همه چیز در مورد گل آفتابگردان

همه چیز در مورد گل آفتابگردان

معرفی آفتابگردان

آفتابگردان با 70 گونه مختلف خود، متعلق به شمال و جنوب آمریکاست. بعضی از گونه‌های آفتابگردان به‌دلیل داشتن تخمه‌های خوراکی و لذیذ در جهان بسیار محبوب بوده و به وفور تکثیر شده است. آفتابگردان علاوه بر اینکه گل زیبایی است، از نظر اقتصادی هم بسیار اهمیت دارد و یک گل ارزان قیمت است.
. جالب است بدانید این گل برخلاف باور بیشتر مردم وقتی بالغ شد جهت آن با خورشید تغییر نمی‌کند، بلکه این تغییر جهت تنها زمانیست‌ که گل هنوز بالغ نشده است. گل آفتابگردان، چندساله است و با یک بار کاشت، چند سال برمی‌گردد و مجددا به باغچه شما گل‌های زیبای خود را هدیه می‌دهد! اگر می‌خواهید گل‌های بلند و مقاومی داشته باشید، قطعا کاشتن آفتابگردان در باغچه فکر بسیار خوبی است همچنین جهت خرید گل آفتابگردان و مشاهده قیمتها میتوانید به گل فروشی آنلاین گُل سِتان مراجعه کنید، تا کمتر از 3 ساعت این گل های زیبا د رخانه شما باشد.

گل آفتابگردان از نمای نزدیک

تاریخچه

اما بعد از معرفی گل آفتابگردان برویم سراغ تاریخچه این گل زیبا؛
آفتابگردان برای نخستین بار در آمریکا رشد کرده وتا سال‌ها به عنوان یک منبع غذایی مهم در جهان شناخته میشد. اما با رخ دادن انقلاب صنعتی اروپا، اهمیت تجاری این گل کمتر شد. امروزه آفتابگردان بیشتر از منظر زیبایی مورد توجه قرار می‌گیرد.

نماد گل

آفتابگردان نماد وفاداری، ستایش و پایدار ماندن یک رابطه طولانی است.

مرزعه آفتابگردان

انواع

تنوع گل آفتابگردان زیاد است و نمی‌توان همه آن‌ها را در یک بند خلاصه کرد و گفت، باوجوداین ما به معرفی دونوع گل آفتابگردان می‌پردازیم؛ نوعی از آفتابگردان، آفتابگردان آمریکایی است. این گل ارتفاع زیاد و گل بزرگی دارد. نوعی دیگر آفتابگردان، آفتابگردان کوتوله است، این نوع آفتابگردان قد بلندی دارد، اما چون کمی از سایرانواع آفتابگردان کوتاه‌تر است به آن کوتوله می‌گویند.

دسته گل آفتابگردان

روش نگهداری

نور

آفتابگردان در مناطق گرم رشد بسیار خوبی داشته و نسبت به گرما و خشکی مقاوم است. بهترین شرایط نوری برای آن، قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید است.
به طوری که روزانه 8-6 ساعت نور خورشید را دریافت کند. هر چه دمای هوا بالاتر بوده و گرم‌تر باشد، احتمال شکوفه دهی آفتابگردان نیز بالاتر است. پس حتما آفتابگردان خود را در مکانی بکارید که بتواند میزان زیادی از نور طبیعی را داشته باشد.

آبیاری

درست است که آفتابگردان در برابر گرما و خشکی مقاوم است، اما این به معنی عدم نیاز آن به آب نیست. آفتابگردان نیز مانند هر گیاه دیگری برای رشد خود به آب نیازمند است. زمانی که گیاه رشد خود را آغاز می‌کند، باید مناطق اطراف ریشه را آبیاری کنید؛ یعنی حدودا 8-6 سانتی متر دور تر از ساقه.
دانه کاشته شده آفتابگردان باید مرتبا آبیاری شود، طوری که خاک آن همواره مرطوب بماند. دقت کنید آن را غرقاب نکنید.
اما پس از اینکه گیاه به خوبی رشد کرد و در خاک مستقر شد، هفته‌ای یکبار آبیاری کافی است. آبیاری آفتابگردان نامنظم است، اما باید بسیار زیاد و عمقی صورت بگیرد؛ پس چند لیتر آب برای آفتابگردان فراهم کنید.

  خاک

  گل آفتابگردان در خاکی با زه کشی مناسب رشدی چشمگیر خواهد داشت.
  خاک آن باید به گونه‌ای باشد که آب در آن تجمع نکرده و به خوبی عبور کند. از دیگر ویژگی‌های خاک مناسب برای آفتابگردان، متخلخل بودن آن است. ریشه این گیاه به فضای کافی برای رشد و عمیق‌تر شدن در خاک نیاز دارد. خاک متخلخل به دلیل داشتن فضای خالی در بین ذرات خود، این اجازه را به ریشه می‌دهد که بدون مشکل رشد کند.
  اگر ریشه‌های سطحی نتوانند به خوبی در عمق خاک نفوذ کنند، گیاه پایه مستحکمی نخواهد داشت و در اثر وزش بادهای شدید سقوط خواهد کرد. اگر در منطقه‌ای باد خیز زندگی می‌کنید، حتما آفتابگردان را در کنار دیواری جنوبی بکارید تا در برابر باد از آن محافظت کند.

