خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

معرفی و از صفر تا صد روش نگهداری از گل زیبای استر یا مینا

زمان مطالعه: 9 دقیقه

مصادف شدن باشکوه‌ترین فصل زمین با کاهش گلدهی بسیاری از  گیاهان، حیله‌ای بی‌رحمانه از سوی مادر زمین است! اما خوشبختانه، گل استر از این قضیه مستثنی است و مثل بسیاری از گل‌های داوودی و مینا، همزمان با کوتاه شدن روزها در فصل پاییز گلدهی خود را آغاز می‌کند و از مهر تا آذر، جلوه‌ای باطراوت به باغچه شما می‌بخشد. این گل بومی آمریکای شمالی بوده و انواع مختلفی شامل صدها نوع ترکیبی و پیوندی را در زیر مجموعه خود جای داده است. برای باغبانان، استر گلی زیبا و ساده است که در اواخر فصل رشد، گل‌های بنفش و آبی‌رنگ خود را نمایان می‌کند. اگر استر را برای زیباسازی باغچه خود انتخاب کرده‌اید و دوست دارید شرایطی ایده‌آل برای آن فراهم کنید، با این مطلب از وبلاگ فروشگاه گل و گیاه گُل‌سِتان همراه شده و ضمن آشنایی بیشتر روش نگهداری از گل استر یا مینا را نیز یاد بگیرید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

فهرست مطالب:


مشخصات کلی گل استر یا همان گل مینا

  • نام رایج: استر، استر انگلیس، گل سرما
  • نوع گیاه: چندساله علفی
  • نیاز نوری: نور کامل خورشید
  • نوع خاک: خاک گلدان ترجیحا شن و ماسه‌ای، با زهکشی کامل
  • Ph خاک: خنثی تا اسیدی
  • زمان گلدهی: تابستان، پاییز
  • رنگ گل: بنفش، صورتی، آبی، سفید
  • منطقه بومی: آمریکای شمالی
  • سمی بودن: سمی نیست


مقدمه‌ای بر گل استر یا مینا

اگرچه فروشگاه‌های گل و گیاه، استر را به‌عنوان گلی فصلی فروش می‌رسانند، اما این گل زیبا چندساله است و می‌تواند به عضوی دائمی از محیط خانه شما تبدیل شود. همان‌طور که می‌دانید، گل استر ظاهری وحشی و طبیعی دارد؛ به‌همین‌علت به‌عنوان گل شاخه بریده نیز در دسته گل‌ها از آن استفاده می‌شود. نکته جالب گل استر این است که فقط ما انسان‌ها آن را جذاب نمی‌بینیم، بلکه گرده افشان‌هایی چون زنبورها و پروانه‌ها نیز عاشق این گل هستند. اگر گل استر را در فصل پاییز بکارید، منبع نایابی برای شهد خواهد بود و به گلی حیاتی برای گرده ‌افشان‌ها تبدیل خواهد شد. آنگاه می‌توانید شاهد حضور پروانه‌ها و زنبورهای دوست داشتنی در باغچه خود باشید.

استر را تقریبا می‌توانید در تمام طول سال بکارید، اما بهار زمان رایجی برای انجام این کار است. چون در این فصل، گل‌ها و گیاهان مختلف در فروشگاه‌های گل و گیاه آماده فروش و کاشت خواهند بود. استر رشد سریعی دارد و در همان سال‌های ابتدایی کاشت به سرعت بزرگ شده و باغچه‌تان را به باغچه‌ای زیبا تبدیل خواهد کرد.

نام استر از واژه star (در زبان یونانی) به معنی ستاره گرفته شده است. علت این نامگذاری، شباهت شکل ظاهری این گل به ستاره‌های آسمانی است؛ گفتنی است که در افسانه‌های یونانی، استر یکی از گل‌هایی است که عشق و حمایت را بیان می‌کند.

