خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

روش نگهداری گیاه برگ عبایی (Aspidistra)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

معرفی برگ عبایی

برگ عبایی الگوی مقاومت گیاهان است! آن تقریبا از بین نرفتنی است و می‌تواند بی توجهی و عدم رسیدگی را تا مدتها تحمل کند. اما مواظب باشید، این موضوع باعث نشود که آن را در گوشه ای تاریک قرار دهید و تنها رهایش کنید تا بر روی برگهای زیبایش گرد و غبار بنشیند. به آن رسیدگی کنید و هوایش را داشته باشید!

اگر تاکنون خیلی در امر نگهداری از گیاهان موفق عمل نکردید، برگ عبایی انتخاب مناسبی برای شماست. برگ عبایی همیشه سبز و باطراوت است و می‌تواند در محیط‌های بسیار کم‌نور هم به خوبی رشد کند. مثلا می‌توانید آن را در راه‌پله‌ها بگذارید و نگران نور مورد نیازش هم نباشید ، الان وقت آن است که خرید گیاه را در لیست خریدهای خود قرار دهید.
این گیاه سخت کوش، در تابستان‌های گرم و خشک زندگی بسیار خوبی خواهد داشت. معمولا در اثر سرمای هوا در زمستان آسیبی نمی‌بیند. حشرات تمایلی به بودن با آن ندارند و بیماری‌ها و آفات نیز مزاحم آن نخواهند شد!

اگر قصد دارید گیاهان مقاوم در منزل خود اضافه کنید، خرید گیاهان مقاوم به نور کم و سایه انتخاب مناسبی است.
با گُل‌سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه برگ عبایی را بدانید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاه برگ عبایی

دما و نور

یک برگ عبایی سالم می‌تواند در دمای بین 7 الی 30 درجه سانتی‌گراد زندگی کند. به طور کلی برگ عبایی در مورد دمای هوا و میزان رطوبت آن حساس نیست.
برگ عبایی در دماهای پایین و حتی در یخبندان هم دوام می‌آرود، اما عاشق دمای معمولی اتاق است. اگرچه آن در سایه هم رشد می‌کند، اما نور غیرمستقیم فیلتر شده برایش مناسب تر است.

بهترین نور برای گیاه برگ عبایی یک نور ملایم، فیلتر شده و غیر مستقیم است.برگ عبایی در اثر تابش مستقیم نورخورشید از بین می‌رود و تابش مستقیم نور خورشید هم باعث زرد و قهوه‌ای شدن و در نهایت ریختن برگ‌های آن می‌شود.
پس بهتر است آن را در نقاط روشنی از اتاق قرار دهید که در معرض تابش مستقیم نیستند.

مکان مناسب برای برگ عبایی نزدیکی یک پنجره شمالی است و اگر برگ عبایی را در خارج از محیط منزل ( مانند حیاط، بالکن و … ) نگهداری می‌کنید، آن را در سایه قرار دهید، به طوری که کاملا از نور مستقیم خورشید در امان باشد.مکان‌هایی مانند کنار یک دیوار یا در پناه گیاهان و درختان بلندتر.

شرایط نگهداری گیاه برگ عبایی

کوددهی و آبیاری

برگ عبایی که در گلدان کاشته شده است، به خاک مخصوص گلدان با پایه کمپوست و با PH بین 5.5 تا 6.5 نیاز دارد. اما اگر در باغچه کاشته شده باشد، می‌تواند در شن و خاک رس به خوبی رشد کند.

در طول ماه‌های بهار و تابستان، هر دو هفته یکبار به گیاه کود مایع چندمنظوره بدهید. نیازی نیست گیاه در پاییز و زمستان کودی دریافت کند. نکته مهم این است که کود مایع را باید بعد از آبیاری گیاه به خاک اضافه کنید تا از سوختن ریشه جلوگیری شود. به خاطر داشته باشید که رشد برگ عبایی همیشه آرام است، حتی زمانی که کود دریافت کند.

برگ عبایی می‌تواند به خوبی کم‌آبی را تحمل کند، اما به هر حال به میزان کمی آب هم نیاز دارد. فقط دقت کنید که هرگز آن را بیش از حد آبیاری نکنید، چون به سرعت باعث فاسد شدن ریشه و در نتیجه مرگ گیاه خواهد شد.
بین هر دفعه آبیاری، اجازه دهید تا خاک گیاه به خوبی خشک شود. می‌توانید به کمک انگشتان خود، چند سانتی متر رویی خاک را لمس کنید و میزان رطوبت آن را بسنجید.
تنها کافی است خاک آن را همیشه مرطوب نگه دارید. برگ های این گیاه گرد و غبار را سریع به خود جذب می‌کنند، پس آن ها را همیشه با یک دستمال نمدار تمیز کنید.
هیچ‌گاه اجازه ندهید آب خارج شده از زیر گلدان با خاک یا گلدان در تماس باشد زیرا باعث می‌شود خاک دیرتر خشک شود و این برای برگ عبایی مناسب نیست.

