آشنایی با انواع ساکولنت‌ها، روش نگهداری و روش تکثیر

معرفی ساکولنت و روش نگهداری

ساکولنت‌ها گیاهانی زیبا با جثه‌ي کوچک یا متوسط هستند که تنوع زیادی در شکل، اندازه و رنگ دارند. ساکولنت‌ها زمانی گیاهان بومی بیابان بودند و حالا در خانه‌های ما هستند و به عنوان گیاهان آپارتمانی جالب و متنوع از آن‌ها استفاده می‌کنیم.
ساکولنت هایی مانند یشم، جزو گیاهان مناسب اتاق نوزاد هستند و نکته مثبت در مورد یشم این است که نماد شانس و ثروت است. به امید اینکه نوزاد عزیز شما در آینده‌ای نه چندان دور از این دو مورد سرشار شود!
اکثر گونه‌های ساکولنت ها به تغییرات آب و هوایی و کم‌آبی مقاومند و می‌توانند سال‌ها عمر کنند. هم‌چنین به‌خاطر اندازه‌ی کوچک‌شان به راحتی قابل حمل و جا‌به‌جایی هستند. گیاهانی با ظاهری خاص و دکوراتیو، مناسب برای هر سلیقه ای. گاها برخی از افراد ساکولنت‌ها را با کاکتوس‌ها اشتباه می‌گیرند، اگر شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از کاکتوس‌ها هستید حتما مطلب انواع کاکتوس با عکس را مشاهده نمایید.
مطلب پیشنهادی: روش نگهداری از کاکتوس

از ساکولنت‌ها می‌توانید در درست کردن تراریوم، دیش گاردن، باغ عمودی، دیوار ساکولنت و کوکداما ساکولنت استفاده کنید. ساکولنت‌ها نماد وفاداری و مقاومتند و به همین دلیل این گیاه برای هدیه دادن در سال های اخیر در گل فروشی های تهران زیاد شده است، ساکولنت ها برای هدیه به دوستان‌تان بسیار مناسبند.

دسته گل ساکولنت

مطلب مرتبط: آموزش تصویری ساخت تراریوم

در بخش اول این مطلب انواع رایج ساکولنت‌ها را معرفی می‌کنیم تا بتوانید ساکولنت‌های مورد علاقه و متناسب با شرایط محیطی منزل‌تان را خریداری کنید و دربخش بعدی به معرفی نکات مربوط به نگهداری ساکولنت‌ها و سپس پرورش ساکولنت ها می‌پردازیم تا با آشنایی بیش‌تر با روش‌های مراقبت از ساکولنت‌ها، ماندگاری آن‌ها را در کنار خودتان بیش‌ترکنید.

گونه‌های مختلف ساکولنت

ساکولنت‌ها گیاهانی با برگ‌های گوشتی و ضخیم هستند و آب را در ساقه و برگ‌هایشان ذخیره می‌کنند تا در مواقع کم‌آبی بتوانند زنده بمانند. به طور کلی این گیاهان به شرایط نامساعد مثل گرما، سرما و کم آبی مقاومند اما تعدادی از گونه‌های آن با شرایط محیطی خانه‌ها سازگار‌ترند و پیشنهاد ما این است که از گونه‌های زیر برای منزل‌تان استفاده کنید.
برای مراقبت از ساکولنت‌ها بهترین کار این است که شرایط بومی آن‌ها را در منزل‌تان مهیا کنید.
در هنگام انتخاب ساکولنت‌ به مقدار نور مورد نیازِ، مقدار و فاصله‌ي آبیاری، اندازه و مدل آن دقت‌کنید.
حدود ۶۰ گونه‌ي گیاهی و زیرمجموعه‌ي‌آن جزو خانواده‌ی بزرگ ساکولنت‌ها به حساب می‌آیند. در این‌جا سه گونه‌ي رایج از مجموعه‌ی ساکولنت‌ها را معرفی می‌کنیم: هاورتیا، سدوم و سمپرویوم.

هاورتیا (Haworthia)
خانواده‌ی هاورتیا گونه‌ای از ساکولنت‌های با اندازه‌ي کوچک هستند که بومی آفریقای جنوبی‌اند.این گیاهان نور زیاد و آب کم لازم دارند. گونه‌ي هاورتیا برخلاف اندازه‌ي کوچک‌شان انواع بسیار گوناگونی دارند. معروف‌ترین گونه‌های آن
هاورتیا گورخری با نام علمی zebra haworthia
هاورتیا شیشه‌ای با نام علمی Haworthia cooperi
هاورتیا اسپایدر یا عنکبوتی با نام علمی Haworthia limifolia هستند.

