10 نکته مهم که قبل از خرید گیاهان آپارتمانی باید بدانید.

روش انتخاب گیاه

بهار و پاییز بهترین زمان برای کاشت و خرید گیاهان جدید است. همانطور که همه میدانیم خرید کردن کار سختی نیست! اما درمورد گیاهان قضیه فرق می‌کند. تصور کنید که پس از خرید گیاهان تازه به خانه آمده اید، تقریبا تمام کیف پولتان را خالی کرده اید و به خیال خودتان گیاهانی سالم و زیبا خریده اید. اما بعد از مدتی با یک باغچه بیمار و پر از گیاهان مرده روبرو شده اید. اصلا موقعیت خوبی نیست!
رفتن به فروشگاه های بزرگ گل و گیاه واقعا لذت بخش است، باید در هنگام خرید گیاه آپارتمانی ، حتما دقت کنید که گیاه سالم باشد. از انتخاب گیاهانی که برگ‌های زرد دارند، لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها وجود دارد یا ساقه‌های گیاه شل و افتاده‌اند، خودداری کنید. و اگر اطلاعات کافی برای خرید یک گیاه سالم را داشته باشید، این لذت با آوردن گیاهانی سالم و آماده رشد تکمیل می‌شود.
پس برای یک آموزش روش انتخاب گیاه و خرید موفقیت آمیز، در ادامه مقاله با گُل سِتان همراه باشید.

موارد مهم قبل از خرید گیاه آپارتمانی

قبل از اینکه به گل فروشی بروید، بسیار مهم است که فضای محیط را بررسی کنید. مکان دقیق برای قرار دادن گیاهان را انتخاب کنید و ویژگی‌های آن و نام و شکل ظاهری و مقدار نیاز به مراقبت از گیاه را بدانید. این‌ها مواردی است که باید درنظر داشته باشید :

1 – شرایط مکان

چه نوری به آن می‌تابد؟ مستقیم، فیلتر شده یا حتی سایه؟ این مکان در راستای کدام جهت جغرافیایی است؟ مثلا، مکان‌هایی که در راستای غرب هستند، در بعدازظهر بسیار گرم می‌شوند و آفتاب به آنها کاملا مستقیم می‌تابد؛ در حالی که در جهت شمال، تقریبا سایه است. شرق در روز آفتابی و در بعدازظهر سایه است، اما مکان‌های جنوبی تقریبا در تمام طول روز به طور یکسانی نور دریافت می‌کنند. اگر نور خانه شما کم است از بین گیاهان آپارتمانی سایه دوست انتخاب خود را انجام دهید.

2 – فضا

 چقدر فضا در اطراف گیاه برای رشد وجود دارد؟
برای مثال اگر فضای زیادی در نظر دارید، باید تعداد بیشتری گیاه کوچک بخرید، یا یک گیاهی بخرید که رشد می‌کند و اندازه بزرگی پیدا می‌کند به فضای شما جلوه زیبا می دهد.

3 – خاک

اگر تصمیم به نگهداری گلدان در خانه را ندارید و تصمیم به کاشتن آن در باغچه را گرفته اید اینکه چه نوع حاکی در باغچه دارید مهم است.
در روش انتخاب گیاه مهم است که چه نوع خاکی دارید؟
سه نوع خاک اصلی داریم : خاک رسی، خاک گلدانی و خاک شنی.
بررسی کنید که خاک شما کدام نوع است. معمولا هر گیاهی به نوع خاصی از این خاک‌ها نیاز دارد. پس گیاه مناسب آن خاک را تهیه کنید

2 – ناگهانی خرید نکنید

ممکن است در یک نگاه عاشق گیاهی زیبا و یا یک گل خوش رنگ شوید و بدون در نظر گرفتن مکان و شرایط محیطی و آب و هوایی، آن را بخرید. در این صورت فقط شانس زنده ماندن این گیاه را کم می‌کنید!
متاسفانه بعضی از فروشگاه‌های بزرگ، گیاهانی را برای فروش عرضه می‌کنند که اصلا برای شرایط آب و هوایی آن منطقه مناسب نیستند.مثلا گیاه بابا آدم بسیار زیباست اما برای نگهداری در تهران خیلی مناسب نیست و هوای با رطوبت بالا می خواهد.