تعویض گلدان

در صورت لزوم، می‌توانید هر یک سال در میان، گلدان برگ عبایی را تعویض کنید. بهترین زمان برای این کار، فصل بهار است. مانند سایر گیاهان ریزومی، برگ عبایی هم نیازی به تعویض مرتب گلدان ندارد، یعنی می‌توانید تا 5-4 سال آن را در گلدان اولیه نگه دارید بدون اینکه به گیاه آسیبی بزنید.

برای تعویض گلدان، منتظر نشانه‌ها باشید. اگر گیاه بیش از حد از گلدان خارج شد و ریشه آن از لبه‌های زیرین گلدان بیرون زد، یعنی وقت تعویض گلدان فرا رسیده است!

هرس کردن

بهترین زمان برای هرس کردن برگ عبایی در اوایل بهار است. بعد از هرس کردن می‌توانید آن را با کودی مناسب تغذیه کنید. هر شاخه‌ای که هرس می‌کنید می‌تداند مجددا رشد کند و با شاخه‌ای جدیدتر و قوی‌تر باز گردد. این رشد جدید ممکن است یک یا دو سال طول بکشد اما نتیجه آن عالی است و باعث می‌شود گیاه شما ساقه‌هایی ضخیم‌تر و پر برگ‌تر داشته باشد.

آفت و بیماری

برگ عبایی ممکن است دچار لکه‌هایی بر روی برگ‌ها شود. این لکه‌ها به صورت نقاط سیاه و قهوه‌ای رنگ هستند و رشد خود را تا زمان ریزش برگ ادامه خواهند داد. در این صورت باید تمام برگ‌های دارای لکه را از گیاه جدا کرده و برای حفاظت بیشتر از گیاه، از قارچ کش استفاده کنید.

برگ عبایی ممکن است مورد تهاجم شپشک آردی، شپشک معمولی و تخم عنکبوت قرار بگیرد.
گیاه بیمار را دور از گیاهان سالم قرار دهید و آن را جداگانه نگهداری کنید. برای مقابله با شپشک‌آردی، از ترکیبات حاوی روغن چریش (Neem Oil) استفاده کنید.
شپشک معمولی می‌تواند با ترکیبات شیمیایی موجود در خود گیاه از بین برود.

برای اینکه از شر تخم عنکبوت خلاص شوید، به تمام نقاط گیاه محلول آب و صابون اسپری کنید و یا برگ مبتلا را به طور کامل بشویید. در این مورد هم روغن چریش می‌تواند کمک کننده باشد.

سمی بودن

برگ عبایی گیاهی سمی نیست و برای انسان‌ها یا حیوانات خانگی خطر محسوب نمی‌شود. البته واضح است جویدن یا بلعیدن مقداری زیادی از آن ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.

افوربیا قرمز در گلدان فلزی قرمز
1,086,000 تومان
افوربیا قرمز در گلدان فلزی مشکی
1,086,000 تومان
بونسای کاج با تنه چوبی تزئینی
913,000 تومان
فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
994,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد روش نگهداری گیاه برگ عبایی لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوره آنلاین گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات باغبانی در منزل گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
علت زرد شدن برگ های گیاه برگ عبایی چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایل زرد شدن برگ‌های این گیاه آبیاری نامناسب است. آبیاری کم و زیاد هر دو می‌تواند باعث از بین رفتن سیستم ریشه گیاه و در نتیجه زرد شدن برگ‌های آن شود.
همچنین مشکلاتی مانند نور بیش از حد زیاد یا نور کم و آفت‌هایی مانند کنه عنکبوتی (مخصوصا در مناطق گرم و خشک) می‌توانند باعث زرد شدن برگ‌های برگ عبایی شوند.

علت قهوه ای شدن برگ های گیاه برگ عبایی چیست؟

همانطور که گفتیم گیاه برگ عبایی از آفتاب شدید و مستقیم آسیب می‌بیند. یکی از این آسیب‌ها قهوه‌ای شدن لبه برگ‌های آن است که پس از مدتی ممکن است در امتداد برگ ادامه پیدا کند. آفتاب شدید باعث سوختن برگ‌های آن می‌شود که به این صورت خود را نشان می‌دهد.
آبیاری بیش از حد نیز می‌تواند عامل دیگری باشد که برگ‌های این گیاه را قهوه‌ای رنگ کند. آب‌دهی زیاد باعث آسیب به ریشه‌های برگ‌عبایی می‌شود که در نتیجه گیاه قدرت تامین انرژی را از دست می‌دهد و به صورت لکه یا لبه‌های قهوه‌ای یا زرد رنگ خودش را نشان می‌دهد.

