریشه بزنند.
این گیاهان تازه را در محیطی دور از دستگاه‌های سرمایشی/ گرمایشی قرار داده و محیط پایداری را برای آنها فراهم کنید. نگهداری از آنها، درست مانند نگهداری از یک بابا آدم بالغ است. البته برای شروع، بهتر است محیط کمی گرم باشد.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

آفات و بیماری ها

با اینکه بابا آدم گیاه مقاومی به نظر می‌رسد، اما کمی حساس هم هست.
بخش‌های مختلف این گیاه می‌توانند دچار مشکلات و بیماری‌های مختلف گیاهی شود. مانند برگ‌ها، ساقه و ریشه.
نشانه‌های ابتلا به بیماری در بابا آدم، معمولا به شکل نقاط قهوه‌ای/ مشکی همراه با حاشیه زرد رنگ بر سطح برگها ظاهر می‌شود.
پیشگیری از این مشکلات تقریبا ساده است. شما می‌توانید با عدم آبیاری بیش از حد، خشک نگه داشتن برگها و فراهم کردن گردش هوای مناسب در نزدیک گیاه شرایط را برای داشتن رشدی سالم فراهم کنید.

شایع‌ترین آفات بابا آدم شپشک معمولی، شپشک آردی، شته و کنه تار عنکبوتی است. برای پیشگیری از حضور آفات، می‌توانید هر چند هفته یکبار تمام بخشهای گیاه را با محلول آب و صابون اسپری کنید.
این کار ضمن سالم نگه داشتن گیاه، به پاک شدن گرد و غبارهای آن نیز کمک می‌کند. اما اگر گیاه به این آفات دچار شد، می‌توانید از روغن چریش (neem oil) و یا محلولهای مخصوص ضدعفونی استفاده کنید. این نوع محصولات هم آفات و هم تخم‌های آنها را از بین خواهد برد.

علل زرد شدن برگ بابا آدم

علل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد:

1- نامناسب بودن آبیاری

رایج‌ترین علت برای زرد شدن برگ‌های گیاه بابا آدم، نامناسب بودن میزان رطوبت خاک- یا همان آبیاری بیش از اندازه- است. بابا آدم دوست دارد در خاکی مرطوب (اما نه خیس و اشباع شده) زندگی کند. پس داشتن برنامه مناسبی برای آبیاری، بسیار کلیدی است.
هنگام آبیاری بابا آدم، باید آنقدر آبیاری را ادامه دهید که مقدار اضافی از طریق حفرات زه کشی موجود در زیر گلدان خارج شود. تخلیه مداوم زیرگلدانی و خشک نگه داشتن آن بسیار مهم است. گیاه نباید در آب دست و پا بزند! اگر آب باقی مانده در زیرگلدانی را دور نریزید، پایه گیاه خیس خواهد شد. اتفاق ناگواری که با آسیب زدن به ریشه، در نهایت مرگ گیاه را رقم می‌زند. زرد و قهوه‌ای شدن برگ‌های بابا آدم، اولین نشانه‌های احتمالی برای فاسد شدن ریشه است.
فراهم کردن رطوبت مناسب و پایدار برای بابا آدم بسیار ضرورت دارد. نوسان مداوم خاک بین خیسی شدید و خشکی مطلق، به گیاه اضطراب وارد می‌کند؛ فراموش نکنید که بابا آدم در برابر خشکی مقاوم نیست. پس برخلاف بعضی از گیاهان دیگر، نباید آن را بین دفعات آبیاری کاملا خشک رها کنید.

2- درجه رطوبت

رطوبت پایین و خاکی خشک، سبب پژمردگی و ظاهر شدن لکه‌هایی قهوه‌ای رنگ بر سطح برگ‌های بابا آدم می‌شود. زرد یا قهوه‌ای شدن کل برگ‌ها و ریزش آنها از عوارض بعدی این اتفاق هستند. اگر می‌خواهید شرایط را برای رشد آن کاملا ایده‌آل کنید، بهتر است رطوبت محیط را خودتان افزایش دهید. روش‌هایی مانند اسپری کردن آب به گیاه، استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا یا قرار دادن گلدان بر سینی آب و سنگریزه، بسیار کارآمد هستند.

3- نور نامناسب

بهترین رشد بابا آدم تحت نور فراوان اما غیرمستقیم خورشید انجام می‌گیرد. با این وجود آن می‌تواند میزان نور متوسط را نیز تحمل کند. اگر گیاه برای مدت طولانی در معرض تابش مستقیم قرار بگیرد، برگ‌ها دچار سوختگی خواهند شد. درست است که بابا آدم می‌تواند با محیط‌هایی کم نور نیز تطبیق پیدا کند، اما سرعت رشد آن کاهش خواهد یافت. حال اگر نور بیش از حد برایش کم باشد، برگ‌های زرد پدیدار می‌شوند.

