خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

معرفی و روش نگهداری بامبو چتری (UmbrellaBamboo-Fargesia Bamboo)

زمان مطالعه: 8 دقیقه

معرفی بامبو چتری

قبل از معرفی بامبو چتری باید بگوییم اگر به‌تازگی قصد خرید گیاه آپارتمانی را دارید، شک نکنید بامبو چتری یک انتخاب عالیست. دلیل این امر مقاومت بالای این گیاه است.

بامبو چتری علاوه‌بر مقاومت بالا، زیبا و کمیاب است. این گیاه اصالتا متعلق به کوه‌پایه‌های چین بوده و تحمل بالایی در برابر تغییرات آب‌وهوایی مقاوم است؛ به‌طوری‌که میتوانیم بگوییم تحمل هوای متغیر انگلستان برای آن هیچ است!

برگ‌های بامبوچتری اغلب به رنگ سبز و زرد است و در تمام طول سال یادآور زیبایی پاییز است.
برگ‌های این گیاه تا حدود پنج متر رشد کرده و مانند سایر بامبوها، بامبوچتری نیز نماد خوش شانسی و ثروت است. جالب است بدانید در بعضی از بخش‌های آسیا از برگ‌های آن برای ساخت کاغذ و سایر وسایل مشابه استفاده می‌شود.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

همانطور که گفتیم، بامبوی چتری اصالتا متعلق به آسیاست و بخش اصلی رژیم غذایی پانداهاست! ساقه‌های قائم و برگهای باریک، آن را به گیاهی مناسب برای پوشاندن دیوارها تبدیل کرده است.
تمامی بامبوها دارای ریشه‌های زیر زمینی هستند، چیزی که به آن “ریزوم” می‌گوییم. ریزوم‌ها بخش ذخیره مواد غذایی برای بامبو هستند. بامبو از طریق پخش شدن دانه و گرده تکثیر نمی‌شود، پس می‌توانید با خیال راحت آن را در باغچه خود بکارید.

بامبو چتری
گیاه پول چینی (گیاه ثروت)
890,000 تومان
افوربیا قرمز در گلدان فلزی قرمز
1,098,000 تومان
افوربیا قرمز در گلدان فلزی مشکی
1,098,000 تومان
بونسای کاج با تنه چوبی تزئینی
925,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,911,000 تومان

روش نگهداری بامبو چتری

پس از معرفی گیاه بامبو چتری نوبت به روش نگهداری بامبو چتری ، این گیاه زیبا می‌رسد؛ در ادامه جزئیاتی در مورد خاک، نور، کود دهی، هرس کردن و تکثیر این گیاه در اختیار شما قرار خواهیم داد.

آبیاری

اگر بامبو را به تازگی کاشته اید، در یکی دو هفته اول آن را به خوبی آبیاری کنید. این آبیاری زیاد شرایطی دلچسب برای ریشه فراهم می‌کند و سبب تقویت رشد گیاه می‌شود. پس آن در فصل‌های گرم هفته‌ای سه الی پنج بار آب‌دهی و در فصل‌های سرد هر هفت الی ده روز یک‌بار آب‌دهی برای این گیاه کافی است. بهتر است این کار را در عصر و وقتی هوا کمی خنک‌تر است انجام دهید. در مجموع خاک بامبوی چتری باید همیشه مرطوب باشد و اجازه ندهید که خاک گیاه خشک شود.
اگر از بامبو چتری به صورت کاشته شده در گلدان نگهداری می‌کنید، آن را نیز مرتبا آبیاری کنید. بهترین زمان از روز برای آبیاری بامبو، بعدازظهر است.
به طور کلی بامبو گیاهی است که آب زیادی جذب می‌کند، بخصوص در روزهای نخستین زندگی.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

نور

بامبوها عاشق نور خورشید هستند و به هوای سرد و شرایط کوهپایه‌ای عادت داشته و سایه را به نور زیاد ترجیح می‌دهد. نور مستقیم و طولانی مدت می‌تواند باعث سوختن برگ‌های گیاه شود بنابراین باید مراقب محل قرارگیری گیاه خود باشید. نور کم نیز می‌تواند باعث آهسته شدن رشد گیاه شود.

خاک

بامبو چتری تقریبا در همه نوع خاکی رشد می‌کنند، البته بجز خاک خشک!
بامبو عاشق رطوبت است، بنابراین اگر قصد دارید گلدان آن را عوض کنید، از خاک اسیدی به اضافه کود مناسب استفاده کرده و خاک آن را همیشه مرطوب نگه دارید.
اگر می‌خواهید بامبو را در گلدان بکارید، گلدانی را انتخاب کنید به اندازه کافی برای بامبو بزرگ باشد. اضافه کردن مقداری مالچ بر سطح خاک، به مرطوب ماندن آن کمک می‌کند. بامبو را مرتبا آبیاری کنید.

