روش نگهداری سانسوریا و پاسخ همه سوالات شما

روش نگهداری گیاه سانسوریا

دستورالعمل‌های نگهداری از سانسوریا :

در مطلب “معرفی گیاه سانسوریا و انواع سانسوریا” با این گیاه به صورت کامل آشنا شدید
در این مطلب شما را با روش نگهداری سانسوریا، آفت‌های این گیاه و علت زرد شدن برگهای سانسوریا آشنا خواهیم کرد. در نهایت علت هایی که این گیاه برای استفاده در خانه‌ها پیشنهاد می شود را ذکر و بررسی می کنیم. پس با گُل سِتان همراه باشید

1 – کود و مواد مغذی مناسب سانسوریا

شما می توانید سانسوریا را در گلدان نگهداری کنید و یا در باغچه خود بکارید.همانطور که در مطلب قبلی معرفی انواع سانسوریا گفته بودیم گیاه مناسب برای خانه خود را انتخاب کنید.
حال که گیاه سانسوریا خود را انتخاب کرده اید به یک گلدان قوی و محکم مثل گلدان های سفالی نیاز دارید. چون در گلدان محکم، ریشه ها در حین رشد نمی شکنند. گلدان باید پهن باشد و قد تقریبا کوتاهی داشته باشد. چون سیستم آبرسانی ریشه سانسوریا در خاک کم عمق بهتر عمل می کند. به زه کشی مناسب گلدان هم توجه کنید،همانطور که در آموزش تصویری تعویض خاک و گلدان سانسوریا گفتیم انباشته شدن آب در خاک و اطراف ریشه، باعث پوسیده شدن و از بین رفتن ریشه گیاه می شود.
سانسوریا به نور غیر مستقیم ولی زیاد خورشید نیاز دارد. آن را از نور مستقیم، وزش باد و دستگاه های حرارتی ( مانند شومینه و یا کولر ) دور نگه دارید.
بهتر است از کودهای رقیق شده برای تقویت گیاه استفاده کنید. کود هایی با نسبت 10 -10 -10 کودهای مناسبی برای این منظور هستند.
اگر قصد دارید سانسوریا را در باغچه خود بکارید ، باید به خاک و نور مورد نیاز آن دقت کنید. بهترین  محدوده Phخاک برای رشد سانسوریا، بین 4.5 تا 7.5 است. بخشی از باغچه را انتخاب کنید که کمی سایه باشد و در عین حال نور کافی هم به آن بتابد.( منظورمان این است که در معرض نور مستقیم نباشد )
نور کافی باعث می شود که در صورت آبیاری بیش از حد، آب اضافی تا حدی تبخیر شده و گیاه غرقاب نشود. ولی نور کم هم باعث ضعیف شدن گیاه می شود و گیاه سبزی و زیبایی همیشگی را نخواهد داشت.
برای سانسوریایی که در باغچه و خارج از گلدان کاشته شده، کود مایع مناسب تر است. کودی شبیه به کودی که برای سانسوریای گلدانی استفاده می کنید را انتخاب کنید. با همان نسبت و ترکیبات فقط به صورت مایع. احتمالا در باغچه و در اطراف سانسوریا علف های هرزی رشد خواهند کرد. توصیه می کنیم که آن ها را مرتبا هرس کنید تا خاک را از مواد غنی خالی نکنند و مانع رشد گیاهان نشوند.

آب دهی سانسوریا:

گل سانسوریا به آب خیلی کمی برای رشد نیاز دارد. پس نگران آبیاری آن نباشید. بهتر است هر دو هفته یک بار خاک آن را چک کنید و فقط اگر خیلی خشک بود به آن آب بدهید

دما و رطوبت ایده آل:

دمای بالا باعث آسیب رسیدن به برگ ها شده و آب زیاد هم باعث از بین رفتن گیاه می شود. پس همیشه سانسوریا را در دمای متعادل نگهداری کنید و آن را در خاک زه کشی شده و خشک پرورش دهید.

نور مناسب برای سانسوریا:

نور مناسب برای سانوسریا

سانسوریا به سرعت خود را با محیط وفق می دهد. یعنی حتی در نور خیلی زیاد هم به رشد خود ادامه می دهد اما بهتر است آن را همیشه دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید. حتی نور های مصنوعی مثل نور لامپ های فلوئورسنت که امروزه در هر مکانی یافت می شوند هم می تواند نیاز سانسوریا به نور را برطرف کند. همین موضوع باعث شده سانسوریا یک گیاه آپارتمانی بسیار مناسب به شمار برود. اگر می خواهید سریع تر رشد کند، شدت نور را بیشتر کنید و آن را مدت بیشتری در معرض نور قرار دهید.

روش های تکثیر سانسوریا:

روش تکثیر سانسوریا

رشد و تکثیر سانسوریا از راه های مختلفی انجام می شود. مثل کاشت بذر، قلمه زدن، و یا گذاشتن برگ در آب. راحت ترین روش، کاشتن بذر سانسوریا در خاک و یا محیط کشت است. این روش اگرچه ساده است اما خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرد. چون زمان زیادی طول می کشد تا دانه ها جوانه بزنند.
راه دیگر این است که تعدادی از برگ های سالم گیاه را جدا کنید و در خاک بکارید. آنها ریشه خواهند زد و از هر ریشه یک سانسوریای تازه رشد می کند. ( البته همانطورکه توضیح دادیم، منظور از ریشه همان ریزوم است. )
می توانید از آب هم برای تکثیر سانسوریا کمک بگیرید. یک برگ جوان را از سانسوریا جدا کنید و در یک لیوان آب قوطه ور کنید. هر چند روز یک بار آب را عوض کنید تا پس از چند هفته ریشه های تازه را ببینید.

گل دهی سانسوریا

گل های سانسوریا، طیف رنگی سبز تا سفید را ازخود نشان می دهند. گرده افشانی آنها توسط پروانه ها انجام می شود. البته عموما سانسوریا گل های زیادی تولید نمی کند. شاید فقط تعداد خیلی کمی شکوفه روی ساقه های آن رشد کند. ولی در عوض ریزوم های کوچکی را در اطراف خود رشد می دهد که پس از گذشت زمان به سانسوریاهای زیبایی تبدیل می شوند!

آفات و بیماری‌های سانسوریا

آفات‌ها:

آفات اصلی که سانسوریا را تهدید می کنند دو نوع هستند. شپشک آردی و نوزاد عنکبوت. آنها شیره ی گیاه را می مکند و به تدریج باعث پلاسیده شدن برگ ها می شوند و اگر آنها را به موقع از بین نبرید می توانند باعث نابودی گیاه شوند. گاهی هم ممکن است با ایجاد حفره و زخم بر روی برگ ها، باعث حساس شدن آنها شوند به طوری که در اثر کوچترین آفت و یا بیماری، گیاه مقاومتی نکند و از بین برود.
راه حل از بین بردن این آفات ساده است! شپشک آردی قابل رویت است. پس گیاه را بررسی کنید و اگر آنها را دیدید، کافی است با دست از روی گیاه بر دارید. برای پیشگیری از حمله شپشک آردی می توانید کمی الکل به سطح برگ ها اسپری کنید. اما در مورد نوزاد و تخم عنکبوت، باید همیشه برگ ها را تمیز نگه دارید. پس مرتبا آنها را با آب بشویید. سعی کنید رطوبت هوای محیط را افزایش دهید. چون رطوبت حشرات و آفات را از گیاه دور نگه می دارد.

