خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

معرفی انواع گیاه سینگونیوم (syngonium) و روش نگهداری

زمان مطالعه: 9 دقیقه

انواع زیادی از گیاهان سینگونیوم وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها، سینگونیوم پودوفیلوم است.اکنون میخواهیم به معرفی گیاه سینگونیوم و انواع ان بپردازیم.
با گُل‌‌سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه سینگونیوم ،و انواع آن را بدانید.  

معرفی گیاه سینگونیوم

برای شروع معرفی گیاه سینگونیوم باید بگوییم سینگونیوم یک گیاه هوازی است، یعنی بر روی بدنه گیاهان دیگر (اغلب درختان) رشد می‌کند و آن‌ها را به عنوان میزبان، برای داشتن تکیه گاه و زیستگاه مناسب انتخاب می‌کند. البته سینگونیوم‌ها انگل نیستند، چون صرفا از میزبان به عنوان تکیه گاه استفاده می‌کنند و اثر منفی بر روی آن‌ها ندارند.

سینگونیوم متعلق به جنگل‌های استوایی و بارانی آمریکای جنوبی و مرکزی است. مهم‌ترین مسئله برای یک سینگونیوم آپارتمانی، تغییرات نور است. آن‌ها را از معرض نور مستقیم دور نگه دارید، بهترین نور برای سینگونیوم نور کم تا متوسط است.
و سینگونیوم‌ها به میزان بالایی از رطوبت نیاز دارند.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

اگر قصد خرید گیاهان آپارتمانی را برای منزل خود دارید اما خیلی آن‌ها را نمی‌شناسید، مطلب نکات مهم برای خرید گیاهان آپارتمانی را از دست ندهید.

انواع سینگونیوم

در اینجا به معرفی انواع گل سینگونیوم می‌پردازیم و ویژگی‌های هر کدام را تشریح می‌کنیم:

1-سینگونیوم پودوفیلوم

 سینگونیوم پودوفیلوم معروف ترین زیرشاخه از خانواده سینگونیوم‌هاست که برای نخستین بار در مکزیک، پاناما و کاستاریکا کشف شده. گاهی اوقات به او پنجه غازی هم گفته می‌شود که برگرفته از شکل خاص برگ‌های اوست. البته اسم‌های دیگری هم برای پودوفیلوم هست، اما خیلی رایج نیست. مثل برگ درخت انگور، یا نفتیتیس تریفیلا
(نفتیتیس سه تایی) ؛ که نام آخر را به طور خلاصه نفتیتیس پدوفیلوم می‌گویند.

تفاوت‌های اساسی بین گونه‌های مختلف سینگونیوم پودوفیلوم وجود دارد، که بهتر است قبل از خرید، کمی در مورد آن‌ها مطالعه کنید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید
حال به معرفی گیاه سینگونیوم پودوفیلوم میپردازیم.

معرفی گیاه سینگونیوم پودوفیلوم
سینگونیوم پودوفیلوم

سینگونیوم پودوفیلوم ” سفید سلطنتی

این نوع سینگونیوم با برگ‌های سفید خود، نوع خاص و متفاوتی از سینگونیوم محسوب می‌شود. بخصوص که این برگ‌ها، با رگه‌هایی از سبز کم رنگ تزیین شده اند و ظاهر متفاوتی به این گیاه داده اند.

سینگونیوم پودوفیلوم ” پیکسی “

پیکسی، درست برعکس سفید سلطنتی است، یعنی برگ‌های سبزرنگ او با رگه‌های سفید تزیین شده است. این رگه‌ها از مرکز شروع شده و تا لبه‌های برگ می‌رسد. سینگونیوم پیکسی، محبوب ترین نوع سینگونیوم شمرده می‌شود، چون از بقیه انواع جمع و جورتر است و پس از مدتی رشد کردن هم حرکت نکرده و بیش از حد بزرگ نمی‌شود. در واقع رونده نیست و تغییر سایز زیادی هم نخواهد داشت.

سینگونیوم پودوفیلوم ” پروانه سفید “

برگ‌های آن تقریبا سفید است، ولی گاهی اوقات برگ سبز و یا زرد خیلی کم رنگ هم می‌توانید در آن پیدا کنید.