4- آفات

یک بابا آدم ضعیف یا مضطرب، بیشتر در معرض هجوم حشرات قرار می‌گیرد. حشرات مکنده مانند کنه تار عنکبوتی، می‌توانند تمام رطوبت و مایعات موجود در گیاه شما را نوش جان کنند!
این مشکل سریعا خود را با زرد شدن برگچه‌ها و ساقه‌ها نمایان می‌کند. شپشک، شپشک آردی و کنه تار عنکبوتی به وفور در گیاهان آپارتمانی یافت می‌شوند. اگر به موقع آنها را از بین نبرید، تکثیر شده، از ساقه‌ها عبور کرده و در تمام بخش‌های گیاه حضور خواهند یافت. در واقع، دهان سوراخ کننده‌ی آنها گیاه را از درون خالی کرده و روند زرد شدن برگ‌ها را سرعت می‌بخشد. بخصوص اگر بابا آدم شما پیش‌تر به علت نامناسب بودن نور، کمبود عناصر ضروری یا مشکلات آبیاری دچار بیماری یا شوک بوده باشد.

5- بعضی از زرد شدن‌ها طبیعی هستند

آیا بابا آدم شما در حال رشد و ساختن برگ‌های تازه است؟ اگر شاهد بخش‌های جدید و جوان در گیاه بودید، نباید نگران ریزش برگ‌های قدیمی‌تر شوید. این برگ‌ها عموما در بخش پایینی گیاه هستند و زرد شدن آنها کاملا طبیعی است. در واقع گیاه با ریختن برگ‌های قدیمی، انرژی خود را برای گسترش برگ‌های جوان خود ارسال می‌کند.

در صورت قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های بابا آدم، چه باید بکنیم؟

1-کمی سایه برای آن فراهم کنید

با اینکه بابا آدم باید در نور کامل خورشید زندگی کند، اما گاهی اوقات در کمی سایه رشد بهتری خواهد داشت. اگر لبه برگ‌های بابا آدم شما در حال قهوه‌ای شدن بوده و برگ‌ها در آستانه سوختن هستند، یعنی گیاه بیش از حد نیاز خود نور دریافت می‌کند.
سعی کنید با یک وسیله، سایه موقتی برای آن ایجاد کنید. مانند چترهای بزرگ، صندلی بلند یا حتی یک تکه پارچه که بر ورودی نور کشیده‌اید. ببینید آیا پس از چند روز روند قهوه‌ای شدن متوقف شده است؟
اگر به علت خشک شدن سریع خاک، مجبورید دائما بابا آدم را آبیاری کنید؛ این نیز یعنی نور خورشید زیادی به گیاه می‌تابد.
اگر خورشید مشکل گیاه شماست، آن را به محلی دارای سایه نسبی منتقل کرده یا یک آفتاب گیر برایش مهیا کنید.

2- به آبیاری توجه کنید

آب زیاد یا آب کم، هر دو می‌توانند سبب قهوه‌ای شدن برگ‌ها شوند. اما به نظر می‌رسد کم آبی دلیل قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها باشد.
می‌دانید که بابا آدم از گیاهان آب دوست است، پس بدیهی است که در صورت عدم دریافت آب کافی و دچار شدن به شرایط خشکی، آسیب زیادی خواهد دید. قبل از آبیاری، خاک گیاه را چک کنید. یک حفره تقریبا 10 سانتی متری در خاک ایجاد کرده و رطوبت آن را بسنجید. اگر خشک بود، باید دفعات آبیاری را افزایش دهید. اگر هنوز خیس بود، چند روزی صبر کنید و دفعات آبیاری را کمی کاهش دهید.

3- استفاده از حشره کش را محدود کنید

اگر به تازگی برای خلاص شدن از شر شته و یا کنه تارعنکبوتی از حشره کش استفاده کرده‌اید و امروز شاهد قهوه‌ای شدن برگ‌ها هستید، احتمالا آنها دچار سوختگی شیمیایی شده‌اند.
با اینکه این نوع محصولات، برای از بین بردن حشرات موذی مفید هستند؛ اما متاسفانه بعضی از گیاهان واکنش خوبی نسبت به آنها نشان نمی‌دهند. به ویژه اگر بیشتر از مقدار توصیه شده از آنها استفاده کرده باشید. قبل از به کار گرفتن روش‌های شیمیایی و صنعتی، بهتر است روش‌های جایگزین خانگی را امتحان کنید.
کنه تارعنکبوتی و شته را می‌توانید با اسپری کردن هفتگی آب بر سطح برگ‌ها و بدنه گیاه، کنترل کنید. اسپری باید شدت بالایی داشته باشد.
یک مخلوط حشره کش خانگی مانند آب و صابون نیز بسیار کارآمد است، آن را همیشه آماده داشته باشید تا به محض اینکه حشره‌ای را مشاهده کردید، بر سطح گیاه اسپری کنید. بدین شکل گیاه اضطراب کمتری را در مقایسه با مواد شیمیایی تحمل خواهد کرد.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره انواع آفت گیاهان از تشخیص تا درمان

4- بیماری‌های قارچی و باکتریایی

لکه‌های باکتریایی و قارچی (مانند فیلوستیکتا) از عوامل تهدید کننده سلامت بابا آدم به شمار می‌روند. این بیماری‌ها در نهایت سبب ظهور لکه‌های قهوه‌ای رنگ در سطح برگ‌ها خواهند شد. لکه‌ها می‌توانند به هم ملحق شده و اگر برگ درمان نشود، بخش‌های بزرگ قهوه‌ای رنگی را در سطح آنها ایجاد کنند.
بهترین روش برای کنترل چنین عفونت‌هایی، آبیاری گیاه در ساعات اولیه روز است. آبیاری باید همیشه در سطح خاک انجام شود و هرگز بدنه و برگ‌ها را خیس نکند( پس از بالا آب را بر روی گیاه نریزید.) برگ‌های بیمار را از گیاه جدا کرده و تمامی برگ‌های ریخته شده را دور بریزید. آنها را کمپوست نکنید.