آیا برگ عبایی را می‌توان خارج از خانه نگهداری کرد؟

تا زمانی که برگ عبایی در سایه باشد می‌تواند بیرون از خانه نیز نگهداری شود. این گیاه می‌تواند سرمای زمستان را نیز تحمل کند اما بزرگترین دشمن آن آفتاب شدید و مستقیم است که می‌تواند گیاه را به سرعت از بین ببرد.

چطور برگ عبایی را تکثیر کنیم؟

بهترین راه برای تکثیر برگ عبایی تقسیم است.
در این روش باید گیاه را از خاک خارج کرد و به آرامی توپ ریشه را تقسیم کرد. بهترین زمان برای این کار در فصل بهار است و باید توجه کرد که در هر ریشه تقسیم شده حداقل دو الی سه شاخه بماند تا گیاه جدید بتواند به زندگی ادامه دهد.

۱۲ نظرات
 1. سماواتی می گوید

  با سلام من یک سالی هست گلدان برگ عبایی دارم پاجوش که اصلا نداشته و تقریبا هر چهار پنج ماه دوتا از برگ هاش زرد شده الان هم به نسبت عکس های شما فکر میکنم برگ ها رو به پایین هستن .میشه بفذمایید مشکلش چیه ؟ الان تعداد برگهای گلدون خیلی کم شده و اصلا زیبایی نداره

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   با سلام . وقتتون بخیر
   به احتمال قوی مکان نگهداری گیاه دارای نور کافی نبوده است .
   بنابراین شما باید نور محیطی و همچنین رطوبت فضای نگهداری گیاه را افزایش دهید.

 2. سیدی می گوید

  با سلام برگ عبایی های من از نوگ برگ ها نکروزه و خشک میشن و به تدریج کل برگ خشک میشه. مشکل از چیه؟ با تشکر از راهنماییتون.

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 3. میرزایی می گوید

  سلام امروز گیاه عباییم رو ابیاری کردم هفته ای یک بار در زمستان آب بهش میدم امروز چندتا هزارپا دیدم برشون داشتم سم از گلخانه گرفتم ریختم یعنی فایده داره چیکار کنم نابود شن؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   میتونید به صورت دستی هزارپاهای در دسترس رو از گلدان خارج کنید و سپس با سم آیکون ۱۰ به مقدار یک قاشق چایی خوری در یک لیتر آب گیاه را آبیاری کنید

 4. مریم می گوید

  با سلام من گیاه برگ عبایی رو منظم آبیاری کردم اما نمیدونم چرا از نوک برگ خشک قهوه ای میشن راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   خشک شدن نوک برگ گیاه شما می تونه به دلیل آبیاری زیاد، هوای خشک محیط و یا نور شدید خورشید باشد
   هر زمان که خاک خشک شد آبیاری کنید و گیاه رو در یک مکان سایه-روشن قرار بدین

 5. مريم می گوید

  سلام
  عبایى من برگ هاىى که میده از قبل باریکتره ، یعنى بعدا پهن میشه یا همینجور میمونه اندازش؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   بله به مرور برگ ها بزرگتر خواهند شد ولی این امکان هم هست که گیاه شما کمبود مواد غذایی داشته بشاه

 6. بهار می گوید

  سلام. من ۲ ساله که برگ عبایی دارم و خیلی هم حالش خوب بوده دو تا برگ جدید هم پارسال داد، جاش هم همیشه ثابت بوده، مقدار آبی که بهش میدم هم ثابت بوده، دو هفته پیش برگاشو تمیز کردم هیچ مشکلی نداشت اما امروز که اومدم تمیز کنم دیدم نوک تمام برگ هاش اندازه نیم سانت قهوه شده یعنی خشک شده
  میشه بگین چیکار کنم؟:(((
  قبلا هم دو سه تا از برگاش نوکشون خشک بود اما از اول که گرفتم همین جوری بود و پیشروی هم نکرد
  اما الان حتی دوتا برگ جدیدش هم این جوری شدن
  میتونه مال کود ندادن باشه؟
  از اول بهار هنوز بهش کود ندادم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   تصویر گیاه باید به طور دقیق بررسی شود ولی با توجه به توضیحات شما قهوه ای شدن نوک برگ ها می تواند به دلیل: نور مستقیم، کمبود عناصر ریز مغذی و یا آبیاری نامناسب باشد که در وهله اول باید شرایط کوددهی و محیطی گیاه بررسی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.