پس بهتر است در چنین شرایطی قبل از خرید، نام آن گیاه را بپرسید، کمی درباره آن در اینترنت تحقیق کنید و اگر مناسب شما بود آن را تهیه کنید. یا با فردی به خرید بروید که اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد.

شرایط نگهداری گیاه

3 – روش نگهداری گیاه را بخوانید

بعضی از گیاهان با یک کاغذ راهنما عرضه می‌شوند. کاغذی که شبیه به یک دفترچه اطلاعات است. اطلاعاتی مثل نام گیاه، میزان رشد، زمان گلدهی، مکان مناسب و چگونگی آبیاری. البته اغلب اوقات این اطلاعات کامل نیستند، در این صورت فقط نام گیاه کافی است! فورا اسم آن آن گیاه را در این صفحه معرفیو روش نگهداری 140 نوع گیاهان آپارتمانی پیدا کنید و نیازمندیهای گیاه را مطالعه نمایید.

4 – نشانه‌های گیاه ناسالم را بشناسید.

متاسفانه گاهی اوقات گیاهان ناسالم هم برای فروش در فروشگاه‌ها وجود دارند. ما اینجا چند نشانه اصلی برای تشخیص یک گیاه ناسالم را بیان می‌کنیم تا مطمئن شوید دفعه بعد با یک گیاه در حال نابودی به خانه نمی‌روید!

برگ زرد : این می‌تواند نشانه ای برای کمبود مواد مغذی، آبیاری بیش از حد یا هر دو باشد.

فشرده بودن ریشه : وقتی گیاه برای مدت طولانی در یک گلدان رشد می‌کند، ریشه دیگر فضایی برای رشد آزادانه ندارد و شروع به رشد دایره ای و مارپیچ مانند می‌کند. در این حالت جذب آب و مواد مغذی برای ریشه بسیار سخت خواهد بود. یک نشانه از ریشه‌ی محصور شده، بیرون زدن آن از زیر گلدان و از درون حفره هاست. بهتر است هنگام خرید، از فروشنده بخواهید تا به آرامی گیاه را از گلدان خارج کند، بعد ریشه را با دقت نگاه کنید. اگر یک لایه ضخیم از انشعابات ریشه در زیر گیاه بود، و یا دیواره گیاه با ریشه پوشیده شده بود، یعنی این ریشه بیش از حد رشد کرده و گیاه رشد خوبی در آینده نخواهد داشت.

آفات یا بیماری‌ : بعضی اوقات گیاهانی که در فروشگاه‌ها وجود دارند، آفات و حشرات موذی را در خود مخفی می‌کنند. اگر در تشخیص آن‌ها دقت نکنید، ممکن است با آوردن آن گیاه بیمار به خانه، سایر گیاهان خود را هم آلوده کنید. برگ‌های گیاه را نگاه کنید، اگر لک و یا نقطه غیرمعمول دیدید، احتمالا آن گیاه آلوده است. نقاط مختلف گیاه را چک کنید، چون حشرات موذی معمولا در زیر برگ و یا ساقه پنهان می‌شوند.

پژمرده بودن برگ‌ها : این مورد به طور قطعی نشان دهنده این است که آب کافی به گیاه نرسیده. اگر چنین گیاهی را انتخاب می‌کنید، قبل از هراقدامی آن را به خوبی آبیاری کنید. گاهی تمام خواسته یک گیاه از ما، یک آبیاری خوب و منظم است.

تشخیص گیاه خوب از بد

5 – به جای گل باز، غنچه را انتخاب کنید.