کوددهی

اضافه کردن کود به بامبو، هم باعث تقویت رشد می‌شود و هم برگهای زیباتری تولید می‌کند. هر زمان که متوجه شدید برگها در حال کمرنگ شدن (حتی زرد شدن) هستند، باید به بامبو کود بدهید.
بامبو عضوی از خانواده گیاهان علفی است، به همین دلیل به کودی با میزان بالای نیتروژن نیاز دارد. کودهای غنی از نیتروژن برای بامبو مفید هستند، اما می‌توانید از کودهای مخصوص گیاهان علفی نیز استفاده کنید.
بهترین زمان برای کوددهی بامبو، فصل رشد است : برای اغلب گونه‌های بامبو چتری، این زمان مصادف با اواخر بهار است.

هرس کردن

اگر تشخیص دادید که بامبو به هرس کردن نیاز دارد، می‌توانید به راحتی و بدون نگرانی ارتفاع آن را کوتاه کنید. این کار نه تنها سبب رسیدن آسیب به استقامت گیاه نمی‌شود، بلکه به آن کمک می‌کند تا ضخیم‌تر و قوی‌تر رشد کند.

قبل از هرس کردن باید یک نکته را بدانید :
ساقه‌های بامبو (نی‌ها) پس از یک بار کوتاه شدن، دیگر رشد نخواهند کرد. اگر چه ممکن است ساقه‌ها در رشدهای بعدی مجدد بلند شوند و یا ساقه‌های جدید تولید کنند، اما دیگر هرگز به اندازه ساقه اصلی نخواهند رسید.
البته جای نگرانی نیست، چون ساقه‌های جوان و جدید، ریزوم‌های جدیدی نیز تولید می‌کنند!
اگر تمایل دارید بامبو چتری خود را هرس کنید، در بهار اقدام به جدا کردن برگ‌های قهوه‌ای و آسیب آن دیده کنید.

برگ های گیاه بامبو چتری

تعویض گلدان

اگر تمایل دارید بامبو را به گلدان بزرگتری منتقل کنید، باید در فصل بهار این کار را انجام دهید. با یک بیلچه تمیز و تیز باغبانی یک چاله در خاک ایجاد کنید و ریزوم‌های بامبو را با دقت خارج کنید. فراموش نکنید که بامبویی که برای تکثیر و یا تغییر گلدان انتخاب کردید، باید حداقل 2 سال عمر کرده باشد.

تکثیر

برای تکثیر این گیاه باید در فصل بهار اقدام کنید. شما نیاز به گیاهی دارید که حداقل دو ساله باشد و باید به دقت آن را از خاک خارج کنید و از روش تقسیم ریزوم‌هایش آن‌را تکثیر کنید. هر کدام از ریزوم‌ها را به صورت جداگانه بکارید و به همین راحتی بامبوی چتری خود را تکثیر خواهید کرد

آفات و بیماری ها

انواع مختلفی از شته‌ها، شپشک‌ها ( مانند شپشک آردی ) و کنه‌ها ممکن است بامبو را مورد هجوم خود قرار دهند.
شته‌های بامبو کوچک هستند و رنگ سبز روشن دارند، ظاهر آنها شبیه به یک گلابی ریز است و از سطح زیرین برگها تغذیه می‌کنند. حضور و فعالیت شته‌ها در نهایت به زرد شدن و ریختن برگهای بامبو منجر خواهد شد.

شپشک‌هایی که به سراغ بامبو می‌آیند، ظاهری بیضی مانند دارند و به رنگ مشکی هستند. آنها مانند برآمدگی‌هایی در سطح برگها و ساقه پدیدار می‌شوند، اما معمولا آسیب خاصی به گیاه نمی‌رسانند.

گاهی هم بامبو مورد توجه شپشک‌های آردی قرار می‌گیرد! شپشک آردی کوچک، بیضی مانند، صورتی رنگ و دارای پوششی مومی و سفید است.

کنه تار عنکبوتی بامبو، پوششی حصیری مانند در زیر برگها ایجاد می‌کند، این کنه از برگ تغذیه کرده و در ضمن زرد کردن رنگ برگها، سبب شکستگی آنها نیز می‌شود.

حضور کفشدوزک و پروانه می‌تواند از ابتلای گیاه به بیماری‌های جدی و حمله آفات جلوگیری کند. در صورت ابتلای گیاه، می‌توانید آب را با فشار زیاد به برگها اسپری کنید. اگر عمق آسیب زیاد بود، بهتر است قسمت درگیر را از گیاه جدا کنید. اسپری کردن مخلوط آب و صابون و یا استفاده از روغنهای مخصوص نیز بسیار موثر هستند.