معرفی و روش نگهداری گل مینا
گل مینا


روش نگهداری از گل استر یا مینا

در مورد نگهداری از گل استر باید بگوییم که گل استر روش نگهداری نسبتا آسانی دارد و بهترین عملکرد و رشد را در خاکی با زهکشی مناسب و تقریبا شنی خواهد داشت. استر باید فاصله کافی با سایر گیاهان داشته باشد تا ریشه‌های آن بتوانند به‌خوبی در خاک پیش‌روی کنند. اگر می‌خواهید گل استر شما در بهترین حالت باشد باید موارد زیر را برای آن درنظر بگیرید:

نور مورد نیاز برای نگهداری از گل مینا

مینا را در نقطه‌ای بکارید که بتواند نور کامل خورشید را در ساعات اصلی روز دریافت کند. قرارگیری بیش‌از‌حد در معرض سایه سبب تبدیل گل استر به گیاهی ضعیف و کاهش گلدهی آن خواهد شد. این موضوع برای اغلب گونه‌های این گل صادق است؛ چراکه اغلب گونه‌های استر که امروزه به‌فروش می‌رسند، نمی‌توانند سایه را بیش‌ازحد تحمل کنند. اگر در منطقه‌ای هستید که نمی‌توانید نور کافی برای استر فراهم کنید، به‌دنبال گونه‌هایی از گل استر باشید که در برابر سایه مقاوم‌اند یا اینکه سراغ خرید گل های مقاوم به نور کم بروید.

خاک

اگرچه گل استر در انواع خاک‌ها رشد کرده و به‌زندگی خود ادامه می‌دهد، اما کاشت آن در خاک مورد علاقه‌اش نتیجه‌ای فوق‌العاده و رشدی عالی را برای آن رقم خواهد زد. درنتیجه سعی کنید خاک ایده‌آل این گل که خاک گلدان شنی و کمی اسیدی است (ph بین 5.8 الی 6.5) را برای آن فراهم کنید.

گفتنی است اگر به‌هردلیلی نتوانستید خاک مناسب نگهداری از گل استر را برای آن فراهم کنید و خاک شما بازی است، می‌توانید با اضافه کردن مقداری مواد طبیعی مثل خاک برگ و کمپوست، بازی بودن آن را تعدیل کنید.

دسته گل روشنک
611,000 تومان
رز جاودان مهرسا پایه قرمز
679,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال Q&Q
2,399,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال ملودی
994,000 تومان
رز جاودان موزیکال لاولی
994,000 تومان

آبیاری مناسب در طول نگهداری از گل مینا یا همان استر

به‌طور کلی گیاهانی که به‌تازگی کاشته شده‌اند، باید به‌طور مداوم آبیاری شوندو این آبیاری باید تا پایان گلدهی ادامه یابد. گل مینا یا استر نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر بخواهیم یک نکته کلی در خصوص آبیاری استر بیان کنیم، باید بگوییم که خاک استر باید همواره مرطوب بوده، اما هرگز غرقاب و اشباع شده نباشد. در حین آبیاری همواره باید تلاش کنید که آب را مستقیما روی خاک ریخته و برگ‌های گیاه را مرطوب نکنید. درغیراین‌صورت، شپشک آردی و انواع قارچ‌ها میهمان ناخوانده گیاه شما خواهند بود. 3 سانتی‌متر از آب باران یا آبیاری هفتگی، برای اغلب گیاهان چندساله مناسب است. برای پیشگیری از بروز بیماری و همچنین حفظ بیشتر آب در خاک، حتما مالچ پاشی را در نظر بگیرید.