  کوددهی

  آفتابگردان به کوددهی نیازی ندارد، مگر اینکه خاک انتخابی شما از نظر دارا بودن مواد مغذی غنی نباشد. در این صورت، از کودهای هوشمند و یا کمپوست استفاده کرده و روی خاک بریزید. کود را خیلی نزدیک به ساقه نریخته و آن را به گیاه تماس ندهید. اضافه کردن کود به خاکی حاصلخیز و غنی، با افزایش میزان نیتروژن همراه بوده و در نهایت سبب شکستن ساقه یا تاخیر در گلدهی گیاه می‌شود.
  راه دیگر استفاده از کودهای مایع است. می‌توانید این کودها را در آب حل کرده و ضمن آبیاری به گیاه اضافه کنید. این نوع کود نیز نباید در نزدیکی ساقه ریخته شود، چون سبب ایجاد خندقی بزرگ در اطراف گیاه خواهد شد.

  روش کاشت

  آفتابگردان را باید در خاک با زه کشی مناسب کاشته، آب کافی به آن بدهید و منتظر بمانید تا شاهد معجزه زیبایی آن باشید! البته برای بهتر شدن آفتابگردان خود، کوددهی را نیز فراموش نکنید!
  علاوه‌براین به یاد داشته باشید که 20 روز قبل و 20 روز بعد از گلدهی نباید این گل را بیش از حد آبیاری کرد. همچنین می‌توانید برگها و گلهای مرده را جدا کنید تا گیاه برای رشد بهتر تحریک شود.

  سمی بودن

  آفتابگردان سمی نیست. اما فراموش نکنید، هر گیاهی که به مقدار زیاد توسط حیوانات خانگی خورده شود قطعا اثرات جانبی منفی خواهد داشت.

  گل آفتاب گردان

  معطر بودن

  آفتابگردان‌های امروزی عطر و بویی ندارند. اگر به عطر گیاهان حساسیت دارید، آفتابگردان بدون رایحه انتخاب خوبی برای شماست.

  آفات و بیماری ها

  پرنده‌ها و سنجاب‌ها به دانه آفتابگردان علاقه مند هستند. اگر آفتابگردان را به منظور برداشت دانه‌های آن کاشته اید، باید با کمک وسایل حفاظی و بازدارنده جانواران از آنها دور کنید. هر زمان که دانه‌های آفتابگردان ظاهری کامل پیدا کردند، می‌توانید آنها را با پارچه‌های مخصوص باغبانی بپوشانید. این پارچه‌ها نازک بوده و از پشم گوسفند ساخته می‌شوند.
  گاهی اوقات پروانه‌های خاکستری تخم خود را در شکوفه‌های آفتابگردان قرار می‌دهند، بهتر است این کرم‌ها را از گیاه بردارید.
  شپشک آردی، سفیدک کرکی، سفیدک سطحی و زنگ زدگی از سایر آفاتی هستند که ممکن است برای آفتابگردان پیش بیاید. اگر توانستید حضور این آفات و یا ابتلای گیاه به بیماری‌های قارچی را تشخیص بدهید، سریعا گیاه را با محلول ضد قارچ باغبانی اسپری کنید.
  اگر برگ‌های آفتابگردان شما رو به زرد و پژمرده شدن رفت، به احتمال زیاد خاک بیش از حد برای آن مرطوب است. خاک رسی یا خاک غرقاب شده زمینه ساز ابتلای گیاه به انواع بیماری‌های قارچی است. گیاهانی که در چنین شرایطی رشد می‌کنند، گل نخواهند داد. اگر این اتفاق رخ داد، برگهای آسیب دیده را از گیاه جدا کرده و میزان آبیاری را کاهش دهید.

  موارد مصرف

  همان‌طور که می‌دانید روغن استخراج شده از دانه‌های آفتابگردان در صنایع غذایی و خوراکی کاربرد داشته در کشورهایی مانند کشورمان ایران، بیشترین روغن مصرفی مردم روغن آفتابگردان است.
  در چین نیز چینی‌ها از فیبر موجود در ساقه آفتابگردان برای ساختن کاغذ استفاده می‌کنند.
  علاوه‌براین موارد برگ‌های این گل زیبا به‌عنوان علوفه به دام داده شده، از گلبرگ‌هایش رنگ زرد بی‌نظیری بدست می‌آید و مهمتر از همه دانه‌های آن یک خوراکی خوشمزه، به‌خصوص هنگام تماشای فیلم هستند.

