روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French lavender)

زمان مطالعه: 4 دقیقه

معرفی اسطوخودس فرانسوی

اگر حس زیبایی شناختی شما بیشتر به سمت مد فرانسوی متمایل است تا وسایل انگلیسی، اسطوخودس فرانسوی برای شما مناسب است! اسطوخودس فرانسوی هم مانند نوع انگلیسی خود، بنفش رنگ است اما کمی متفاوت تر.
یعنی گلهای این گیاه، کمی عمودی تر رشد می‌کنند و مستقیم به سمت بالا حرکت می‌کنند. بچه‌ها کمی آنها را شبیه گوش‌های خرگوش می‌بینند!

می توانید از گلهای زیبای آن استفاده کنید و روغن آنها را استخراج کنید. اگر شب‌ها به سختی می‌خوابید، پیشنهاد میکنیم تعدادی از گل‌های لوندر را در زیر بالش خود قرار دهید تا تاثیر آن را به سرعت احساس کنید!
و اگر تمایل داشته باشید که گیاهان خوراکی بیشتری را بشناسید میتوانید مطلب گیاهان خوراکی برای تزیین غذا و دسر را مطالعه کنید.
با گُل سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی را بدانید.

شیوه نگهداری

نور

همانطور که اشاره کردیم، لوندر به نور کامل و درخشان خورشید نیاز دارد و در مکان‌های خشک و گرم هم به خوبی رشد می‌کند به همین دلیل در تابستان بسیار زیباتر شده و حتی بیشتر گل می‌دهد. می‌توانید آن را در نزدیکی یک پنجره نورگیر قرار دهید و از رشدش لذت ببرید. البته تابش مستقیم نور خورشید ممکن است سبب سوختگی برگهای آن شود.

آبیاری

اسطوخودس در خشکی بسیار بهتر عمل می‌کند. در واقع فقط در سه حالت است که باید این گیاه را آبیاری کنید :
• دقیقا زمان کاشت گیاه، در این شرایط آبیاری باید به طور کامل صورت بگیرد.
• هنگام گرمای شدید و بادهای داغ ( دمای بیشتر از 35 درجه سانتی گراد)
• اگر اسطوخودس را در گلدان کاشته اید. و یا در باغچه‌ای کاشته شده که هرگز هیچ مقداری از آب باران را دریافت نمی‌کند.

برای آبیاری اسطوخودس گلدانی، می‌توانید از میزان خشکی خاک کمک بگیرید. هر زمان خاک کاملا خشک شد، کمی گیاه را آبیاری کنید.
متخصصین حوزه عطر می‌گویند : هرچه هوا خشک‌تر، عطر خوش‌بوتر!

خاک

خاک اسطوخودس باید قادر باشد تا زه‌کشی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. پس از اینکه گیاه در خاک کاشته شد و به آن عادت کرد، دیگر می‌تواند کم‌آبی و شرایط خشک را به خوبی تحمل کند.
در واقع اسطوخودس می‌تواند خشکی را تحمل کند، اما خیسی را هرگز!
با این اوصاف، خاک متخلخل و ماسه‌ای برای آن مناسب است. می‌توانید خاک رسی را با اضافه کردن الیاف طبیعی تقویت کنید. اسطوخودس خاک با PH خنثی یا کمی اسیدی را ترجیح می‌دهد.

بهترین خاک برای اسطوخودس فرانسوی، خاکهای سبک حاوی ترکیبات کلسیم و غنی از مواد و عناصر غذایی میباشد.
و خاکهایی که در آن تهویه هوا سخت انجام میشود و یا آب در آن خاک باقی میماند برای این گیاه مناسب نیست.

شرایط نگهداری اسطخودوس فرانسوی

هرس کردن

در فروردین ماه آن را هرس کنید تا در شهریور شاهد گل های زیباتری باشید. اگر قصد دارید از گلهای آن برای ساخت روغن‌های درمانی و یا حتی برای دکوراسیون استفاده کنید، از گلهایی که در بهار رشد می‌کنند استفاده کنید.