رز جاودان مهرسا
659,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,000,000 تومان
باکس بهگل
1,168,000 تومان
باکس آگرین
812,000 تومان
زامیفولیا بلک 6 قلاف در گلدان مواد آلی استوانه
1,146,000 تومان

خواص درمانی

خواص دارویی متعددی برای بابا آدم به ثبت رسیده است. ساقه پخته شده آن به عنوان داروی ضدیبوست، ریشه و برگ خورد شده آن به عنوان دوای محمر و عصاره گلبرگ (برگچه) آن نیز برای مقابله با سرفه کاربرد دارد. این گیاه به عنوان تحریک کننده پوست برای درمان لکه‌های پوستی یا حتی کاهش تب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در برخی موارد، از ریزوم بابا آدم به عنوان ضمادی برای درمان جوش و دانه‌های پوستی استفاده می‌شود.
ریشه گیاه بابا آدم سرد و خشک است و تصفیه کننده خون است و برای تقویت عمومی بدن مفید است و باعت تعرق میشود و جوشانده برگ آن سرگیجه را رفع میکند.
ساقه کوبیده شده آن، مانند یک کرم غلیظ بر محل نیش عقرب گذاشته می‌شود. حتی شیره بعضی از انواع بابا آدم (کوکولاتا) در درمان مسمویت‌های ناشی از تیر و نیزه موثر است. در کشور چین، از این نوع بابا آدم برای التیام مارگزیدگی استفاده می‌شود.
ریزوم، ساقه و برگ‌های بابا آدم، به عنوان علوفه برای دام‌ها و اسب‌ها نیز مفید است. ریزوم این گیاه، منبع غنی یک نوع آرد و نشاسته بخصوص است که در آشپزی‌های بومی به وفور مورد مصرف قرار می‌گیرد. این‌ مصارف پزشکی و درمانی، به همراه کاربردهای زینتی، این گیاه را به گزینه‌ای ایده‌آل برای کاشت و نگهداری تبدیل کرده است.

آنتوریوم قرمز در گلدان فلزی استوانه
1,077,000 تومان
آنتوریوم صورتی با گلدان فلزی استوانه
1,086,000 تومان
آنتوریوم صورتی با گلدان فلزی مخروطی
740,000 تومان
گیاه بنت قنسول با گلدان طوسی
491,000 تومان
گیاه بنت قنسول با گلدان مشکی
500,000 تومان

سمی بودن

بابا آدم گیاهی بسیار سمی است.
برگهای این گیاه حاوی اگزالات کریستال هستند. اگر انسان و یا حیوان این برگها را جویده و یا وارد دهان خود بکند، این کریستال‌های نامحلول از برگ خارج می‌شوند. این اتفاق در نهایت سبب التهاب و تورم دهان و آسیب‌های گوارشی خواهد شد.
در موارد بسیار نادر، مجرای تنفسی نیز بسیار ملتهب می‌شود، به طوری که نفس کشیدن را به امری دشوار تبدیل می‌شود.
بنابراین، بابا آدم را دور از دسترس کودکان و حیوانات خود قرار دهید و اگر برگی از گیاه را خوردند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه درباره گیاه بابا آدم و نگهداری آن لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق دکتر گیاه پزشک گُل‌سِتان استفاده نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات باغبانی در تهران گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
علت زرد شدن برگ های گیاه بابا آدم چیست؟

زرد شدن و ریختن برگ های پایین گیاه که پژمرده هستن طبیعی است اما اگر چند برگ با همدیگرزرد میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است.
اگر برگها سفت هستند یا حاشیه برگها خشک شده است دلیل اصلی آبیاری کم باشد و اگر برگها پژمرده یا پوسیده هستند آبیاری بیش از حد دلیل مشکل است.

