5% تخفیف ویژه گُل‌سِتان به شما : golsetan_blog

هر آن‌چه باید در مورد بونسای(Bonsai) و نگهداری از آن بدانید

زمان مطالعه: 10 دقیقه

تا به حال پیش آمده آست که گل‌ها و گیاهان زیبای یکی از دوستان‌تان را تحسین کنید و از خودتان بپرسید آن‌ها واقعا چه کار می‌کنند که گل‌ و گیاهان‌شان اینقدر زیبا و سرحال اند؟ بعضی از گل‌ها و گیاهان مخصوصا بونسای نیاز به مراقبت‌های خاصی دارند تا رشد خوبی داشته و زیبا به‌نظر برسند. از این رو در این مقاله قصد داریم هر آنچه در مورد بونسای و نگهداری از آن باید بدانید را به شما بگوییم. ناگفته نماند حرف و نکته‌ی یادگرفتنی در مورد بونسای زیاد است و سعی ما بر این بوده که به زبان ساده، نیازهای اولیه‌ی بونسای را برای شما بگوییم. با گُل سِتان همراه باشید.

معرفی بونسای

بونسای جز گیاهان آپارتمانی خاص و درختی مینیاتوریست که با هنر خاص دیزاین شده است. مثلا ریشه‌ها و ساقه‌هایش کوتاه شده‌اند و در گلدانی ظرف‌ مانند کاشته می‌شود. برای این‌که بونسای شکل خاصی به خودش بگیرد، آن را به روش خاص هرس کرده یا دورساقه‌هایش را سیم‌پیچی می‌کنند. خواستگاه بونسای از چین و ژاپن است و آن‌ها قرن‌ها در درست کردن بونسای فعالیت داشته‌اند.  خیلی‌ها معتقدند که هنر درست‌کردن بونسای روشی آرام بخش برای جسم و ذهن است و می‌تواند به کم‌کردن استرس‌ها کمک کند.

بونسای نیاز به توجه و نگهداری دارد اما لازم نیست که در این مورد بیش از حد نگران شوید. پیشنهاد ما این است که از بونسای‌هایی شروع کنید که زیاد به مراقبت نیاز ندارند، برای مثال بونسای جنسینگ. سپس در کنار آن می‌توانید به مطالعه در مورد روش نگهداری از انواع بونسای پرداخته و در صورت تمایل اقدام به خرید بونسای های دیگر کنید.

بن سای یا درختچه مینیاتوری

چگونه به بونسای آب‌ بدهیم؟

در نگهداری از بونسای آبیاری آن خیلی مهم است و هرگز نباید آن را فراموش کنید. به عبارتی، بونسای نباید تشنه بماند مخصوصا اگر زیر نور مستقیم آفتاب و در هوای آزاد قرار دارد. زمان دقیق آبیاری هر بونسای متفاوت است و بستگی به شرایط محیطی، جنس خاک و نیاز گیاه دارد.

یکی از روش‌های آبیاری بونسای این است که به آرامی آب را در گلدان بریزید تا همه‌ی سطح خاک گلدان را بپوشاند و خاک گلدان را جا‌به‌جا نکند. آبیاری به این شکل باید تا زمانی ادامه پیدا کند که آب اضافی از سوراخ‌های زیر گلدان بیرون بیاید.

روش دیگر این است که هرزمانی که سطح خاک بونسای خشک شد، گلدان بونسای را در ظرف بزرگی پر از آب بگذارید به‌طوری‌که؛ تمام سطح گلدان را بپوشاند و به گیاه نرسد. وقتی که حباب‌های هوا تمام شد، یعنی گلدان به اندازه‌ی کافی آب جذب کرده است و می‌توانید آن را از آب خارج کنید.

بن سای

مطلب مرتبط : رازهای نگهداری از گیاه بونسای

آیا محیط نگهداری از بونسای باید رطوبتی باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، بله رطوبت هوا هم برای حفظ سلامتی بونسای مخصوصا در فصل زمستان بسیار مهم است. یکی از روش‌های خوب حفظ رطوبت بونسای،‌ استفاده از جزیره است. جزیره را خودتان به‌راحتی می‌توانید درست کنید.
در سینی یا ظرف کم‌عمقی که بزرگ‌تر از اندازه بونسای است، یک یا چند لایه سنگ کوچک بگذارید تا تمامی سطح سینی را بپوشاند. حالا روی آن آب بریزید. جزیره‌ شما آماده است. کافیست گلدان بونسای را روی آن بگذارید. این آب کم‌کم بخار می‌شود و رطوبت هوای اطراف بونسای را حفظ می‌کند. یادتان باشد که باید به مقداری آب بریزید که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد چون باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن بونسای شما خواهد شد.

