خرید انواع دسته،سبد و باکس گل با ارسال فوری

همه چیز در مورد گل آفتابگردان

زمان مطالعه: 7 دقیقه

معرفی آفتابگردان

آفتابگردان با 70 گونه مختلف خود، متعلق به شمال و جنوب آمریکاست. بعضی از گونه‌های آفتابگردان به‌دلیل داشتن تخمه‌های خوراکی و لذیذ در جهان بسیار محبوب بوده و به وفور تکثیر شده است. آفتابگردان علاوه بر اینکه گل زیبایی است، از نظر اقتصادی هم بسیار اهمیت دارد و یک گل ارزان قیمت است.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی


جالب است بدانید این گل برخلاف باور بیشتر مردم وقتی بالغ شد جهت آن با خورشید تغییر نمی‌کند، بلکه این تغییر جهت تنها زمانیست‌ که گل هنوز بالغ نشده است. گل آفتابگردان، چندساله است و با یک بار کاشت، چند سال برمی‌گردد و مجددا به باغچه شما گل‌های زیبای خود را هدیه می‌دهد! اگر می‌خواهید گل‌های بلند و مقاومی داشته باشید، قطعا کاشتن آفتابگردان در باغچه فکر بسیار خوبی است همچنین جهت خرید گل آفتابگردان و مشاهده قیمتها میتوانید به گل فروشی آنلاین گُل سِتان مراجعه کنید، تا کمتر از 3 ساعت این گل های زیبا د رخانه شما باشد.

گل آفتابگردان از نمای نزدیک

تاریخچه گل افتاب گردان

اما بعد از معرفی گل آفتابگردان برویم سراغ تاریخچه این گل زیبا؛
گل افتابگردان برای نخستین بار در آمریکا رشد کرده وتا سال‌ها به عنوان یک منبع غذایی مهم در جهان شناخته میشد. اما با رخ دادن انقلاب صنعتی اروپا، اهمیت تجاری این گل کمتر شد. امروزه آفتابگردان بیشتر از منظر زیبایی مورد توجه قرار می‌گیرد.

نماد گل

آفتابگردان نماد وفاداری، ستایش و پایدار ماندن یک رابطه طولانی است.

انواع گل آفتابگردون

تنوع گل آفتابگردان زیاد است و نمی‌توان همه آن‌ها را در یک بند خلاصه کرد و گفت، باوجوداین ما به معرفی دونوع گل آفتابگردان می‌پردازیم؛ نوعی از آفتابگردان، آفتابگردان آمریکایی است. این گل ارتفاع زیاد و گل بزرگی دارد. نوعی دیگر آفتابگردان، آفتابگردان کوتوله است، این نوع آفتابگردان قد بلندی دارد، اما چون کمی از سایرانواع آفتابگردان کوتاه‌تر است به آن کوتوله می‌گویند.

دسته گل آفتابگردان

روش نگهداری

نور

آفتابگردان در مناطق گرم رشد بسیار خوبی داشته و نسبت به گرما و خشکی مقاوم است. بهترین شرایط نوری برای آن، قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید است. فصل گل آفتابگردان تابستان است.
به طوری که روزانه 8-6 ساعت نور خورشید را دریافت کند. هر چه دمای هوا بالاتر بوده و گرم‌تر باشد، احتمال شکوفه دهی آفتابگردان نیز بالاتر است. پس حتما آفتابگردان خود را در مکانی بکارید که بتواند میزان زیادی از نور طبیعی را داشته باشد.

آبیاری آفتابگردان

درست است که آفتابگردان در برابر گرما و خشکی مقاوم است، اما این به معنی عدم نیاز آن به آب نیست. آفتابگردان نیز مانند هر گیاه دیگری برای رشد خود به آب نیازمند است. زمانی که گیاه رشد خود را آغاز می‌کند، باید مناطق اطراف ریشه را آبیاری کنید؛ یعنی حدودا 8-6 سانتی متر دور تر از ساقه.
دانه کاشته شده آفتابگردان باید مرتبا آبیاری شود، طوری که خاک آن همواره مرطوب بماند. دقت کنید آن را غرقاب نکنید.
اما پس از اینکه گیاه به خوبی رشد کرد و در خاک مستقر شد، هفته‌ای یکبار آبیاری کافی است. آبیاری آفتابگردان نامنظم است، اما باید بسیار زیاد و عمقی صورت بگیرد؛ پس چند لیتر آب برای آفتابگردان فراهم کنید.