روش نگهداری گیاه بابا آدم چگونه است؟

از آنجایی که بابا آدم یک گیاه گرمسیری و جنگلی است، باید همواره در خاکی مرطوب زندگی کند. آبیاری او را به نحوی ساماندهی کنید که خاک در تمام ایام سال کمی رطوبت داشته باشد، اما اجازه ندهید که کاملا خشک یا غرقاب شود. در فصل زمستان، میزان رشد او کم خواهد شد، پس باید میزان آبیاری را کمی کاهش دهید. مهم‌ترین بازه برای چک کردن تغییرات خاک، هنگام تغییر فصل در آستانه بهار و پاییز است.
بابا آدم را در گلدانی با خاک متخلخل و دارای زه کشی مناسب بکارید. می‌توانید دو قسمت خاک بنفشه آفریقایی را با خاک گلدان معمولی ترکیب کرده یا از مخلوط بخش‌های مساوی زغال سنگ، پرلیت، پیت و خاک گلدان استفاده کنید.
این گیاه زیبا در نور درخشان و غیرمستقیم خورشید رشدی چشمگیر خواهد داشت. یک پنجره که نور مستقیم را دریافت نمی‌کند، مانند پنجره‌های شمالی یا شرقی، می‌تواند محلی عالی برای زندگی بابا آدم باشد. اگر دارای یک فضای بیرونی مانند حیاط، پاسیو، بالکن و … هستید، می‌توانید در فصول گرم سال او را به خارج از خانه منتقل کنید. از آنجایی که بابا آدم برای انسان‌ها و حیوانات خانگی سمی است، مکانی را برای او انتخاب کنید که دور از دسترس کودکان و حیوانات باشد.
بابا آدم از بالا بودن رطوبت محیط بسیار لذت می‌برد. گلدان او را بر روی یک سینی حاوی سنگریزه‌ و آب قرار دهید. این سنگریزه‌ها سطح زیرین گلدان را درست بالای آب نگه می‌دارند و مانع از تماس مستقیم آنها با یکدیگر می‌شوند. این سیستم با تبخیر آب، هوای اطراف گیاه را کاملا مطبوع و مرطوب می‌کند.
می‌توانید تمامی گیاهان گرمسیری خود را در کنار هم قرار دهید؛ این نزدیکی کمک می‌کند تا محیطی مرطوب‌تر برای آنها ایجاد شود. برای تکمیل کردن این منطقه کوچک، بهتر است یک دستگاه مرطوب کننده هوا نیز در کنار آنها قرار دهید.
همانطور که از توصیفات ما مشخص است، بهترین مکان برای او، مرطوب‌ترین مکان است! اگر در حمام خود پنجره نورگیری دارید، می‌توانید بابا آدم را در لبه آن پنجره قرار دهید. آنجا هم نور کافی دریافت می‌کند و هم از رطوبت ناشی از دوش آب، کاملا راضی خواهد بود.
سالی سه الی چهار بار، به او کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی بدهید. هر چند سال یکبار که ریشه او بیش از حد فشرده شد، گلدان او را تعویض کنید. (نشانه‌های این اتفاق شامل خروج ادامه ریشه از زیر گلدان و رد شدن سریع آب از خاک است. زیرا ریشه آنقدر فشرده شده است که توانایی جذب آب را ندارد.) قبل از کاشت گیاه در گلدانی جدید با خاکی تازه، حتما ریشه را به خوبی چک کنید. اگر بخشی با رنگ متفاوت، پژمرده یا فاسد شده در آن وجود داشت، حتما آن را با کمک یک چاقوی تیز ببرید.
ممکن است بابا آدم شکوفه نیز بدهد، اما شکوفه‌های او خیلی ماندگار و جذاب نیستند. شکوفه‌های بسیار ریزی که در میان برگچه‌های کم رنگ رشد کرده و با بخش‌های سفید یا سبزروشن احاطه شده‌اند.

روش تکثیر گیاه بابا آدم چگونه است؟

برای کاشت گیاه بابا آدم بایستی خاکی غنی و دارای زهکشی خوبی را انتخاب کنید و خاک کمی شل باشد.
تکثیر گیاه بابا آدم از طریق ریزوم ها انجام می شود و بهترین زمان برای کاشت بابا آدم فصل بهار است. اگر پاجوش ها ریشه دارند با خاک اطرافشان با چاقوی تیز جدا کنید و در گلدان جدید بکارید.

خواص گیاه بابا آدم چیست؟

ریشه گیاه بابا آدم خواص درمانی زیادی دارد.ریشه های این گیاه دارای موادی مانند پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، آهن ، تانن و ویتامین B6 , C است.
گیاه بابا آدم طبع سرد دارد که به صورت دم کرده و جوشانده استفاده میشود.
این گیاه برای تقویت سیستم ایمنی بدن و تصفیه خون ودرمان نقرس و درمان کم خونی موثر است.

۷۳ نظرات
 1. کیوان می گوید

  سلام و خسته نباشید
  گیاه بابا آدم من ۲ تا از برگهای جدیدش اول کم رنگ شد و بعد زرد و پلاسیده شدن که من قطعشون کردم
  و یکی از برگهاش یک سوراخ کوچیک ایجاد شد و بعد اون سوراخ دورش خشک شد و برروی برگ سوراخ ایجاد شده
  گیاه رو به هیچ عنوان جلوی نور مستقم و افتاب هم نزاشتم

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
   گیاه بابا ادم نیاز به رطوبت محیطی زیادی دارد
   لطفا رطوبت محیطی را افزایش دهید و روی برگهای گیاهتان اب افراوان اسپری کنید
   توصیه میکنیم ابیاری منظم و ۲ نوبت در هفته انجام دهید
   همچنین به خروجی اب از ته گلدان توجه کنید

 2. مهدی می گوید

  سلام.اسپری زیاد روی برگ های بابا آدم باعث قارچی شدن نمیشه؟و مورد بعد اینکه علت شل شدن ساقه بابا آدم چیه؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   حفظ رطوبت محیطی و اسپری نرم اب روی برگهای گیاه هر روز صبح توصیه میشود
   بعلت سنگینی و بزرگی برگها ساقه تحمل ان را نداشته و به همین علت برگها می افتند
   میتوانید از قلمه استفاده کنید

   1. Zahra می گوید

    سلام وقت بخیر
    آیا تکثیر قلمه از طریق ساقه و برگ هم ممکنه؟

    1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     بله از طریق قلمه ساقه ای که متصل به برگ و دمبرگ است می توان تکثیر کرد

