روش نگهداری گل همیشه بهار(calendula officinalis)

زمان مطالعه: 3 دقیقه

معرفی

همیشه بهار، در مناطق گرم یک گل چندساله با عمر کوتاه است. اما معمولا در گلدان‌ها و حاشیه باغچه‌ها مثل یک گل سالیانه عمل می‌کند. همیشه بهار کمی شبیه به بابونه، داوودی و بنفشه‌هاست.
حال که اسمی از گیاه بابونه به میان آمد پینهاد میکنیم مطلب روش نگهداری گیاه بابونه را نیز مطالعه کنید.
همیشه بهار معمولا در رنگهای زرد و نارنجی یافت می‌شود، و گاهی هم صورتی و کرم. دقیق مشخص نیست این گل متعلق به چه منطقه‌ای است، حتی ممکن است او یک گل مصنوعی و حاصل پیوندزدن‌ گلهای مختلف باشد!

با گُل‎سِتان همراه باشید تا پس از معرفی، روش نگهداری گل همیشه بهار و نماد آن را بدانید.

تاریخچه

در زمان رونسانس، از این گل در آشپزی و تهیه غذاهای مختلف استفاده می‌شده است. طبق یک افسانه قدیمی، همیشه بهار گلی است که خورشید بزرگ به زمین هدیه داده است.

نماد و معنی

گل همیشه بهار نمادی از خورشید، شور، اشتیاق، ثروت و زیبایی است.

انواع

گل همیشه بهار انواع مختلفی دارد و هر نوع آن، دارای گل خاصی است. این تفاوتها مربوط به رنگ گل، ارتفاع ساقه و تعداد ردیف گلبرگهاست.
اما رایجترین انواع همیشه بهار، در رنگ  زرد و نارنجی هستند و ارتفاع ساقه متوسط دارند.

سمی بودن

همیشه بهار گلی سمی نیست، نه برای انسانها و نه برای حیوانات. اما اگر در دوران بارداری هستید و یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، بهتر است آن را امتحان نکنید!

روش کاشت و نگهداری

یکی از نکات مثبت این گل، رشد راحت و بدون دردسر آنست. در واقع نگهداری از همیشه بهار خیلی آسان است. حتی اگر هیچ مهارتی در پرورش گیاهان ندارید، باز هم همیشه بهار برای شما مناسب است.

نور

نور کم به گل آسیب میرساند باعث عدم گلدهی میشود. نور زیاد هم باعث سوختگی برگهایش میشود.
نور غیر مسقیم یا سایه آفتاب رت دوست دار.

آبیاری

همیشه بهار نسبت به خشکی مقاوم است و غرقاب شدن را نیز دوست ندارد.
آبیاری منظم و کافی نیاز دارد. وقتی آن را در باغچه کاشتید، دیگر نگران نباشید. به راحتی و بدون نیاز به مراقبت خاصی رشد خود را ادامه خواهد داد.

دما

گل همیشه بهار به سردی هوا مقاوم است اما دمای بالای 35 درجه را تحمل نمیکند.

خاک و کود

چون از گل همیشه بهار در آشپزی استفاده می‌شود، ممکن است بخواهید آن را در گلدان بکارید و در تراس آشپزخانه قرار دهید.
در این شرایط از خاک ارگانیک به همراه کود مناسب استفاده کنید. گلدانی را برای آن انتخاب کنید که دارای حفرات زه کشی زیادی باشد، چون همیشه بهار اصلا از غرقاب شدن خوشش نمی‌آید!

هرس کردن

گل همیشه بهار هرس خاصی نیاز ندارد فقط برگهای پزمرده را جدا کنید تا گلدهی بهتری داشته باشد.

معطر بودن

برگهای آن عطر تازگی و علف دارند. گلبرگ همیشه بهار هم عطری شیرین و ملایم دارد.

شرایط نگهداری گل همیشه بهار

موارد مصرف

دایره کاربرد همیشه بهار بسیار گسترده است، به همین دلیل برای صاحبش همیشه دارای فایده است! یکی از کاربردهای درمانی همیشه بهار، استفاده از روغن آن است که درمان درد مفاصل و عضله‌هاست. همیشه بهار در درمان التهاب پوستی هم کاربرد دارد. اگر اهل دمنوش هستید، حتما دمنوش گل همیشه بهار را امتحان کنید.

در مجموع در این مطلب سعی کردیم، ضمن روش نگهداری گل همیشه بهار از تاریخچه، معانی این گل زیبا و موارد مصرف آن نیز سخنی به میان آورده باشیم؛ باوجوداین چنانچه حین خواندن مطلبی سوالی به ذهنتان رسیده است اما پاسخ آن را نیافته‌اید، می‌توانید آن را از طریق بخش نظرات با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.