یک بن سای زیبا در دست یک انسان

محل نگهداری از بونسای را کجاست؟

یکی دیگر از مواردی که در نگهداری از بونسای باید به آن توجه داشته باشید محل نگهداری از آن است. بونسای را در جایی بگذارید که نور مستقیم خورشید را به طور کامل دریافت کند مثل نزدیک پنجره یا در فضای باز؛ البته اگر شرایط مناسب است.

داخل منزل،‌ پنجره‌ی رو به جنوب بهترین جا برای نگه‌داری از بونسای است و بعد از آن پنجره‌ رو به غرب یا شرق مناسب است. پنجره‌ی شمالی هم خوب است اما احتمالا به نور مصنوعی برای رشد گیاه‌تان نیاز خواهید داشت.
بن سای به ۴ تا ۶ ساعت نور خورشید در روز نیاز دارد. اگر این مدت زمان بیش‌تر هم باشد، بهتر است. بهترین جا برای بونسای جایی است که حدود یک متر بالاتر از سطح زمین باشد تا به‌خوبی دیده شود مثل روی میز، داخل قفسه یا کتابخانه.

اگر شب‌ها دمای هوا کم‌تر از ۴ درجه‌ نمی‌شود، می‌توانید بونسای را در تراس، پاسیو یا حیاط بگذارید. در این حالت، بهتر است بونسای در جایی باشد که نور خورشید صبحگاهی را دریافت کند و هنگام عصر در سایه باشد. اگر دمای هوا در فضای باز در شب به زیر ۴ درجه رسید، وقت آن رسیده که بونسای را داخل خانه بیاورید.

بن سای غول پیکر
بونسای در گلدان سرامیکی طوس
349,000 تومان
تراریوم بونسای جینسینگ بسته
331,000 تومان
تراریوم بونسای دارک
321,000 تومان
بونسای جنسینگ در گلدان فلزی سفید
346,000 تومان
بونسای جنسینگ در گلدان فلزی آبی
308,000 تومان

بونسای را چطور هرس کنیم؟

هرس کردن یکی از موارد نگهداری از بونسای و جز یکی از جالب‌ترین کارهایی که می‌توانید با بن سای‌تان انجام دهید.
هرچه قدر در مورد هنر آراستن بونسای بیش‌تر بدانید، بیش‌تر خواهید فهمید که  بونسای می‌تواند تا چه اندازه اشکال متفاوت و زیبا داشته باشد.
هرس کردن بونسای یک هنر است که نیاز به ظرافت و خلاقیت دارد و نتیجه‌ی نهایی آن فوق العاده است. هرس کردن نیاز به دقت و تمرکز دارد و خودش فعالیت آرام‌بخشی به‌حساب می‌آید. هدف از هرس کردن بونسای، شکل دادن به آن یا حفظ شکل قبلی‌اش است. به‌علاوه اینکه هرس کردن شاخه‌های بالایی گیاه باعث رشد شاخه‌های اطراف گیاه و پرشدن آن خواهد شد.

برای هرس کردن بونسای حتما از قیچی‌های مخصوص بونسای استفاده کنید و هرگز از قیچی‌های معمولی استفاده نکنید. همچنین لازم نیست همه‌ی جوانه‌های جدید را بچینید. ابتدا شاخ و برگ‌های خشک گیاه را بچینید. سپس ببینید که برای شکل‌دادن به گیاه لازم است کدام شاخه‌ یا برگ‌ها را بچینید.

هرس کردن بن سای

خاک مناسب برای بونسای چیست؟

بونسای به خاک مخصوصی نیاز دارد و واضح است که هر خاکی برای آن مناسب نیست. پس می‌توان گفت خاک نیز یکی دیگر از موارد اساسی و مهم در نگهداری از بونسای است. بونسای به خاکی نیاز دارد که سه ویژگی مهم را داشته باشد:
۱. زهکش خوبی داشته باشد. یعنی آب اضافی را سریع خارج کند.
۲. آب  مورد نیاز گیاه را در خودش نگه‌دارد.
۳. خاک باید ذرات درشت هم داشته باشد تا جریان هوا داخل خاک هم وجود داشته و اکسیژن به ریشه‌ها برسد.