 3. فاطمه می گوید

  سلام من چند ماهی هستش که این گیاه رو خریدم از همون اول به محض به وجود اومدن یک برگ جدید برگ قدیمی تر خشک می شد به طوریکه در واقع گیاه تعداد برگهایش ثابت مونده تازگی هم یکی دوتا از برگهایش خشک شده هر سه چهار روز یکبار بهش آب می دم در ضمن توی خاکش کرم دیدم

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقت بخیر .
   گیاه بابا ادم نیاز به رطوبت بالایی دارد .
   رطوبت محیطی را با اسپری کردن اب افزایش دهید .
   از کودهای تقویتی ۳ بست استفاده کنید

 4. الهه یوسفی می گوید

  سلام ببخشید من ۲ ماهی هست که گیاه بابا ادم‌ رو خریدم‌و هر ۵روز یکبار اب میدم و از روزی که اوردم گیاه رو خونه، تا الان ۷ تا برگ جدید دادخ، و ۳تاش هم کلا افتاده،
  در واقع ۲ماه پیش ۵تا برگ بود الان ۱۲ تا برگه
  نمیدونم حس میکنم غیر طبیعیه!!!! میشه راهنمایی کنین

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   باتوجه به دما و رطوبت محیطی، گیاهتان را به‌طور منظم آبیاری نمایید گیاه بابا ادم نیاز به رطوبت محیطی زیاد دارد
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید
   همچنین میتوانید از بخور سرد برای تامین رطوبت استفاده کنید

  2. Parasto می گوید

   سلام عزیزم، یه سوال داشتم شما داخل محیط خونه قرارش دادید؟ یا بیرون از ساختمون(حیاط، بالکن)

 5. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر گل بابا ادم من یه برگ جدید میده یکی زرد میشه دلیلش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گیاه بابا ادم نیاز به نور زیاد دارد .
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 6. سارا می گوید

  سلام وقتتون بخیر من بابا ادم خریدم به تازگی ولی یکی از برگها داره زرد میشه و بی حال شده و برگاى دیگشم که قدیمی تره بی حاله
  ابیاریشم کامل شده قارچ کش هن استفاده کردم

  1. ویدا رضایی می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 7. مینا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  بابا آدم من چند مدت پیش یکی از برگای بزرگش زرد شد و افتاد
  بعد از یه مدت یکی دیگه از برگاش داره به سمت پایین کشیده میشه اگه همینجوری ادامه بده به سمت پایین بره می‌شکنه و خود ساقه ی گیاهش کج و به سمت دیواره ی گلدون داره حرکت می‌کنه مشکلش چیه ؟ممنون میشم جواب بدین

  1. ویدا رضایی می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گیاه بابا ادم نیاز به نور زیاد دارد
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 8. Parasto می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من بیشتر از یه ساله که باباآدم رو دارم ولی اصلا برگاش زیاد نمیشه حتی قدش هم تعقیری نمیکنه، توی حیاط خونه قرار داده و نور و آب کافی بهش میرسه.
  من باید چیکار کنم تا رشد کنه؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   از عومل مهم در رشد بهتر این گیاه داشتن رطوبت کافی است. قرار دادن در حیاط به احتمال زیاد رطوبت مورد نیاز این گیاه را فراهم نخواهد کرد.برای تامین رطوبت می توانید در زیر گلدانی باباآدم جزیره تشکیل دهید.
   همچنین نور، باید زیاد ولی غیر مستقیم باشد.
   استفاده از کودهای سه بیست هم کارساز هست.

 9. شبنم می گوید

  سلام وقت به خیر باباآدم من ۲تا برگ جدید داده اما ۲تا برگ قدیمش ساقشون از وسط تا شده و دارن از بین میرن ولی نه لکه ی قهوه ای دارن نه زرد شدن ممنونم میشم راهنماییم کنید

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گیاه بابا ادم به رطوبت کم حساس هست
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید
   همچنین نور بیشتری برای گیاهتان تنظیم کنید

 10. حسینی می گوید

  سلام . گیاه باباآدم احتیاج به کود آهن هم دارد ؟ چون من ۳ بیست رو بهش میدم اما ساقه هاش دارن نازک میشن وبرگهاش کوچک . مشکل از کجاس؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   نیازی به کود آهن نیست . کود سه بیست مناسب هست که باید بهار و تابستان گیاه را با آن تغذیه کرد
   از دیگر شرایط رشدی لازم برای نگهداری باباآدم، تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه است بنابراین می توانید در زیرگلدانی گیاه جزیره تشکیل دهید و یا از دستگاه بخور سرد استفاده
   رشد علفی می تواند به دلیل کمبود نور مناسب نیز باشد

 11. سپیده می گوید

  سلام خسته نباشیدمن الان۴هفته هسته باباآدم گرفتم روزاول ۳تابرگ داشت الان۵تاشدن برگ اولیش کلازردشده ساقش روبه خشکیه یکی دیگه ازبرگاشم داره کم کم زردمیشه نورخورشیدم بهش میتابه پرده هم کشیدم که آفتاب نسوزونه برگاشون۴روزی یکبارم آب میدم بهش هرصبح هم آبپاشی میکنم پایینشوبایه بندخیلی آروم بستم که نیفتن نمی‌دونم چرازردشده

