خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

9 تا از گیاهان خانگی محبوب اما سمی برای سگ ها

زمان مطالعه: 8 دقیقه

بسیاری از عاشقان گل و گیاه با صحنه نابودی گیاه خود توسط سگ دلبندشان مواجه شده‌اند! تنها کسانی که این تجربه را داشته‌اند می‌دانند که این اتفاق، چقدر خشمگین کننده و آزار دهنده است، اما ماجرا فقط همین نیست؛ این اتفاق می‌تواند برای سگ نیز بسیار خطرناک باشد؛ به‌طوری‌که برخی گیاهان برای سگ ها سمی هستند و بلعیده شدن یا لمس گیاه توسط آن‌ها می‌تواند به مسمومیت و در برخی موارد حتی به مرگ سگ منجر شود. باتوجه به این موضوع اگر در خانه خود سگ دارید باید حسابی مراقب آن بوده و گیاهان سمی برای سگ ها را بشناسید؛ چراکه قطعا هیچ یک از ما دوست نداریم سگ خود را از دست بدهیم، بخصوص در اثر چنین رخدادهایی که به‌سادگی قابل پیشگیری هستند. ازاین‌رو در این مطلب از وبلاگ فروشگاه گل و گیاه اینترنتی گُل‌سِتان قصد داریم 9 تا از گیاهان محبوب اما سمی برای سگ ها را به شما معرفی کنیم تا اگر در خانه خود سگ دارید بیشتر با آن‌ها آشنا شده و موقع خرید گیاه حواستان به آن‌ها باشد که مبادا سلامتی حیوان خانگی‌تان تحت‌الشعا قرار بگیرد یا مسموم شود.

قبل از شروع مطلب گفتنی است که اگر در خانه خود گربه نیز دارید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب از معرفی 9 گیاه از گیاهان محبوب، اما سمی برای گربه ها را نیز از دست ندهید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

فهرست گیاهان سمی برای سگ ها

  1. فیکوس لیراتا، از جمله گیاهان خانگی پهن برگ و زیبا اما سمی برای سگ ها
  2. فیلودندرون
  3. زامیفولیا، یکی از سرسخت‌ترین و محبوب ترین گیاهان آپارتمانی اما سمی برای سگ ها
  4. آلوئه ورا
  5. استرلیتزیا (پرنده بهشتی)، پهن برگ زیبای دوست داشتنی
  6. دیفن باخیا، یکی از زیباترین گیاهان پهن برگ اما سمی برای سگ ها
  7. سیکاس رولوتا
  8. اسپاتی فیلوم
  9. بابا آدم (آلوکازیا)، آخرین گیاه از لیست گیاهان سمی برای سگ ها

9 تا از گیاهان سمی برای سگ ها


1. فیکوس لیراتا، از جمله گیاهان خانگی پهن برگ و زیبا اما سمی برای سگ ها

فیکوس لیراتا اولین گیاه از گیاهان سمی برای سگ ها است که اگر توسط آن‌ها بلعیده شود، برای آن‌ها کاملا سمی خواهد بود. فیکوس لیراتا بسیار مورد احترام طراحان داخلی و علاقمندان گیاهان قرار گرفته است؛ اندازه آن متوسط- بزرگ است و با یک تنه باریک و برگ‌های بزرگ ویولونی شکل، دلربایی می‌کند.

متاسفانه، خورده شدن برگ‌های این گیاه می‌تواند عوارض دردناکی اعم از التهاب پوستی و گوارشی برای سگ ها به‌همراه داشته باشد. بنابراین اگر فکر می‌کنید که ممکن است سگ شما برگ‌های فیکوس لیراتا را بجود، هرگز آن را به داخل خانه نیاورید.

محتویات سمی: کلسیم اگزالات نامحلول

گیاه فیکوس لیراتا ، از جمله گیاهان خانگی پهن برگ و زیبا اما سمی برای سگ ها
گیاه فیکوس لیراتا


2. فیلودندرون

فیلودندرون شامل گروه وسیعی از گیاهان گرمسیری می‌شود که به‌لطف برگ‌های بسیار زیبا و نگهداری آسان خود، به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی شناخته می‌شوند. در میان انواع متنوع این گیاه، فیلودندرون برگ قلبی، فیلودندرون برزیلی و فیلودندرون میکانس جزو محبوب‌ترین‌ها هستند.

بیشتر مطالعه کنید: با فرق بین گیاهان پتوس و فیلودندرون بیشتر آشنا شوید

فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
994,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان
لوتوس سه تایی
709,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
712,000 تومان
زامیفولیا 9 قلاف سبز با گلدان مواد آلی
1,451,000 تومان

لمس برگ‌های این گیاه خطری ایجاد نخواهد کرد، اما بلع آن برای سگ ها و گربه‌ها بسیار سمی خواهد بود. علائم مسمومیت توسط برگ‌های فیلودندرونشامل: التهاب دهانی، تورم، استفراغ، دشواری در تنفس و آبریزش بیش‌ازحد دهان می‌شود  که توصیه می‌کنیم آن‌ها را به‌خاطر بسپارید و در صورت مشاهده آن‌ها، سریعا حیوان خانگی خود را نزد دامپزشک ببرید.