خرید آنلاین هاوارتیا گورخری ◄

ساکولنت هاوارتیا

سدوم (Sedum)
این ساکولنت‌ها شکل و اندازه‌ی بسیار متنوعی دارند و اندازه‌ي‌ آن‌ها از چند‌سانتی‌متر تا یک متر متفاوت است. سدوم‌ها از گونه‌ی کراسولا هستند که گیاه کراسولای معروف هم جزوی از آن است. این گیاهان هم به نور زیاد و آب کم نیاز دارند.
رایج‌ترین گونه‌های ساکولنت سدوم
سدوم دم اسبی با نام علمی Sedum morganianum
سدوم شکلاتی با نام علمی Sedum rubrotinctum
سدوم شکوفه‌ای با نام علمی Sedum spp. هستند.

ساکولنت سدوم

سمپرویوم (Sempervivum)
ساکولنت‌های سمپرویوم همگی شکل گل رز هستند و در رنگ‌های مختلفی وجود دارند. این ساکولنت‌ها نسبت به سرما مقاومند و می‌توانیم لقب (گیاهان همیشه زنده) را به این نوع ساکولنت‌ها بدهیم.
معروف‌ترین گونه‌های خانواده ساکولنت سمپرویوم عبارتند از:
سمپرویوم لب ماتیکی با نام علمی Sempervivum tectorum
سمپرویوم ساق‌عروس با نام علمی Sempervivum montanum
سمپرویوم عنکبوتی با نام علمی Sempervivum arachnoideum
بعد از معرفی گونه‌های رایج ساکولنت‌ها به بخش مراقبت از آن‌ها رسیدیم.

ساکوبنت سمپریوم

روش مراقبت و پرورش ساکولنت‌ها

ساکولنت‌ها به طور کلی گیاهان بی دردسری هستند اما برخلاف ظاهر خشن و محکم‌شان، به عشق و توجه شما هم نیاز دارند. در این بخش به شرایط مناسب برای زندگی ساکولنت‌ها می‌پردازیم و از نظر سمی‌بودن و آفت هم آن را بررسی می‌کنیم. در قسمت آخر مقاله روش‌های تکثیرساکولنت را معرفی خواهیم‌کرد.

آموزش تصویری نگهداری از ساکولنت
نور ساکولنت

نور مورد نیاز ساکولنت ها:
همه‌ي‌ساکولنت‌ها به نور خورشید نیازدارند و بیش‌تر آن‌ها به نور کامل خورشید یعنی روزانه به حداقل ۳ تا ۶ ساعت نور خورشید احتیاج‌دارند. هم‌چنین ساکولنت‌های سبز نسبت به ساکولنت‌های رنگی به نور کم‌تری احتیاج دارند. توصیه‌می کنیم ساکولنت‌ها را در نزدیکی پنجره‌های رو به جنوب یا رو به شرق قرار بدهید تا نور بیش‌تری را دریافت‌کنند. دقت کنید که آفتاب مستقیم باعث سوزاندن ساکولنت‌ها می‌شود البته این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد اما گاهی اوقات برگ‌های ساکولنت‌ها را از نظر آثار سوختگی بررسی کنید.

روش آب دهی ساکولنت

روش آبیاری ساکولنت ها:
همان‌طور که درقسمت‌های قبلی اشاره‌کردیم، ساکولنت‌ها به آب زیادی نیاز ندارند. قانون کلی این است که قبل از هرآبیاری اجازه‌دهید خاک گلدان به طور کامل خشک شود. اگر قبل از خشک‌شدن کامل خاک به آن آب بدهید، احتمال دارد که ریشه‌ی گیاه به مرور زمان پوسیده‌شده و گیاه‌تان از بین برود. اگر هوای محیط زندگی ساکولنت‌ها خیلی گرم است و خاک گلدان زهکشی خیلی خوبی دارد، لازم است که دفعات بیش‌تری به آن‌ها آب بدهید. هرچه هوا سردتر باشد، دفعات آبیاری هم کم‌تر خواهدشد.