خاک

گل آفتابگردان در خاکی با زه کشی مناسب رشدی چشمگیر خواهد داشت.
خاک آن باید به گونه‌ای باشد که آب در آن تجمع نکرده و به خوبی عبور کند. از دیگر ویژگی‌های خاک مناسب برای آفتابگردان، متخلخل بودن آن است. ریشه این گیاه به فضای کافی برای رشد و عمیق‌تر شدن در خاک نیاز دارد. خاک متخلخل به دلیل داشتن فضای خالی در بین ذرات خود، این اجازه را به ریشه می‌دهد که بدون مشکل رشد کند.
اگر ریشه‌های سطحی نتوانند به خوبی در عمق خاک نفوذ کنند، گیاه پایه مستحکمی نخواهد داشت و در اثر وزش بادهای شدید سقوط خواهد کرد. اگر در منطقه‌ای باد خیز زندگی می‌کنید، حتما آفتابگردان را در کنار دیواری جنوبی بکارید تا در برابر باد از آن محافظت کند.

کوددهی

آفتابگردان به کوددهی نیازی ندارد، مگر اینکه خاک انتخابی شما از نظر دارا بودن مواد مغذی غنی نباشد. در این صورت، از کودهای هوشمند و یا کمپوست استفاده کرده و روی خاک بریزید. کود را خیلی نزدیک به ساقه نریخته و آن را به گیاه تماس ندهید. اضافه کردن کود به خاکی حاصلخیز و غنی، با افزایش میزان نیتروژن همراه بوده و در نهایت سبب شکستن ساقه یا تاخیر در گلدهی گیاه می‌شود.
راه دیگر استفاده از کودهای مایع است. می‌توانید این کودها را در آب حل کرده و ضمن آبیاری به گیاه اضافه کنید. این نوع کود نیز نباید در نزدیکی ساقه ریخته شود، چون سبب ایجاد خندقی بزرگ در اطراف گیاه خواهد شد.

روش کاشت

آفتابگردان را باید در خاک با زه کشی مناسب کاشته، آب کافی به آن بدهید و منتظر بمانید تا شاهد معجزه زیبایی آن باشید! البته برای بهتر شدن آفتابگردان خود، کوددهی را نیز فراموش نکنید!
زمان گلدهی گل آفتابگردان تابستان است. علاوه‌براین به یاد داشته باشید که 20 روز قبل و 20 روز بعد از گلدهی نباید این گل را بیش از حد آبیاری کرد. همچنین می‌توانید برگها و گلهای مرده را جدا کنید تا گیاه برای رشد بهتر تحریک شود.

سمی بودن

گیاه آفتابگردان سمی نیست. اما فراموش نکنید، هر گیاهی که به مقدار زیاد توسط حیوانات خانگی خورده شود قطعا اثرات جانبی منفی خواهد داشت.

معطر بودن

آفتابگردان‌های امروزی عطر و بویی ندارند. اگر به عطر گیاهان حساسیت دارید، آفتابگردان بدون رایحه انتخاب خوبی برای شماست.

آفات و بیماری ها

پرنده‌ها و سنجاب‌ها به دانه آفتابگردان علاقه مند هستند. اگر آفتابگردان را به منظور برداشت دانه‌های آن کاشته اید، باید با کمک وسایل حفاظی و بازدارنده جانواران از آنها دور کنید. هر زمان که دانه‌های آفتابگردان ظاهری کامل پیدا کردند، می‌توانید آنها را با پارچه‌های مخصوص باغبانی بپوشانید. این پارچه‌ها نازک بوده و از پشم گوسفند ساخته می‌شوند.
گاهی اوقات پروانه‌های خاکستری تخم خود را در شکوفه‌های آفتابگردان قرار می‌دهند، بهتر است این کرم‌ها را از گیاه بردارید.
شپشک آردی، سفیدک کرکی، سفیدک سطحی و زنگ زدگی از سایر آفاتی هستند که ممکن است برای آفتابگردان پیش بیاید. اگر توانستید حضور این آفات و یا ابتلای گیاه به بیماری‌های قارچی را تشخیص بدهید، سریعا گیاه را با محلول ضد قارچ باغبانی اسپری کنید.
اگر برگ‌های آفتابگردان شما رو به زرد و پژمرده شدن رفت، به احتمال زیاد خاک بیش از حد برای آن مرطوب است. خاک رسی یا خاک غرقاب شده زمینه ساز ابتلای گیاه به انواع بیماری‌های قارچی است. گیاهانی که در چنین شرایطی رشد می‌کنند، گل نخواهند داد. اگر این اتفاق رخ داد، برگهای آسیب دیده را از گیاه جدا کرده و میزان آبیاری را کاهش دهید.