حرف پایانی

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه در مورد گیاه بامبو چتری لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با کلینیک گل و گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات طراحی فضای سبز گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان

سوالات پر تکرار در مورد گیاه بامبو چتری

چرا بامبو چتری کج می‌شود؟

بامبوی چتری ممکن است به خاطر رشد زیاد، عدم توجه شما یا سنگینی بیش از حد و سبکی گلدان شروع به کج شدن بکند و در صورتی که واکنشی نشان ندهید ممکن است در ادامه سقوط کند.
می‌تواند با قرار دادن تکه ای چوب، بستن گیاه یا سنگین‌تر کردن گلدان مانع از کج شدن یا سقوط بامبوی خود شوید و گیاه را محکم و استوار کنید.

چرا بامبوی چتری زرد می‌شود؟

اگر سطح زیادی از بامبوی چتری شما زرد شده است احتمالا مشکل اساسی وجود دارد. دلایل مختلفی برای زرد شدن این گیاه وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها شامل نور نامناسب، آبیاری بیش حد کم یا زیاد، کوددهی نامناسب و رطوبت ناکافی است.
دلایل دیگری مانند دمای نامناسب و کیفیت آب پایین نیز میتواند به این گیاه آسیب بزند. گاهی زخم، آفت و کمبود مواد غذایی نیز می‌تواند گیاه را ضعیف، بیمار و زرد کند. شما باید دلایل مختلف را بررسی کنید و با اصلاح عادت‌های مراقبتی، گیاه خود را بازیابی کنید در غیر این‌صورت ممکن است بامبوی چتری شما بمیرد.

چرا برگ‌های بامبو چتری قهوه‌ای می‌شود؟

قهوه‌ای شدن برگ‌های بامبو مخصوصا در لبه‌ها نشانه‌ای از آبیاری بیش از حد گیاه است و شما باید به سرعت میزان آبیاری را کاهش دهید. این درست است که بامبوی چتری گیاهی آب دوست است اما آب بسیار زیاد می‌تواند ریشه‌های گیاه را خراب و در نتیجه برگ‌ها را از بین ببرد.
گرما و نور مستقیم و بیش از حد نیز می‌تواند دلیل دیگری برای قهوه‌ای شدن برگ‌های این گیاه باشد. بهتر است بامبوی چتری را در محیطی به شدت گرم و با نور طولانی مدت و مستقیم خورشید قرار ندهید.
کوددهی زیاد نیز یکی دیگر از دلایل قهوه‌ای شدن برگ‌های بامبوی چتری است. تمامی کودها حاوی مقداری نمک هستند و کوددهی زیاد باعث اشباع نمک در خاک و آسیب به ریشه‌های آن می‌شود.
آخرین دلیل قهوه‌ای شدن بامبوی چتری سرمای سخت زمستان است. این گیاه، به انداره‌ای سرسخت است که بتواند زمستانی معمول را تحمل کند اما سرمای بیش از حد مانند گرمای زیاد می‌تواند باعث سوختن و قهوه‌ای شدن برگ‌های بامبوی چتری شود.

چرا بامبوی چتری رشد نمی‌کند؟

احتمالا گیاه شما در حال رشد است اما این رشد به حدی آهسته است که شما را دلسرد کرده است. دو دلیل عمده برای رشده آهسته این گیاه وجود دارد. یکی کمبود منابع انرژی مانند نور خورشید، کود و آب، و دیگری آبیاری زیاد که باعث از بین رفتن ریشه‌های گیاه و کاهش توان گیاه در دریافت مواد مغذی از خاک می‌شود.

۷ نظرات
 1. esi58 می گوید

  سلام روز بخیر چه کودی بهش بدیم
  خیزران من تا نصف برگ خشک شده
  با تشکر

 2. علی می گوید

  سلام بسیار عالی.

 3. علی می گوید

  سلام ساقه ها بدون ریشه تکثیر می شن ؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گیاه بامبو دارای ریزوم هایی است که ساقه ها از آن رشد میکنند
   تقسیم این روزمها و بوته میتواند گیاه جدیدی به شما بدهد
   موفق باشید دوست عزیز

 4. حسن مومنی می گوید

  بسیار عالی و آگاهی دهنده . ممنونم

 5. جوادقلی خان می گوید

  ممنون ازاطلاعات خوب شمااگرممکن است درموردریزوم گیاه توضیح دهیدوانگه اگرحمل برتبلیغ نام کودخاصی نشود نام کود نیتروژن دارراقیدبفرمایید من یک گیاه بامبوازنوع مونیکا خریدم روزهای اول بسیارسبز و زیبا بود ولی حالا یک مقدار رنگ قسمتی از برگهایش زرده آیا به محیط مرطوب نیاز دارد؟با تشکراز راهنمایی ولف شما.

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   نور شدید و مستقیم، استفاده از آب کلردار و هوای گرم از دلایل زرد شدن برگ بامبو هست
   از کود ۱۰:۱۰:۱۰ میتونید استفاده کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.