بیماری ها :

بیماری های قارچی در کمین سانسوریاست. اگر سطح برگ دائما خیس باشد، قارچ ها به سرعت در آن محل رشد می کنند و باعث ضعف، پلاسیدگی و در نهایت قرمز شدن برگ ها می شوند.
اگر دو نشانه ای که ذکر می کنیم را بر روی برگ های گیاه دیدید، مطمئن باشید که گیاه بیمار شده و نیاز به درمان فوری دارد : قرمز و قهوه ای شدن برگ ها و تشکیل قسمت های سفید رنگ. این بخش های سفید رنگ معمولا شبیه تار عنکبوت هستند که در مرور زمان قهوه ای رنگ می شوند. پس دقت کنید تا بتوانید آنها را درست تشخیص دهید.
همیشه شنیده ایم که پیشگیری بهتر از درمان است! پس بهتر است همیشه از ایجاد بیماری بخصوص بیماری های قارچی در گیاه پیشگیری کنید. چون بیماری های قارچی به سرعت باعث پوسیده شدن و در نهایت مرگ گیاه می شوند. توصیه میکنیم همیشه برگ ها را خشک نگه دارید، به اندازه کافی به گیاه آب بدهید و اجازه بدهید خاک خشک شود، از خاک های مناسب و زه کشی شده استفاده کنید و دمای محیط را همیشه متعادل نگه دارید. اگر این موارد را رعایت کنید، دیگر نیازی نیست نگران بیمار شدن گیاه خود باشید.

مشکلات معمول سانسوریا :

علت متورم و بدبو شدن برگ های سانسوریا :

علت له شدن برگ های سانسوریا

اگر به گیاه بیش از حد آب بدهید، باید منتظر چنین اتفاقی هم باشید! آب زیاد باعث از بین رفتن سلول های برگ شده و در نهایت باعث بروز تورم برگ ها و بوی بد آن ها می شود. در چنین مواقعی، سریعا برگ ها آسیب دیده را جدا کنید و قبل از اینکه تمام برگ ها درگیر شوند، آب دهی را اصلاح کنید.

علت زرد شدن برگ های سانسوریا :

علت زرد شدن برگ سانسوریا

قهوه ای شدن برگ ها نشانه ی کم آبی است. باید این برگ ها را جدا کنید و هر زمان که خاک خشک شد، به اندازه کافی به آن آب بدهید.

علت زرد شدن نوک برگ سانسوریا:

علت زرد شدن نوک برگ های سانسوریا

مواظب باشید که قهوه ای شدن نوک برگ را با کل برگ اشتباه نگیرید. ممکن است شبیه به هم باشند اما راه حل کاملا متفاوت است. اگر نوک برگ قهوه ای شد، یعنی بیش از حد به گیاه آب داده اید. لازم نیست برگ ها را جدا کنید، فقط برنامه آب دهی خود را تغییر دهید. سانسوریا خودش مشکل را حل خواهد کرد!

علت زدگی و آسیب دیدن و شکستن برگ سانسوریا :

علت زخمی شدن گیاه سانسوریا

در صورت لمس کردن بیش از حد و یا ضربه زدن به سطح برگ، چنین مشکلاتی برای برگ ایجاد می شود. سانسوریا برگ ها لطیف و حساسی دارد. پس بهتر است آن را در مکانی دور از رفت و آمد زیاد و دور از محل بازی کودکان قرار دهید تا برخوردی با آن صورت نگیرد. در جا به جایی و حمل آن نیز دقت کنید و آن را به زمین و یا دیوار نکوبید.

چرا گیاه سانسوریا را در خانه نگهداری کنیم؟

سانسوریا تصفیه کننده هوا

تصفیه کردن هوا :

همانطور که می دانید، هوایی که تنفس میکنیم از عناصر مختلفی مانند اکسیژن، کربن دی اکسید، سایر گاز ها و حتی گرد و غبار تشکیل شده است. بعضی از آنها لازم و برخی هم سمی و مضر هستند.

مثلا گاز هایی مثل تری کلرو اتن، بنزن، فرمالدهید، زایلن و بسیاری از گاز های دیگر، برای سلامتی انسان مضر هستند. اجازه بدهید چند مورد از مضرات این گازها را برایتان نام ببریم. گاز تری کلرو اتن را در نظر بگیرید. این گاز می تواند باعث مشکلاتی مثل سر درد، حالت تهوع و در موارد حاد، باعث به کما رفتن افراد شود! بنزن هم باعث سوزش چشم شده، ضربان قلب را برده و باعث کاهش هشیاری می شود. فرمالدهید سبب ورم کردن ماهیچه ها شده و حنجره و تارهای صوتی را تحریک می کند. زایلن هم مشکلاتی برای قلب، کلیه و کبد ایجاد می کند. حتما دیگر متوجه اهمیت این موضوع شده اید که باید یک گیاه تصفیه کننده هوا را برای محیط اطراف خود انتخاب کنید. سانسوریا این مواد مضر را از بین برده و هوایی تمیز تر را برای شما فراهم می کند.

متابولیسم CAM :

متابولیسم اسیدکراسولاسه یکی از مهم ترین دلایلی است که اکثر مردم سانسوریا را برای اتاق خواب و حمام خود انتخاب می کنند.
 CAM  یا همان متابولیسم اسیدکراسولاسه، یک نوع از چرخه فعالیت گیاهی است. گیاهانی که در دسته CAM جای می گیرند، در طول روز کربن دی اکسید هوا را جذب کرده و در شب اکسیژن آزاد می کنند.
احتمالا شنیده اید که نباید گیاهان زیادی در اطراف مکان خوابیدن خود قرار دهید. چون برای انجام عمل فتوسنتز اکسیژن هوا را جذب می کنند و باعث کاهش کیفیت هوا می شوند که خوب این موضوع وقتی که شما در خواب هستید، امری خطرناک به شمار می رود. اما سانسوریا فرق می کند! سانسوریا می تواند در شب با تبدیل کربن دی اکسید به اکسیژن، میزان اکسیژان هوا را بالا ببرد و باعث بهبود هوای تنفسی شما شود. همین موضوع باعث شده که سانسوریا برای افزایش کیفیت خواب هم توصیه شود.

کمک به از بین بردن بوی بد هوا :

فرقی نمی کند که در محل کار هستید و یا در منزل به تماشای برنامه مورد علاقه تان نشسته اید، بوی بد و نامطبوع همیشه آزار دهنده است. یک اتاقی که به تازگی رنگ شده را در نظر بگیرید. بوی رنگ و مواد شیمیایی آن اتاق قابل تحمل نیست، بخصوص برای کودکان. در چنین شرایطی باید از سانسوریا کمک بگیرید! سانسوریا هوا را تصفیه می کند و در عین حال بوی بد محیط را هم از بین می برد. اگر یک سانسوریا در اتاق قرار دهید، دیگر لازم نیست نگران بوی بد مواد شیمیایی باشید. پس اگر در سالن های زیبایی و یا محیط هایی کار می کنید که به طور مداوم از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می کنید، بهتر است یک سانسوریا در نزدیکی خود قرار دهید.

سانسوریا منبع غنی فیبر :

علاقه ای به ساخت زیورآلات ساده، طناب و یا حتی یک کمان برای کودک خود دارید؟ باز هم سانسوریا آماده است تا به شما کمک کند! برگ های سانسوریا منبع غنی فیبر هستند. دیگر برگ های خشک شده ی سانسوریا را دور نریزید. کافی است برای 3 هفته آنها را در آب قرار بدهید و سپس پوستش را جدا کنید. حال می توانید از فیبر داخل برگ ها برای ساختن لوازم تزئینی استفاده کنید.

در ادامه به سوالاتی که از گُل سِتان در مورد سانسوریا پرسیده اید، پاسخ می دهیم :

پاسخ همه سوالات در رابطه با گیاه سانسوریا:

1 – چگونه رطوبت هوای اطراف گیاه سانسوریا را افزایش دهیم ؟

کاشتن چند گیاه در کنار هم در یک گلدان می تواند راه مناسبی برای افزایش رطوبت باشد. این کار باعث می شود آب به اندازه کافی به همه گیاهان برسد و آب کمتری جذب خاک شود.
می توانید دو گلدان را داخل هم قرار دهید. برای این کار، گلدانی را که گیاه را در آن کاشته اید، در یک گلدان بزرگ تر قرار دهید. فضای بین دو گلدان را با کود کافی پر کنید و آن را همیشه مرطوب نگه دارید.
راه دیگر، استفاده از دستگاه های مرطوب کننده ی هواست. می توانید گیاهان خود را در یک اتاق قرار دهید و برای افزایش رطوبت از این دستگاه استفاده کنید.

