خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

روش نگهداری گیاه تاج خروسی ( CelosiaCaracas)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

معرفی گیاه تاج خروسی

این گیاه زیبای تابستانی حتما شما را غافل گیر خواهد کرد. فقط کافی است کمی به آن رسیدگی کنید تا فوران شکوفه‌های بنفش رنگ زیبا را بر روی این گیاه ببینید.
تاج خروسی گیاهیست با برگ‌های سرنیزه ای که سریع رشد می‌کند و حتی بلندی آن 30 سانت میرسد و برای نگهداری در گلدان بسیار عالیست.
اگر قصد خرید گیاه آپارتمانی را دارید گیاه تاج خروسی را در الویت قرار دهید.

نگهداری از آن بسیار ساده است. تاج خروسی به نور خورشید علاقه دارد اما در نور کم هم به خوبی رشد می‌کند. تحمل بی آبی کمی برای آن سخت است، همانطور که غرقاب شدن برایش بسیار مضر است.
بهتر است اجازه دهید چند سانتی متر رویی خاک آن خشک شود و سپس آبیاری کنید. تنها چیزی که از شما میخواهد این است که آن را غرقاب نکنید، همین!
با گُل‌سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه تاج خروسی را بدانید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

شرایط نگهداری گل تاج خروس

نور

این خیلی خوب است که نور کافی خورشید به تاج خروسی بتابد، اما خوب جای نگرانی نیست. چون در محیط‌های کم نورتر و سایه هم رشد می‌کند. اما در نور کامل رشد بهتری دارد.
تاج خروسی روزانه به دریافت حدودا 8 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد. در واقع هرچه نور بیشتر، بهتر!
انواع گل تاج خروس گلدانی را در نزدیکی یک پنجره نورگیر شمالی یا در بالکن قرار دهید. مواظب باشید که خاک در برابر نور خورشید کاملا خشک نشود، چون به پژمرده شدن گیاه منجر خواهد شد.

آبیاری

وقتی سطح خاک کاملا خشک شد به گیاه آب بدهید. اما آبیاری بیش از حد آن را شدیدا ضعیف میکند. تاج خروسی نمی‌تواند خاک خیس را تحمل کند. این نوع گیاهان از آبیاری زیاد ابدا لذت نمی‌برند.
یافتن برنامه‌ای صحیح برای آبیاری تاج خروسی کمی دشوار است، اما نیاز به نگرانی نیست.

ساده‌ترین راه این است که به سطح خاک توجه کنید. هرگاه چند سانتی متر رویی آن خشک شد، یعنی زمان آبیاری فرا رسیده است. اگر گیاه شما نور زیادی دریافت می‌کند، اجازه ندهید خاک کاملا خشک شود. در مقابل اگر گیاه در معرض دریافت نور زیاد نیست، بنابراین نیاز آن به آبیاری نیز کاهش می‌یابد.
هفته‌ای 3 سانتی متر بارش باران، نیازهای گیاه را به خوبی برطرف می‌کند. پس اگر در منطقه‌ای بارانی هستید، بد نیست کمی گیاه را زیر باران ببرید.

شرایط مراقبت از تاج خروسی
عکس گل تاج خروس

رطوبت و دما

تاج خروس گل زیبایی است که می‌تواند به خوبی در گلدان رشد کند، اما هوای داخل خانه برای گل دادن آن بیش از حد خشک است. در نتیجه برای سالم نگه داشتن گیاه، باید به آن کمک کنید.
یک دستگاه مرطوب کننده هوا را در کنار آن قرار دهید.

راه دیگر برای افزایش رطوبت هوای اطراف گیاه، این است که گلدان را بر روی سینی پر از آب قرار دهید. برای این کار، یک سینی کم عمق انتخاب کرده و داخل آن را با شن و ماسه پر کنید، سپس مقدار کمی آب بر روی آنها بریزید و اجازه دهید سنگریزه‌ها بخشی از آن را جذب کنند، در نهایت باید گلدان را بر روی سنگریزه‌ها قرار دهید. مواظب باشید انتهای گلدان به صورت مستقیم با آب موجود در سینی تماسی نداشته باشد.