امروزه خاک مخصوص  بونسای در بازار موجود است و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. این خاک‌ها شامل آکاداما (خرده سفال)، پومیس و سنگ گدازه هستند.

درست کردن بن سای

آیا لازم است به بونسای کود بدهیم؟

جواب این سوال بله است. اگر می‌خواهید بونسای‌تان برای همیشه سالم و زیبا بماند،‌ باید به آن کود بدهید و دلیل اصلی آن این است که بونسای در مقدار کمی خاک رشد می‌کند پس لازم است به صورت مرتب به آن کود بدهید.
در فصل رشد یعنی اوایل بهار تا اواسط پاییز ماهی یک‌بار به خاک بونسای کود اضافه کنید. این کود می‌تواند به صورت محلول در آب باشد که در کنار آبیاری به گیاه بدهید یا روی برگ‌ها اسپری ‌کنید.

در مورد کود مناسب برای بونسای نیز باید بگوییم تقریبا هر نوع کود عمومی مخصوص گیاهان برای بن سای مناسب است. پیشنهاد ما این است که کود را به اندازه نصف میزان غلظت تعیین‌شده استفاده کنید.

بن سای زیبا و خاص

آیا باید گلدان یا خاک بونسای را عوض کنیم؟

بونسای اصولا زمانی که ریشه‌شان همه گلدان را پر کند زمان عوض کردن گلدان‌شان فرا رسیده است. بنابراین در چنین شرایطی باید گلدان آن بزرگ‌تر کرده و مقداری خاک مناسب نیز به آن اضافه کنید. فقط نکته‌ای که دراین باره باید به آن توجه کنید این است که، بهتر است گلدان بونسای را در وسط تابستان یعنی ماه مرداد عوض کنید.
در مورد عوض کردن خاک بونسای نیز باید بگوییم، خاک بونسای شما زمانی باید عوض شود که خاک آن ضعیف شده باشد.

جالب است بدانید تقریبا بیش‌تر درختان برگ‌ریز (خزان دار) هر دو تا سه سال یک‌بار و گیاهان همیشه‌سبز هر چهارپنج سال یک بار نیاز به تعویض گلدان دارند.

بنسای یا درختچه مینیاتوری

اطلاعات‌تان را در مورد بونسای زیاد کنید

راه‌های زیادی برای افزایش اطلاعات‌تان در مورد نگهداری از بونسای وجود دارد. مثلا می‌توانید پرورش‌دهندگان بونسای را در اینترنت پیدا کنید و مطالب بلاگ و شبکه‌های اجتماعی آن را مطالعه کنید. یا سراغ فروشندگان گل و گیاه رفته و در بلاگ یا شبکه‌های اجتماعی آن‌ها که معمولا اطلاعات مربوط به گل و گیاهان آپارتمانی را به‌طور تخصصی ارائه می‌دهند عضو شوید. بی‌شک بین اطلاعاتی که ارائه می‌دهند در مورد بونسای نیز اطلاعات مفید دستگیر شما خواهد شد.

بن سای صورتی

فراموش نکنید با استفاده از اینترنت، کلی نکته و اطلاعات مفید در مورد نگهداری از بونسای به دست خواهید آورد. بااین‌حال اگر زیاد اهل اینترنت و وب گردی نیستید یک راه دیگر این است که، در کارگاه‌های پرورش یا دیزاین بن سای شرکت کنید و از نزدیک  با روش‌ها و تکنیک‌های نگهداری و دیزاین بونسای آشنا شوید.

 بونسای هدیه‌ای عالی برای همکاران و عزیزان‌تان است و همراه با خودش زیبایی، آرامش و شگفتی می‌آورد. اگر از آن به درستی نگهداری کنید، به راحتی چندین‌سال در کنارتان خواهد ماند. از آن‌جایی که بونسای یک موجود زنده و مینیاتوری است،‌ هرچه قدر رسیدگی به آن بیش‌تر شود، زیبایی و جذابیتش هم بیش‌تر خواهد شد.

