خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

معرفی و روش نگهداری گیاه پاچیرا (Pachira aquatica) و نکاتی پیرامون آن

زمان مطالعه: 8 دقیقه

معرفی پاچیرا

گیاه پاچیرا (Pachira aquatica) متعلق به مناطق شرقی آسیاست. نگهداری آسان، رشد سریع و ظاهر زیبای این گیاه باعث شده تا به یک گیاه آپارتمانی ایده آل تبدیل شود. فقط کافی است کمی آب و نور به آن برسانید و مابقی کار را به پاچیرا بسپارید.

گیاه پاچیرا با گلدان سفید

پاچیرا نماد پول!

جالب است بدانید در فرهنگ قدیمی چین، گیاه پاچیرا از نماد های ثروت و خوشبختی به حساب می‌آمده و به همین علت به درخت پول هم معروف است.
برخی با خرید گیاه آپارتمانی پول اعتقاد دارند که وضعیت مالی بهتری پیدا خواهند کرد.
داستانی قدیمی وجود دارد که مردی فقیر برای پول دار شدن دعا می‌کرد و در حال دعا کردن چشمش به گیاهی عجیب می‌خورد. او این گیاه را به عنوان نتیجه دعاهایش به خانه می‌برد، برگ‌های عجیب این گیاه را به مردم می‌فروشد و در نهایت به ثروت می‌رسد.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

روش نگهداری گیاه پاچیرا

بعد از معرفی، نوبت به روش نگهداری گیاه پاچیرا می‌رسد. همان‌طور که در ابتدای مطلب نیز گفتیم، نگهداری از پاچیرا آسان است. اگر این گیاه را در خانه خود دارید، اما روش نگهداری از آن را بلد نیستید، کافیست به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید.

آبیاری

پاچیرای زیبا عاشق خاک مرطوب رو به خشک است. خاک و ریشه خیس اصلا برای آن قابل تحمل نیست. به بدنه این گیاه دقت کنید، همانطور که مشخص است هرچه در طول ساقه به سمت پایین برویم، ساقه ضخیم‌تر می‌شود. این قسمت ضخیم، قادر است که آب را برای مدت طولانی ذخیره کند و در هنگام خشکی به نقاط مختلف گیاه برساند.

از بهار تا پاییز، هفته‌ای یکبار گیاه را آبیاری کنید و با رسیدن زمستان، این میزان را به حداقل برسانید. آبیاری را تا زمانی ادامه دهید که سطح خاک کاملا اشباع شده باشد و دیگر نتواند آبی جذب کند. پس از چند دقیقه، آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید؛ این کار باعث پیشگیری از تجمع آب و فاسد شدن ریشه می‌شود.
بهتر است از آب باران برای آبیاری پاچیرا استفاده کنید. انتخاب دیگر، استفاده از آب آهک مخصوص برای گیاهان است. حضور آهک در آب با از بین بردن یون‌های سنگین، آب سنگین را به آبی سبک برای گیاهان تبدیل می‌کند.

اگر آب باران یا آب آهک در دسترس ندارید و از آب لوله کشی برای آبیاری گیاهان استفاده می‌کنید، حتما از یک شب قبل آب را در ظرفی رو باز بریزید و بگذارید برای چند ساعت به همان حالت باقی بماند. به این شکل، کلر آب آزاد شده و برای گیاهان مناسب‌تر می‌شود.
قبل از آبیاری بعدی، اجازه دهید سطح رویی خاک کاملا خشک شود.

پاچیرا میانه خوبی با پاشیدن آب روی ساقه ندارد؛ بنابراین هرگز آب را بر روی ساقه‌ی پاچیرا نریزید، چون باعث پوسیده شدن گیاه می‌شود.

فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
994,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان
لوتوس سه تایی
709,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
712,000 تومان
زامیفولیا 9 قلاف سبز با گلدان مواد آلی
1,451,000 تومان

رطوبت

میزان رطوبت هوا برای پاچیرا بسیار مهم است. رطوبت هوا باید حدود 45 الی 55 درصد باشد. برای اینکه این میزان رطوبت را برای گیاه تامین کنید، می‌توانید برگ‌های گیاه را با آب اسپری کنید. یک شست و شو با آب هم می‌تواند برای گیاه مفید باشد؛ چون هم رطوبت را تامین کرده و هم گرد و غبار را از گیاه پاک می‌کند.
همچنین می‌توان این گیاه را در محلی مرطوب مانند حمام یا آشپزخانه قرار دهید تا از رطوبت طبیعی محیط استفاده کند البته به شرطی که نور مناسب برای آن تامین باشد. در فصل‌های سرد که از وسایل گرمایشی در داخل خانه استفاده می‌کنید، می‌توانید با کمک دستگاه بخور رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کنید.

نور

پاچیرا باید در مکانی روشن قرار بگیرد، اما جای نگرانی نیست چون می‌تواند در سایه نسبی هم رشد خوبی داشته باشد.
در میانه روز و زمانی که حرارت خورشید به اوج خود می‌رسد، گیاه نباید در معرض نور مستقیم قرار بگیرد.
اگر از پاچیرا در خارج از محیط داخلی خانه نگهداری می‌کنید، جهت اطمینان بیشتر بهتر است آن را در مکانی که دارای سایه‌بان است قرار دهید. پاچیرایی که تازه به خانه آورده می‌شود، ابتدا باید در سایه نسبی قرار بگیرد و پس از گذشت زمان و عادت کردن به محیط، به مکانی پرنور منتقل شود.

مکان پاچیرا را زیاد تغییر ندهید. گیاه از این اتفاق دچار آسیب شده و با ریختن برگهایش، نارضایتی خود را ابراز می‌کند.
بهترین حالت برای نگهداری از پاچیرا، تامین نور مداوم و غیر مستقیم است تا بتواند انرژی لازم برای رشد و جوانه زدن برگ‌های جدید را ذخیره کند.
در آپارتمان، دمای متعادل خانه (12 تا 25 درجه سانتی گراد) برای آن مناسب است. پاچیرا به طور کلی از سرما یا گرمای شدید خوشش نمی‌آید.
پاچیرا از سری گیاهانی است که به سمت نور متمایل می‌شوند، به همین دلیل باید آن را مرتبا بچرخانید تا تمام بخشها به یک اندازه نور خورشید را دریافت کنند.
این گیاه همچنین محیط‌های گرم را بیشتر دوست دارد. هیچ‌گاه نباید این گیاه را در معرض نور مستقیم و شدید خورشید قرار داد زیرا برگ‌های آن آسیب می‌بیند و حتی ممکن است باعث مرگ گیاه شود.

قبل از خرید گیاه آپارتمانی پاچیرا به این نکته توجه کنید که به نور کافی ولی غیر مستقیم خورشید نیاز دارد، یک پنجره در بخش شمالی منزل شما مکان مناسبی برای پاچیراست.

گیاه پاچیرا یا درخت پول

خاک

پاچیرا به عنوان یک گیاه زینتی برای ادامه زندگی به خاکی متخلخل، نفوذ پذیر و غنی نیاز دارد. به این جهت می‌توانید از خاک کاکتوس، خاک گل و یا خاک گلدان استفاده کنید. برای افزایش تخلخل نیز می‌توانید مقداری شن، ماسه، دانه رس و یا پرلیت به خاک اضافه کنید. پاچیرا می‌تواند به روش “آب کشت” نیز پرورش داده شود.

کوددهی

برای اینکه گیاه بتواند تمام عناصر ضروری خود را دریافت کند، از اردیبهشت تا شهریور تقریبا هر 14 روز یکبار به آن کود بدهید.
از کود مخصوص گیاهان سبز استفاده کنید. کود باید به اندازه نصف غلظت توصیه شده به گیاه داده شود. بجز این کود، کودهای جامد مخصوص نیز تولید شده اند که می‌توانید آنها را نیز در خاک قرار دهید.
کوددهی بیش از حد به گیاه آسیب می‌رساند و یا با شدت دادن رشد، مانع از تشکیل شدن گیاهی استوار و قوی می‌شود.