محتویات سمی: کلسیم اگزالات نامحلول


3. زامیفولیا، یکی از سرسخت‌ترین و محبوب ترین گیاهان آپارتمانی اما سمی برای سگ ها

در سال‌های اخیر، زامیفولیا به‌عنوان گیاهی محبوب و دوست داشتنی در دنیای گیاهان مورد استقبال عمومی قرار گرفته است. علت این امر نیز به توانایی خارق‌العاده آن در تطبیق پذیری با نور بسیار کم بر می‌گردد؛ به‌طوری‌که زامیفولیا می‌تواند در تاریکی مطلق نیز رشد کند. به زبان ساده‌تر زامیفولیا گیاهی مقاوم با نگهداری آسان است.

مطلب مرتبط: روش نگهداری گیاه زاموفیلیا (زامیفولیا) zamiifolia

زامیفولیا از ریزوم رشد می‌کند و همین ویژگی خاصی است که زامیفولیا را از آبیاری مداوم بی‌نیاز کرده است. با همه این‌ها در کمال تاسف، زامیفولیا نیز جزء گیاهان سمی برای سگ ها و حتی گربه‌هاست، به‌طوری‌که اگر این گیاه توسط سگ ها و گربه‌ها خورده شود، می‌تواند عوارض شایع مسمومیت در اثر کلسیم اگزالات را به‌دنبال داشته باشد؛ عوارضی مثل استفراغ و اسهال.

محتویات سمی: کلسیم اگزالات نامحلول

گیاه خانگی زامیفولیا ، یکی از سرسخت‌ترین و محبوب ترین گیاهان آپارتمانی اما سمی برای سگ ها
زامیفولیا


4. آلوئه ورا

آلوئه‌ورا علی‌رغم داشتن خواص درمانی متعدد برای انسان‌ها، یک گیاه سمی برای سگ ها به‌شمار می‌رود. آلوئه‌ورا، گونه‌ای از ساکولنت‌هاست. با اینکه این گیاه بومی آسیای غربی است، امروزه به‌دلیل مصارف متعدد درمانی و گیاهی خود در سراسر دنیا نیز تکثیر و کاشته می‌شود. آلوئه‌ورا به رسیدگی چندانی نیاز نداشته و به آسانی تکثیر می‌شود؛ همین دو ویژگی، آن را به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی جهان تبدیل کرده است.

می‌دانیم که این گیاه برای انسان‌ها نه‌تنها بی‌خطر بلکه دارای فواید متعدد است، اما برای سگ ها خیر! اگر این گیاه توسط سگ ها خورده شود، منجر به بروز عوارضی همچون بی‌حالی و خستگی مفرط، استفراغ و مشکلات گوارشی خواهد شد.

محتویات سمی: ساپونین، آنتراکینون


5. استرلیتزیا (پرنده بهشتی)، پهن برگ زیبای دوست داشتنی

استرلیتزیا (پرنده بهشتی)، گیاهی آپارتمانی و بومی آفریقای جنوبی است. این گیاه به‌لطف برگ‌های بزرگ و گل‌های بی‌نظیر آبی و نارنجی خود (که شبیه پرنده‌ای در حال پرواز هستند) محبوب شده است. در عین تعجب، معروف‌ترین بخش این گیاه، یعنی گل‌های آن دارای بیشترین میزان سمیت است. علائم مسمومیت توسط استرلیتزیا شامل التهابات گوارشی است که عموما به‌صورت تهوع، استفراغ و همچنین خواب آلودگی نمایان می‌شوند. اگر رسیدگی‌های دامپزشکی به موقع انجام شود، سگ های مسموم شده توسط این گیاه می‌توانند سلامتی خود را به‌طورکامل به دست آورند.

محتویات سمی:  محرک‌های معده

گیاه زیبای استرلیتزیا یا پرنده بهشتی ، پهن برگ زیبای دوست داشتنی
استرلیتزیا یا پرنده بهشتی


6. دیفن باخیا، یکی از زیباترین گیاهان پهن برگ اما سمی برای سگ ها

دیفن باخیا، از دیگر گیاهان گرمسیری متنوع و جذاب است. این گیاه دارای تنوع گسترده‌ای در شکل و اندازه است؛ به‌گونه‌ای که می‌توانید آن را در اندازه 30 سانتی‌متر الی 1.5 متر پیدا کنید! در بین انواع ترکیبی دیفن باخیا، نوع “کامیلا” و “برف گرمسیری” دارای محبوبیت بیشتری هستند.