سینگونیوم پودوفیلوم ” زمردی “

برگ‌های این گیاه بسیار بزرگ است اما ساقه کوتاهی دارد. رگه‌هایی از سفید یا سبز خیلی روشن هم روی برگ‌های او دیده می‌شود. یک راه تشخیص این گیاه از سایر انواع سینگونیوم، تیز بودن نوک برگ‌های آن است. یک گیاه سینگونیوم پودوفیلوم زمردی جوان، برگ‌های بسیار تیزی دارد، همین موضوع تشخیص او را آسان کرده است.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

سینگونیوم پودوفیلوم ” واریگاتوم “

زیر سطح شفاف برگ‌های واریگاتوم، ترشحات کرم رنگی وجود دارد که ممکن است با گذر زمان، شبیه به طرح‌هایی غیرمعمول شود. پس لازم نیست نگران شوید و این طرح‌ها را با فاسد شدن برگ‌ها اشتباه بگیرید.

سینگونیوم پودوفیلوم ” زمرد سبز “

همانطور که از اسمش مشخص است، برگ‌های بسیار سبزی دارد. این نوع از سینگونیوم پودوفیلوم، بسیار به گیاه اصلی سینگونیوم در طبیعت شبیه است.

سینگونیوم پودوفیلوم ” سبز طلایی “

سینگونیوم سبز طلایی (گل سینگونیوم رونده) برگ‌های بسیار جذابی دارد. این برگ‌ها کاملا زرد هستند که با یک نوار سبز تیره پوشانده شده اند. او به عنوان یک گیاه رونده بسیار عالی است، بخصوص که به دلیل ظاهر زیبا و متفاوت خود، کمی محبوب‌تر از سایر گیاهان رونده است.

سینگونیوم پودوفیلوم “Albovirens “

رگه‌های برگ این گیاه، نقره‌ای یا کرم رنگ است. بعضی از برگ‌های او کاملا کرم رنگ هستند که لبه آن‌ها با رنگ سبز پوشیده شده است.

 • سینگونیوم پودوفیلوم Trileaf Wonder که برگ‌های سبز رنگ با رگه‌های نقره ای دارد.
 • سینگونیوم پودوفیلوم Atroviners ، برگ‌های او کمی از نوع قبلی تیره تر است و مانند او با رگه‌های نقره ای تزیین شده است.
فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
994,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان
لوتوس سه تایی
709,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
712,000 تومان
زامیفولیا 9 قلاف سبز با گلدان مواد آلی
1,451,000 تومان

 انواع دیگر از سینگونیوم

در ادامه معرفی گل سینگونیوم باید شرح دهیم که سینگونیوم محدود به گونه پودوفیلوم نمی‌شود و انواع متفاوت دیگری هم دارد که هر کدام رشد، رنگ و اندازه متفاوتی دارند. نگهداری از همه آن‌ها واقعا راحت و بی دردسر است، البته به شرطی که رطوبت هوا کافی باشد. مثلا، سینگونیوم آریتوم! سینگونیوم آریتوم معمولا در جاماییکا و مکزیک پیدا می‌شود، البته ممکن است در بقیه کشورها هم باشد. رشد آرامی دارد، و با سه الی پنج ساقه اصلی به تنه متصل می‌شود. اندازه برگ‌های او متفاوت است، برگ‌های آریتوم جوان حدودا 7*15 سانتی متر است، در حالی که برگ آریتوم بالغ حدودا 30*35 سانتی متر است.

2-سینگونیوم آریتوم

گیاه سینگونیوم آریتوم به گیاه “پنج انگشتی” معروف است. این اسم برگرفته از ظاهر متفاوت آنست. آریتوم یک تنه اصلی در مرکز خود دارد که حدود 20 سانتی متر رشد می‌کند، به این تنه، دو ساقه متوسط در بالا و دو ساقه کوچک در پایین متصل می‌شود. در مجموع شد پنج عدد ساقه کوچک و بزرگ! گل سینگونیوم آریتوم فانتزی رنگ‌های متنوعی مثل سفید و کرم رنگ دارد