رز جاودان مهرسا
674,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان
زامیفولیا بلک 6 قلاف در گلدان مواد آلی استوانه
1,240,000 تومان
فیکوس لیراتا دو شاخه در گلدان مواد آلی استوانه
955,000 تومان
دسته گل موگه
738,000 تومان

مشکلات گیاه

عواملی هستند که باعث از بین رفتن گیاه پاچیرا میشوند که به آنها میپردازیم:

زرد شدن برگها

زرد شدن برگها می‌تواند ناشی از کمبود رطوبت، تعویض بیش از حد مکان گلدان و یا کوددهی زیاد باشد. پس از اینکه دلیل اصلی را تشخیص دادید، باید آن را حل کنید.
رطوبت هوا باید با اسپری کردن آب به برگها افزایش پیدا کند،
مکان گلدان نیز باید از پیش تعیین شده باشد و گیاه برای همیشه در یک نقطه قرار بگیرد. و در آخر، باید بتوانید میزان اضافی کود را با توجه به نیازهای گیاه متعادل کنید؛ اگر لازم بود می‌توانید مجدد آن را در خاکی جدید و تازه بکارید.

ظاهر شدن لکه بر روی سطح برگها

لک شدن برگها احتمالا نشان دهنده کمبود پتاسیم است. استفاده از کودهای دارای مقدار بالایی از پتاسیم، درمان مناسبی برای گیاه خواهد بود.

پوسیدگی ریشه

پوسیدگی و فاسد شدن ریشه، نتیجه خیسی زیاد و جمع شدن آب در خاک است که باعث ریزش برگها و نرم شدن ساقه می‌شود. اگر متوجه شدید که گیاه درگیر این مشکل شده است، به سرعت آن را از گلدان خارج کنید، خاک‌های اطراف ریشه را پاک کرده و تمام بخش‌های فاسد و پوسیده ریشه را جدا کنید. در نهایت ریشه را در خاک تازه مجدد بکارید.

کپک زدن سطح خاک

اگر لایه‌ای سفید یا خاکستری بر سطح خاک ظاهر شد، احتمالا ناشی از کپک است. این اتفاق هم نشان دهنده رطوبت بیش از حد خاک است. بهترین کاری که می‌توانید برای گیاه انجام دهید، این است که تمام خاک را عوض کنید. اگر کپک فقط در سطح بالایی خاک قرار داشت و به بخشهای زیرین سرایت نکرده بود، تنها تعویض لایه رویی خاک کفایت می‌کند.

سمی بودن

به عنوان آخرین بخش از مطلب روش نگهداری گیاه پاچیرا در مورد سمی بودن یا نبودن این صحبت می‌کنیم. خوشبختانه پاچیرا برای انسان و حیوانات خانگی سمی نیست. باوجوداین توصیه می‌شود برای احتیاط آن را از دسترس کودک خردسال خود یا حیوانات خانگی‌تان دور نگه دارید، تا مبادا هوای خوردن آن به سرشان بزند.

مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان
زامیفولیا بلک 9 قلاف در گلدان مواد آلی استوانه بلند
1,743,000 تومان
سانسوریا ابلق با گلدان مواد آلی استوانه مشکی
1,107,000 تومان
شفلرا با گلدان مواد آلی استوانه
690,000 تومان
فیکوس لیراتا دو شاخه در گلدان مواد آلی استوانه
955,000 تومان

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه درباره روش نگهداری گیاه پاچیرا لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را با دکتر گیاه پزشکی گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات باغبانی در منزل تهران گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
چرا برگ‌های پاچیرا زرد می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث زرد شدن برگ‌های پاچیرا می‌شود دریافت نور بیش از حد است. نور بیش از حد می‌تواند باعث سوختن برگ‌های گیاه و در نتیجه زرد شدن آن شود.
همچنین اختلاف دمای زیاد روز و شب نیز می‌تواند به این گیاه آسیب بزند. اگر می‌خواهید برگ‌های پاچیرا زرد نشود بهتر است این گیاه به دور از نور مستقیم نگهداری کنید و همچنین در محیطی باشد که اختلاف دمای روز و شب زیادی نداشته باشد تا آسیب نبیند. همچنین گیاه را در نزدیکی وسایل گرمایشی یا پنجره قرار ندهید.