2 – آیا میتوانیم با استفاده از سموم مخصوص بیماری های گیاه سانسوریا را کنترل و درمان کنیم؟

پاسخ منفی است. بیماری های سانسوریا اغلب بخاطر آبیاری نادرست ایجاد می شودکه قابل حل با مواد شیمیایی نیست. می توانید کمی الکل به برگ ها اسپری کنید. اما بهترین راه برای پیشگیری از بروز مشکل، اصلاح روش آبیاری است. مطمئن شوید که آب کافی به ریشه ها می رسد ولی در خاک انباشته نمی شود. اگر خاک کاملا زه کشی نشده باشد و آب اضافی را از خود عبور ندهد، باعث پوسیده شدن ریشه و در نهایت از بین رفتن گیاه می شود.

3 – آیا گیاه سانسوریا سمی و خطرناک است؟

بله مقدار کمی سمی است. اما فقط در صورتی که آن را بخورید! درست است که سانسوریا منبع خوبی از فیبر است اما هرگز طعم آن را امتحان نکنید. خوردن سانسوریا باعث تورم و بی حسی زبان می شود و خطرناک است. پس توصیه میکنیم آن را از دسترس کودکان و حیواناتی که احتمال دارد برگ های آن را بجوند دور نگه دارید.

4 – علت زرد شدن برگ های سانسوریا چیست؟برگ های سانسوریا پژمرده و زرد می شوند

زرد شدن و پژمرده شدن و ریختن برگ های گیاه سانسوریا نتیجه ی آبیاری بیش از حد است. در چنین شرایطی میزان آب و دفعات آبدهی را کم کنید. فراموش نکنید تا زمانی که خاک سانسوریا کاملا خشک نشده نباید به آن آب بدهید. اگر خاک برای مدت طولانی خیس باشد، باعث از بین رفتن ریشه می شود. اگر برگ سانسوریای شما هم برگش زرد شده جای نگرانی نیست. چند روزی به گیاه آب ندهید و اجازه دهید کاملا خشک شود. پس از چند روز برگ ها مجددا طراوت خود را پیدا می کنند. اما اگر برگ های بسیار زرد شده باشد و نتواند گیاه خود را بهبود بخشد باید آن برگ را از گیاه جدا کنید

 

شما هم اگر سوالی دارید می توانید در زیر همین پست برای ما بنویسید تا کارشناسان گل و گیاه گُل سِـتان به شما پاسخ دهد.

سانسوریا یک گیاه آپارتمانی همه چیز تمام است! می توانید به زیبایی از آن در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید، او هم فضا را زیباتر می کند و هم هوا را تصفیه می کند. سانسوریا انتخاب بسیار مناسبی برای خانه، محل کار و حتی محیط های عمومی است. فقط کافی است نور و آب کافی را برای آن فراهم کنید. آن را به راحتی تکثیر کنید تا تعداد بیشتری از این گیاه شگفت انگیز داشته باشید و یا به دوستان خود هدیه دهید. 
از نگهداری و تماشای سانسوریای زیبای خود لذت ببرید!

خرید آنلاین سانسوریا

ما در گلفروشی اینترنتی گُل سِتان بهترین گونه های موجود از سانسوریا را برای شما در گلدان های زیبا فراهم کرده ایم تا شما به راحتی بتوانید از این گیاه مقاوم و دارای مزیت‌های قابل توجه، در خانه خود استفاده کنید

چقدر این مطلب کاربردی بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد امتیازها: 96

به این آموزش امتیاز بدهید!

158 دیدگاه برای “روش نگهداری سانسوریا و پاسخ همه سوالات شما

  توسط مينا اشتري says:

  سانسوريا من لبه برگهاش انگاز گاز گرفته شده است و لك قهوهاي رو بعضي بركها است دليلش چيه

   توسط گل‌ستان says:

   سلام خانم اشتری از روز اول اینطوری بوده یا جدیدا داره اینطوری میشه؟ چند وقته که این گلدان سانسوریا را دارید؟

    توسط رامبد says:

    با سلام.من سانسوريا ابلق دارم ولي پاجوش ها و برگ هاي جديدش هم به پررنگي قديمي ها نيست و هم لبه هاش مثل قديمي ها زرد رنگ نيست.
    علتش چي هست؟

     توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

     سلام و عرض ادب
     به احتمال قوی نور مکانی که گیاه در آنجا قرار دارد کم است لذا برگهای جدید، ابلقی برگهای قبلی را ندارد.

    توسط ًچکامه says:

    سلام . من سانسوریا دارم و بر روی برگهای لکه های کرمی رنگ و خشک ایجاد شده وانگار کنده کنده شدن و اون قسمت لکه ها مثل تار و پود شده تقریبا شبیه عکسی که گذاشتی و و گفتید بر اثر ضربه و تماس . اما تعداد این لک ها روز به روز بیشتر میشه خیلی دوستون دارم نمیخوام از بین بدم باید چه کنم . چطور و چه دارویی باید بدم

     توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

     سلام دوست عزیز روزتون بخیر این عارضه بر تثر بیماری گیاهی ایجاد میشود
     سم مانکوزبتهیه کنید -یک قاشق چایخوری را در یک لیتر اب حل کرده و روی برگهاب گباه اسپری کنید و این عمل را تا 7 روز تکرار کنید – الباقی سم را هم برای ابیاری گیاه استفاده کنید

   توسط ناشناس says:

   سلام خسته نباشید یرای از بین رفتن شل شدگی برگهای این گیاه یاید چیکار کنم؟

    توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

    سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
    لطفا آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
    (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
    به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید
    گیاه شما نیاز به نور زیادی دارد لطفا برای گیاهتان لطفا نور بیشتری تنظیم کنید

    توسط ناشناس says:

    سلام چه مقدار باید به گل اب داد قدگل تقریبا ۸۰ سانت است

     توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

     سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
     ابیاری بستگی به نوع گیاه و زمان و مکان ان دارد

  توسط الهام says:

  گل سانسوریا من مثل عکس شماست این قارچ هست روز به روزم بیشتر میشه چکار کرد

   توسط گل‌ستان says:

   خانم الهام سلام، برای اینکه اشتباه راهنمایی نکنیم دقیق بررسی بشه، لطفا عکس گیاهاتونو برای واتس اپ موبایل پشتیانی گُل‌سِتان (09120785191) ارسال کنید.

  توسط اکرم says:

  گل سانسریامن چندتاازبرگهاش شکسته ودیگررشدنمیکندمیتوان آنهاراجواکنم ودوباره درگلدانی دیگربکارم تارشدکنن؟

   توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   در پاسخ به اکرم.
   سلام .قلمه برگی سانسوریا برگ سالم و 15 سانت.نصف در ماسه با رطوبت زیاد. ریشه دار شود و بعد در گلدان بکارید.