موارد مصرف

همان‌طور که می‌دانید روغن استخراج شده از دانه‌های آفتابگردان در صنایع غذایی و خوراکی کاربرد داشته در کشورهایی مانند کشورمان ایران، بیشترین روغن مصرفی مردم روغن آفتابگردان است.
در چین نیز چینی‌ها از فیبر موجود در ساقه آفتابگردان برای ساختن کاغذ استفاده می‌کنند.
علاوه‌براین موارد برگ‌های این گل زیبا به‌عنوان علوفه به دام داده شده، از گلبرگ‌هایش رنگ زرد بی‌نظیری بدست می‌آید و مهمتر از همه دانه‌های آن یک خوراکی خوشمزه، به‌خصوص هنگام تماشای فیلم هستند.

گل آفتابگردان

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه درباره گل آفتابگردان و روش نگهداری آن لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق تماس با مشاور گیاه پزشکی گُل‌سِتان استفاده نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات باغبانی سیار گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
تراریوم دایموند VIP
1,650,000 تومان
گیاه پول چینی (گیاه ثروت)
890,000 تومان
افوربیا قرمز در گلدان فلزی قرمز
1,444,000 تومان
افوربیا قرمز در گلدان فلزی مشکی
1,444,000 تومان
فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
994,000 تومان
۷۶ نظرات
 1. معصومه می گوید

  سلام ، خسته نباشید ، مطلب تاریخچه افتابگردان را خواندم ، سوالی داشتم و ان اینکه افتابگردان های خارجی ، چند سال هست که وارد ایران شده ? سال ۱۳۸۰ شمسی این نوع گلها موجود بودن ? تو اون سالها بازه زمانی ۸۰ تا ۸۵ ، کدوم نوع افتابگردان بیشتر معروف بودو مردم بیشتر میخریدنش ?

  1. مسئول سفارشات و موجودی می گوید

   سلام. گل افتابگردان شاخه بریده هلندی از سال ۱۳۷۰ در ایران کاشته شده وبا افتابگردان معمولی فرق دارد رقمهای داخل مشکی و سان شاین معروفیت بیشتری دارد.

 2. میلاد می گوید

  هرگل آفتابگردان چقدر آفتابگردان میدهد

 3. ناشناس می گوید

  سلام من آفتابگردان کاشتم قد کشیده ولی گل نکرده چرا؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام
   گل آفتاب گردان نیاز زیادی به نور خورشید دارد.
   احتمالا نور کافی به گل نرسیده است

 4. مهران می گوید

  سلام خسته نباشید من سوالی داشتم خدمتتون چرا وسط برگ آفتاب گردان زرد میشود ومیسوزد

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام خیلی ممنون
   به نظر آفتاب زدگی میتواند علت آن باشد
   موفق باشید

 5. نصرآبادی می گوید

  سلام وقت بخیر آفتاب گردان من قد کشیده اما از گل خبری نیست علت از بدی بذر یا کود دهی من قبل کاشت کود گاو دادم و درون باغچه کاشت شده است

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام ، وقت شما بخیر
   در حالت کلی، نور زیاد آفتاب و آبیاری منظم می تواند در گلدهی بیشتر آفتاب گردان تاثیر مثبتی داشته باشد.

  2. علی می گوید

   سلام من خودم خیلی کاشته بودم و ازش راضی بودم خیلی خوب بود

 6. ناشناس می گوید

  سلام زمان‌گل دهی افتاب گردان چه مدت باید اب ان را قطع کنیم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بیخر
   افتاب گردان گیاه تابستانه هست و معمولا ۲ماه بعد از کاشت بذر گیاه گل میدهد

 7. احمد نجاتیان می گوید

  لطفا بفرمایید گل آفتاب گردان را چه وقت باید چید؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام . قبل از اینکه بذر ها تشکیل شود می توانید گل را از ساقه اصلی جدا کنید

 8. ناشناس می گوید

  شروع گلدهی تابع شرایط محیط است یا یک صفت ارثی است؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقت بخیر .
   گلدهی گل ها صفتی ارثی است . ولی به شرایط و نگه داری گیاه و تغذیه . فصل هم بستگی دارد