معمولا گیاهانی که گل‌های آن‌ها باز شده و خودنمایی می‌کنند، بیشتر از هر گیاه دیگری توجه خریداران را به خود جلب کرده و انتخاب نهایی آن‌ها می‌شوند! اما این بار دست نگه دارید، از گل‌هایی که کاملا باز شده و رشد کرده اند بگذرید و غنچه‌ها را انتخاب کنید.

تصور کنید که یک گیاه میخک زیبا با تعداد زیادی گل خوش رنگ روی آن را خریده اید. احتمالا گلدان آن را عوض می‌کنید، آن را مجددا می‌کارید و انتظار دارید که مدت زیادی از آن گل‌های رنگارنگ لذت ببرید. اما نتیجه اینطور نخواهد بود. گیاه شما، دوران طلایی گلدهی خود را در فروشگاه سپری کرده و زمان زیادی هم از شکفته شدن گل‌های آن گذشته. در این صورت مدت زمانی که می‌توانید از تماشای آن گل‌ها لذت ببرید محدود و کوتاه است.

علاوه بر این، کاشت مجدد و تغییر دادن گلدان گیاه، کار مهمی است که باعث وارد شدن استرس و شوک به گیاه می‌شود. در این حالت احتمال رشد غنچه‌ بسیار بیشتر از ادامه رشد یک گل باز است، حتی ممکن است گل‌های باز شده‌ی گیاه، پژمرده شده و بریزند. اما اگر میخکی را انتخاب می‌کردید که هنوز غنچه بود و باز نشده بود، دوران گلدهی و باز شدن آن غنچه ها در خانه اتفاق می‌افتاد و مدت زمان بیشتری شاهد گل‌های آن بودید.

انتخاب گیاه گلدار غنچه

6 – از خرید گیاهان کوچک نترسید.

احتمالا وقتی به خرید گیاهان می‌روید، به دنبال گیاهی هستید که بزرگ‌تر و پر برگ‌تر است. اما ممکن است با این خرید، فقط پول خود را دور بریزید. یک درختچه کوتاه، جوان‌تر و تازه‌تر از یک درختچه بلندی است که کاملا رشد کرده است. پس بهتر میتوانید آن درختچه کوتاه را نگهداری کنید و قطعا کاشت مجدد و نگهداری آن در منزل بسیار راحت‌تر خواهد بود.

علاوه بر این، گیاه‌های کوچک سریعتر از گیاهان بزرگ رشد می‌کنند، به نگهداری کمتری نیاز دارند و در نتیجه لازم نیست هزینه زیادی برای مراقبت از آنها بپردازید.
البته گاهی اوقات گیاهان بزرگ انتخاب بهتری هستند ما در روش انتخبا گیاه ایده آل ترین روش را پیشنهاد داده ایم. برای مثال اگر به دنبال گیاهی هستید که رشد کمتری داشته باشد و تقریبا در همان اندازه‌ای که او را خریداری کرده اید بماند، گیاه بزرگ‌تر را انتخاب کنید.

7 – تاجایی که ممکن است، گیاهان محلی را خریداری کنید.

بیشترین شانس بقای یک گیاه، زمانی است که در محلی شبیه به محل رشد اولیه زندگی کند و تغییر آب و هوایی نداشته باشد. گیاهانی که از یک شرایط محیطی کاملا متفاوتی آورده می‌شوند، شانس زیادی برای زنده ماندن در محیط جدید ندارند.

مثلا گیاهی که در شمال کشوردر مازندران رشد کرده است، از آب و هوایی مرطوب شمال لذت می‌برد. انتقال این گیاه به محیطی گرم و خشک، یا سرد و کوهستانی مانند تهران، باعث اذیت شدن گیاه شده و اگر گیاه نتواند دوام بیاورد، باعث از بین رفتن او می‌شود. تنها در صورتی زنده می‌ماند که پس از تحمل سختی‌های زیاد، بتواند به آن آب و هوا عادت کند.به همین علت است که در گُل سِتان گیاهان خود را از گلخانه های تهران تهیه می کنیم تا با شرایط آب و هوایی تهران سازگار باشند.