دمای ساکولنت

دمای مورد نیاز:
ازآن‌جایی که اکثرساکولنت‌ها با دمای خیلی بالا و خیلی پایین سازگارهستند، می‌توانند دمایی بین ۴ تا ۳۵ درجه را تحمل‌کنند. بهتر است در مورد بازه‌ی دقیق دمایی که ساکولنت شما می‌تواند تحمل کند، به طور دقیق مطالعه‌کنید.
آیا ساکولنت‌ها سمی هستند؟
در جواب این سوال باید گفت بیش‌تر ساکولنت‌ها برای انسان و حیوانات سمی نیستند و حتی مثل آلوئه‌ورا خواص خوراکی و دارویی هم دارند. اما تعدادی از ساکولنت‌ها سمی‌اند و بهتراست دور از دسترس حیوانات و کودکان قراربگیرند.

ساکولنت‌ سمی برای انسان‌ها:
ساکولنت افوربیا – تماس پوست با شیره‌ی آن ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود و در صورت خورده‌شدن باعث دل‌درد می‌شود.
ساکولنت‌های سمی برای حیوانات خانگی:
آلوئه‌ورا – در صورت خورده‌شدن باعث بی‌حالی و مشکلات گوارشی‌ می‌شود.
کراسولا- در صورت خورده‌شدن باعث به وجودآمدن مشکلات گوارشی در حیوان می‌شود.
افوربیا – شیره‌ی گیاه در صورت تماس با پوست حیوان باعث ایجاد حساسیت می‌شود و در صورت خورده‌شدن باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌گردد.
کالانکوئه – به ندرت باعث مرگ حیوانات می‌شود اما در صورت خورده‌شدن، آن‌ها را بیمار می‌کند.
در اینجا چند گونه از ساکولنت‌های غیرسمی را معرفی می‌کنیم که می‌توانید در منزل‌تان استفاده کنید:
تمامی گونه‌های اچوریا (Echeveria)
ساکولنت گل سفید با نام علمی Graptopetalum paraguayense
تمامی گونه‌های هاورتیا
ساکولنت دم‌اسبی با نام علمی Sedum morganianum
سمپرویوم لب ماتیکی با نام علمی Sempervivum tectorum
آفت و بیماری‌ در ساکولنت‌ها

آفت ساکولنت

مشکلات و آفت ها :
گاهی اوقات ساکولنت‌ها مورد حمله‌ي آفت‌هایی مثل شته سفید، حشرات کوچک و عنکبوت‌های ریز قرارمی‌گیرند. اگر گیاهتان به آفت و حشرات آلوده شد ابتدا با یک دستمال نخی مرطوب‌شده با آب و صابون ملایم یا الکل به آرامی برگ‌ها و ساقه‌های آلوده را تمیز کنید تا حشرات و آفت‌ها از بین بروند و به گیاهان دیگر سرایت نکنند. در صورتی که این کار موثر واقع نشد، سم مخصوص آن آفت را تهیه کرده و طبق دستور آن استفاده‌کنید.
ساکولنت‌ها ممکن است در اثر اتفاق‌های زیر دچار مشکل شوند:
آبیاری بیش ازحد: این مورد رایج‌ترین دلیل از بین رفتن ساکولنت‌ها است و باعث زردشدن و ریختن برگ‌ها، پوسیدگی ریشه و بدشکل‌شدن برگ‌ها می‌شود.
نورکم: باعث رشد ناکافی و تشکیل ساقه و برگ‌های کشیده می‌شود.
کمبود مواد مغذی: باعث رشد کم، زردشدن برگ‌ها و بدشکل شدن‌‌ آن‌ها می‌شود.
آبیاری کم‌تر از حد معمول: باعث ایجاد برگ‌های بدشکل، چروکیده و زردشدن برگ‌ها می‌شود.
نور بیش از اندازه: باعث سوختگی و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها می‌شود.