مطلب پیشنهادی: معرفی و روش نگهداری گیاه دیفن باخیا (Dieffenbachia)

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

این گیاه از گیاهان گرمسیری و پهن برگ در صورت بلع و خورده شدن، هم برای سگ ها و هم برای گربه‌ها سمی است. علائم مسمومیت در اثر بلع دیفن باخیا شامل التهاب دهانی، تورم، آبریزش بیش‌ازحد دهان، استفراغ و دشواری در تنفس است.

محتویات سمی: کلسیم اگزالات نامحلول


7. سیکاس رولوتا

سیکاس رولوتا، متعلق به مناطق گرمسیری کشور ژاپن است و در نوع “بن‌سای” خود، یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است. ویژگی بخصوص این گیاه، حضور تاجی از برگ‌های نخلی ضخیم روی یک تنه کرکی است. رشد سیکاس رولوتا آرام است و معمولا در اندازه‌ای کوچک تا متوسط باقی می‌ماند؛ به ویژه هنگامی که در داخل خانه نگهداری می‌شود.

سیکاس رولوتا از جمله گیاهان بسیار سمی هم برای انسان‌ها و هم سگ ها و حیوانات است. در حدی که در صورت بلعیده شدن می‌تواند سبب نارسایی کلیوی شده و حتی مرگ را در پی داشته باشد. علائم اولیه مسمومیت توسط سیکاس رولوتا شامل استفراغ، اسهال و تشنج است. اگر در منزل خود از سگ یا گربه نگهداری می‌کنید، سیاکس رولوتا گیاهی است که صددرصد باید از نگهداری آن صرف نظر کنید یا آن را در جایی نگهداری کنید که به‌هیچ‌وجه دسترسی سگ‌ها یا کودکان به آن امکان‌پذیر نباشد.

محتویات سمی: سیکاسین

گیاه آپارتمانی سیکاس رولوتا
سیکاس رولوتا


8. اسپاتی فیلوم

نوبت رسید به یک گیاه آپارتمانی متفاوت با گل‌های سفید و برگ‌های تیره و درخشان، اما ترسناک! اگر به خوبی از این گیاه گرمسیری زیبا نگهداری کنید، می‌تواند بیش از دوبار در سال گل داده و هر بار برای چندین ماه زینت بخش منزل شما باشد.

بیشتر مطالعه کنید: با 23 تا از گیاهان مناسب آشپزخانه آشنا شده و قلب خانه خود را با طراوت کنید

متاسفانه، اسپاتی فیلوم نیز برای سگ ها و گربه‌ها سمی است، به ویژه گونه Mauna Loa آن؛ این گونه‌ی بزرگ که می‌تواند بیش از 60 سانتی متر رشد کند سبب بروز التهابات پوستی در اطراف ناحیه تماس شده و در صورت خورده شدن توسط حیوانات، استفراغ را به‌دنبال خواهد داشت.

محتویات سمی: کلسیم اگزالات نامحلول


9. بابا آدم (آلوکازیا)، آخرین گیاه از لیست گیاهان سمی برای سگ ها

بابا آدم، گونه‌ای از گیاهان گلدار چندساله است و به مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری آسیا و استرالیا تعلق دارد. بابا آدم می‌تواند به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی دم دمی مزاج شناخته شود، زیرا به میزان خاصی از آب، نور و رطوبت نیازمند است. بااین‌حال برگ‌های جذاب آن سبب می‌شود تا بدون تردید در لیست محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی قرار بگیرد. متاسفانه بابا آدم شامل کریستال‌های کلسیک اگزالات است که آن را برای سگ‌ها، گربه‌ها و انسان‌ها سمی می‌کند. اگر این گیاه خورده شود، عوارضی همچون التهابات دهانی، سوختگی لب‌ها و دهان، تورم، استفراغ، دشواری در بلع و تنفس را ایجاد خواهد کرد.

محتویات سمی: کلسیم اگزالات نامحلول

گیاه بابا آدم یا آلوکازیا ، آخرین گیاه از لیست گیاهان سمی برای سگ ها
گیاه بابا آدم یا آلوکازیا

با اینکه این 9 گیاه از گیاهان آپارتمانی به‌عنوان گیاهانی سمی برای سگ ها شمرده می‌شوند و داشتن آن‌ها در خانه حیوان شما را در معرض خطر قرار می‌دهد، اما تصمیم نهایی به شما باز می‌گردد. در واقع، شما می‌توانید این گیاهان را در خانه خود داشته باشید، اما آن‌ها را از دسترس حیوان خود دور نگه دارید.

حرف پایانی

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه در مورد تعدادی از گیاهان آپارتمانی سمی برای سگ ها لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با اورژانس گل و گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از سرویس باغبانی گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان

ولن ۲
1,626,000 تومان
باکس میکی لاو
1,556,000 تومان
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.