 9. ناشناس می گوید

  فوق العاده زیباست

 10. ناشناس می گوید

  من۶ تا گل افتاب گردان کاشتم سه چهار هفته است زیر خاکه۷ روزه از خاک بیرون زده

 11. متین می گوید

  وقت بخیر

 12. متین می گوید

  وقت بخیر آیا آفتابگردان قابل جابجایی هست؟ بلد نبودم و داخل گلدون کاشتم. آیا میشه به باغچه منتقل کنم؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   گل آفتابگردان گلدانی هم وجود دارد و مشکلی از این بابت نیست
   می توانید گیاه را جابه جا کنید ولی جابه‌جایی مکرر به ریشه گیاه آسیب میزنه و باعث تنش در گیاه میشه

 13. سمی می گوید

  گل آفتابگردان برگش چه شکلی هست اسمش رو میخوام و ریشه چه ویژگی داره

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   برگ فرم قلبی شکل دارد و راست ریشه هست

  2. رمضانی می گوید

   چراگل آفتاب گردان به جای یک گل چندگل میدهد

   1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

    دوست گُل‌سِتانی سلام
    رقم با رقم متفاوت هست. بعضی ارقام چند گل دارد

 14. محمدرضا می گوید

  سلام
  من چندتایی تو باغچمون کاشتم تقریبا ۲۰ ۳۰سانت قد کشیدن ولی هر روز یکی دوتاشون پژمرده میشن و ازبین میرن.میدونید علتش چیه؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   کاشت گیاه در سایه، آبیاری نامتناسب و وجود آفات روی گیاه یا داخل خاک از دلایل پژمرده شدن این گیاه هست
   بنابراین شرایط نگهداری گیاه رو به دقت بررسی کنید

 15. بهار می گوید

  سلام افتاب گردان رو بهتره در محیط خانه نگه داری کردیا در فضای باز ؟ و میخواستم بدونم هیچ گیاهی در گلدان افتاب گردان نباید رشت کند؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   آفتاب گردان های زینتی رو می تونید در فضای آپارتمان هم نگهداری کنید
   بهتر هست گیاه دیگری کاشته نشود

 16. سپهر می گوید

  سلام
  لطفا بفرمایین ایا میشه برگهای پایین آفتاب گردان را قطع کرد.اگر برگها کم کنیم تاثیری در محصول دهی ایجاد میشه یا خیر

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   قطع کردین برگ ها در فتوسنتز تاثیر دارد و توصیه نمی شود مگراینکه برگ ها دچار آفت یا بیماری شده باشند

 17. علی جعفری می گوید

  علت افتادگی گل آفتابگردان به سمت پایین چه است ، ساقه راست است اما خود گل به سمت پایین خمیده شده است . با سپاس

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   خم شدن سر گل به سمت پایین ممکن هست به دلیل تنش های آبی یا بیماری باشه
   گاهی شوری خاک هم تاثیر گذار هست

 18. مصطفی لو می گوید

  سلام خسته نباشین من افتابگردان کاشتم گل کرده ولی وقتی داخل گلشودیدم سوسکهای زیادحدود۷یا۸تایی داخلش بودکه مغزهای نارس روخورده بودعلتش ازچیه داخلش سوسک داره وچی کاربایدکردممنونم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   حشراتی که با چشم قابل رویت هستند رو از بین ببرید و از یک سم حشره‌کش مثل دیازیون برای سمپاشی در دو الی سه مرحله، بسته به شدت حمله حشرات، استفاده کنید

 19. مسعود می گوید

  سلام اگر زمانی که گل آفتابگردان کوچک هست گلش چیده بشه دوباره گل میده و دلیل اینکه گل پژمرده میشه چی میتونه باشه

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   بهتر هست برداشت گل در زمان مناسب آن انجام شود
   آبیاری نامناسب و وجود آفات و بیماری ها از دلایل پژمرده شدن گل آفتاب‌گردان هست

 20. هستی می گوید

  برگ افتاب گردون من وسطاش انگار حشره خورده اما تو باغ ما حشره ای نیست چون اگه بود گیاه های دیگه رو می خورد

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   نوعی سوسک هست که از آفات رایج آفتاب گردان محسوب می شود و به این گیاه خسارت وارد می کند
   گیاه رو به دقت چک کنید و در صورت لزوم از سموم حشره کش مثل دیازینون یا مالاتیون استفاده کنید

 21. ناشناس می گوید

  سلام بهترین نوع گل آفتاب گردان جهت برداشت تخمه ی آن کدام است و از کجا میتوان آنرا تهیه کرد