    توسط بیاتلو says:

    سلام .سانسوریا ی من دیشب دخترم با توپ زدهو از قسمت نزدیک به غده ش حدودا نصفش جدا شده و نصفه متصله.الان چه کارش کنم تا درست بشه؟

     توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

     سلام وقتتون بخیر
     قسمت بالای جدا شده را میتوانید قلمه برگی بگیرید
     کاشت در ماسه و خاک سبک
     ابیاری منظم و خرئوجی اب از ته گلدان را نیز بررسی کنید

    توسط حمید says:

    سانسوریا من خیلی رشدش کنده چکار کنم

     توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

     سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
     آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
     (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
     به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید
     همچنین از کودهای تقویتی هم می توانید استفاده کنید

  توسط عبادی says:

  سلام ،سانسوریای من از نوع ابلغ دور طلایی هستش ،رشدش خیلی خوب و سریعه و تعداد زیاد پاجوش میده مثلا هر سه ماه،ولی پاجوش هایی که میده به صورت تک برگ رشد میکنند و بالا میان و به تعداد برگ هاشون اضافه نمیشه،همچنین تا چند ماه به رنگ سبز میمونند و بعد کم کم ابلغ میشن چرا؟

   توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   در پاسخ به عبادی.
   سلام.شرایط شما سبب این علت شده است ولی مشکل خاصی ندارد.

  توسط خانم هاشمی says:

  سلام خسته نباشید
  سانسوریای من خوب رشد می کرد گلدونش رو عوض کردم (بزرگتر کردم) دو سه ماه رشدش کاملا متوقف شده، جدیدا هم نوک دوتا از برگاش یکم زرد شده، مکانش همون قبلیه ؛ لطفا راهنمایی بفرمایید- با تشکر

   توسط مسئول سفارشات و موجودی says:

   در پاسخ به خانم هاشمی.
   سلام.سانسوریا نیاز به گلدان بزرگ ندارد اگر ریشه ان در گلدان کوچکتر باشد رشد بیشتری دارد.احتمالا ریشه ان در هنگام انتقال مشکل دار شده هست.

   توسط راهمای شما says:

   سلام. برای اینکه گل شوکه شده و اینکه هرچی گلدون کوچیک تر باشد سانسوریا رشد بیشتری میکند و زرد شدن نوک برگ ها از کمبود آب هست

  توسط fershteh98 says:

  سلام، گل سانسوریا من اصلا رشد نداره باید چی کار کنم؟ نزدیک چند ماهه هیچ رشدی نکرده ؟؟

   توسط مسئول سفارشات و موجودی says:

   سلام. اگر نور ان مناسب هست از کود های کامل 3 بیست به اندازه یک قاشق چایخوری در یک لیتر اب استفاده کنید.

  توسط نیما says:

  برای رشد گیاه سانسوریا ابلغ از نور مصنویی چند وات و از چه نوع لامپی و طیف نوری میتونم استفاده کنم؟ گیاه چقدر باید با لامپ فاصله داشته باشد؟؟؟؟
  میگن لامپ های مهتابی و آفتابی خوب است آیا صحت دارد؟؟
  میشود در این مورد راهنمایی کنید برای سانسوریا هام نیاز به نور دارم !!

   توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   سلام. در پاسخ به اقای نیما.برای رشد سانسوریا از لامپهای ال ای دی که مصرف برق کمتری دارد استفاده کنید. حداقل فاصله نیم متر از انتهای گیاه لامپ را نصب کنید.

  توسط مینا says:

  سلام برای سانسوریا از لامپ های چند بهتره استفاده کنیم؟

  توسط ع.ح says:

  سلام، سانسوریای من طول برگ هاش به یک متر رسیده در حالیکه در گلدان و پشت پنجره است. پاجوش ها هم به شکل تک برگ قد می کشن. چطوری می تونم گلدانی پر شده از سانسوریای کوتاه قد داشته باشم؟

   توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   با سلام . تنظیم نور میتواند رشد گیاه را سریع تر کند . و پاجوش های بیشتری داشته باشد .

  توسط خانلری says:

  سلام وقت بخیر .. من یک گیاه سانسوریا دارم که مدتی است رشدش متوقف شده و پاجوش نمیزنه البته از اول هم فقط برگهای همون پاجوش اول اضافه میشد که الان مدتهاست دیگه رشدی نداره .. با حدود نیم متر فاصله پشت پنجره هست و هفته ای یکبار بهش آب میدم … ممنون میشم راهنمایی کنید که باید چکار کنم که رشد گیاه مثل سابق بشه

   توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   با سلام . آبیاری منظم . استفاده از کود های کامل ریز مغذی . میتواند رشد گیاه را بیشتر کند و پاجوش های بیشتری داشته باشد .

  توسط رستتاد says:

  سلام،براي اينكه سانسوريا برگهاي پهني داشته باشه بايد چكار كرد؟

   توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   با سلام . تنظیم نور .آبیاری منظم. کود های مغذی و تقویت گیاه

  توسط افسانه says:

  بسیار مفید و آموزنده بود، با سپاس از شما.
  من وقتی این‌گیاهو از طریق برگ تکثیر میکنم بعد از پاجوش زدن رشد پاجوش متوقف میشه و همون جور ضعیف و کوچولو می مونه، ممنون میشم راهنمایی کنید

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   احتمال دارد که خاک و مواد بستری شما ضعیف باشد

  توسط ملیحه says:

  سلام . من یک هفته هست که گل سانسوریا را خریده ام و نزدیک ایوان قرار دادم و همیشه در ایوان باز و باد میآید نگرانی من این است که جای که قرار دادم سانسوریا را مشکلی برایش پیش نمیاید چون همیشه در ایوان باز است . ممنون میشم اگر راهنمایی کنید . با تشکر

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   این گیاه نیار به نور زیاد ندارد . لطفا نور و رطوبت محیطی را تنظیم بفرمایید

  توسط فاطمه says:

  سانسوریای من ب علت کود حیوانی زدن ب خاکش شل و افتاده شده چیکار کنم ک خوب بشه

  توسط ناشناس says:

  سلام، سانسورياي من ابلق هست و باجوش هاش به رنگ سبز خالي در ميان و رنگ زرد دور برگهارو ندارن، مشكل چيه؟

   توسط ناشناس says:

   سلام
   بهاره هستم من سانسوریای ابلق دارم یک سالی هست
   ولی متاسفانه یکماهی هست که اکثرا برگهاش ریخته فقط چندتا مونده

    توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

    سلام
    لطفا عکس گیاه مورد نظر را داخل واتس اپ شرکت ارسال نمایید
    با تشکر
    09120785191
    گل ستان

  توسط ناشناس says:

  سلام سانسور یا ی من برگهای نازک داره به چی نیاز داره

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   تنظیم نور و افزایش رطوبت محیطی و همچنین تنظیم آبیاری و استفاده از کودهای تقویتی برای رشد بهتر و داشتن برگهای پهن و بلند ضروری میباشد.
   موفق باشید

    توسط امیرعلی اسلامی says:

    سلام خسته نباشید میخواستم بگم بعد از قلم زدن سانسوریا هفته ای چند بار اب میخواد؟وپس از ریشه زدن حتما به گلدان دیگر انتقال پیدا کند

     توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

     سلام وقتتون بخیر
     حفظ رطوبت برگ قلمه زده شده
     ابیاری منظم برای ریشه ها
     و پس از ریشه زدن قلمه ها انها را در گلدانهای جدا منتقل کنید
     و مراقبت کنید

  توسط بیتا says:

  سلام من چند وقته سانسوریا خریدم گذاشتم آشپزخونه جلوی پنجره نور غیر مستقیم بهش میخوره میخواستم بدونم باد کولر گازی برا ی سانسوریا خوبه یا بد؟ هر دو هفته یه بار هم آب میدم نوکش زرد شده یه ساقه کوچولوش هم زرد و شل شده مشکل کجاست

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام روزتون خوش
   نکته اول اینکه گیاه در معرض باد مستقیم کولر نباشد
   آبیاری کمتر ولی منظم همراه ایجاد رطوبت محیطی نیز کارگشا میباشد.

  توسط حسام says:

  سلام.من به تازگی گلدون سانسوریای ابلقم رو عوض کردم.از این گلدونهای بلند گرفتم.ولی شنیدم که اگر گلدون بلند باشه پاجوش نمیزنه.حالا چیکار کنم؟ حدودا یکماه گذشته.بنظرتون دوباره گلدون رو عوض کنم؟؟
  ممنون میشم سریعتر جوابمو بدید.