بیشتر مطالعه کنید: روش آبیاری و نور مناسب گیاه آپارتمانی

آبیاری مناسب در طول نگهداری از گل مینا یا همان استر
گل استر یا مینا

دما و رطوبت مورد نیاز برای نگهداری از گل استر

گل استر در هوای خنک دوام آورده و در برابر سرمای زمستان نیز مقاوم است؛ به‌طوری‌که می‌تواند برای مدتی کوتاه دمای نزدیک به یخ‌زدگی را تحمل کند. در خصوص رطوبت نیز استر سخت‌گیر نیست و ترجیح خاصی ندارد. پس نیازی نیست برای افزایش رطوبت هوای اطراف آن اقدامی بکنید.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

کوددهی

گل استر از جمله گیاهانی است که به کوددهی قوی نیازی ندارد و از یک کود ملایم نیز نهایت بهره را می‌برد. برای کوددهی به گل استر از آغاز بهار تا هنگام باز شدن غنچه‌ها، ماهی دوبار به آن یک کود متعادل بدهید. در مدت کوددهی این نکته را فراموش نکنید که تجمع بیش‌ازحد عناصر ضروری، بازه گلدهی را کوتاه می‌کند. درنتیجه بهتر است در دهه اول شهریور، کوددهی را متوقف کنید.

در مورد تامین عناصر ضروری خاک گل استر درنظر داشته باشید که گاهی اوقات یک لایه مالچ طبیعی نیز می‌تواند تمامی عناصر لازم برای رشد استر را فراهم کند. در نتیجه گاهی اوقات به‌خصوص وقتی استر را در خاکی تازه کاشته‌اید، یک لایه مالچ گل شما را از کود بی‌نیاز می‌کند. بااین‌حال بعد از مالچ پاشی می‌توانید تغییرات رشد گیاه را تحت نظر بگیرید. اگر گیاه با همان مالچ و بدون اضافه کردن کود به رشد طبیعی خود ادامه داد، پس احتمالا مالچ کافی است. درغیراینصورت باید به گل خود کود نیز اضافه کنید.

هرس کردن گل مینا

در طول نگهداری از گل مینا از اواسط تیر تا اواسط مرداد، چندین بار ساقه‌ها را کوتاه کنید تا ضمن کنترل وزن گیاه، تراکم و گلدهی آن نیز در فصل پیش‌رویش یعنی پاییز تقویت شود.

آنتوریوم قرمز در گلدان فلزی استوانه
1,077,000 تومان
آنتوریوم صورتی با گلدان فلزی استوانه
1,086,000 تومان
آنتوریوم صورتی با گلدان فلزی مخروطی
740,000 تومان
گیاه بنت قنسول با گلدان طوسی
491,000 تومان
گیاه بنت قنسول با گلدان مشکی
500,000 تومان

تکثیر کردن

با اینکه می‌توان استر را از طریق کاشت دانه در فصل بهار هم رویاند، اما چندین سال طول خواهد کشید تا به اندازه گیاه بالغ گلدانی برسد. به‌همین‌علت در اغلب اوقات، استر را از طریق کاشت نوع گلدانی و از قبل کاشته شده آن در باغچه کاشته و پرورش می‌دهند.

علاوه‌بر جمع‌آوری و کاشت استر از طریق دانه، می‌توانید آن را از طریق ریشه زدن قلمه‌ها نیز تکثیر کنید، اما ساده‌ترین راه برای بیشتر کردن این گل زیبا، تقسیم کردن ریشه آن است. کافی است به آسانی توپ ریشه را از خاک خارج کرده و آن را به قطعات مختلفی برای کاشت دوباره تقسیم کنید. خیلی فرق نمی‌کند که چه زمانی تقسیم را انجام دهید، اما بهتر است اواخر پاییز یا اوایل بهار را برای اینکار انتخاب کنید. دراین‌صورت گیاه فرصت کافی خواهد داشت تا در نخستین پاییز پیش‌رو، گل‌های زیبای خود را نمایان کند. برای تکثیر استر از طریق تقسیم کردن ریشه هر 2 الی 4 سال یکبار می‌توانید تقسیم را انجام دهید.