چرا برگ‌های پاچیرا قهوه‌ای می‌شود؟

اگر این گیاه آب زیادی دریافت کند ریشه و برگ‌های آب منبسط و اشباع می‌شود که در نتیجه ممکن است با قهوه‌ای شدن برگ‌ها خود را نشان دهد. یک آبیاری منظم و سیستم زهکشی خوب می‌تواند به راحتی جلوی وقوع این اتفاق را بگیرد و پاچیرا را از قهوه‌ای شدن برگ‌ها و پوسیدگی ریشه نجات دهد.

چرا پاچیرا کم پشت شده است؟

برای اینکه گیاهی پر پشت و متراکم داشته باشید نیاز است تا آن‌را به صورت درست هرس کنید. برای این کار همیشه شاخه را از جلوی گره ساقه یا برگ قیچی کنید و نه پشت آن. هیج‌گاه بیش از یک سوم از ساقه را هرس نکنید و این هرس را به صورت زاویه 45 درجه انجام دهید تا دوباره بتواند رشد کند.
سعی کنید ساقه‌ها د برگ‌های مرده را از گیاه پاچیرا هرس کنید تا انرژی گیاه صرف این قسمت‌ها نشود و گیاه بتواند تمرکز خود را بر روی شاخه‌ها و برگ‌های سالم بگذارد. تامین نور کافی نیز مساله مهمی برای پر پشت شدن گیاه است. گیاهی که نور کافی دریافت نکند نمی‌تواند انرژی لازم برای رشد و نگهداری شاخه و برگ‌های جدید را داشته باشد.

آیا پاچیرا در طول شب اکسیژن تولید می‌کند؟

پاچیرا گیاهی عالی برای تصفیه هوا است و بهترین گیاه برای استفاده در اتاق خواب است. این گیاه بر خلاف اکثر گیاهان دیگر، در شب اکسیژن تولید می‌کند و می‌تواند سطح اکسیژن اتاق را بالاتر ببرد و هوای سالم‌تری را در زمان خواب تامین کند.

۴۱ نظرات
 1. تهمینه می گوید

  سلام پاچیرای من آبیاریش تقریبا یکروز درمیان هست چون خاکش تقریبا نیازش میشه زیر گلدان سنگ وجزیره درست کردم ولی هربار یک یا دو گلبرگش زرد میشه دلیلش رو نمیدونم کاش میشد عکسش رو میدیدید ضمنا نور داره نه آفتاب نیست خوب پیش میره ولی این موردش رونمیدونم

  1. کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان می گوید

   سلام. گیاه پاچیرا نیاز به ابیاری کمتر هفته ای یک بار ولی رطوبت محیطی بیشتری دارد. نور متوسط.

 2. پرستا می گوید

  سلام.زمان بافت ساقه گیاه پاجیرا کی است و اگه ممکنه طریقه بافت ان را در سایت بگذارید .ممنون

  1. کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان می گوید

   سلام . زمان خاصی ندارد. هر وقت ساقه ها بلند شده اند ، میتوانید آنها را به هم ببافید.

 3. سارا ضابطی می گوید

  سلام من پنجره شمالی ندارم پنجره غربی و پنجره جنوبی دارم کدوم برای پاچیرا بهتره؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام
   گیاه پاچیرا نیاز به نور متوسط دارد و پنجره غربی نیز برای این گیاه با توجه موقیعت مکانی که شما دارید مناسب هست

  2. شیما اثباتی می گوید

   سلام پاچیرا من برگهاش خشک نشده اما یه مقدار رو به پایین شدن و سر حالی قبل رو ندارن، و اینکه اوایل برگ جدید میداد اما الان خیلی وقته که برگ جدیدی نداده!!