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام آقای حسام
   نیازی به تعویض گلدان نیست .
   گلدان گیاه سانسوریا نباید سریع عوض شود.
   و نکته دیگر اینکه با تعویض در گلدان بزرگتر هم پاجوش نخواهد زد.

  توسط زهرا says:

  سلام برای جلوگیری از باریک شدن برگ سانسوریا ،چیکار کنم؟ تنظیم نور یعنی چی؟یعنی قرار دادن گل در جای پرنور تر؟؟؟؟؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   بله گیاه را در جای پرنور تر قرار دهید. همچنین رطوبت محیط را افزایش دهید. و از کود های تقویتی برای بهتر شدن حال گیاه استفاده نمایید.
   موفق باشید

    توسط ناشناس says:

    سلام سامسوریای من خیلی بزرگ شده. چیکار کنم دوست دار

    سلام سامسوریای من ده شاخه هست و خیلی بلنده چجوری. قلمه بزنم سرش. هم خشک شده

  توسط زاهدی says:

  سلام خسته نباشید من دو جور سانسوریا دارم یکی از نوع پاکوتاه دور زرد و یکی هم از نوع سه قلاف ولی متاسفانه یکسال هست اصلا رشد نکردن البته مکانشونو عوض شده این یکی جاشون نورخور نیست ولی روشن هست جلوی در ورودی خواستم دلیل رشد نکردنشونو بدونم

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . شما میتوانید با تنظیم نور مناسب و آبیاری منظم و درنهایت افزایش رطوبت محیطی به رشد گیاه کمک نمایید.

  توسط کیمیا says:

  سلام وقت شما به‌خیر
  من سه تا برگ از یه سانسوریای سبز قلمه گرفتم و توی اب ریشه دار کردم و تو گلدون کاشتم
  حالا یخورده خاکشو کنار زدم و دیدم هر سه تاشون پاجوش زدن اما هنوز سفیدن و زیر خاکن
  اما متاسفانه حواسم نبود و یکی ازشون در حد یکی دو میلی‌متر نوکش اسیب دید و زخمی شد
  البته همونطور گذاشتم و جدا نکردم
  میخواستم ببینم ممکنه خراب بشه؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام.
   تنظیم برنامه آبیاری گیاه و همچنین افزایش رطوبت محیطی میتواند به رشد هرچه بهتر گیاه کمک نماید.
   درنهایت این نکته که مراقبت بیشتری از گیاه انجام دهید.

  توسط شیگل says:

  سلام خسته نباشید.3 ماه پیش همسرم یک گلدان سانسوریا خرید و موقعی ک میخواسته بزاره داخل ماشین میگفت انگار صدای شکستن یکی از ساقه هاش اومده. منم وقتی میخواستم گلدونشو عوض کنم فهمیدم ریشه اش که خیلی زخیم بوده شکسته و پوسیده. 3 ماهه هیچ پاجوشی نداده و رشدش متوقفه. ایا گیاهم باز ریشه دار میشه؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . سلامت باشید
   اگر ریشه های گیاه سالم باشد دوباره ترمیم شده و رشد میکند.
   همچنین شما میتوانید با تنظیم برنامه ابیاری و افزایش رطوبت محیط گیاه به رشد و پاجوش زدن سانسوریا کمک نمایید.

  توسط مریم says:

  سلام
  سانسوریا ابلق من یکساله هیچ رشدی نکرده چندین جا مکانش عوض کردم فایده ای نداشت،برگهاش باریک و تکشاخه میمونن ، اول سال خاکشو عوض کردم و متوجه شدم داره ریشه هاشو از دست میده،ریشه ها پوک و خشک میشن ،نمیدونم علتش چیه؟؟ بعد تقریبا بیش از یک ماه کود هربان بهش دادم فایده ای نداشته الانم حس میکنم داره از ساقه خشک میشه میترسم ریشه هاشو از خاک خارج کنم که ببینم وضعش بدتر بشه چه راهنمایی میکنید؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   برای افزایش رشد گیاه باید رطوبت محیط را افزایش دهید . همچنین تنظیم میزان آبیاری و چک کردن زهکش گلدان نیز به بهبود وضعییت گیاه کمک میکند.

  توسط به مرور زمان زرد میشه نگران نباشید منم دارم اولش سبز بود نگران شدم الان که بزرگ شده زرد شده says:

  به مرور زمان زرد میشه نگران نباشید منم دارم اولش سبز بود نگران شدم الان که بزرگ شده زرد شده

  توسط yas says:

  سلام من سانسوریا لبه طلایی دارم پاجوش زده اما سبز هستش و لبه هاش طلایی نیست علتش چی میتونه باشه؟

   توسط گل‌ستان says:

   سلام
   پاجوش های جدید با گذر زمان و رشد لبه هاشون طلایی میشه . نگرانش نباشید 😉

    توسط ناشناس says:

    سلام سامسوریای من خیلی بزرگ شده. چیکار کنم دوست دار

    سلام سامسوریای من ده شاخه هست و خیلی بلنده چجوری. قلمه بزنم سرش. هم خشک شده

     توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

     سلام وقتتون بخیر
     برگهای کوچکتر رو انتخاب کنید و قطعه های 20سانتی بصورت ^ برش یزنید و در ماسه و خاک سبک تا نصفه بکارید

  توسط عاطفه says:

  سلام
  سانسوریای من مدتی هست که برگ هاش چورکیده و اون سفتی قبل رونداره.
  هفته ای یه بار بهش اب می دم ،جای خوبی هم گذاشتم ، کود سه 20 هم بهش دادم، فقط گلدانش بلند با قطر کم هست. خیلی نگرانشم ، لطف می کنید راهنمایی ام کنید.

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . احتمالا آبیاری گیاه به میزان کافی نبوده است .
   بنابراین شما باید برنامه منظمی برای آبیاری گیاه داشته باشید و همچنین چک کردن خروجی آب از کف گلدان و افزایش رطوبت محیطی نیز موثر است .

  توسط فروع says:

  از راهنماییهای شما خیلی ممنونم خسته نباشید من سانسوریا دارم تازگی برگ بزرگ ان که ابلق میباشد حالت شلی پیدا کرده وافتاده در صورتی که هر ده روز یکبار انرا اب میدهم نور کمی دارد ایا میتوانم از این برگ اسیب دیده قلمه بگیرم قسمت سالم انرا و دلیل ان چیست اب هم بمقدار کم میدهم
  باز هم ممنون و سپاسگزارم از راهنمایی شما

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   زهکشی گلدان را لطفا چک کنید که اب مازاد از گلدان خارج شود
   بله قسمت شاداب برگ را 20 سانتی بصورت ^ برش زده و در خاک سبک تا نصف بکارید

  توسط فاطیما says:

  سلم
  وقتتون بخیر
  من دو روز پیش گیاه سانسوریا گرفتم و الان دیدم دو تا از برگ هاش لکه قهوه ای رنگ داره
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  این مشکل قارچ هست؟ و اگر باید از قارچ کش استفاده کنم به برگ ها باید بزنم یا در خاک؟
  آیا نیاز هست اون دو برگ رو کلا از گیاه جدا کنم یا نه؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر
   احتمالا بیماری گیاهی هست
   قارچکش مانکوزب تهیه کنید و یک قاشق چایخوری از ان را در یک لیتر اب حل کرده و روی برگ های گیاه اسپری کنید تا 5 روز
   الباقی سم را برای ابیاری گیاه استفاده نمایید

  توسط ش.م says:

  سلام سانسوریای من گلدونش عوض کردم رشدش متوقف شده پاجوش های اونم همه زرد و پلاسیده شده نور محیط اونم خوبه لطفا بگین چرا این جور شده ممنون

