خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

راهنمای جامع نگهداری از گیاه ناتال و سوالات پرتکرار شما درباره آن

زمان مطالعه: 9 دقیقه

ناتال گیاهی بسیار زیبا و متعلق به آفریقای جنوبی است. اگرچه این گیاه به نسبت سایر گیاهان آپارتمانی کمتر شناخته شده است، اما یکی از بهترین گیاهان برای نگهداری در منزل به‌شمار می‌رود. ناتال دارای برگ‌های درخشان سبز تیره است و ظاهری متراکم و طبیعی دارد؛ انگار که تکه کوچکی از جنگل بکر را به منزل آورده‌اید! این گیاه تطبیق پذیری بسیار بالایی با محیط درونی منازل دارد. پس بدون تردید، می‌توانید ناتال را به خانه خود ببرید و با بیشتر خانه‌ها در هر شرایط سازگار است، اما این‌تطبیق‌پذیری بالا از کجا حاصل شده است؟ در جواب باید بگوییم، می‌دانید که بهترین شرایط برای نگهداری از گیاهان شرایطی شبیه به محیط طبیعی آن‌هاست. ناتال نیز از این قاعده مستثنی نیست. این گیاه در طبیعت اصلی خود، در مناطق گرم و مرطوب رشد می‌کند. خاک آن همواره مرطوب است و در عین حال می‌تواند دوره‌های کوتاه خشکسالی را هم با موفقیت بگذراند، شرایطی درست شبیه به محیط داخلی منازل! به‌همین دلیل این گیاه تطبیق‌پذیری بالایی دارد.

بنابراین اگر دنبال گیاهی با نگهداری آسان و تطبیق‌پذیری بالا هستید ناتال را انتخاب کرده و برای یادگیری روش نگهداری ناتال و روش تکثیر آن نیز در ادامه مطلب با گل فروشی آنلاین تهران یعنی گُل‌سِتان همراه باشید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

فهرست مطالب:


مشخصات کلی ناتال

  • نام علمی: Ficus natalensis
  • تیره گیاهی: Moraceae
  • بومی: آفریقای جنوبی


روش نگهداری از ناتال

نور مورد نیاز برای نگهداری از ناتال

ناتال از جمله گیاهانی است که نور باید به‌صورت غیرمستقیم به آن بتابد. این گیاه، یکی از مقاوم‌ترین گیاهان خانگی در برابر نور کم خورشید است و تابش مستقیم نور سبب سوختن برگ‌های آن خواهد شد. پس اگر محیط نورگیری ندارید، ناتال انتخاب مناسبی برای شماست. ناتال از نظر احتیاج نوری به‌قدری عالی است که نور فلوئورسنت نیز می‌تواند به‌خوبی نیازهای نوری آن را برطرف کند؛ به‌همین‌دلیل اغلب دفاتر اداری نیز مکان مناسبی برای نگهداری از ناتال هستند. البته فراموش نکنید نیاز کم این گیاه به نور به معنی این نیست که این گیاه می‌تواند بدون نور به زندگی ادامه دهد. پس نور حتی به مقدار کم نیز برای حیات او بسیار ضروری است.

در طول نگهداری از ناتال اگر آن را در کنار یا گوشه دیوار گذاشته‌اید، حتما به‌طور مرتب آن را بچرخانید تا نور به‌صورت مساوی به تمام بخش‌های آن بتابد. همچنین هر چند وقت یکبار، برگ‌های گیاه را غبارروبی کنید. این کار کمک می‌کند تا سطح آن‌ها تمیز شود و فتوسنتز بهتر انجام شود.

مطلب مرتبط: 18 گیاه آپارتمانی مقاوم به نور کم و سایه دوست که خشک نمی شوند!