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   ارقامی مثل هایسان ۳۳، هایسان ۲۵، All star، آذرگل، مستر و… عملکرد مناسبی برای برداشت محصول دارند
   از فروشگاه های تخصیصی فروش بذر باید تهیه کنید

 22. زهرا از مشهد می گوید

  سلام من گل آفتابگردان کاشتم قدش هم خیلی بلنده گلهاش دراومده ولی گلش خم شدهمی خواستم بدونم دلیلش چیه؟ برگای قیچی کردم گفتم شاید سنگین باشه به نظر شما گل به سمت بالا میره الان من چکار کنم؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   ممکن هست به دلیل آبیاری نامناسب، کمبود نور و یا نوعی بیمارگر باشه
   شرایط محیطی رو برای گیاه مهیا کنید و قسمت های مختلف گیاه رو از نظر وجود آفات و بیماری ها چک کنید چک کنید که اگر لازم بود از سم مناسب استفاده بشه

 23. علیرضامحروقی می گوید

  باسلام من چندگل افتاب گردان درگلدان کاشتم وتاالان هرسه تاشون گل داده اندولی بدلیل کمبود نوربه پشت بام خانه برده ام ودیروزطوفان شدیدی امد.ودرحال حاظریکی ازانهاگلهایش پژمرده شوده چه باید کرد

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   جهت چت کردن با کارشناس مشاوره گل و گیاه وارد لینک زیر شوید
   https://dr.golsetan.com

 24. ناشناس می گوید

  سلام به گل آفتابگردان گلدونیم چند وقت یکبار آب بدم؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   بستگی به سایز گلدون شما دارد
   بهتر هست هر زمان که خاک خشک بود گیاه رو آبیاری کنید

 25. Zeinab می گوید

  سلام گل آفتاب گردان چه فصل هایی داخل بازار گل پیدا میشه؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   از اواخر فروردین تا آخر آذر گل آفتابگردان با کیفیت داخل بازار موجود هست

 26. فرشاد می گوید

  با درود و سپاس ویژه
  گل‌های آفتابگردان باغچه من بخوبی رشد کرده و گل داده ، برخی از آنها بر روی دم برگهای بزرگی که به ساقه متصل است دارای برگهای کوچک و حتی غنچه های کوچک شبیه گل اصلی می‌باشند ، لطفا بفرمائید آیا لازم است آنها را چید ؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اگر بخواید از آفتابگردان تخمه برداشت کنید بهتر هست گل های فرعی رو کات و گل اصلی رو نگهدارید ولی اگر به منظور زینتی پرورش میدین می تونید گل اصلی رو کات کنید و گل های فرعی رو نگهدارید

 27. داوود می گوید

  سلام دوست عزیز ممنون بابت مطالب زیباتون .من از بوشهر در خدمتتون هستم .برای داخل باغچه چه گل افتابگردانی بکارم که زیبا و مقاوم باشه و برای,عید گل داشته باشه ?و کی باید بکارم .ممنونم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   کاشت بذر آفتابگردان بهتر هست در اواسط فروردین انجام بشه
   ارقامی مثل هایسان ۳۳، هایسان ۲۵، All star، آذرگل، مستر و… عملکرد مناسبی دارند

 28. ظرافت می گوید

  از چند مقاله سایت تان استفاده کردم. متشکرم.

 29. میلاد می گوید

  چ مدل آفتاب گردان برای خوردن ؟
  چه مدل برای تزئین و زییایی ؟
  و چ مدل برای روغن گیری ؟
  اسم مدل های آفتاب گردان که برای این مورد ها بهترند رو بگید

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام روزتون بخیر
   ارقامی مثل هایسان۳۳، هایسان۳۶، آذرگل و … برای برداشت دانه های روغنی آفتابگردان مناسب هست
   ارقامی مثل Goldy Honey Bear، Topolino و… ارقام زینتی هستن
   ارقامی مثل All star، هایسان ۲۵ و… عملکرد خوبی برای برداشت دارند

 30. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

  دوست گُل‌سِتانی سلام
  سوال بسیار سختی پرسیدین.
  گل آفتابگردان شبیه هیچ گلی نیست، شبیه خودش هست.
  عکس گیاه در وبلاگ آورده شده حتما چک کنید.