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر
   احتمالا گلدان خوب و مرقوب نیست
   زهکشی گلدان را لطفا چک کنید
   افزایش رطوبت محیطی با اسپری اب فراوان بر روی برگ های گیاه نیز انجام شود

  توسط بهروز says:

  سلام ، سانسوریای ابلق دارم متاسفانه اصلا رشد نداره ، و برگهاش لوله میشن ، لطفا راهنمایی کنید

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   رطوبت کم علت این عارضه هست
   افزایش رطوبت محیطی و اسپری اب فراوان روی برگ ها میتونن گیاه شمارو نجات بدن

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر
   رطوبت کم علت این عارضه هست
   افزایش رطوبت محیطی اسپری اب فراوان توصیه میشود

  توسط sina says:

  سلام
  من سانسوریا ابلق دارم
  یکی از برگ های پهن و بزرگش یه حالت پیچ خوردگی پیدا کرده و کمی رو به پایین شده
  علتش چیه؟
  ابیاری منظم داره،کود سه بیست بهش میدم و نور خوبی هم دریافت میکنه

  توسط رییسی says:

  گلهای من همه خراب شدن اخه خاکشون عوض کردم توشون ماسه ریختم سانسوریا همه سیاه شدن و ریشه سیاه شد قاشقی هم‌همینطور.خواستم بپرسم اونایی ک خراب نشدن مثل سانسوریا میتونم با ریشه بذارم تو اب؟؟بعد بکارم؟؟؟چیکار کنم؟؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . در ظرف اب می توانید نگه داری کنید . وقتی گیاه شروع به ریشه زدن کرد به گلدان منتقل کنید

  توسط زهرا says:

  سلام توروخدا جواب منو بدین برگ سانسوریا ابلق من خیلی خودشو جمع کرد
  بهش اب دادم یهو اینجوری شد چیکار کنم دوباره مثل قبل برگش پهن بشه

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . گیاه سانسوریا نیاز به ابیاری کم دارد.
   همچنین تنظیم نور مناسب برای سانسوریا ضروری است

  توسط فرزانیان says:

  سلام وقت شما بخیر .من یک گیاه سانسوریا پا کوتاه رو از شیراز به تهران اوردم و پشت شیشه ماشین گذاشته بودم حالا برگ هاش نرم شده و انگار سوخته من باید چیکار کنم تا خوب شه اصلا خوب میشه

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام قسمت نرم شده را جدا کنید .
   ابیاری گیاه به میزانی باشد که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود . همچنین رطوبت محیطی را با اسپری کردن اب روی برگ های گیاه فراهم کنید

  توسط محمودی says:

  سلام من وقتی سانسوریام پاجوش زد و حدود سی سانت شد جدا کردم و تو گلدون دیگه کاشتم ولی بعداز یه هفته ریشه پاجوش آبکی شد و از بین رفت و ریشه های گیاه مادر هم داره ضعیف میشه خودخودی داره کنده میشه حالا باید چیکارکنم؟ آبیاری ده روز یکبار،کودم دوهفته یکبار،نورشم از پشت پنجره جنوبیه.ممنون میشم راهنمایی کنید.

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز
   ابیاری کمتر و خروجی اب از ته گلدان و همچنین سم مانکوزب را تهیه کنید و یک قاشق چایخوری را در یک لیتر اب حل کرده و روی برگها و گیاه اسپری کنید این کا را روزی 3 بار تکرار کنید

  توسط ناشناس says:

  سلام من دو ماه پیش گل سنسوریا ابلق خریدم همون جا داخل یه گلدان بزرگتر کردم از همون موقع رشد نکرده هر ده روز یک دفه آب میدم از پنجره هم حدود 80 سانت فاصله داره آفتاب هم بهش نمیخوره باید چهکار کنم که رشدش بهتر بشه

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . سنسوریا نیازمند ابیاری کمتر است و باید خروجی اب را از ته گلدان چک کنید. همچنین رطوبت محیطی را با استفاده از اسپری اب افزایش دهید.

  توسط بهزاد says:

  سلام
  میشه بهم بگید فصل گلدهی سانسوریا چ زمانی است و برای اینکه گل بده من چه زمانی باید بهش کود گلدهی بدم؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
   معمولا سانسوریاهای بزرگ در فصل بهار گل میدهند
   موفق باشید

  توسط نعیم says:

  سلام
  من سانسوریای بزرگ شمشیری دارم.تو یه گلدون بلند با قطر کم.هم‌ابلق هم سبز
  تو ۵ ماه گذشته ۴ تا پاجوش هم داده اما از رشد قدیش راضی نیستم.چکار‌کنم قدشون بلند شه عین عکسا؟؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر . گیاه شما نیازمند ابیاری منظم است به طوری که نصف اب از انتهای گلدان خارج شود. و از کودهای تقویتی 3بست استفاده کنید

  توسط علی says:

  سلام
  من چند روز پیش اینترنی یه گل سانسوریا گلدفلیم خریدم که ۳تا پاجوش داره متاسفانه وقتی دستم رسید متوجه شدم که بیماره و برگهاش از وسط ابکی میشن و میپوسن ابیاری رو قطع کردم وقارچ کش زدم ولی متاسفانه اون شرایط برای خودش و پاجوش هاش ادامه داره. پاجوش هارو جدا نکردم بخاطر اینکه گفتم شاید ضعیفترشون کنه.
  اگه ممکنه راهنمایی کنین چکار کنم چون خیلی خیلی بهش علاقه دارم و نمیخوام از بین بره

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر دوست عزیز
   ابیاری کمتر و خروجی اب از ته گلدان انجام شود
   سم قارچکش را در اب حل کنید و روی برگها و قسمت وصل به خاک اسپری کنید
   با باقیمانده محلول سم گیاهتان را ابیاری کنید

  توسط علی says:

  سلام وقت بخیر اگه بخاطر اینکه برگهای سانسوریام ابکی شده کلا سر گیاه رو از قسمت ریزوم قطع کنم باقیمانده ریزون که همراه ریشه در خاک است مجدد جوانه میزنه؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر
   ابیاری منظم و خروجی اب از ته گلدلان و همچنین تنظیم نور برای گیاه توصیه میشود
   زهکشی گلدان را نیز چک کنید

  توسط t.k says:

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون
  من حدود 1 ساله سانسوریا دارم از همون اول فقط یک برگ وسط دسته برگهای دیگه در حال رشد بود و بعد از اینکه بزرگ شد دیگه پاجوش نزد … دو سه هفته پیش یکی از برگهایش زرد شد و قسمت بالاییش خشک شد و جالت پوسیده پیدا کرد و کم کم کج شد طوری که کل گیاه کج شد و اتصال گیاه به خاک هم خیلی ضعیف شد… البته بعد اطرافش را سفت کردم ولی با هم تو خاک شل شده… آبیاری گیاه همیشه 1 بار در هفته به طور منظم بود و در معرض سرما و گرما زیاد نبود… حالا سر دو تا از برگها کمی از لحاظ ضخامت نازک شده … خواهش می کنم راهنمایی کنین چه کنم

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
   از سم مانکوزب استفاده کنید
   سم را در یک لیتر اب حل کرده و روی برگهای گیاه و قسمت ساقه اسپری کنید
   تکرار هر هفته 2 نوبت و باقیمانده محلول سم گیاه را هر هفته یک نوبت ابیاری کنید
   و چک کنید که اب حتما از ته گلدان خارج شود

  توسط سمیه گل گر says:

  من اشتباها برای قلمه سانسوریا با چاقو از ریشه جدا کردم بعد این کار رشد متوقف شد و وقتی گل را از خاک بیرون اوردم متوجه شدم که ریشه ها بهم متصل نیست بنظرتون چه کاری باید انجام بدهم

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر دوست عزیز
   میتوانید قسمت جدا شده را قلمه بزنید ودر خاک سبک بکارید تا ریشه دهد ممنون