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   در ابتدا رو و پشت برگ ها رو چک کنید که آلوده به آفت و حشره خاصی نشده باشه گیاه شما.
   در مرحله بعدی این نکته حائز اهمیت است که زرد شدن برگ های قدیمی تر گاهی طبیعی است و مشکلی نیست ولی در خصوص خشک شدن ساقه میتونه از آبیاری کم یا زیاد شما، وجود بیماری و یا آفت، کمبود مواد غذایی و… باشد
   برای درمان ابتدا سطح برگ ها چک شود، آبیاری زمانی انجام شود که سطح خاک خشک است و به رطوبت و تهویه گیاه دقت کنید
   اگر آفتی مشاهده نکردین، هرماه تا آخر تابستان از یک کود سه بیست طبق دستور روی بسته در آب حل کنید و به گیاه بدین

 12. طه می گوید

  سلام و خدا قوت
  بابا آدم من از نوک برکتش قطره آب جمع میشه و اخیرا برگهاش عمودی شدن، علتش چیه?

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   جهت چت کردن با کارشناس مشاوره گل و گیاه وارد لینک زیر شوید
   https://dr.golsetan.com

 13. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر
  من یکبابا آدم سه هفته پیش خریدم
  تا الان یک برگ به آن اضافه شده ولی ۴ برگش زرد شد و از بین رفت
  خاک گلدان رو عوض کردم چون داخل گلدان کرم دیدم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   آسیب به ریشه هنگام تعویض گلدان، نور کم، باد کولر و… از دلایل زرد شدن برگ باباآدم هست
   رطوبت اطراف گیاه رو افزایش بدین، برگ های زرد شد رو جدا کنید و بعد از گذشت یک ماه از کودهای نیتروژن بالا برای تقویت گیاه استفاده کنید

 14. محسن می گوید

  سلام خسته نباشید،گیاه باباآدم من مدتیه برگ و ساقه هاش حالت افتادگی وخمیدگی به طرفین پیدا کرده،دلیلش میتواند آبیاری زیاد باشه؟ چون از نور غیرمستقیم مناسبی برخورداره و خشکی هم نکشیده

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   بله آبیاری زیاد از حد یکی از دلایل اون هست

 15. اسکندری می گوید

  سلام سه هفته هست که گیاه بابا آدم خریدم الان ۷برگ شده رشد خوبی داره فقطیکی از برگهای جدیدش که باز شده روزهای اول خوب بودچندروزی صاف بود ولی الان برگ جدید لبه هاش برگشته سمت داخل انگار وجمع شده ممنون میشم بگین علتش چیه؟؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   گیاهتون کمبود رطوبت دارد
   رطوبت اطراف گیاه رو افزایش بدین

 16. حسینی می گوید

  سلام بابا آدم و ۲هفته هست گرفتم.۲برگجدید داده و قدیمی ترین برگ هم زرد شد و افتاد.آبیاری و جزیره و نور هم مساعده.اما برگهای جدید روشن تر هستند و به صافی قدیمی‌ها نیست.علت چیست؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   کمبود رطوبت، کمبود عناصر غذایی خاک و وجود آفات میتونه از دلایل زرد شدن برگ های قدیمی باباآدم شما باشه

 17. علي دارسي می گوید

  سلام
  ببخشید موقعی که برگ بابا آدم زرد میشه برای کندن برگ از کدام قسمت جدا کنیم؟
  از انتهای برگ یا انتهای ساقه همان برگ؟؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   از انتهای ساقه همون برگ برای جدا کردن اقدام کنید

 18. عاطفه می گوید

  گیاه باباادم من ساقه های خیلی ضعیفی دارد و خمیده می‌شود چه باید کرد

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   افتادن و خمیده شدن ساقه های باباآدم بیشتر مواقع به دلیل آبیاری نامناسب هست
   و اینکه حتما چک کنید کف گلدون زهکش برای خروج آب وجو داشته باشد

 19. هادی می گوید

  سلام من بابا آدم یک روزه گرفتم داره از برگ هاش آب میزنه بیرون قطره قطره علتش چیه؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   چک کردن قطرات آب از برگ های باباآدم تا حدود زیادی طبیعی هست و مشکلی نیست
   فقط دقت کنید که آبیاری گیاه متناسب و به اندازه باشه

 20. بهار خلیلی می گوید

  سلام وقت بخیر گیاه باباآدم رو‌حدود یک‌ماه خریدم این یک‌ماه دوبار کوددهی شده روزی یک الی دوبار غبارپاشی میشه و هر ۴یا ۵ روز آبیاری میشه به صورت کامل، سه برگ جدید رشد کرده ولی ۵ برگ زرد شده که سه برگش باهم زرد شد و دو برگ دیگه موقع رشد برگ های جدید زرد شدن، ولی الان مشکلی که پیدا کرده برگ ها بیش از اندازه از هم باز شدن و به طرفین رفتن قبلا جمع تر بودن ولی الان انگاری که نمیتونن خودشونو نگه دارن و بعضی مواقع فکر میکنم انقدر برگ ها افتاده شدن که ممکنه بشکنند :/ و مشکل دوم زرد شدن سه برگ قوی و بزرگ باهم دیگه هست ممکنه راهنمایی کنید یک‌دنیا ممنونم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   وقتی گیاهی به تازگی خریداری میشه و به محیط جدید خودش منتقل میشه بهتر هست که تا زمان آداپته شدن به محیط جدید کودهی انجام نشه چون گیاه دچار تنش میشه
   دلیل زرد شدن برگهای گیاه هم می تونه به دلیل شوک ناشی از جابه‌جایی، کودهی و یا وجود آفات باشه
   شل شدن و افتادن ساقه در اکثر مواقع به دلیل آبیاری نامناسب هست(آبیاری کم یا زیاد). زمانی آبیاری کنید که نصف بیشتر خاک گلدان خشک شده و حتما اضافی آن از کف گلدان خارج شود