نور مورد نیاز برای نگهداری از ناتال
گیاه ناتال با گلدان قهوه‌ای

آبیاری

یکی از کلیدی‌ترین جنبه‌های نگهداری طولانی مدت از یک ناتال و سالم نگه داشتن آن، پیروی از یک سیکل آبیاری مناسب است. ناتال از گیاهان آب دوست است برای همین خاک آن باید همواره مرطوب باشد. ناتال میانه خوبی با خشکی ندارد حتی واکنش آن به کم آبی بسیار جدی است و گاهی به نتایج مرگبار منتهی می‌شود. بنابراین مرتبا باید رطوبت ناتال را چک کنید. اگر گیاه شما جدید است یا تازه کاشته شده، بد نیست چندبار در هفته این بررسی را انجام دهید تا گیاه جوان‌تان به محیط جدید خود عادت کند، اما در حالت معمولی هفته‌ای یکبار کافی خواهد بود. برای این کار، بهترین راه، استفاده از یک پروب بزرگ رطوبت‌سنج است، اما می‌توانید از یک سیخ چوبی یا انگشت خود نیز استفاده کنید؛ به‌این ‌منظور چند سانتی‌متر آن را در خاک فرو ببرید و رطوبت سطح بالایی خاک را بسنجید. در صورت خیس بودن، سیخ چوبی با کمی خاک چسبیده به آن از گلدان خارج می‌شود که نیازی به آبیاری نیست اما اگر خشک بود، به خوبی گیاه را آبیاری کنید.

فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
978,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,000,000 تومان
فیکوس بلک در گلدان مواد آلی سفید
827,000 تومان
لوتوس سه تایی
679,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
645,000 تومان

در مورد آبیاری ناتال درنظر داشته باشید اگر گیاه را در مکانی نورگیر قرار داده‌اید، بد نیست کمی آب در زیر گلدانی آن باقی بگذارید. به‌این‌شکل در صورت خشک شدن خاک، گیاه مجدد آب را جذب کرده و از آن استفاده می‌کند. در طول نگهداری از ناتال ظهور برگ‌های زرد یعنی گیاه هنوز به آب نیاز دارد. پس حتما آن را آبیاری کنید. احتمالا کمی تعجب کرده‌اید، بله! ناتال واقعا تشنه است.

خاک مناسب برای نگهداری از ناتال

خاک‌های سنگین و رسی برای این گیاه مناسب نیستند، اما یک خاک گلدان ارگانیک با قدرت زهکشی بالا برای ناتال ایده‌آل است. بنابراین دنبال خاکی سبک و ارگانیک برای این گیاه باشید. بهتر است خاکی که برای گیاه انتخاب می‌کنید دارای PH در بازه PH خنثی باشد.

روش نگهداری ناتال
ناتال با گلدان زیبا

دما و رطوبت مورد نیاز برای نگهداری از ناتال

بازه دمایی قابل تحمل برای ناتال، بین 7 الی 26 درجه سانتی گراد است. در مورد رطوبت نیز گفتنی است که رطوبت متعادل منازل، برای این گیاه کافی است. بااین‌حال اگر فکر می‌کنید فضای خانه شما بیش‌ازحد خشک است، پیشنهاد می‌کنیم به یکی از روش‌هایی که در مقاله روش های موثر برای افزایش رطوبت گیاهان آپارتمانی گفته شده است، رطوبت خانه خود را افزایش دهید.

مانسترا غول پیکر
19,000,000 تومان
فیکوس بلک در گلدان مواد آلی سفید
827,000 تومان
لوتوس سه تایی
679,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
645,000 تومان
زامیفولیا 9 قلاف سبز با گلدان مواد آلی
1,365,000 تومان

کوددهی

ناتال رشدی سریع دارد و از این‌جهت کوددهی به آن لازم است. به‌این‌منظور یک کود متعادل (10-10-10 یا 20-20-20) انتخابی مناسب برای این گیاه به‌شمار می‌رود. برای کوددهی به ناتال در فصل بهار و تابستان یک هفته در میان به گیاه کود بدهید. در صورت لزوم می‌توانید این کار را ماهی یکبار در پاییز و زمستان نیز انجام دهید.