  توسط سامیار says:

  سلام ببخشید وقتی به سانسوریای سبز قارچ کش اسپری میکنیم نباید برگ هاشو تمیز کنیم

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر
   بعد از اینکه بیماری کنترل شد و قارچ کش استفاده نکردید می توانید برگ هارا تمیز کنید

  توسط ناشناس says:

  سلام ایا سانسویا اید در گلدان کوچک باشد یا بزرگ بعد خاک کاکتوس خوبه یا خاکی که گل فروشیها میفروشن
  لطفا راهنمایی کنید خیلی ناراحتم اولین تجربم تو گلدان سانسویاست نمیخوام خراب شه ممنون

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز
   معمولا سانسوریا دوست دارد گلدان کوچک داشته باشد
   و ریشه ان به اصطلاح پر شود
   لذا گلدانهای ان را دیرتر تعویض کنید و همچنین ابیاری منظم انجام دهید
   خروجی اب از ته گلدان را چک کنید و کمتر گیاهتان را ابیاری کنید

  توسط ریحانه اسد نصب says:

  سلام خسته نباشید من از گیاه سانسوریا قلمه گرفتم و اوایل مرداد ماه قلمم ریشه دار شد اما الان که اوایل ابان ماه هست گیاه داره از بالا خشک میشه من حتی گیاه رو به داخل خانه منتقل کردم چطور میتونم گیاهم رو نجات بدم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر دوست عزیز
   توصیه کارشناس : ابیاری منظم از ته گلدان و همچنین افزایش رطوبت محیطی با اسپری اب روی برگها صبح ها

  توسط فاطمه says:

  سلام
  من یک گلدان سانسوریا دارم از لحاظ برگ تعداد برگ ها خوب هستن ولی برگ ها از پایین پهن نیستند و در ضمن وقتی بلند می شن کج می شن. اول یه دسته بودن چند وقت پیش یه پاجوش جدا ازش سبز شد که اون هم یه مجموعه شده ولی مشکلشون اینه که تو گلدون کج می شن به نظرم میاد ریشه ضعیفه چند وقتی هست که از گل فروشی یه کود گرفتم که تو آب می ریزم و هر چندوقت یکبار آبیاری می کنم ولی این مشکل همچنان وجود داره. ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر دوست عزیز
   توصیه کارشناس : احتمالا حجم خاک برای این گیاه کم هست و یا گلدان کوچک هست
   گلدان بزرگتر و خاک مرغوب تهیه کنید و گیاه را داخل گلدان جدید بگذارید
   ابیاری کمتر انجام دهید و خروجی اب از ته گلدان را بررسی کنید

  توسط محبوبه says:

  سلام من3 ساله سانسوریای ابلق دارم رشد قدی خوبی داره (حدودا 120سانت) به تعداد برگهایش هم اضافه شده اما اصلا پاجوش نزده .چند روزِ میبینم بر گهاش به اطراف خمیده شدن فکر کردم باید گلدونش تعویض بشه که متوجه شدم ریشه ش در حال پوسیدن ِ چکار میتونم بکنم که جلوی پوسیدگی بیشترش رو بگیرم. لطفا یه کود هم برای سانسوریاهای دیگرم هم توصیه کنید. ممنونم.

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر دوست عزیز
   توصیه کارشناس : ابیاری منظم و بررسی خروجی اب از ته گلدان و همچنین استفاده از کودهای تقویتی 3بیست توصیه میشود

  توسط شمیم says:

  سلام من تازگی یه سانسوریا گرفتم که بزرگ هست واز این گلدونهای سرامیکی بلند داره ابیاری به چه صورت باشه و با توجه به اینکه گلدونش بزرگه باید موقع اب دادن به قدری اب داد که از ته گلدون خارج بشه یا نه ؟ اولین بار این کار رو کردم خیلی اب ریختم تا از زیز گلدان خارج بشه میشه راهنمایی کنین ممنونم

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر .
   رطوبت محیطی را با اسپری کردن اب روی برگ ها افزایش دهید . ابیاری منظم انجام دهید به طوری که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود (هر دو هفته یک نوبت)

  توسط حضرتی says:

  با سلام. گل من الان چند روزه که داره نوک برگهاش زرد شده میشه راهنمایی کنید دو هفته یه بارم اب میدم

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر.
   رطوبت محیطی را با اسپری کردن اب روی برگ ها افزایش دهید
   ابیاری منظم انجام دهید به طوری که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود. (زهکشی گلدان را چک کنید حتما که منافظ خروجی اب باز باشد)

  توسط ناشناس says:

  سلام خسته نباشید گل سانسوریا را چه زمانی باید تقسیم بندی کرد

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر .
   برای تقسیم اوایل سال یعنی بهار بهترین زمان می باشد

  توسط sanaz says:

  سلام
  من يه گلدون بزرگ سانسوريا رو حدود ٦ ماهه دارم مدل شمشيري با قد حدود ١ متر، هر ٢ هفته يكبار آب ميدم اما خيلي كم در حد يك ليوان، دو تا مشكل داره؛ اول اينكه بعضي از برگ ها از كمر خم شدن و دوم اينكه نوك برگها حالت خورده شده و گاز گرفته شدن با لكه هاي قهوه اي و در بعضي از قسمت هاي برگ ها هم حالت ضربه خورده و به رنگ كرم شده ممكنه راهنمايي بفرماييد؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر .
   مقداری ابیاری شما بسیار کم است . هر دو فته یک بار ابیاری باید انجام شود ولی به شکلی که نصف میزان اب از انتهای گلدان خارج شود .
   و میزان نور گیاه را نیز تنظیم کنید باید میزان بیشتری نوردهی انجام شود برای سانسوریا

  توسط مهربان says:

  سلام من سانسوریا دور طلایی دارم ۷ ماه دارم پاجوش نمید چیکار کنم و یه سانسوریا برگ پهن دارم برگهاش از پاین زرد میشه خیلی نارحتم چیکار کنم ممنون

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   ابیاری به شکل منظم باید انجام شود . همچنین رطوبت محیطی راهم با اسپری کردن اب روی برگ ها افزایش دهید.
   بهتر است از کودها ی تقویتی 3بست هم استفاده کنید تا گیاه تقویت شود

  توسط رويا says:

  سلام وقت بخير، من دو هفته اس سانسوريا خريدم و دقت نكردم ، از روز اول لبه هاي برگاش حالت گاز گرفتگي داره و كرم رنگه ، يكي از برگها هم حالت ترك داره ، علت چي ميتونه باشه؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر .
   کمبود رطوبت محیطی را با اسپری اب روی برگ ها تامین کنید .
   همچنین برای گیاه سانسوریا نور خوب لازم است

  توسط ایزدی says:

  سلام مدت بیش از یک سال است من سانسوریا ابلق خرید کردم بعد از چند ماه یک برگ جدید جوانه زده و یکی برگ خشک شد از اون بعد رشد نکرد البته شش ماه پیش گلدان رو عوض کردم برگ جدید در همین گلدان رشد کرده لازم است یاد آوری کنم گلدان جدید نسبتا بزرگ است ممنون

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   باتوجه به دما و رطوبت محیطی، گیاهتان را به‌طور منظم آبیاری نمایید
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )

   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

   همچنین میتوانید از بخور سرد برای تامین رطوبت استفاده کنید

   درضمن توصیه میشود که از کود های تقویتی استفاده کنید

  توسط ناشناس says:

  سلام من گلدان قد بلند گرفتم برای سانسوریا اما نمیدونم چطور بکارم آخه میگن ریشه گیاه آسیب می بینه اگه زیاد رطوبت داشته باشه باید ته گلدان سنگ زیاد بریزم یا نه لطفا راهنماییم کنید