 31. اعظم می گوید

  سلام خسته نباشیدحداکثربذرمجا زسایرارقام درافتابگردانچقدرایت؟؟؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گُل‌سِتانی سلام
   متاسفانه سوالتون رو دقیق متوجه نشدم
   اگر ممکن هست یکم واضح تر سوالتون رو بفرمایید.

 32. ژیلا می گوید

  سلام من امسال می خوام توی زمین هزار دویست متری افتاب گردان بکارم چقدربذر نیاز دارم و چقدر برداشت تقریبی دارم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   حدود ۸۰۰-۷۵۰ بذر نیاز دارید. مقدار برداشت هم با توجه به نوع رقمی که انتخاب می کنید متفاوت هست.

 33. حمید می گوید

  سلام، چرا تعداد زیادی از دانه های آفتابگردان معمولا پوک است؟ برای جلوگیری از این مشکل چه راهی وجود دارد

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گُل‌سِتانی سلام
   یکی از دلایل پوک شدن دانه آفتابگردان نوعی بیماری قارچی هست که باید تیمار های لازم قبل از کاشت بذر انجام شود.

 34. دريا می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید گلدون چه سایزی مناسب هست برای این گل؟و دانه هاش با چه فاصله ای باید کاشته بشه؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   سایز گلدان بستگی به تعداد بذر هایی دارد که شما استفاده می کنید.
   حداقل فاصله بین بذر ها ۱۵سانتی متر هست.

 35. اصغر می گوید

  سلام من سال گذشته افتاب گردان کاشتیم با اینکه تخمه ها درشت و زیبا بودن ولی بیش ۵۰ درصد تخمه ها پوک بودند علت چیست؟؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   پوک شدن بذور معمولا به دلیل نوعی بیماری هست که قبل از کاشت بهتر هست از بذور اصلاح شده و با کیفیت استفاده کرد و حتما قبل از کاشت بذر ها و زمین رو با قارچکش سمپاشی کرد.
   کمبود عناصر غذایی هم از دلایل پوک شدن بذور هست.

 36. یاسر می گوید

  سلام وقت شما بخیر سال گذشته من داخل زمین گوجه کاشتم امسال که آفتابگردان کشت کردم بعد از رشد گیاه و اولین آبیاری متاسفانه کلا خشک شدن از اساتیدی مثل شما سوال پرسیدم گفتن باید گندم یا ذرت علوفه ای بکاری تا اون سم از بین بره بعد آفتابگردان بکاری راه شما چیه ممنونم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   بله بهترین کار بعد از کاشت گوجه، کاشت ذرت علوفه ای، گندم و گیاهانی از این دست بوده تا میزان ازت خاک رو کاهش دهند.

 37. Faraneh می گوید

  سلام وقت بخیر من گل افتاب گردان خریدم تو گلدونه اوردمش بوشهر از شیراز ولی داره پژمرده میشه نمیدونم چشه

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   حمل نقل گیاهان باید بسیار دقیق انجام شود چرا که وارد شدن هر گونه تنش به گیاه موجب پژمرده شدن آن می شود.
   تنش جابه جایی و تنش دمایی از اصلی ترین دلایل پژمردگی گیاهان بعد از جابه جایی از یک شهر به شهر دیگر هست.
   از کود آمینواسید برای کم کردن تنش های وارد شده به گیاه استفاده کنید.

 38. پارسا می گوید

  سلام من گل آفتابگردانم متأسفانه از وسط نصف شد. آیا دوباره رشد می کند؟
  اگر قسمت کنده شده را در گلدان پر از آب قرار دهم ریشه می زند؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   تکثیر آفتابگردان از طریق ساقه توصیه نمی شود چرا که ریشه زنی آن زمانبر هست و در هر شرایطی هم ریشه نخواهد زد.
   تکثیر آفتابگردان از طریق بذر توصیه می شود.

 39. علی رضا می گوید

  سلام من گل آفتاب گردان کاشتم قدش کوتاهه ولی گل دادهو سوالم اینه این گل تخمه میده؟ میگن این نوع گل ها محصول نمیدن؟؟ ارتفاعشون حدودا یک متر یا کمتره.
  سوال دوم اینکه چرا بعضیاشون خیلی کوچیک هستن و هنوز گیاه قوی نشده گل داده: آیا این ها تزیینی هستن یا تخمه هم میدن؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   همراه گل‌سِتانی سلام
   با توجه به توضیحات شما به نظر گیاه شما آفتابگردان زینتی هست و تخمه نخواهد داشت.

 40. مهدی می گوید

  سلام ممنون از راهنمایی های لازم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.