 4. آرمان می گوید

  سلام…گیاه پاچیرا بنده آفت زده و پشت برگهای اون حشره های ریز چسبیده…آفت کش گیاه چی هستش…من با دستمالی که کمی به الکل آغشته کردم حشره ها را برداشتم

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلا وقتتون بخیر
   عکس از گیاه به شماره واتساپ ما ارسال کنید
   ۰۹۱۲۰۷۸۵۱۹۱

 5. کاظمی می گوید

  با درود خواستم بدونم از نظر کیفیتی پاچیرای تک تنه بهتر است یا بافت

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام . فرقی بین ان ها نیست

 6. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشید.یکی از ساقه های گیاه پاچیرا من نرم شده ولی برگ هاش نه زرد شده نه ریزش داره.مشکل از چی هست.در ضمن الان هفته ای یکبار آب میدم.و مورد دوم اینکه پاچیرا مشکلی نداره کنار گیاه زاموفیلیا باشه؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام . خیر پاچیرا در کنار زاموفیلیا مشکلی برای رشد ندارد .
   گیاه را به میزانی ابیاری کنید که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود .
   همچنین رطوبت محیطی گیاه را با اسپری کردن اب روی برگ ها فراهم کنید .

 7. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشید.مدتیه برگای گیاه پاچیرام لکه های قهوه ای زده.سه نوبت به فاصله یک هفته از قارچ کش استفاده کردم.نوک بعضی از برگ هاش حالت چروکیدگی پیدا کرده.اینم بگم گیاهم رشد داشته و چنتا برگ جدید داده.مشکلش چی میتونه باشه؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام . تنظیم نور مناسب برای گیاه پاچیرا ضروری است . رطوبت محیطی گیاه را با اسپری کردن اب روی برگ ها افزایش دهید .
   گیاه را به میزانی ابیاری کنید که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود

   1. سیده فائزه می گوید

    سلام
    پاچیرای من از وقتی خریدیم حدود ۶ ماه میگذره ولی رشدش به شدت کمه
    و کنار گل سرخم گذاشته بودم و پاچیرام آفت زده بود که سم زدم ولی هنوز آثار سفید سفیدی روی برگهاش هست و اصلا رشد نمیکنه
    چه کار کنم؟

    1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

     سلام دوست عزیز گل ستان وقتتون بخیر
     ابیاری کمتر و خروجی اب از ته گلدان توصیه میشود
     همچنین گیاه پاچیرا یک گیاه داخلی هست
     افزایش رطوبت محیطی و همچنین اسپری اب روی برگها صبح ها توصیه میشود

 8. مهدی می گوید

  سلام.توی توضیحاتتون راجب پاچیرا گفتین که پاچیرا میانه خوبی با پاشیدن آب روی برگاش نداره ولی بعد دوباره گفتین برای ایجاد رطوبت میتونید روی برگاش غبارپاشی کنید.بالاخره غبارپاشی روی برگای پاچیرا ضرر داره یا مفیده؟باعث قارچی شدن نمیشه؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   ایجاد رطوبت محیطی میتواند با اسپری اب خیلی نرک – قطرات ریز اب روی برگهای گیاه باشد – ایجاد قطرات اب روی گیاه برای گیاه خوب نیست

 9. تهمینه عرفانی می گوید

  بنظرم خیلی خوب بود ولی پاچیرای منهم گلبرگهاش هراز گاه زرد وخشک میشه شاید دوروز یکبار آب براش زیاد بوده

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بخیر – ابیاری هر هفته یک نوبت- خروجی اب از ته گلدان – افزایش رطوبت محیطی و همچنین اسپری اب نرم روی برگ ها در صبح

 10. محمد داربند می گوید

  گیاه پاچیرام برگاش ریخته ولی تنش سالمه
  جطوری میتونم کاری کنم که دوباره برگ بده

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   افزایش رطوبت محیطی با اسپری اب نرم روی برگها – ابیاری کمتر و خروجی اب از ته گلدان

