خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

روش نگهداری گیاه پول چینی(Chinese money plant)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

معرفی

این گیاه زیبا از سال 1970 به طور گسترده در سراسر جهان محبوب شده است. پول چینی عضوی از خانواده گیاه گزنه است. اگر در منطقه خوش آب و هوایی هستید، حتما آن را در حاشیه پیاده‌روها دیده اید!
نگهداری از این گیاه زیبا بسیار راحت است. جالب است بدانید آن گیاه تصفیه کننده هواست.
در واقع برخلاف اسمش، نه‌تنها نیازی نیست که به آن پولی بدهید، بلکه آن به صورت کاملا رایگان هوای خانه شما را پاک و تمیز می‌کند!
اگرچه پول چینی در امر تصفیه هوا خیلی قوی نیست، اما اگر تعداد زیادی از آن در محیط داشته باشید، می‌توانید روی این قابلیت آن حساب ویژه‌ای باز کنید.
ساده‌ترین راه برای داشتن تعداد زیادی پول چینی، تکثیر آن است پول چینی از طریق کاشت ساقه بریده شده به راحتی رشد می‌کند.

پول چینی به نام پیله‌آ هم شناخته می‌شود. قد آن تا بیش از 40 سانتی‌متر هم می‌رسد و با گذشت زمان، ساقه اصلی آن شروع به پیچیدن می‌کند.
دلیل نام گذاری این گیاه به نام “پول چینی” ، برگهای سکه مانند براق آن است.
پول چینی به مراقبت خاصی نیاز ندارد و برای روی میز و قفسه عالی است. عده ای باور دارند که اگر در خاک آن سکه ای بگذارید، برای شما شانس و ثروت می‌آورد. امتحانش که ضرر ندارد، پس سکه را فراموش نکنید! اگر ناگهان خیلی ثروتمند شدید، گلدانی از طلا برای پول چینی بخرید، لیاقتش را دارد!
گیاه پول چینی دارای برگهای ضخیم سبز پررنگ و ساقه های کوتاه هست. بسیار شبیه گیاه قاشقی است اما زیباتر!
گیاه پاچیرا هم به درخت پول معروف است اگر تمایل دارید روش نگهداری گیاه پاچیرا را نیز مطالعه کنید.
با گُل‌سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه پول چینی را بدانید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

شرایط نگهداری

نور

نور غیر مستقیم خورشید و خاک زه کشی شده، تمام چیزی است که پول چینی از شما می‌خواهد. رشد این گیاه تقریبا سریع است، بخصوص در فصول رشد؛ یعنی بهار و تابستان.
نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که پول چینی به سمت منبع نور خم می‌شود. به همین دلیل باید آن را مرتبا بچرخانید تا نور به میزان یکسانی به ساقه اصلی گیاه برسد تا رشد آن عمودی و بدون خمیدگی باشد.

آبیاری

بین هر وعده آبیاری اجازه دهید تا خاک کمی خشک شود. آن را بیش از حد آبیاری نکنید، هفته ای یکبار در زمستان و دوبار در تابستان کافی است.
اگر برگهای پایینی گیاه ( برگهای نزدیک به ریشه) زرد شدند و یا شروع به ریزش کردند، یعنی بیش از حد به گیاه آب داده‌اید.

شرایط نگهداری گیاه پول چینی

خاک و کوددهی

برای این گیاه از خاک مخصوص گلدان استفاده کنید و از زه کشی مناسب آن مطمئن شوید. اگر ریشه‌ها از زیر گلدان بیرون زدند، یعنی وقت آن است که گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.
در طول فصول رشد، به گیاه هر ماه کود چندمنظوره مخصوص گیاهان آپارتمانی بدهید. نسبت رقیق کردن کود باید یک دوم باشد.

تکثیر

به راحتی میتوانید گیاه پول چینی را تکثیر کنید بهتر است در اوایل بهار این کار انجام گیرد و از ساقه برش بزنید و در اب ریشه دار کنید وقتی ریشه ها به اندازه 4 سانتی متر رسید میتوانید به گلدان با خاک مرطوب منتقل کنید.
قلمه زدن و تکثیر این گیاه بسیار راحت است. چون آن خودش گیاهان کوچک جدیدی را بر روی همان خاک ایجاد می‌کند. فقط کافی است با یک چاقوی تمیز این گیاهان نورسته را از گلدان مادر جدا کنید و در خاک مرطوب مجددا بکارید. خاک گیاه تازه را همیشه مرطوب نگه دارید تا زمانی که برگهای جدید شروع به رویش کنند.

سمی بودن

گیاه پول چینی برای کودکان و حیوانات خانگی سمی نیست.

فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
978,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,000,000 تومان
فیکوس بلک در گلدان مواد آلی سفید
827,000 تومان
لوتوس سه تایی
679,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
645,000 تومان

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم نکاتی در مورد روش نگهداری گیاه پول چینی را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوره تخصصی گیاه آنلاین گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می‌توانید از خدمات کاشت و نگهداری گیاه گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان

سوالات متداول شما در مورد گیاه پول چینی

چرا برگ‌های گیاه پول چینی زرد می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین دلایل زرد شدن گیاه پول چینی آبیاری نامناسب است و معمولا آبیاری بیش از حد باعث این مشکل می‌شود. آب‌دهی اشتباه می‌تواند باعث ایجاد استرس و یا آسیب به ریشه‌های گیاه شود که در نتیجه برگ‌های آن را زرد می‌کند.

آیا گیاه پول چینی، شانس می‌آورد؟

درفرهنگ فنگ‌شویی، گیاه پول چینی گیاهی مهم است و به عنوان نمادی از شانس در نظر گرفته می‌شود. در این فرهنگ، نگه داشتن گیاه پول در خانه می‌تواند باعث تعالی چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه‌ای شود. اما از سوی دیگر اگر به خوبی از این گیاه نگهداری نشود و به آن توجه لازم نشود می‌تواند باعث بدشانسی شود.

چرا شاخه‌های گیاه پول چینی افتاده می‌شود؟

افتادگی شاخه‌های این گیاه معمولا یک اتفاق طبیعی است و مخصوصا در گیاهان داخل خانه به همین صورت رشد می‌کند.
اما افتادگی غیرطبیعی و زیاد می‌تواند نشانه‌ای از آبیاری اشتباه در این گیاه باشد. آب‌دهی اشتباه می‌تواند باعث پژمردگی و افتادگی در گیاه شود.

چرا برگ‌های گیاه پول چینی قرمز/بنفش می‌شود؟

در برخی موارد ممکن است برگ‌های این گیاه قرمز یا بنفش رنگ شود. این مساله مخصوصا در تابستان که آفتاب شدت بیشتری دارد اتفاق می‌افتد. این تغییر رنگ در برگ‌های گیاه به خاطر نور بیش از حد و مستقیم خورشید است که باعث سوختن برگ‌های گیاه و در نتیجه تغییر رنگ آن می‌شود.

چرا اسم این گیاه، پول چینی است؟

این گیاه اصالتا از چین آمده است و برگ‌هایی صاف و سکه مانند دارد. به خاطر همین مسائل این گیاه به گیاه پول چینی مشهور شده است. هر کدام از این برگ‌های سکه شکل گیاه به صورت جداگانه بر روی یک شاخه قرار دارد و ظاهر خاصی را به گیاه می‌دهد.

چطور از گیاه پول چینی مراقبت کنیم؟

این گیاه خاکی با زهکشی خوب و گلدانی با سوراخ‌های تخلیه آب را ترجیح می‌دهد. بهتر است خاک این گیاه در بین نوبت‌های آبیاری تقریبا خشک شود و در فصل‌های گرم‌تر و مناطق آفتابی‌تر، آب بیشتری نیاز دارد.

نور مورد نیاز گیاه پول چینی چقدر است؟

این گیاه به محیط‌های نورگیر علاقه زیادی دارد اما نور مستقیم می‌تواند به این گیاه آسیب بزند. نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث سوختن برگ‌های گیاه پول چینی شود و این گیاه را آزار دهد اما نوری کنترل شده و غیر مستقیم می‌تواند رشد خوبی را برای گیاه فراهم کند.

آیا گیاه پول چینی سمی است؟

این گیاه سمی محسوب نمی‌شود و برای حیوانات خانگی یا کودکان خطری ندارد. البته بدیهی است در صورت بلعیده شدن بیش از حد این گیاه می‌تواند باعث اشکال در سیستم گوارشی شود.

چقدر به گیاه پول چینی آب بدهیم؟

این گیاه معمولا به هفته‌ای یک‌بار آبیاری کامل نیاز دارد اما این زمان ممکن است با توجه به دمای محیط یا مقدار نوری که دریافت می‌کند متفاوت باشد و به آبیاری بیشتر یا کمتری نیاز داشته باشد. کم‌آبی معمولا باعث افتادگی شاخ و برگ گیاه می‌شود اما برای دقت بیشتر، بهتر است خاک گیاه را بررسی کنید و اگر چند سانت بالایی خاک خشک شده بود، زمان آبیاری مجدد است.

۵ نظرات
 1. علی می گوید

  سلام
  خیلی مختصر بود،
  کاش بیشتر توضیح میدادید

 2. لیلا می گوید

  سلام
  من دو تا گل پول چینی گلدون کوچک خریدم ولی به مرور همه برگاش ریخت خاکش هم خاک بنفشه بود

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 3. مهسا می گوید

  سلام
  گیاه من پشت برگهاش حالت دون دون سفید شده (مثل سوزن سوزن سفید) آیا طبیعیه یا مشکلی داره؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   سوالتون واضح نیست
   برای اینکه بتونیم دقیق تر راهنماییتون کنیم اسم گیاهتون رو حتما ذکر کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.