پس قبل از خرید گیاه، از یک متخصص گیاهان سوال کنید که این گیاه از کجا آمده.

8 – برای گیاه، ضمانتنامه بگیرید.

آیا فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید ضمانتنامه ای همراه گیاه عرضه می‌کند؟ بعضی از فروشندگان گل و گیاه (معمولا آنهایی که تخصصی‌تر این کار را انجام می‌دهند)، گیاهان خود را تضمین می‌کنند، که برای مثال اگر چند ماه پس از کاشت مجدد از بین رفتند، مبلغ را به شما بازگردانند یا آن را با گیاه جدیدی جایگزین کنند.

البته همانطور که گفتیم، تعداد کمی از فروشگاه‌ها این کار را انجام می‌دهند، چون ضمنانت کردن گیاهان کار راحتی نیست. ممکن است مشکل تنها از آبیاری یا نحوه نگهداری مشتری باشد و اصلا ایراد از گیاه نباشد.

اگر گیاهی را انتخاب کردید که رشد سختی دارد، گران قیمت است یا نگهداری از آن دشوار است، سعی کنید از جایی خرید کنید که ضمانتنامه ای برای آن گیاه به شما بدهد. یا انتخاب خود را عوض کنید! گیاهی را بخرید که رشد آسانی دارد و مطمئن هستید که به این راحتی‌ها از بین نمی‌رود. مانند سانسوریا

9 – با متخصص امور گیاهان مشورت کنید.

اگر روش انتخاب گیاهان را نمی دانید و یا در مورد گیاه خاصی سوالی دارید، یا نمیدانید که چه گیاهی برای شما مناسب است، از یک متخصص در این زمینه سوال کنید و بخواهید که شما را راهنمایی کند. اینگونه افراد، علم و تجربه کافی در مورد گیاهان را دارند و می‌توانند نکات مهمی را به شما بگویند. در این حالت، از خرید گیاهان نامناسب خودداری می‌کنید، خرید خوبی انجام می‌دهید و در نتیجه پول بیشتری را پس انداز می‌کنید!

توجه داشته باشید که هر فردی که در گلفروشی کار می‌کند، نمی‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. گاهی اوقات آنها فقط فروشنده هستند و اطلاعات خاصی در مورد گیاهان ندارند. پس، از مشورت گرفتن در مورد گیاهان با افراد متخصص خجالت نکشید و این موضوع را جدی بگیرید. اگر هر سوالی در مورد گیاهان دارید، می‌توانید از با گُل سِتان تماس بگیرید با مشاورین متخصص گل و گیاه سوالات خود را بپرسید.

مشاورین خرید گیاه آپارتمانی

10 – روش انتخاب گیاه گلفروشی معتبر

مکان‌های مختلفی برای تهیه گیاهان وجود دارد، آن‌ها را بررسی کنید و برای خرید به مناسب‌ترین گزینه مراجعه کنید.

فروشگاه‌ آنلاین گیاهان آپارتمانی

به دلیل تنوع گیاهان موجود در این نوع فروشگاه‌ها، شما می‌توانید به راحتی در بین گیاهان بگردید و با بررسی آن‌ها، گیاهانی با مناسب ترین قیمت را خریداری کنید. به دلیل نحوه و عملکرد فروش آنها، معمولا پایین ترین قیمت را در این فروشگاه‌ها می‌بینید. چون فروش آنها زیاد است، گیاهان با سرعت فروخته شده و با گیاهان تازه‌ جایگزین می‌شوند. پس علاوه بر قیمت مناسب، گیاهان تازه را هم می‌توانید در آنجا پیدا کنید. همانطور که گفتیم، این فروشگاه‌ها معمولا برخی از گیاهان خود را با ضمانتنامه عرضه می‌کنند.