  گل آفتابگردان

  در این مطلب سعی کردیم پس از معرفی گل آفتابگردان ،موارد مصرف و روش کاشت آن را برای شما بگوییم؛
  باوجود این چنانچه در مورد گل آفتابگردان سوالی دارید، آن را از طریق بخش نظرات برای کارشناسان گُل‌سِتان کامنت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ‌گوی سوالات شما خواهند بود.

  چقدر این مطلب کاربردی بود؟

  برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره کلیک کنید.

  میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد امتیازها: 95

  به این آموزش امتیاز بدهید!

  23 دیدگاه برای “همه چیز در مورد گل آفتابگردان

  1. توسط معصومه says:

   سلام ، خسته نباشید ، مطلب تاریخچه افتابگردان را خواندم ، سوالی داشتم و ان اینکه افتابگردان های خارجی ، چند سال هست که وارد ایران شده ? سال 1380 شمسی این نوع گلها موجود بودن ? تو اون سالها بازه زمانی 80 تا 85 ، کدوم نوع افتابگردان بیشتر معروف بودو مردم بیشتر میخریدنش ?

   • توسط مسئول سفارشات و موجودی says:

    سلام. گل افتابگردان شاخه بریده هلندی از سال 1370 در ایران کاشته شده وبا افتابگردان معمولی فرق دارد رقمهای داخل مشکی و سان شاین معروفیت بیشتری دارد.

  2. توسط میلاد says:

   هرگل آفتابگردان چقدر آفتابگردان میدهد

  3. توسط ناشناس says:

   سلام من آفتابگردان کاشتم قد کشیده ولی گل نکرده چرا؟

   • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

    سلام
    گل آفتاب گردان نیاز زیادی به نور خورشید دارد.
    احتمالا نور کافی به گل نرسیده است

  4. توسط مهران says:

   سلام خسته نباشید من سوالی داشتم خدمتتون چرا وسط برگ آفتاب گردان زرد میشود ومیسوزد

   • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

    سلام خیلی ممنون
    به نظر آفتاب زدگی میتواند علت آن باشد
    موفق باشید

  5. توسط نصرآبادی says:

   سلام وقت بخیر آفتاب گردان من قد کشیده اما از گل خبری نیست علت از بدی بذر یا کود دهی من قبل کاشت کود گاو دادم و درون باغچه کاشت شده است

   • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

    سلام ، وقت شما بخیر
    در حالت کلی، نور زیاد آفتاب و آبیاری منظم می تواند در گلدهی بیشتر آفتاب گردان تاثیر مثبتی داشته باشد.

   • توسط علی says:

    سلام من خودم خیلی کاشته بودم و ازش راضی بودم خیلی خوب بود

  6. توسط ناشناس says:

   سلام زمان‌گل دهی افتاب گردان چه مدت باید اب ان را قطع کنیم ممنون میشم راهنمایی کنید

   • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

    سلام وقتتون بیخر
    افتاب گردان گیاه تابستانه هست و معمولا 2ماه بعد از کاشت بذر گیاه گل میدهد

  7. توسط احمد نجاتیان says:

   لطفا بفرمایید گل آفتاب گردان را چه وقت باید چید؟

   • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

    سلام . قبل از اینکه بذر ها تشکیل شود می توانید گل را از ساقه اصلی جدا کنید

  8. توسط ناشناس says:

   شروع گلدهی تابع شرایط محیط است یا یک صفت ارثی است؟

   • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

    سلام وقت بخیر .
    گلدهی گل ها صفتی ارثی است . ولی به شرایط و نگه داری گیاه و تغذیه . فصل هم بستگی دارد

  9. توسط ناشناس says:

   فوق العاده زیباست

  10. توسط ناشناس says:

   من۶ تا گل افتاب گردان کاشتم سه چهار هفته است زیر خاکه۷ روزه از خاک بیرون زده

  11. توسط متین says:

   وقت بخیر

  12. توسط متین says:

   وقت بخیر آیا آفتابگردان قابل جابجایی هست؟ بلد نبودم و داخل گلدون کاشتم. آیا میشه به باغچه منتقل کنم؟

   • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

    دوست گُل‌سِتانی سلام
    گل آفتابگردان گلدانی هم وجود دارد و مشکلی از این بابت نیست
    می توانید گیاه را جابه جا کنید ولی جابه‌جایی مکرر به ریشه گیاه آسیب میزنه و باعث تنش در گیاه میشه

  13. توسط سمی says:

   گل آفتابگردان برگش چه شکلی هست اسمش رو میخوام و ریشه چه ویژگی داره

   • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

    دوست گُل‌سِتانی سلام
    برگ فرم قلبی شکل دارد و راست ریشه هست

  دیدگاه خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.