بونسای به چه میزان نور نیاز دارد؟

یکی از مشکلات اساسی نگهداری بونسای در منزل، فراهم کردن نور کافی برای آن است. میزان نور دریافتی در داخل خانه، به میزان قابل توجهی کمتر از محیط بیرونی است؛ در واقع نور داخل خانه (وبه طور کلی فضاهای بسته) برای اکثر گونه‌های بونسای بسیار کم است.
نور ناکافی مانع رشد گیاه شده و با متوقف کردن رشد برگها، هرس کردن را نیز به تاخیر می‌اندازد.
اما خوشبختانه امروزه اکثر بونسای هایی که در فروشگاه‌های عمومی عرضه می‌شوند، به صورت بهینه برای نگهداری در داخل آپارتمانها پیوند زده شده اند و در نتیجه نور کم و یا مصنوعی را نیز می‌پذیرند.
کم بودن بیش از حد نور خورشید، بلافاصله به مرگ گیاه منجر نمی‌شود؛ اما رشد گیاه آنقدر کم می‌شود تا در مرور زمان گیاه را به سمت نابودی بکشاند.
برای جلوگیری از چنین وضعیتی، بونسای خود را در نزدیکی یک پنجره نورگیر جنوبی قرار دهید.نقطه‌ای را برای آن انتخاب کنید که در طول روز همواره روشن باشد. می‌توانید از نور لامپهای فلوئورسنت نیز کمک بگیرید. استفاده از این لامپها ضمن تقویت اثر نور خورشید، نگهداری از بونسای را در داخل منزل آسان‌تر می‌کند. می‌توانید از لامپهای بسیار پرنور نیز استفاده کنید. اگر به دلیل سرما/گرمای وارده از پنجره گیاه را از نور خورشید دور کنید، برای جبران کمبود نور از این لامپها کمک بگیرید.

چگونه بونسای را هرس کنیم؟

ابتدا یک نفس عمیق بکشید! یکی از بهترین لحظات رسیدگی به بونسای هنگامی است که آن را هرس می‌کنید، این کار بسیار آرامش بخش است.
هدف اصلی از هرس کردن بونسای، حفظ ظاهر زیبای آن در حین رشد است. علاوه بر این، سبک کردن نوک درخت سبب تشویق گیاه برای رشد شده و تمام بخشهای آن را تقویت می‌کند.
بهتر است برای این کار، از قیچی باغبانی استفاده کنید. به کمک قیچی، تمام شاخه‌های مرده را از گیاه جدا کنید. برگها را هم از نزدیکترین نقطه به محل اتصالشان به ساقه ببرید. سپس تصمیم بگیرید که برای مرتب کردن ظاهر گیاه، می‌خواهید کدام شاخه‌ها را حذف کنید. این کار کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. به همین دلیل است که نگهداری از بونسای کاری خلاقانه است!

آیا باید خاک و گلدان بونسای عوض شود؟

در مورد عوض کردن خاک بونسای نیز باید بگوییم، خاک بونسای شما زمانی باید عوض شود که خاک آن ضعیف شده باشد.امروزه خاک مخصوص بونسای در بازار موجود است و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. این خاک‌ها شامل آکاداما (خرده سفال)، پومیس و سنگ گدازه هستند.
بونسای اصولا زمانی که ریشه‌شان همه گلدان را پر کند زمان عوض کردن گلدان‌شان فرا رسیده است. بنابراین در چنین شرایطی باید گلدان آن بزرگ‌تر کرده و مقداری خاک مناسب نیز به آن اضافه کنید. فقط نکته‌ای که دراین باره باید به آن توجه کنید این است که، بهتر است گلدان بونسای را در وسط تابستان یعنی ماه مرداد عوض کنید.

آیا بونسای به رطوبت نیاز دارد؟

رطوبت هوا هم برای حفظ سلامتی بونسای مخصوصا در فصل زمستان بسیار مهم است. یکی از روش‌های خوب حفظ رطوبت بونسای،‌ استفاده از جزیره است.
در سینی یا ظرف کم‌عمقی که بزرگ‌تر از اندازه بونسای است، یک یا چند لایه سنگ کوچک بگذارید تا تمامی سطح سینی را بپوشاند. حالا روی آن آب بریزید. جزیره‌ شما آماده است. کافیست گلدان بونسای را روی آن بگذارید. این آب کم‌کم بخار می‌شود و رطوبت هوای اطراف بونسای را حفظ می‌کند.