تکثیر ساکولنت

کاشت و تکثیر ساکولنت‌ها:
مهم‌ترین نکته در کاشتن ساکولنت‌ها این است که خاک و گلدان باید زهکشی کافی داشته‌باشند یعنی به راحتی آب را از خودشان عبور دهند و رطوبت اضافی را در خود نگه ندارند. می‌توانید از خاک کاکتوس به عنوان خاک پایه استفاده کنید و پیت ماس و سنگ‌ریزه را به آن اضافه‌کنید تا زهکشی خاک بهتر شود.
بیش‌تر ساکولنت‌ها به راحتی تکثیر می‌شوند و خودتان‌ هم می‌توانید آن‌ها را در خانه‌تان تکثیر کنید. مثلا در ساکولنت لب ماتیکی،‌جوانه‌های جدید گیاه از پای گیاه اصلی رشد می‌کنند. شما می‌توانید به راحتی جوانه‌های جدید را از پای گیاه جدا کنید و در گلدانی دیگر بکارید.
روش‌های مختلف تکثیر ساکولنت:
قلمه زدن: اگر گیاهتان بیش از اندازه بلند شده است، می توانید قسمتی از ساقه را ببرید( حدود ۲ سانتی‌متر زیر برگ) و در گلدانی جداگانه بکارید.
جداکردن از ریشه‌ها: ریشه‌ي ساکولنت را از خاک بیرون آورید وبه آرامی آن را از ریشه جدا کرده و به دوقسمت تقسیم کنید. حالا هر دو گیاه را در دو گلدان جداگانه بکارید.
جدا کردن پاجوش‌ها: پاجوش‌ها گیاهان کوچکی هستند که می‌توانند جدا از گیاه اصلی زندگی کنند. آن‌ها را به آرامی از پای گیاه اصلی جدا کرده و در گلدان جدید بکارید.
کاشتن برگ‌ها: بعضی از گونه‌های ساکولنت مانند سدوم را می‌توان با استفاده از برگ‌های بریده و کاشتن‌ آن‌ها در محیط جدید تکثیر کرد.
روش تکثیر ساکولنت با استفاده از برگ:
چند برگ از ساکولنت را با چاقوی تیز به آرامی ببرید.
برگ را روی خاک بخوابانید به طوری که انتهای بریده‌شده‌ی برگ وارد خاک شود. بهتر است خاک از نوع خاک گلدان با زهکشی خوب باشد.
با دقت آب را روی خاک اسپری کنید. چون گیاه در عمق کمی ازخاک قرار دارد و ممکن است در هنگام آبیاری جا به جا شود.
دو تا سه بار در هفته به آن آب بدهید تا گیاه ریشه و جوانه بزند.
بعد از مدتی که جوانه‌ها بزرگ شدند می توانید آن‌ها را در گلدان جدید بکارید.

روش نگهداری ساکولنت

شما در این لحظه به اندازه لازم در رابطه با شناخت انواع ، انتخاب بهترین برای خرید ساکولنت ها و حتی روش نگهداری آنها اطلاعات کسب کرده اید، پس می توانید ساکولنت دوست داشتنی خود را انتخاب کنید

چقدر این مطلب کاربردی بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد امتیازها: 55

به این آموزش امتیاز بدهید!

17 دیدگاه برای “آشنایی با انواع ساکولنت‌ها، روش نگهداری و روش تکثیر

  توسط احسان says:

  سلام روزتون بخیر
  مطلب مفیدی بود. ممنونم
  من انواع مختلفی از ساکولنت ها و کاکتوس خریداری کرده ام.
  اما مشکلم اینه که چون شباهت زیادی دارند کارم برای سرچ درباره اسم و مشخصات هر کدوم سخت شده. و البته سایت خیلی خوبی هم که به تفکیک انواع زیادی از اونها رو توضیح داده باشه پیدا نکردم.
  ممنون میشم اگر بتونید راهنماییم کنید.
  شماره تماس: 09368530715

  توسط احسان says:

  سلام روزتون بخیر
  مطلب مفیدی بود. ممنونم
  من انواع مختلفی از ساکولنت ها و کاکتوس خریداری کرده ام.
  اما مشکلم اینه که چون شباهت زیادی دارند کارم برای سرچ درباره اسم و مشخصات هر کدوم سخت شده. و البته سایت خیلی خوبی هم که به تفکیک انواع زیادی از اونها رو توضیح داده باشه پیدا نکردم.
  ممنون میشم اگر بتونید راهنماییم کنید.
  شماره تماس: 09368530715

   توسط گل‌ستان says:

   سلام ممنون از تعریف شما. برای اینکه اسم گیاهان را پیدا کنید ابتدا از روی تصویر از این لینک نام گیاه را پیدا کنید اگر موفق نشدید عکس گیاهانتان را روی واتس اپ 09120785191 ارسال کنید.