 11. ناهید می گوید

  سلام.من گلدان پاچیرامو با فاصله دو متر پشت پنجره جنوبی گذاشتم.آفتاب نمیخوره ولی نور داره.اما برگاش چندتاشون مرتب زرد میشن.بعضی برگاشم بلندتر و کشیده تر میشن.علتش چیه؟ممنون

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بخیر .
   احتمالا نور برای گیاه کم است .
   نور محیطی را افزایش دهید همچنین با اسپری کردن اب روی برگ ها رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کنید

 12. شیدا می گوید

  سلام اگر به جای مه پاشی جزیره درست کنیم بهتر نیست؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقت بخیر .
   جزیره درست کردن هم خوب است صبح ها با اسپری کردن اب روی برگ ها رطوبت گیاه را افزایش دهید

 13. شیدا می گوید

  من یک گیاه پاچیرا داشتم که هر ۱۰ روز به اون آب میدادم و قارچ گرفت در حال حاضر یکی دیگه دارم که به این می خوام هر ۱۵ روز آب بدم

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقت بخیر . هر ۱۵ روز یکبار ابیاری انجام شود.
   ابیاری منظم انجام دهید به طوری که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود . با اسپری کردن اب روی برگ ها رطوبت گیاه را افزایش دهید

 14. کاوش می گوید

  سلام من گل پاچیرا برگاش زرد شد و ریخت الان فقط تنه اش سالم هست و سبز ولی برگ نداره بنظرتون تا بهار انشاالله برگ میده یا نه کود بهش دادم

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 15. شهین می گوید

  سلام وقت بخیر من هم از گل پاچیرا دارم ولی تمام برگها ش میرزه نور کافی هم داره باید چه کار ننماید در این فصل خاک را میشه عوض کرد

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 16. مریم می گوید

  سلام با تشکر از مطالب مفید و عالی که دارید .برگ گل پاچیرانم خشک میشود و رنگ ان تقریبا سیاه وقهوه ای میشود
  من برگهای خشک رو گرفتم و آب دادم
  بند برگهایش شل شده البته نه همه و باعث کندن اون شد ، ناگفته نماند برگهای جدید هم دارد اما خیلی ضعیف است

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   ممکن هست از آبیاری زیاد یا نبود سوراخ زهکش در کف گلدونتون باشه.آبیاری فقط زمانی باشه که حداقل نصف خاک گلدان خشک شده باشه

 17. فاطمه قاسمی می گوید

  سلام وقتتون بخیر من تازه دو روزه خریدم پاچیرا رو اما برگای پایین حالت افتاده داره روی برگاش لک های سفید داره علتش چی میتونه باشه
  امکانش هست ب شماره تو واتس اپتون پیام بدم مشاوره بگیرم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   جهت چت کردن با کارشناس مشاوره گل و گیاه وارد لینک زیر شوید
   https://dr.golsetan.com

 18. حمید رضا می گوید

  سلام من ممنون از مطالب خوب و اموزنده
  من چند مدتی هست ۱ گیاه پاچیرا خریدم ولی متاسفانه بیشتر برگ‌های آن حالت مچاله شدن داره چطور میتونم برگ‌های شاد و سر زنده داسته باشند

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گُل‌سِتانی سلام
   وارد لینک زیر بشین و بعد از ثبت نام عکس گیاه رو داخل چت بفرستید تا دقیق تر راهنماییتون کنم:
   https://dr.golsetan.com

 19. مجید می گوید

  سلام گل پاچیرا من چرا برگ هاش خشک میشن واینکه نمیدونم چیکار کنم ممنون.

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گُل‌سِتانی سلام
   گیاه پاچیرا به یک حداقل رطوبت محیطی نیاز دارد و در صورت خشک بودن هوا برگ ها نیز خشک می شوند. میتوانید برای تامین رطوبت از جزیره استفاده کنید.
   کمبود مواد غذایی مثل آهن و یا پتاسیم هم در خشک شدن برگ ها تاثیر دارد که برای دادن نظر کارشناسی دقیق، گیاه باید بررسی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.