  2. شیرین نصیری می گوید

   البته سلامت خاکم و ریشه هم دقت کنید برا منم دقیقا همین حالتها پیش اومد و دقت کردم دیدم خاکش کمر درشت و هزارپا داشت
   و سمپاشی کردم خاکش و فعلا نتیجه ش معلوم نیست

 21. ناشناس می گوید

  سلام من یک گل بابا آدم رو دو و سه هفته که گرفتم و تو آپارتمان کنار پنجره ازش نگهداری میکنم و بعد اینکه اوردم اونو تو یه گلدون جدید گذاشتم بعد دو روز تمام برگهای اطرافش زرد و پژمرده شدن و من اونا رو قطع کردم.الان هم برگهای جدیدش ساقه هاش افتاده شدن میتونین راهنماییم کنین ممنون میشم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   شرایط نگهداریتون به چه صورت هست ؟

 22. محمد رضا می گوید

  سلام خسته نباشید من یه بابا ادم ساق قرمز دارم برگاش نامتقارن در میان هردفه هم کوچیک تر در میاد کودم بهش دادم
  و وقتیم که درمیاد ساقش مثل قبلیا قرمز نیست سفید میشه مشکلش چیه لطفا بگید

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   به احتمال زیاد نور گیاه کم هست و باید بیشتر بشه
   استفاده از کودهای تغذیه برای باباآدم باید هر دو هفته انجام بشه و اگر کمبود آهن هم داشته باشه ماهی یکبار هم از کود آهن استفاده کنید

   1. محمد رضا می گوید

    درسته..
    یه چند وقته گذاشتمش دقیق جلوی پنجره حالشم خوبه تاحالا سوختگی ندیدم رو برگاش کودم ۲۰ ۲۰ ۲۰ دادم بهش برگ جدیدش ساقش یکم رنگ گرفته ولی نامتقارن دراومد اخرشم حالا به نظر شما کود اهنم بدم بهش درسته؟

    1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     اگر کمبود آهن در برگ ها دیده می شه بله می توانید استفاده کنید

 23. محمد رضا می گوید

  درسته….
  مرسی ممنون

 24. صفرزاده می گوید

  سلام‌وقت‌بخیر گیاه‌بابا‌ادم‌من‌حشرات‌بسیار بسیار ریز سیاهی‌داخل خاکش‌داشت‌ و‌ب تازگی با‌سم‌مالاتیون موفق شدم‌بخش‌زیادی از‌اون‌ها‌رو‌از بین‌ببزم اما‌دیروز متوجه‌شدن‌ساقه‌ی گیاه‌نصف شده‌و نصف‌بدنه از بین‌رفته اما هیچ‌نشونه‌ای‌از‌پوسیدگی‌وجود نداره‌ قبلا هم‌موقع تعویض گلدان‌متوجه‌شده‌بودم که‌ریشه‌و بخشی که‌داخل خاک هستت نصف شده‌این‌به‌چه علت‌هست ؟ آیا گیاهی داره از بین میره یا طبیعیه‌؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   بله امکان داره آبیاریتون و نورتون کم بوده و گیاه دچار پوسیدگی و بیماری شده باشه
   اگر هنوز ریشه ها هم درگیره حتما از یک قارچکش سیستمیک حداقل سه مرحله استفاده کنید

 25. بهار می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  برای رطوبت گل بابا آدم روزانه چند ساعت بخور سرد روشن باشه؟؟ آیا ۲۴ ساعته باید روشن باشه؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   روزی چهار تا شش ساعت (با فواصل معین) دستگاه بخور سرد رو برای گیاه باباآدم روشن کنید کفایت می کند
   البته این زمان به توان دستگاه شما هم بستگی دارد.

 26. محمد می گوید

  سلام ، بذر ، ریزوم ویا پا جوش باباآدم برای فروش دارید ؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گُل‌سِتانی سلام
   خیر متاسفانه.

 27. مليحه می گوید

  سلام
  شاخه های گل باباادم من خیلی از همدیگر باز شدن فاصله گرفتن از ساقه اصلی
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   باز شدن ساقه های باباآدم دلایل متعددی دارد از جمله:
   نور کم، آبیاری کم و رطوبت محیطی پایین
   با توجه به این که کمبود یا بیش بود کدام یک از موارد بالا در گیاه شما دیده می شود، شرایط نگهداری گیاهتون رو اصلاح کنید

 28. الهام می گوید

  سلام خسته نباشید
  من دیروز بابا آدم خریدم،و نوک برگهاش شبنم میزنه،مشکلی داره؟
  و اینکه کنار سانسوریا گذاشتمش و صبح دیدم یکی از برگهای سانسوریا خم شده،آیا نباید این دوگانه رو کنار هم گذاشت؟یه گلدون دیفن باخیا هم کنارش گذاشتم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   قطرات شبنمی که از نوک برگ های باباآدم می چکد طبیعی هست و جای نگرانی نیست.
   مشکلی ندارد می توانید این گیاها ن رو در کنار یکدیگر نگهداری کنید.