آفات و بیماری ها

خوشبختانه اسطوخودس در معرض خطرات متعدد قرار ندارد. در واقع، این گیاه اغلب اوقات به عنوان دافع حشرات عمل می‌کند. مانند گل همیشه بهار ( گل جعفری ).
اسطوخودس هم دافع “شته” است.
در مواردی که گیاه به دلیل خشکی یا آبیاری بیش از حد ضعیف شده است، ممکن است توسط قارچ سپتوریا دچار بیماری شود. علائم این بیماری، با ایجاد لکه‌های مختلف بر سطح برگها ظاهر می‌شود.
در عین حال که پروانه‌ها عاشق نوشیدن شیره اسطوخودس هستند، هیچ کرم ابریشمی (کرم پیله ساز) را بر سطح برگهای آن یافت نخواهید کرد! این کرمها خیلی به اسطوخودس علاقه‌ای ندارند.

اسطوخودس فرانسوی به شدت مستعد یخ‌زدگی در دمای کمتر از منفی 7 درجه سانتی گراد است و به طور کلی نمی‌تواند به خوبی در هوای همیشه سرد رشد کند. بنابراین :
با اضافه کردن مالچ و الیاف در سطح خاک، از ریشه گیاه در برابر سردی هوا محافظت کنید. و زه‌کشی خاک باید بسیار عالی باشد.

خواص اسطوخودس

این گیاه تنها به ظاهر زیبای خود محدود نمی‌شود. اسطوخودس یک ضدعفونی کننده و ضدالتهاب قوی است و به عنوان یک بوی آرامش بخش، در آروماتراپی (عطردرمانی) بسیار مورد توجه است. علاوه بر اینها، اسطوخودس در درمان سردرد هم به خوبی عمل می‌کند و حتی دافع حشرات هم هست. دیگر فکر نمی‌کنیم کاری باشد و اسطوخودس نتواند انجام دهد!

می‌توانید گل اسطوخودس خود را برای ماه‌ها یا حتی سالها نگه دارید، به شرط اینکه آن را در مکانی خشک و دور از اشعه‌های خورشید نگه داری کنید.
بهترین راه این است که گل‌های اسطوخودس را قبل از خشک کردن، در دسته‌های کوچک مرتب کنید.
قدیمی‌ها، اسطوخودس خشک شده را در کیسه‌ پارچه‌ای می‌گذاشتند و آن را در بین لباسها قرار می‌دادند. شما هم می‌توانید این کار را بکنید و کیسه گل را در جیب لباس یا کیف خود قرار دهید و از رایحه آرامش بخش آن لذت ببرید.
• اگر دوست ندارید کیسه پارچه‌ای اسطوخودس را در لباسها قرار دهید، می‌توانید مستقیما ساقه آن را استفاده کنید. ساقه نیز مانند گلبرگها معطر و خوش بو است.

مروری سریع بر اسطوخودس فرانسوی :
نام علمی : Lavandula Stoechas
نام رایج : اسطوخودس فرانسوی، اسطوخودس اسپانیایی
نوع گیاه : همیشه سبز / مناسب فضای بیرونی
سمی بودن : سمی نیست
دشواری نگهداری : آسان و کم دردسر

چنانچه در مورد روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی سوالی دارید، آن را از طریق بخش نظرات با کارشناسان ما درمیان بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ‌گوی سوالات شما خواهند بود.

فیکوس لیراتا دو شاخه در گلدان مواد آلی استوانه
632,000 تومان
یوکا 30 ساله در گلدان فلزی دسته دار
3,128,000 تومان
کالانکوئه مخملی یک تنه ارتفاع130
3,660,100 تومان
برگ انجیری غول پیکر ارتفاع110
4,340,100 تومان
فیکوس لیراتا بلند ارتفاع150
1,706,000 تومان
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.