تاج خروسی یک گیاه تابستانی است و هوای سرد را دوست ندارد و دمای 25 الی 35 درجه برای رشد ان ایده آل است.
خیس کردن برگها نیز می‌تواند مفید باشد؛ اما بسیار مواظب باشید که فقط برگها را خیس کنید و ابدا آبی به گلها و شکوفه‌ها نپاشید. این عمل را با یک اسپری آب انجام داده و از آبی در دمای محیط استفاده کنید.
اسپری کردن باید در آغاز صبح صورت بگیرد، تا گیاه فرصت کافی برای جذب آن تا قبل از غروب خورشید داشته باشد. بدین شکل از ابتلای گیاه به بیماری‌های قارچی نیز جلوگیری می‌کنید.
تاج خروسی گیاهی گرمسیری است، بنابراین عاشق هوای گرم و مرطوب است.

خاک

داشتن خاکی که عملیات زه کشی را به سرعت انجام دهد برای تاج خروسی بسیار مهم است.
کاشت آن در خاکی با زه کشی نامناسب سبب ابتلای ریشه گیاه به پوسیدگی شده و در نتیجه مرگ آن را به همراه خواهد داشت. خاک سنگین و دارای مقادیر بالای رس برای آن مناسب نیست.
خاک مناسب برای گیاه تاج خروسی خاک باغچه و پیت ماس و کمپوست است.

کوددهی

کوددهی برای تاج خروسی ضروی نیست. اما اگر شاهد کاهش سرعت رشد گیاه بودید، می‌توانید در طول فصول رشد ماهی یکبار به تاج خروسی کود مایع بدهید.
هنگامی که شکوفه دهی گیاه آغاز شد، این مقدار نیز باید افزایش پیدا کرده و دو هفته یکبار انجام شود.
کودی را برای تاج خروسی انتخاب کنید که دارای مقادیر بالایی از نیتروژن باشد، مانند کودهای 3.1.2 .

هرس کردن

جدا کردن سرشاخه‌های گیاه، آن را به تولید گل‌های بیشتر تشویق کرده و سبب می‌شود تا انرژی خود را صرف تولید دانه نکند.
گل‌های قدیمی و سپری شده را قبل از اینکه دانه‌ای تولید کنند، از شاخه‌ها جدا کنید. قبل از بریدن، قیچی را به خوبی شسته و با الکل تمیز کنید. زمانی که تیغه‌ها کاملا خشک شدند، قیچی آماده‌ی هرس کردن است

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

آفات و بیماری ها

تاج خروسی مستعد ابتلا به بیماری‌های قارچی است. با آبیاری صحیح و جلوگیری از غرقاب کردن گیاه می‌توانید از این بیماری‌ها پیشگیری کنید.
کنه تار عنکبوتی و شته، رایج‌ترین آفاتی هستند که تاج خروسی را مورد حمله قرار می‌دهند.

این آفات در گیاهان آپارتمانی بسیار مرسوم و پرتکرار هستند. بهترین راه برای خلاص شدن از دست این آفات، شستن آنها با جریان شدید آب است. در این روش گرد و غبار نیز از سطح برگها پاک می‌شود، اتفاقی که از رشد کنه‌ها جلوگیری می‌کند.

بهتر است بدانید :
این گیاه به سرعت رشد می کند. پس فضای کافی برای آن در نظر بگیرید و هر چند سال یک بار گلدان را بزرگ تر کنید. در مورد عمر گل تاج خروس باید بگوییم رشد و گلدهی این گیاه حدود 90 روز زمان می‌برد.
ساقه تاج خروسی پس از مدتی بلندتر شده و حامل گل‌های متعددی می‌شود. همین سنگینی ممکن است سبب خم شدن آنها شود؛ بنابراین بهتر است ساقه‌ها را به هم (یا به تکیه گاهی دیگر) گره بزنید تا از شکستن آنها جلوگیری شود.
اگر تاج خروسی را در باغچه کاشته اید، اطراف آن مالچ بریزید. یک لایه ضخیم مالچ طبیعی، به گیاه کمک می‌کند تا گرم بماند و رطوبت خود را سریعا از دست ندهد. به علاوه، حضور مالچ از رشد علف‌های هرز نیز جلوگیری می‌کند.
و برای آگاهی بیشتر مطلب چگونه از گل و گیاهان آپارتمانی مراقبت کنیم را مطالعه کنید.