3-سینگونیوم پیکانی

گیاه سینگونیوم پیکانی، یک نوع معمولی و رایج از سینگونیوم‌هاست. برگ‌های سبزرنگی دارد که به دلیل شباهت آن‌ها به نوک پیکان، به سینگونیوم پیکانی معروف شده است. سطح این برگ‌های سبز را رگه‌های کرم رنگی تزیین کرده است. او کمی شبیه به سینگونیوم پودوفیلوم “پیکسی” و همانطور جمع و جور و پرپشت است، اما به نظر می‌رسد که تنوع کمتری نسبت به پیکسی دارد. سینگونیوم اریتروفیلوم نوع دیگری از سینگونیوم‌های رایج است، رشد آرامی دارد و یک گیاه همیشه سبز محسوب می‌شود. برگ‌های او هم شبیه به پیکان تیراندازی است. سینگونیوم اریتروفیلوم جوان، ساقه باریکی دارد که با رشد گیاه، نازک‌ و ظریف‌تر می‌شود.

4-سینگونیوم ولوزیانوم( Vellozianum)

گیاه سینگونیوم ولوزیانوم( Vellozianum)، نوعی دیگر از سینگونیوم است که در طبیعت بکر برزیل دیده ‌می‌شود. این گیاه در آغاز رشد شبیه به سینگونیوم پدوفیلوم است، اما با گذر زمان و رشد بیشتر، باریک‌تر و بلندتر از حالت اولیه می‌شود. سینگونیوم آگوستاتوم (آلبولیناتوم)، برگ‌های سه گوشی دارد .برگ جوان او حدودا 5*7 سانتی متر و برگ بالغ، حدودا 20*20 سانتی متر است. این برگ‌ها سبز رنگ هستند، و اگر کاملا سالم باشند در وسط ساقه‌ها‌ی متصل به تنه، رده‌هایی از رنگ سفید دیده می‌شود. سینگونیوم “Wendlandii” متعلق به کشور کاستاریکاست. برگ‌های اصلی آن کاملا سبز است ولی باقی برگ‌ها رگه‌هایی از رنگ سفید دارند. این تنوع رنگ و طرح در گیاه جوانی که در آغاز رشد خود است، به خوبی دیده می‌شود.

معرفی گیاه سینگونیوم ولوزیانوم
سینگونیوم ولوزیانوم (گل سینگونیوم صورتی)

5-سینگونیوم “Hoffmannii”

گیاه سینگونیوم “Hoffmannii” یک گیاه همیشه سبز است که از کاستاریکا سرچشمه گرفته است. این گیاه قوی و تنومندی است. ساقه بالغ این گیاه، حدود 15 سانتی متر رشد می‌کند که البته اگر او را هرس نکنید، تا 30 سانتی متر هم رشد خواهد کرد. رنگ‌ برگ‌های آن چیزی بین سبز و خاکستری است که با رگه‌های سفید و نقره‌ای تزیین شده است. گاهی اوقات، وسط برگ می‌تواند هم رنگ با رگه‌های آن باشد. پس خیلی در مورد تغییرات رنگ برگ گیاهان حساسیت به خرج ندهید. البته اگر این تغییرات حول رنگ‌های اصلی موجود در ترکیب اصلی برگ باشد.

چنانچه در مورد روش نگهداری گیاه سینگونیوم سوالی دارید، آن را از طریق بخش نظرات با کارشناسان ما درمیان بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ‌گوی سوالات شما خواهند بود

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه در مورد گیاه سینگونیوم لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با گیاه پزشکی آنلاین گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات گل و گیاه در تهران گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان

سوالات متداول

دلیل خراب شدن گیاه سینگونیوم چیست؟

یکی از رایج‌ترین مشکلات احتمالی برای گل آپارتمانی سینگونیوم، ریزش برگ‌هاست. ریزش برگها در اثر کمبود آب و خشکی بیش از حد گیاه رخ می‌دهد. همواره میزان رطوبت خاک را بسنجید هر زمان احساس کردید خشک است، آن را آبیاری کنید.
زرد شدن برگها نیز یکی دیگر از اتفاقات ناگوار است. آبیاری بیش از حد و خاک خیس سبب بروز این مشکل می‌شود.
اگر مشکل آب نبود، احتمالا گیاه دچار کمبود نیتروژن است؛ بخصوص اگر تمام سطح برگ در حال زرد شدن باشد. در این صورت، یک کود چند منظوره مخصوص گیاهان آپارتمانی را در نصف قدرت اصلی به گیاه اضافه کنید.
قهوه‌ای شدن نوک برگها به علت خشکی بیش از حد هوا رخ می‌دهد. اگر سینگونیوم را در کنار پنجره یا دستگاه سرمایشی/گرمایشی قرار داده‌اید، آن را به محیط دیگری ببرید. هر چند روز یکبار، با اسپری کردن آب به گیاه نیز میزان رطوبت آن را افزایش دهید. این کار به سلامت برگهای جوان کمک کرده اما برای برگهای قهوه‌ای شده بی فایده است. پس بهتر است آنها را از گیاه جدا کنید.
توقف رشد گیاهان در فصل پاییز و زمستان کاملا طبیعی است. اما اگر در طول فصول رشد هستید اما گیاه رشد جدیدی ندارد، باید شرایط نگهداری آن را بررسی کنید. خاک عاری از مواد مغذی، نبود کود و نور خیلی کم ،سبب کاهش میزان رشد گیاه می‌شوند.
اگر در نگهداری گل سینگونیوم متوجه شدید که ساقه و برگهای آن در حال مشکی و لزج شدن هستند، گیاه دچار پوسیدگی ریشه شده است. این اتفاق در اثر خاک خیس و آبیاری بیش از حد رخ می‌دهد. در این شرایط قطع آبیاری کمک چندانی به ریشه نخواهد کرد. اگر هنوز بخش‌هایی از ساقه اصلی سالم بودند، از آن یک برش برای کاشت قلمه جدا کنید.

چه کودی برای سینگونیوم مناسب است؟

اگر سینگونیوم شما بدون دریافت هیچ کودی رشدی سالم و مناسب دارد، باید خوشحال باشید! به طور کلی آن طرفدار کودها نیست و در صورت فراهم بودن شرایط مناسب محیطی، بدون نیاز به کود نیز رشدی ایده آل خواهد داشت.
به هر حال اگر ضرورتی برای کوددهی به سینگونیوم احساس کردید، این کار را در طول فصول رشد (بهار و تابستان)، ماهی یکبار انجام دهید. فصل پاییز و زمستان، فصل خفتگی گیاه است، پس لزومی ندارد به گیاه کودی بدهید.
از یک کود چند منظوره مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرده و آن را تا نصف قدرت خود رقیق کنید. هنگام آبیاری کود را نیز به خاک اضافه کنید. کوددهی حتما باید در خاک مرطوب صورت بگیرد.
راه دیگر استفاده از کودهای هوشمند گرانوله است. می‌توانید این نوع کودها را در فصل بهار به کار بگیرید، برای مقدار طبق دستور نوشته شده بر بسته بندی کود عمل کنید.

تکثیر سینگونیوم چگونه است؟

سینگونیوم به راحتی از طریق کاشت قلمه تکثیر می‌شود. بهترین زمان برای تکثیر آن ، بهار یا تابستان است.
اگر گیاه شما در نزدیکی ساقه ریشه‌های هوایی ایجاد کرده است، بخشی از ساقه را که شامل این ریشه‌هاست برای تکثیر انتخاب کنید تا شانس رشد آن را بسیار بالاتر ببرید!
برای جدا کردن بخشی از گیاه به عنوان قلمه، باید قسمت‌های سالم گیاه را انتخاب کنید. به اندازه لازم از ساقه ببرید، تا جایی که درست زیر گره سطحی آن باشد. اندازه ایده آل آن است که حدود 2 یا 3 برآمدگی (گره) از ساقه در قلمه شما وجود داشته باشد.
قبل از انجام این کار، از تمیز و استرلیزه بودن چاقو/ قیچی خود اطمینان حاصل کنید. برگهای پایینی قلمه را جدا کنید، چون آنها به احتمال قوی از بین خواهند رفت.
پس بهتر است با جدا کردن، فضا و انرژی را برای حضور برگهای جدید فراهم کنید. قلمه را در آب یا خاکی تازه قرار دهید. آن را در محیطی با نور کافی و دور از تابش مستقیم خورشید قرار داده و هر از گاهی به آن سر بزنید. به زودی شاهد رشد ریشه‌ها خواهید بود.
اگر سینگونیوم را در آب قرار داده‌اید، بهتر است هر چند روز یکبار آب آن را به ملایمت تعویض کنید. ریشه زنی سینگونیوم به سرعت صورت می‌گیرد. معمولا نخستین ریشه‌ها در هفته نخست ظاهر می‌شوند. پس از ریشه دهی کامل، می‌توانید آن را به گلدان نهایی منتقل کنید.