گلفروشی‌های محلی

این گلفروشی‌ها معمولا متعلق به افراد محلی هستند با جستجو در گوگل مپ می توانید یکی از آنها را پیدا کنید گیاهانی که در این مکان‌ها عرضه می‌شوند، در همانجا کاشته شده و رشد می‌کنند، پس یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید کردن هستند. چون آن گیاهان به خوبی با محیط هماهنگ شده و متعلق به همان شهر شما هستند. پس دیگر استرس و آسیب ناشی از تغییر محیط و … در کار نخواهد بود.

کارکنان این فروشگاه‌ها، اطلاعات خوبی در مورد گیاهان خود دارند و به خوبی می‌توانند شما را در مورد گیاهی که انتخاب کردید و چالش‌های پیش رو برای رشد آن، راهنمایی کنند. علاوه بر این، به شرایط محیطی به خوبی آگاه هستند و تمام نکات را به شما منتقل می‌کنند. البته، فراموش نکنید که از آن‌ها بپرسید!
برای پیدا کردن گل فروشی نزدیک به خود کلیک کنید.

بازارهای گل بزرگ

اگر به دنبال گیاهان نایاب و خاص هستید و در فروشگاه‌های معمولی آن‌ها را پیدا نمی‌کنید، سری به این‌ باغ‌های گل و گیاه بزنید. اگر ساکن تهران هستید بازار گل محلاتی یکی از این بازارهاست. ما در روش انتخاب گیاه در دسترس ترین بازار گل تهران را معرفی کردیم اگر شما در استان های دیگری بازار گل می شناسید لطفا نام و آدرس آن را برای استفاده همشهریانتان در قسمت نظرات بنویسید.

ما گیاهان را خریداری می‌کنیم، با عشق و توجه به آنها رسیدگی می‌کنیم و انتظار داریم که به خوبی رشد کنند و از تماشای آنها لذت ببریم. اما گاهی نتیجه آنطور نیست که تصور میکنیم!

پس فقط نگهداری خوب کافی نیست، باید در هنگام خرید هم دقت کنیم تا گیاهی را به خانه بیاوریم که بتواند همراه ما باشد و با محیط منزل دوست شود. دفعه بعد که به خرید گیاهان رفتید، حتما این موارد را در نظر داشته باشید و گیاهی مناسب خریداری کنید. اینگونه نه هزینه اضافه می‌کنید، نه بعدا از پژمرده شدن گیاه خود غصه می‌خورید.

چقدر این مطلب کاربردی بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد امتیازها: 37

به این آموزش امتیاز بدهید!

10 دیدگاه برای “10 نکته مهم که قبل از خرید گیاهان آپارتمانی باید بدانید.

 1. توسط زیباماهرایرانی says:

  من خیلی علاقه دارم خونمون بعد ظهرهاآفتاب نه زیاد ولی تابستان خونمون خیلی گرم میشه چه گلی بایدبگیرم ممنون

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   گرما و نور زیاد مشکلی ندارد البته که رطوبت محیطی را زیاد بفرمایید . گیاه آنتوریوم همیشه گل دارد

 2. توسط زهرا امین زاده says:

  گل ستون فقرات شیطان رو میشه اینترنتی سفارش داد؟

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   با سلام
   متاسفانه فعلا داخل سایت موجود نمیباشد.

 3. توسط سارا م says:

  خیلی خوب بود

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   ممنون از نظر لطفتون

 4. توسط ناشناس says:

  من هرکاکتوسی که توخونه میزارم بعدیه مدت ازبین میرن نمیدونم چیکارکنم؟

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر.
   ابیاری منظم انجام دهید به طوری که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود . همچنین نور مناسب برای گیاه کاکتوس لازم است

 5. توسط مهدی says:

  درود.گل میخاستم برا فروش میخام تازه یه گل خونه توحیاط خونه راه انداختم که گل فروشی هم هستش لطفا راهنمایی کنید .سپاس گزارم

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز گل ستان وقتتون بخیر
   لطفا عکسی از گیاهتان داخل واتساپ ارسال کنید
   09120785191

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با گُل‌سِتان از طریق واتساپ