۴۳ نظرات
 1. محمد تبریزی می گوید

  بن سای من در زمستان سرما زده شد ولی خشک نشد و دوباره سبز شد ولی گل فروش می گوید فایده ندارد واینها نرک هستند وپیوندی نیستند واین گیاه دیگر بدرد نمی خورد آیا درست می گوید ؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام
   روزتون بخیر آقای تبریزی
   اگر ریشه و تنه بن سای سالم باشد، میتوانید با مراقبت و آبیاری و اسپری آب روی تنه و شاخه های بن سای باعث رشد مجدد گیاه شوید.
   موفق باشید

 2. سید.رسول.قرشی می گوید

  خیلی.خیلی.ممنون.

 3. سعيد می گوید

  سلام
  علت سست شدن برگ سبز بنسای جنسینگ چه می باشد؟ که با کوچکترین اشاره ای می افتد؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
   کمبود نور و مواد غذای میتواند باعث این عارضه باشد
   توصیه میکنیم رطوبت محیطی را فزایش دهید و روی برگ های اب اسپری کنید
   منظم گیاهتان را ابیاری کنید و خروجی اب از ته گلدان را نیز بررسی کنید

 4. Haratiyan می گوید

  با سلام بنسای جینسینگ من نوک یا کناره برگ ها سیاه وخشک شده دلیلش چی میتونه باشه

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقت بخیر.
   رطوبت محیطی را با اسپری کردن اب روی برگ ها افزایش دهید . ابیاری به مقداری انجام شود که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود و نور مورد نیاز گیاه فراهم شود

 5. Shaghayegh می گوید

  سلام
  بن سای من وقتی گذاشتمش توی نور مستقیم خورشید بیشتر برگ هاش زرد شدن و برگ ها می افتند و اگر هفته ای یکبار کود مخصوص بن سای بهش بدم خوبه؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقت بخیر .
   رطوبت محیطی را با اسپری کردن اب روی برگ ها افزایش دهید .
   ابیاری منظم انجام دهید به طوری که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود.

  2. نازنین می گوید

   سلام بن سای روی تراس باشه و زیر نور مستقیم آفتاب اصلا… من ۳ ساله دارمش و فقط در یخبندان زمستان میارم داخل اتاق

   1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

    سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
    برای رشد بهتر بن سای انرا به داخل و پشت پنجره انتقال دهید
    از کود های تقویتی اسفاده کنید

    آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
    (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
    به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 6. امید می گوید

  سلام خسته نباشین
  ببخشید من چهارتا بنسای جینسینگ دارم یه مدت داخل حیاط زیر نور مستقیم آفتاب بودن برگاشون تمام زرد میشد و میسوخت بعد از اون دیگه جاشونو عوض کردم مرتب آبیاری شون کردم و خاک و گلدوناشونم عوض کردم دوباره رشد کردن و سرسبز شدن در حال حاضر داخل حیاط هستن ولی همش تو سایه هستن و اصن نور آفتاب بهشون نمیخوره خواستم ببینم مشکلی براشون پیش نمیاد که نور بهشون نمیرسه

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقت بخیر .
   بن سای جنسینگ نیاز به رطوبت محیطی زیاد دارد .
   به داخل خانه منتقل کنید و با اسپری کردن اب روی برگ ها رطوبت محیطی را افزایش دهید

 7. خانم خسروی می گوید

  سلام بن سای من برگهایش همش ریخته درخانه هستش و ساقه و برگهایش سالمه چیکار کنم تا دوباره برگ بده البته الان روش را با نایلون پیچوندم

  1. ویدا رضایی می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گیاه بن سای به رطوبت محیطی زیادی نیاز دارد
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 8. ابوالفضل محسنی می گوید

  سلام بنسای کلاسور مینیاتوری دارم ولی ساقه هاش حالت بی حال و خمیده شدن ولی برگها ریزش و زرد نشدن بلکه کاملا سبز هستن چرا ساقه هاش بی حال و خمیده شدن