در طول انجام فرایند تقسیم درنظر داشته باشید که ریشه‌های استر سفت و مقاوم‌اند به‌همین‌دلیل برای تکه کردن آن‌ها به قیچی تیز نیاز خواهید داشت. پس از کاشت مجدد نیز باید گلدان را به‌خوبی آبیاری کنید. همچنین بهتر است مقداری پودراستخوان نیز به گیاه بدهید تا با فراهم کردن فسفر کافی، روند ریشه زنی را تسریع کند.

بیشتر مطالعه کنید: روش تکثیر گیاهان آپارتمانی

نگهداری و تکثیر گل مینا یا استر
گل مینا بنفش

نگهداری از گل مینا یا استر در دراز مدت و زمستان

برای نگهداری از گل مینا یا استر در طولانی مدت لازم است هر سه سال یکبار، توپ ریشه از خاک خارج شده و تقسیم شود؛ به‌این‌شکل از رشد چوبی و مرگ میانه گیاه جلوگیری خواهد شد و استر تا سال‌های طولانی مهمان خانه شما خواهد ماند. در مورد نگهداری از گل استر در زمستان نیز باید بگوییم که هنگامی که زمستان آخرین برگ‌های گیاه را نیز از بین برد، باید ساقه‌ها را تا نزدیکی زمین کوتاه کنید. البته این کار را می‌توانید در بهار نیز انجام دهید، به‌این‌شکل شکل در فصل زمستان استر به منبع دانه برای پرندگان تبدیل خواهد شد. (سهره و کاکل سیاه، از طرفداران پروپاقرص دانه‌های استر هستند!)

آفات و بیماری‌ها در طول نگهداری از گل مینا

زنگار و سفیدک سطحی از جمله بیماری‌هایی هستند که می‌توانند به برگ‌های مینا همان استر سرایت کنند. برای پیشگیری از این بیماری‌ها بین استر و گیاهان مجاور فضای کافی ایجاد کنید تا هوا به‌خوبی بین آن‌ها جریان پیدا کند. ضمن اینکه از خیس کردن برگ‌های گل حین آبیاری نیز پرهیز کنید.

در مورد آفاتی که می‌توانند سراغ گل مینا بیایند و به آن حمله‌ور شوند نیز باید بگوییم که خوشبختانه اغلب آفات و حشرات، تمایلی به استر ندارند و فقط سنک (Lace bug) است که می‌تواند برای آن مشکل‌ساز باشد. سنک از جمله آفاتی است که شما عموما متوجه آسیب‌های ایجاد شده توسط آن می‌شوید، اما آن را به‌راحتی مشاهده نخواهید کرد؛ چراکه سنک بسیار ریز و به رنگ قهوه‌ای-خاکستری است. در نتیجه تنها راه اطلاع از حضور این آفت در برگ‌های گل مینایتان بررسی مداوم آن است. به‌این‌منظور اگر در فصل تابستان شاهد زرد شدن و ریزش برگ‌ها بودید، احتمالا سنک به گیاه شما حمله کرده است، درچنین‌شرایطی سریعا از صابون حشره‌کش استفاده کرده و تمامی سطوح برگ را با آن بپوشانید. این کار سبب می‌شود تا سنک و حشرات پنهان شده در نقاط مختلف برگ، توسط این صابون از بین بروند. خوشبختانه، سنک قبل از زمان گلدهی استر پدیدار می‌شود؛ در نتیجه اسپری کردن صابون آسیبی به زنبورها و پروانه‌ها نخواهد رساند و با خیال راحت می‌توانید این کار را انجام دهید.

حرف پایانی

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه در مورد روش نگهداری گل مینا یا استر لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با کلینیک گیاه پزشکی گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات گل و گیاه در محل گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان

فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
978,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,000,000 تومان
فیکوس بلک در گلدان مواد آلی سفید
827,000 تومان
لوتوس سه تایی
679,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
645,000 تومان
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.