۱۷ نظرات
 1. marmar می گوید

  ممنون … علمی و کامل

 2. Farzan می گوید

  من یه گل سینگونیوم مینیاتوری دارم که برگ هاش یه دونه یدونه زرد میشن ابیاری هم وقتی خاکش خشک میشه ۲_۳سانت انجام میدم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید محل نگهداری نورش کم هست تقریبا

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام. احتمالا میزان آبیاری گیاه کم است . گیاه را به میزانی آبیاری کنید که نصف مقدار ان از گلدان خارج شود .
   همچنین این گیاه باید در معرض نور متوسط باشد.

 3. Sh.mh می گوید

  من سینگونیوم آریتوم دارم گلدانشو تازه عوض کردم بعد دوروز همه برگاش حتی جوونه هاش زرد شد. دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   ممکن است موقع جابه‌جایی به رشه صدمه وارد شده باشد
   رطوبت اطراف گیاه رو افزایش بدین و از آبیاری زیاد گیاه خودداری کنید

 4. ناشناس می گوید

  گلم مدتیه که برگ هاش بسیار کوچیک و اخر رشد هر برگه جدید در حد بند انگشت هست مشکل چیه

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   جهت چت کردن با کارشناس مشاوره گل و گیاه وارد لینک زیر شوید
   https://dr.golsetan.com

 5. ناشناس می گوید

  وقتی به گل هام اب میدم یا گلدان رو جا به جا میکنم به سرعت حشره های ریز سیاه رنگ که زیادن بلند میشن ایا به گل هام اسیب میزنن چجوری ازبین ببرمشون؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   بله پشه سیاه به ریشه ی گیاه آسیب میزنه.
   آبیاری و رطوبت رو کم کنید.زمانی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شده
   در ابتدا می تونید کارتهای چسبی زرد رنگ که مخصوص جذب این حشرات هست رو تهیه کنید و نزدیک خاک نصب کنید.اگر به مرور و با استفاده از این چسب های زرد و کم کردن آبیاری، جمعیت حشرات گلدان کم نشد از یک سم ملاتیون به نسبت ۲ گرم در یک لیتر آب استفاده کنید

 6. zara می گوید

  سلام دوست عزیز من یه قلمه از گیاه سینگونیوم رو کنار گل فردوس زدم و میگن گل فرودوس سمی، بنظر شما مشکلی پیش نمیاد

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   خیر مشکلی پیش نمیاد ولی بهتر هست در دو گلدون مجزا کاشته شوند

 7. مجتبی می گوید

  سلام ببخشیدگیاه سینگونیوم رامیتوان کنارگیاه پتوس کاشت

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   ترجیحا این کار انجام نشود بهتر هست

 8. فاطمه می گوید

  من دو مدل سینگونیوم سه برگ و پودوفیلوم رو در یک گلدان که قیم داشت کاشتم و بعد از یکی دو روز همه شل و پژمرده حال شده اند. و شروع شدن به زرد شدن چه کار باید بکنم؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   با توجه به توضیحات شما ممکن هست به ریشه گیاهان شما آسیب رسیده باشد.
   بهترین کار افزایش رطوبت محیطی از طریق تشکیل جزیره و یا استفاده از دستگاه بخور سرد هست و در مرحله بعدی با کود های ضد تنش ریشه گیاه رو تقویت کنید.

 9. مهستی می گوید

  سلام وتشکر از وقتی که میزارین
  سینگونیوم من برگهای جدیدش لوله ای میشه و بعد یه مدت برگهاحالت پاره و تکه شده میشن چکار باید بکنم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   سینگونیم گیاهی هست که نیاز رطوبتی بالایی دارد و از دلایل اصلی لوله و خشک شدن برگ های این گیاه خشکی بیش از حد هوا و خاک گیاه هست.
   تقریبا هفته ای دو بار گیاه کامل سیراب شود و با تشکیل جزیره در زیر گلدانی گیاه رطوبت محیطی آن رو تامین کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.