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   لطفا به واتساپ شماره زیر عکس ارسال کنید
   ۰۹۱۲۰۷۸۵۱۹۱

 9. مهسا آگاه می گوید

  سلام
  میبخشید بونسایی ک من گرفتم کوچیکه.آیا رشد میکنه و بزرگ میشه؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گیاه بن سای به رطوبت محیطی زیادی نیاز دارد
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 10. منیره می گوید

  سلام وقت بخیر بنسای من یک مدت برگ ریزی داشت ازاون طرف برگهای تازه زیاد درآورد بعدیک مدت تنه درخت مانندش چروکیده شده ورشدش متوقف شده بقیه برگهاشم می ریزه هفته ای دوبارآب می دم بهش زیاد یا کم

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

   1. مینا می گوید

    سلام من ۶ماهه بنسایمو خریدم و حدوده ۲ماهه که همه برگاش ریخته و بهم گفان که نوکابه شاخه هارو بزن تا گلاش دربیادو حجمش زیاد بشه اما شاخه هاش هیچ برگی درنیاورده باید چیکارکنم تا برگاش دوباره دربیاد

    1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     ریزش برگاتون می تونه به دلیل کمبود رطوبت یا آبیاری نامناسب بوده باشه
     رطوبت اطراف گیاه رو افزایش بدین و آبیاری زمانی انجام بشه که سطح خاک خشک شده است
     چون الان در فصل رشد هستیم، میتونید از کودهای مخصوص بونسای برای تقویت گیاهتون استفاده کنید

 11. Zahea می گوید

  سلام ایا بن سای به بخور نیاز دارد؟؟
  و اینکه بخور سرد یا گرم؟؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

   1. زهرا می گوید

    سلام خسته نباشید یه سالی میشه من بون سای خریدم دوماه اولش قشنگ بود برگاش پرپشت بود از اونجایی که خریدم فروشنده گفت هفته ای دوبار هرسری ۳لیوان اب بده بعدش برگاش ریخت اصلا الان برگ ندار

    1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     نوع گیاه رو مشخص نکردین که بونسای چه گیاهی است.
     مقدار و دوره آبیاری بونسای بستگی به اندازه و سایز گلدان شما دارد. در کل بهترین زمان آبیاری بونسای زمانی است که سطح خاک خشک شده است.
     یکی از دلایل ریزش برگ بونسای آبیاری بیش از حد است. مقداری آبیاری باید به اندازه ای باشد که کل سطح خاک مرطوب شود و غرقاب کردن بونسای در آب توصیه نمی شود.
     از علت های دیگر ریزش برگ بونسای، نور ناکافی و عوض کردن محل نگهداری بونسای است.

   2. ناشناس می گوید

    سلام خسته نباشید یه سالی میشه من بون سای خریدم دوماه اولش قشنگ بود برگاش پرپشت بود از اونجایی که خریدم فروشنده گفت هفته ای دوبار هرسری ۳لیوان اب بده بعدش برگاش ریخت اصلا الان برگ نداره

    1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     آبیاری زیاد یکی از دلایل ریزش برگ بونسای هستش.
     زمان آبیاری باید هنگامی باشد که سطح خاک خشک شده و مقداری آن باید جوری باشد که خاک گلدان مرطوب شود و اضافی آب از زیر گلدانی خارج شود.

 12. ارام می گوید

  سلام وقت به خیر من یه بن سای جنسینگ هدیه گرفتم که داخل تراریوم هستش ، هیچ جا درست اطلاع رسانی نشده که آبیاری چطوری داشته باشه یا چطور زیر نور باشه ، میشه بدون صرفا ارجاع به مطالب راهنماییم کنید؟ آبیاری باید هرچند وقت یکبار باشه و میزان آب چقدر باشه با توجه به اینکه داخل تراریوم هستش
  و نور چطوری لازمه
  پیشاپیش ممنون

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   دوره آبیاری گیاهتون بستگی به این امر دارد که که تراریوم شما از نوع بسته است و یا از نوع نیمه باز. نوع بسته یکبار در ماه نیاز به آبیاری دارد و نوع نیمه باز آن هر سه الی شش هفته یکبار نیاز به آبیاری دارند.
   گیاه جنسینگ نیاز نوری بالایی دارد اما غیر مستقیم. اگر تراریوم از نوع بسته است به هیچ وجه آن را جلوی نور مستقیم قرار دهید.