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز گل ستان وقتتون بخیر
   گلدان های ارتفاع دار را با پوکه لیکا تا نصف پر کنید و بعد گیاه را درون ان بکارید

  توسط مریم منتظر says:

  با سلام من یه سانسوریا ابلق دارم یک ماهی خریدم ،نوک گیاه خشک شده ولبه هاش جویده جویده شده ولکه های بیرنگی روی سطح برگاش هست میشه راهنمایی کنید؟؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر .
   ابیاری منظم باید انجام دهید همچنین خروجی مقدار اب اضافه از انتهای گلدان را بررسی کنید
   سانسوریا نیازمند نور زیاد است.
   اگر برگ ها حالت جویده دارند ممکن است افت گیاهی هم باشد
   از سم دیازینون به نسبت یک در هزار یعنی 1 سی سی در یک لیتر اب استفاده کنید و سپس اسپری کنید

  توسط morteza says:

  سلام شما تعداد دفعات ابیاری رو گفتید لطفا اینم بگید هر بار ابیاری حدودا چند لیتر اب باید به گلدان ها ۴و گلدان۷ باید بدهیم؟؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   بستگی به گیاه شما و فصل رشد ان دارد که چه میزان اب دهید.
   ابیاری را به اندازه ای انجام دهید که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود

  توسط محدثه says:

  سلام، سانسوریا پاکوتاه داشتم که یهو شروع ب زرد شدن کر و در طول یک هفته کلا از بین رفت، من هفته ای یکبار اب میدادم. این گیاهم فقط یه پاجوشش مونده بود و وسطی ترین برگش، از خاک در اوردن دیدم اصلا ریشه نداره و ریشه ها تو خالی شده اند. من این پاجوش و برگ باقی مونده را بذارم داخل چه خاکی ریشه بده؟؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   لطفا گیاه خود را در خاک سبک و یا پرلایت و کوکوپیت بکارید
   همچنین رطوبت قلمه های خود را با افزایش رطوبت محیطی بالا ببرید
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

  توسط محسن says:

  سلام سانسوریا من بعد ا زتعویض گلدان لوله شد علت چیست وای لوله ها دوباره باز می شن

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   لطفا گیاهتان را کمتر ابیاری کنید
   بهتر است آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

  توسط ندا says:

  سلام ببخشید ما سانسور یا رو داریم و میخاستم بدونم که چه چیزی باعث میشه که سانسور یا قارچ میزنه و درمان چی هست؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   عدم خروجی اب مازاد گلدان و یا خیلی کم ابیاری کردن باعث بیماری پوسیدگی ریشه میشود
   لطفا سم مانکوزب تهیه کنید و و یک قاشق چایخوری را در اب حل کرده و بر روی برگ های گیاهتان اسپری کنید
   این کار را به مدت دو هفته تکرار کنید و بعد باقیمانده محلول، گیاهتان را هر هفته یک بار ابیاری کنید
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

  توسط مهدی says:

  سلام سانسوری ابلق خریدم زرد دورش برگ هاش خیلی کم رنگه به نظرتون به مرور زمان رنگ زردش گر رنگ میشه؟؟ از جایی که خریدم گفتن این گل جوان هست به همین خاطر زردی دورش کم رنگه گفتن به مرور زمان خوب میشه راسته یا ببرم عوضش کنم و یکی از برگ هایش ترک خورده است مشکلی ندارد؟؟؟؟

   توسط ویدا رضایی says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

  توسط مریم says:

  سلام گل سانسوریای رنگی خریدم دوتا پاجوش زد بعداز 2تا3هفته گلدون وخاکش رو عوض کردم . رشد پاجوشا متوقف شده ولی گیاه سرحاله فقط رشد نمیکنه..گلدونم کوچیکه وبزرگ نیست

   توسط ویدا رضایی says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

  توسط مریم says:

  علت رشد نکردن گل سانسوریا بعداز تعویض گلدان وخاک چیه؟گل سرحاله فقط رشدش متوقف شده..گلدونشم کوچیکه

   توسط ویدا رضایی says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید
   و از کودهای تقویتی استفاده کنید

  توسط عباس says:

  سلام سانسوریا از طریق قلمه دور برگاش طلایی بود کاشتم پاجوش زده ولی رنگ برگاش سبزه … ایا طلایی میشن یا سبز میمونن …. چکار کنم طلایی بشن … مرسی

   توسط ویدا رضایی says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   رنگ برگ های اولیه ی سانسوریا ابلق در ابتدا سبز است و با گذشت زمان و نور زیاد ابلق خواهند شد

    توسط محمد says:

    سلام وقتتون بخیر
    ببخشید من سانسوریا ابلغ دارم گلدون استوانه تقریبا ۷۰ سانتی گرفتم داخلش خاک برگ و ماسه و کوکوپیت ریختم فاصله ۱متری پنجره قرار دادم و نور غیر مستقیم
    الان زردی دور برگاش کمرنگ شده و تقرییا داره کامل سبز میشه
    ممنون میشم اگه ممکنه کمکم کنید

     توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

     سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
     سانسوریا ابلق نیاز به نور بیشتری جهت زرد شدن لبه های برگ و ابلق شدن دارد

  توسط پرنیا says:

  سلام
  سانسوریا من خیلی بش آب میدادن
  الان از قسمتی که تو خاک هست تا نصف برگ رنگ زرد و آبکی گرفته ، میتونم به جای اینکه ببرمش درمانش کنم؟
  سوال دیگه ام اینه که توی گلدون هست و من چند روز یک بار بش کود مایع بدم؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید
   سم مانکوزب تهیه کنید و یک قاشق چایخوری را در یک لیتر اب حل کنید و هفته ای 2 نوبت این محلول رو روی برگ های گیاه اسپری کنید

  توسط مجید says:

  سلام قلمه های جدیدمو که تو خاک کاشتم، چجوری باید آبیاری کنم ممنون

   توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

  توسط مرتضی says:

  سلام،حدودا 3ماه پیش یک سانسوریا خریدم که دوتا برگ بلند و یک برگ کوچک درون برگهای بلند داشت ولی توی این 3ماه برگ جدید اصلا رشد نکرده،هفته ای یکبار بهش آب میدم و جایی که گذاشتم نسبتا بهش نور غیر مستقیم میرسه،دلیل رشد نکردنش چیه؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید
   همچنین از کود های تقویتی مخصوص ریشه استفاده کنید

  توسط فاطمه says:

  سلام یک برگ سانسوریا قلمه گرفتم ازدوستم که کمی در آب ریشه زده بود درخاک کاشتم ولی الان بعد از گذشت دوماه که درخاک کاشتم یک ریشه یک سانتی متری زده اونم ضعیف نمیدونم چکارکنم

   توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   رشد گیاه سانسوریا در خاک خیلی کند هست
   از گیاهتان مراقبت کنید ، در بهار ریشه ها بیشتر خواهد شد
   کود های تقویتی نیز استفاده کنید

    توسط سهیلا نوایی says:

    نوک برگ های سانسوریا حالت سوختگی دارد و برگ هاش از وسط ترک می خورد .سانسوریا پوست ماری پهن برگ .لکه های قهوه ای رو برگاش دیده میشود .از نظر گلدان و خاک خوبه .

     توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

     سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
     علت قهوه ای شدن نوک برگ های سانسوریا و ترک خوردن برگها کمبود رطوبت محیطی هست
     آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
     (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
     به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

  توسط رسول says:

  سلام من سانسوریامو حدود یک هفته هستش که از گیاه مادر جدا کردم وقتی جدا کردم خودش دوتا ریشه داشت ،گیاه و جلوی پنجره غربی میذارم که شیشه هاش مات هستن،حالا سوال من اینه که چیکار کنم پاجوش بزنه وخب رشد کنه و میتونم از کودسه۲۰ استفاده کنم

   توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گیاه شما رطوبت محیطی زیادی نیاز دارد
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.