هرس کردن

از آنجایی که ناتال سریع رشد می‌کند، برای مرتب ماندن ظاهر آن لازم است آن را هرس کنید. به‌این‌منظور فصل بهار بهترین زمان است. پس در فصل بهار از هرس کردن ناتال غافل نشوید. هرس کردن علاوه‌بر مرتب ماندن ظاهر ناتال به رشد آن نیز کمک خواهد کرد. در طول هرس کردن ناتال شاخه‌های مرده و آسیب دیده را از گیاه جدا کنید. همچنین هر بخشی که نشانه‌ای از بیماری داشت را نیز با قیچی ببرید. اگر پوست حساسی دارید، بهتر است حین این کار از دستکش‌های ضخیم استفاده کنید تا دچار حساسیت نشوید.

تعویض گلدان

به‌طورکلی ناتال هر 18 الی 24 ماه به تعویض گلدان نیاز دارد. این کار باید در فصل بهار انجام شود. برای تعویض گلدان ناتال گلدانی را انتخاب کنید که دارای حفره‌های زهکشی کافی در سطح زیرین خود بوده و دهانه و ابعاد آن حدودا 5 تا 10 سانتی‌متر از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد تا به‌این‌طریق فضای کافی برای توپ ریشه فراهم باشد.

روش تعویض گلدان در طول نگهداری از ناتال
گیاه ناتال با گلدان سیاه

سمی بودن یا نبودن ناتال

ناتال به ویژه دانه‌های آن کمی سمی هستند. پس بهتر است آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

آفات و بیماری‌ها در طول نگهداری از ناتال

در مورد بیماری‌های ناتال مورد خاصی ذکر نشده است، اما در مورد آفات باید گفت که کنه تارعنکبوتی و شپشک از جمله آفاتی هستند که اگر شرایط نگهداری ناتال مناسب نباشد به آن حمله‌ور خواهند شد. در صورت حمله کنه تارعنکبوتی به ناتال تارهای شبکه‌ای یا حفرات ریزی در برگ پدیدار می‌شوند که دراین‌صورت باید گیاه را به‌خوبی آبکشی کنید و سپس با کمک یک اسپری حشره‌کش مناسب، تمامی بخش‌های گیاه را ایمن سازید.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره انواع آفت گیاهان از تشخیص تا درمان

در مورد شپشک باید بگوییم که تشخیص شپشک کمی دشوارتر است، چون آن‌ها معمولا در ساقه زندگی می‌کنند. اگر آن‌ها را مشاهده کردید، تا حد ممکن سعی کنید شپشک‌ها را از گیاه جدا کنید. برای اینکار با استفاده از دست یا پنس اینکار را انجام دهید. حتی می‌توانید با نوار چسب نیز این کار را انجام دهید. سپس به کل گیاه، حشره‌کش مناسب اسپری کنید تا خیالتان از بابت از بین رفتن حشره‌ها راحت باشد.


روش تکثیر گیاه ناتال

بهترین راه برای تکثیر ناتال، تقسیم کردن آن است. هنگام تعویض گلدان، گیاه را به چند بخش سالم تقسیم کنید؛ به‌گونه‌ای که در هر بخش چند جوانه کوچک وجود داشته باشد. دقت کنید که گیاه باید کاملا سالم باشد تا گیاه جدید، سالم و متراکم شود.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

بعد از اینکه گیاه را به چند بخش تقسیم کردید، بخش‌ها را در گلدانی تمیز با خاک گلدان مرطوب بکارید. در این مدت، گیاه باید در مکانی با نور کم قرار بگیرد. پس از اینکه بخش‌های جدید در گیاه نمایان شدند، گیاه دیگر درخاک تثبیت شده است و نگرانی از بابت عدم موفقیت تکثیر گیاه وجود ندارد. یادتان باشد تا قبل از تثبیت گیاه، حتما هفته‌ای دو بار به گیاه آب بدهید، اما پس از استقرار، هفته‌ای یکبار کافی است.