 13. زهرا می گوید

  سلام گل بن سای من شاخه ای که قبلا داشته خشک شده والان چند شاخه بصورت نامرتب رشد کرده باید چکارش کنم شاخهاش زیادی بلند شده راهنما یم کنید ممنون اقای تبریزی

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   بونسای برای اینکه زیبایی خودش رو حفظ کنه نیاز به هرس دارد بنابراین میتونید شاخه های جدید رشد کرده رو به نحوی که به زیبایی بونسای شما اضافه کند، هرس کنید تا جلوه‌ای زیبا چیدا کند

 14. مهتا می گوید

  سلام وقتتون بخیر میشه درمورد آفاتش هم بگید
  من کمتر از یکماهه بونسای فیکوس گرفتم
  برگهای جوونش کامل سیاه میشه و میریزه و متوجه شدم داخل خاک یه چیزی شبیه به پشه وجود داره.‌.نمیدونم چیکار باید بکنم

 15. مجید رخشانی می گوید

  سلام ، من یکعدد بنسای خریداری کردم ، جایی که این گلدون نگهداری میشده با آب چاه بوده و تمام برگهایش رسوب گرفته و به سفیدی زده ، چطور میتونم برگها رو پاک کنم .

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   متاسفانه برگ های آسیب دیده رو باید جدا کرد و راه بازگشت به رنگ سبز اولیه رو ندارند

 16. مینا می گوید

  سلام و عرض ادب
  وقتتون بخیر
  من یک گلدان گل بن سال هدیه گرفتم و نمی‌دانم از چه نوعی است.
  تقریبا نزدیک به پنجره جنوبی قرارش دادم و هفته ای دوبار آبیاری می کنم.
  اما مدتی است برگهای آن دارد زرد و خشک می شود‌.
  امکان دارد راهنمایی بفرمایید؟
  امکان دارد پاسخ برای بنده ایمیل شود؟ ممکن است بار دیگر به این وب‌سایت دسترسی نداشته باشم.
  سپاس فراوان

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اکثر گیاهان بونسای به خشکی هوا، آبیاری زیاد و کمبود مواد غذایی حساس هستند و دچار ریزش برگ می شوند
   برای نگهداری بونسای بهتر هست هفته ای یکبار آبیاری کنید، روزی یکبار با فاصله ۲۰ سانتی از گیاه برگ های اون رو غبارپاشی(اسپری با ذرات ریز آب) کنید
   و ماهی یکبار هم از کودهای مخصوص بونسای استفاده کنید
   دوست عزیز در صورتی که در سایت شماره خودتون رو ثبت کرده باشید، جواب از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی می شود

 17. مینا می گوید

  سلام مجدد
  پس احتمالا زیاد بهش آب دادم.
  به من گفته بودند تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته یکبار آبیاری کنم.
  چون هنوز هوا گرمه، من همان دوبار را انجام دادم، که شاید زیاده روی بوده.
  سپاس فراوان

 18. شادی می گوید

  سلام بن سای من چندوقت پیش حس کردم بخاطر سرما برگاش زرد شدن ووریختن که جابجاش کردم و ابدهیشو زیاد کردم ولی همچنان حالت مریض بودن و سست شدنو دیرم تا اینکه دیدم بخشی از تنه و ریشه اش پوسیده شده و خراب شده!آیا میتونم امید داشته باشم با جابجایی و مراقبت ازش دوباره حالش خوب بشه؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اگر ریشه و تنه کامل پوسیده هست نه متاسفانه کاری نمیشه کرد
   ولی اگر هنوز ریشه و تنه سالم هست حتما از قارچکش استفاده کنید و شرایط خوب رشدی مثل رطوبت بالا، نور خوب و آبیاری اصولی رو فراهم کنید تا گیاه مجدد جون بگیره

 19. شادی می گوید

  ممنون بابت جوابتون
  نه خوشبختانه بخشی از ریشه و تنه پوسیده بود ک جدا کردمبرای قارچ کش باید به گلفروشیا مراجعه کنم دارن؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   برای خرید سم می تونید داخل گوگل سرچ بفرمایید و از فروشگاه های اینترنتی تهیه بفرمایید
   و یا از گلفروشی ها و گلخانه ها تهیه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.