خواص دارویی

این گیاه خواص دارویی دارد
برای آبله مرغان مفید است. ضد سوزش ادرار است. باعث تقویت حس بینایی و شنوایی میشود.و برای سرما خوردگی مفید است. و بذر آن خواصی مشابه گیاه کینوا دارد.

مروری سریع بر تاج خروسی :
نام علمی : Celosia Caracas Deep Purple
نام رایج : تاج خروسی
بی خطر بودن برای کودکان و حیوانات خانگی :
برای هر دو بی خطر است.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه در مورد روش نگهداری گیاه تاج خروسی لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوره آنلاین گیاهان آپارتمانی گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات کوددهی و قارچ کشی گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

تراریوم دایموند VIP
1,650,000 تومان
گیاه پول چینی (گیاه ثروت)
890,000 تومان
افوربیا قرمز در گلدان فلزی قرمز
1,444,000 تومان
افوربیا قرمز در گلدان فلزی مشکی
1,444,000 تومان
فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
994,000 تومان
خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
۱۱ نظرات
 1. یکتا می گوید

  خیلی خوب بود

 2. سعید می گوید

  صفحه ی و بیست ممنون. از اطلاع رسانی آگاهی بخشی ومعرفی گلها⚘سلامت باشید.

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   ممنون که وقت گذاشتید و مطالعه کردید

 3. مهدی می گوید

  اگر تخم گل تاج خروس را همینطوری روی زمینی ریخته شود رشد میکند

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اگر شرایط رشدی بذر مهیا باشد بله سریع رشد خواهد کرد

 4. شاهین می گوید

  خسته نباشید.من در چهار سال اولی که در رشت زندگی میکردم در حیاط خانه برای اولین بار دانه های انرا در باغچه کاشتم وخاک آن هم رس بود وضمنا اطراف آن هم ماسه بادی ریخته بودم وجنگلی از این گل پروش دادم.بعد منزل را عوض کردم ودر منزل جدید سال اول از همان دانه ها کاشتم ولی در نیامد.آیا دانه هام که برای دوسال قبل هست ایراد داشته یا خاکم. چون خاکم همان خاک رس هست ومن هیچ اطلاعی از نوع خاک چه باید باشد را نداشتم.حالا تکلیفمان با خاک چیست؟ضمنا اگر خواستید عکسهاشو براتون ارسال میکنم.ممنون میشوم پاسخ دهید.ضمنا اینجا محدودیت خرید داریم وکود گاوی اینجا زیاد است وداروهی شیمیای مرسوم وچیزهای تخصصی کم هست در صورت امکان ازراهکارهای جانبی ومشابه وراحت در دسترس داشتن در صورت امکان ونداشتن ایرادراهنمایی بکنید ممنونتان میشوم.

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   خاک رس مناسب کاشت بذر این گیاه نیست بهتر هست مخلوطی از خاک باغچه و پیت ماس باشه.
   و اینکه قوه نامیه بذر هم در طول دو سال کاهش پیدا می کنه و درصد جوانه زنی هم کم میشه

 5. مریم می گوید

  مصرف خوراکی گیاه تاج خروسی چگونه است . ممنون از پاسخ

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   می تونید از برگ های تاج خروس برای دمنوش یا جوشانده استفاده کنید

 6. مرادی می گوید

  سلام ببخشید من بزرشو تو گلدون کاشتم همین که جونه زد وسر از خاک بیرون اورد ی کم رشد کرد وکم کم جونه ها خشکیده شدن لطفأ راهنمایم کنید

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   گیاه و خاک باید بررسی شود ممکن هست خاک آلوده به پاتوژن های قارچی بوده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.