روش تکثیر گیاه ناتال
گیاه خانگی ناتال

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد روش نگهداری گیاه ناتال و روش تکثیر آن لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوره اینترنتی گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می‌توانید از خدمات هرس درختان گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

مانسترا غول پیکر
19,000,000 تومان
سانسوریا کراواتی امریکن با گلدان مواد آلی
812,000 تومان
سانسوریا ابلق با گلدان مواد آلی استوانه مشکی
996,000 تومان
سانسوریا سبز با گلدان مواد آلی مخروطی
813,000 تومان
سانسوریا ابلق پرغلاف در گلدان مواد آلی
1,007,000 تومان
خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان


سوالات پرتکرار شما درباره نگهداری گیاه ناتال

چرا برگ‌های ناتال زرد شده و دچار ریزش می‌شوند؟

این مشکلات، نشانه کم آبی است. ناتال یک گیاه آپارتمانی تشنه است و خاکی همواره مرطوب را ترجیح می‌دهد. پس بدیهی است که در شرایط خشکی به مشکلات حیاتی بر بخورد. برای حل مشکل، خاک را همواره از نظر رطوبت چک کنید و اجازه ندهید کاملا خشک شود.

برگ‌های ناتال شکننده شده و نوک آن‌ها نیز به قهوه‌ای تغییر رنگ داده است، علت چیست؟

این اتفاق کمتر رخ می‌دهد؛ چون نشانه آبیاری بیش‌ازحد است! قهوه‌ای یا شکننده شدن برگ‌ها بیان می‌کند که ریشه در آب غرق شده است. در این صورت حتما گلدان را بررسی کنید. آیا حفرات زهکشی به تعداد کافی در زیر گلدان وجود دارند؟ بررسی کنید که آیا آب اضافی از خاک و گلدان خارج می‌شود یا خیر. سپس اجازه دهید خاک کمی خشک شود و مقدار آبیاری گیاه را کاهش دهید.

رنگ برگ‌های ناتال در حال تغییر به زرد و سبز روشن هستند، اما دچار ریزش نشده‌اند چرا؟

این اتفاق یعنی گیاه شما نور خورشید را به مقدار کافی دریافت نمی‌کند. اگرچه ناتال از جمله گیاهان مقاوم به نور کم است، اما کم بودن بیش‌ازحد نور نیز می‌تواند مشکلات جدی برای سلامت آن ایجاد کند؛ چراکه تمام گیاهان برای ادامه زندگی به فتوسنتز نیازمندند و فتوسنتز نیز به نور خورشید هر چند کم نیاز دارد. بنابراین بهتر است گیاه را در نور متوسط قرار دهید و اگر نشانه‌ها ادامه داشت آن را به مکان پرنورتری ببرید.

چرا برگ‌ها رنگ پریده شده‌اند و خاک نیز سریعا خشک می‌شود؟

نور بیش‌ازحد سبب بروز این علائم می‌شود. ناتال به‌طور طبیعی در جنگل‌هایی یافت می‌شود که نور به صورت فیلتر شده به آنجا می‌تابد. پس اگر در برابر نور بیش‌ازحد قرار بگیرد، می‌تواند رنگ پریدگی را تجربه کند. نور زیاد خورشید همچنین می‌تواند سبب خشک شدن سریع خاک شود. دراین‌صورت شما نیز باید بیش از قبل گیاه را آبیاری کنید. اگر مسئله نور نبود، شاید خاک دچار مشکل است. گاهی اوقات پس از گذشت زمان، خاک قدرت جذب خود را از دست داده و بدون مکث، آب را عبور می‌دهد. راه حل این است که گلدان را تعویض کرده و گیاه را در خاکی تازه بکارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.