 29. مهدی می گوید

  سلام وقت بخیر
  یک ماهی میشه که بابا آدم خریدیم، ابتدا دوتا از برگ‌هاش زرد شد و بعد جاشو رو عوض کردین جوری که نور بیشتری بهش بخوره و چندتا برگ جدید داد و هرروز برگ‌ها رو با آب اسپری میکنیم اما تمام ساقه ها داره به سمت پنجره متمایل شده و حرکت میکنه و میترسیم بشکنه، ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گُل‌سِتانی سلام
   زمانی که گیاه نور مورد نیاز خودش رو فقط از یک جهت دریافت می کند به دلیل وجود یکسری مکانیسم ها و تولید شدن یکسری هورمون در گیاه، به سمت نور گرایش پیدا کرده و خم می شود.
   برای جلوگیری از خم شدن گیاه حتما هر چند روز یکبار گیاه رو به سمت نور بچرخوانید تا همه قسمت های گیاه به یک اندازه نور ببیند.

 30. شهره می گوید

  سلام گیاه من وسط یک برگش یک لکه ی قهوه ای افتاده که انگار اون خشکی ه. و نیز من توقع داشتم خیلی برگ هاش بزرگ بشن اما غیر از آب پاشی به برگ ها کاری هست که موثر باشه؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   خشک شدن برگ گیاه باباآدم معمولا به دلیل کمبود مواد غذایی و یا کمبود رطوبت محیطی هست البته که باید این لکه قهوه ای بررسی شود چراکه ممکن هست علائمی از بیماری هم باشد.
   سایز برگ گیاه باباآدم شما بستگی به واریته گیاه هم دارد ولی کوددهی، نور زیاد و داشتن رطوبت محیطی بالا هم تاثیرگزار هست.

 31. امین می گوید

  درود به شما و ممنون از اطلاعات مفیدی که گذاشتید. یک اتفاق نادری برای گیاه من افتاده که هیچ جایی در موردش صحبت نشده و امیدوارم شما بتونید کمک کنید. گیاه بابا ادم من ۲ بار تا جایی که من با چشم دیدم به مدت پنج ثانیه شروع به لرزش شدید میکنه بشکلی که برگها تکان شدید میخورن و یکباره برگها اویزان میشود. دستگاه اندازه گیری رطوبت در خاک استفاده میکنم و مقدار اب موجود در خاک کافیه. بمحض اضافه کردن اب برگها به حالت اول برمیگرده. واقعیت بار اول که لرزش گیاه رو دیدم بسیار ترسناک بود. تابحال به چنین موردی برخوردید و این موضوع نشان از چیست؟ پ.ن. گیاه داخل منزل درون گلدان بسیار بزرگیست که کف گلدان بسته است. از ترس بیماری قارچی جرات نمیکنم بیش از اندازه اب بدم. سپاس فراوان

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   متاسفانه در ارتباط با لرزش خود به خودی گیاه باباآدم چیزی ثبت نشده و تیم مشاوره هم تا به الان با چنین نمونه ای مواجه نشده.
   ولی نکته ای که هست این هست که گیاه باباآدم نسبت به آبیاری حساس هست و کف گلدان حتما باید سوراخ باشد.

 32. سیما می گوید

  سلام خسته نباشید .آیا میشه بابا آدم رو در شمال کشور در باغچه زیر سایه درخت کاشت؟واگر میشه چه کودی براش مناسبه ؟وکود دهیش در فضای باز به چه شکله؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   نکته اول این هست که زیر چه درختی قرار هست کاشته شود؟ چون زیر یکسری از درختان مثل کاج و یا گردو بهتر هست کاشته نشود.
   نکته آخر هم این است که اگر گیاه در سایه-آفتاب باشد مشکلی از بابت کاشت آن وجود ندارد.
   از بافت خاک های متوسط برای کاشت آن استفاده کنید.

 33. مبیناحسین پور می گوید

  سلام چرا بابا آدم برگ جدیدنمیده

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گُل‌سِتانی سلام
   سوالتان بسیار کلی هست چرا که برگ ندادن گیاه باباآدم به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید هر کدام جداگانه بررسی شود از جمله:
   نور کم، خشکی هوا، کمبود عناصر غذایی، بیماری و…

 34. بهروز می گوید

  سلام
  برگهای پایینی بابا ادم سنگینی کرده و بصورت خمیده و قوس دار میشه و در تنه برگ بر اثر تحمل سنگینی ساقه تا شده و نمیتونه تحمل کنه دلیلش چیه
  ضمنا بابا ادم را چطور تشخیص بدیم که گیاه مادری هست یا نه

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گُل‌سِتانی سلام
   از حجم ریشه و اندازه تنه و تعداد برگ ها می تواند پایه مادری بودن یا نبودن گیاه رو تشخیص داد.
   از دلایل اصلی خم شدن گیاه باباآدم، کمبود شدید نور و کم بودن حجم ریشه گیاه هست.
   گیاه رو در پرنور ترین مکان ممکن نگهداری کنید و اگر ریشه ها سالم هستند، با کود و یا هورمون های ریشه، گیاه رو تقویت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.