  توسط قاسمی حمید says:

  با سلام
  بسیار عالی است
  دستتون درد نکنه ادامه بدین لطفا
  سپاسگذارم

  توسط قاسمی حمید says:

  با سلام
  بنده اخیرا بازنشسته شده ام ودوره پرورش کاکتوس را مرکزفنی حرفه ای اصفهان طی کرده ام . یک گل خانه ۱۲*۴ درحیاط منزلم ویک گلخانه ۴*۱۲ نیز روی پشت بام با سازه فلزی برپاکرده ام.گلخانه واقع در حیاط آفتاب شرق را نداره وحدود ساعت ۱۰:۳۰ آفتاب دار میشه وحدود ساعت ۱۶ نیز بدون آفتاب می باشد.
  گلخانه پشت بام نیز افتاب شرق را نداره ولی آفتاب غرب راخوب داره وتاآخرین دقایق غروب دارای نور آفتاب است.
  سوال ۱ : چه سیاستی درپیش بگیرم وکار را چگونه شروع کنم که توجیه اقتصادی داشته باشه؟ یعنی بابذر شروع کنم یا با خزانه یا با گیاه مادری ……؟
  سوال دوم : با توجه به میزان نوری که دارم چه کاکتوسها یا ساکولنت هایی را برا پروش وتکثیر انتخاب کنم؟
  سوال ۳ : آیا تکثیر با برگ توجیه اقتصادی دارد ؟ و آیا گیاه رشد نموده به این طریق قوام وزیبایی لازمه را دارد؟
  برای گلخانه داخل حیاط از سایکولنت ها مانندهاورتیا وبرای پشت بام با نور خوب از کاکتوس ها
  برای تولید بهتر هست از خزانه استفاده کنید وگیاهان کوچک را پرورش وبزرگ کنید.
  درکل چون سطح گلخانه بسیار کم هست خیلی روی سود و اقتصادی بودن تولید حساب نکنید
  لطف میکنید جواب بدید
  سپاسگذارم

   توسط گل‌ستان says:

   سلام
   برای گلخانه داخل حیاط از سایکولنت ها مانندهاورتیا وبرای پشت بام با نور خوب از کاکتوس ها
   برای تولید بهتر هست از خزانه استفاده کنید وگیاهان کوچک را پرورش وبزرگ کنید.
   درکل چون سطح گلخانه بسیار کم هست خیلی روی سود و اقتصادی بودن تولید حساب نکنید
   موفق باشید

  توسط حمید says:

  با سلام و درود : میخواستم بدونم گیاهان در شراط منزل در دمای ۲۷ درجه هم به خواب زمستانی میروند یا خیر ؟ ممنون از لطفتون

   توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   سلام. بستگی به گیاه نور و زمان سال دارد.اکثر گیاهان اپارتمانی به خواب زمستانه نمیروند.

  توسط حمید says:

  سلام وقت بخیر آدنیوم من برگهاش لکه های قهوه ای داره و خیلی راحت با کوچکترین حرکت میریزه و آویزون میشه و اصلا ظاهر خوبی نداره و اون یکی کاکتوسم هم برگهاش چروک میشه و میریزه لطفا راهنمایی کنید و آیا این کاکتوسها گل هم میدهند و در آخر اینکه چطور میتونم عکسها را براتون ارسال کنم
  سپاس

   توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   در پاسخ به حمید.
   سلام.ادنیوم نیاز به رطوبت محیطی زیاد و ابیاری اندازه دارد .خیلی ابیاری نکنید. نور متوسط زیاد.اگر مشکل بیماری گیاهی دارد استفاده از قارچکش مانکوزب دو در هزار ابیاری و اسپری شود. کاکتوس ها نیاز به نور زیاد و ابیاری کم دارند.

  توسط سمانه says:

  به ساکولنت هام وقتی سطح خاک کاملا خشک شد طوری آب میدم که آب از زیر گلدان خارج شه. این روش صحیحه؟

  توسط ᴤᴀᴙαᴍ says:

  مطاݪب خوبۍ بودツ

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . ممنون از شما

  توسط امیر says:

  من ساکولنت عروسکی دارم و داره از ساقه شروع به خشک شدن میکنه میشه بگید چش شده

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزی وقت بخیر
   احتمالا ابیاری زیاد و عدم زهکشی گلدان باعث این عارضه هست – لذا زهکشی گلدان را چک کنید – نور بیشتر و ابیاری کمتر انجام دهید

  توسط Aynez says:

  سلام و درود علت اینکه نخل مادگاسکار برگ هایی که از قبل در اومده و سره برگ های خشک شده چیست؟

   توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر.
   نخل ماداگاسکار . نیاز به رطوبت محیطی زیاد دارد . رطوبت محیطی را با اسپری کردن اب روی برگ ها افزایش دهید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.