18 گیاه آپارتمانی مقاوم به نور کم و سایه دوست که خشک نمی شوند!

گل های آپارتمانی مقاوم به نور کم و سایه دوست

اینکه خانه شما غرق در نور درخشان خورشید باشد بسیار دوست داشتنی است. چه نوری دلپذیر‌تر از نور آفتاب؟ اما خوب، نقاطی از خانه هستند که هیچگاه در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند و یا شاید شما هم در داخل خانه‌یتان نور کافی برای نگهداری از گیاهان را ندارید. البته می توان کمبود نور طبیعی را با استفاده از لامپ‌ها برطرف کرد اما اکثر گیاهان فقط با نور خورشید رشد می کنند. یک راه ساده برای حل این مشکل این است که در چنین مکان‌هایی، از گیاهانی که به نور خورشید احتیاج ندارند استفاده کنید!
شاید یک اتاقی در منزل شما هست که نور خورشید هیچگاه به آن نمی تابد ولی شما دوست دارید که در آن اتاق گیاهان زیبایی را قرار دهید. در چنین شرایطی، بهترین راه انتخاب گیاهی است که به نور خورشید نیازی ندارد.
ما در گُل سِتان، 18 گیاهی را که به نور کمتری برای رشد احتیاج دارند انتخاب کردیم و توضیحاتی دررابطه با آنها دادیم تا شما از بین این گیاهان بتوانید با خیال راحت به خرید گیاهان مقاوم به نور کم بپردازید و یکی را انتخاب کنید. با ما همراه باشد.

گازمانیا

1- گیاه گازمانیا (بروملید)

گازمانیا، گیاهی گرمسیری است که رنگ‌های مختلفی هم دارد. ظاهر منحصر به فرد آن که یادآور حال و هوای مناطق گرمسیری است، آن را به یکی از گیاهان دوست داشتنی برای نگهداری در منزل تبدیل کرده است.

این گیاهان حتی در نور غیر مستقیم خورشید و یا نور لامپ هم رشد می کنند. منظورمان از نور غیر مستقیم این است که خورشید مستقیما به گیاه نتابد. گیاه را زیر پنجره ای که نور مستقیم آفتاب به آن می تابد قرار ندهید. پس حواستان باشد که این گیاه را زیر نور آفتاب قرار ندهید، چون نور مستقیم به برگ های آن آسیب می زند. بهترین مکان برای نگهداری این گیاه، نزدیک پنجره ای است که نور مستقیم آفتاب به آن نمی تابد. اگر نور خورشید در دسترس نبود، این گیاه حتی با نور لامپ فلوئورسنت هم به خوبی رشد می کند.

آگلونما

2 – آگلونما

آگلونما گیاه آپارتمانی بی آزاری است که به راحتی رشد می کند و از جمله گیاهانی است که خیلی به نور خورشید احتیاجی ندارد. به همین دلیل خیلی ها معتقند که اگر تجربه کمی در زمینه نگهداری گیاهان دارید، بهتر است ازاین گیاه شروع کنید.
آگلونما در سایز های کوچک، انتخاب مناسبی برای روی میز کار، میز پذیرایی و روی قفسه هاست و آگلونمایی که سایز بزرگ و گل‌های زیبایی شیپوری شکل دارد را می توانیددر کنار مبل، روی زمین قرار دهید تا هم از زیبایی آن لذت ببرید و هم فضای خالیکنار مبل‌ها را پر کنید.

اگر مقاله برترین گیاهان تصفیه کننده هوا از نظر ناسا را به خاطر دارید؟ آگلونما یکی از گیاهان منتخب ناسا از نظرتصفیه هواست!
همانطور که می بینید؟ آگلونما از هر جهت انتخاب مناسبیست. هم نگهداری ساده ای دارد وهم ظاهر زیبا.

میزان نیاز این گیاه به نور را می توانید از رنگ برگ های آن تشخیص دهید. اگر برگ های تیره ای داشت یعنی به نور کم، و اگر برگ های روشن تری مثل صورتی و یا نارنجی داشت، به نور متوسطی احتیاج دارد. این گیاه هم مانند سایر گیاهان این لیست نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و باید در سایه نگهداری شود تا برگ هایش سالم بمانند.

خرید گلدان آگلونما در گلدان بسیار زیبا ◄

برگ عبایی

3 – برگ عبایی

این گیاه مقاومت بالایی در برابر شرایط متفاوت محیطی دارد که باعث شده به گیاه آهنین معروف باشد!
اگر زمان زیادی برای رسیدگی به گیاهان ندارید اما دوست دارید از سبزی و طراوت آن‌ها بهره مند شوید، این گیاه انتخاب بسیار مناسبی برای شماست.
گیاه برگ عبایی به نور خیلی کمی برای رشد احتیاج دارد و تقریبا در هر نقطه ای از منزل شما رشد می کند! اگر چه رشد این گیاه آرام است، اما به این راحتی ها از بین نمی رود و خشک نمی شود.

تنها کاری که باید بکنید این است که آن را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید تا برگ هایش آسیب نبیند و قهوه ای نشود. اگر دیگر میخواهیدبرگ عبایی شما بسیار سرزنده باشد، کافی است هفته ای یک بار با یک پارچه مرطوب برگ های آن را تمیز کنید تا گرد و قباری روی آن ها نباشد. چراکه برگ‌های تمیز راحت تر نور‌های کم را هم جذب میکنند.

زاموفیلیا

4 – زاموفیلیا

این گیاه از مقاوم ترین گیاهانی است که می تواند با خیال آسوده برای هرکجای خانه خود تهیه کنید.
زاموفیلیا به این راحتی ها از بین نمی رود. برگ های باشکوه، براق و مقاومت بالای زامیفولیا، آن را به یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی ایران تبدیل کرده است. اگر قصد دارید فضای خالی در منزل خود را با یک گیاه زیبا پر کنید، پیشنهاد میکنیم حتما به زاموفیلیا فکر کنید.

زامیفولیا مقاوم به نور کم است و در نور خیلی کم، حتی در غیاب نور خورشید و با نور فلوئورسنت هم رشد میکند. مواظب باشید که آن را در معرض نور مستقیم قرار ندهید چون برگ هایش به سرعت زرد رنگ میشوند. نور زیاد هم برای آن مناسب نیست چون باعث تغییر حالت برگ هایش می شود.
توجه کنید فقط به این گیاه زیاد آب ندهید تا سالیان سال در کنار شما رشد کند.

خرید و سفارش آنلاین زاموفیلیا ◄

دیفنباخیا

5 – دیفنباخیا

دیفنباخیا یک گیاه بسیار زیباست که هم برای منزل و هم برای محیط های کاری و اداری بسیار مناسب است. توجه کنید که این گیاه سمی است به همین علت به گیاه دوزخ هم معروف شناخته می‌شود. مواظب باشید که آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار دهید. تماس پوست با آن باعث ورم کردن و ایجاد خارش می شود. پس سعی کنید تا حد امکان پوست دستتان به آن برخورد نکند.

میزان نور مناسب برای آن ها بسته به نوعشان متفاوت است. دیفنباخیا به نور زیاد نیاز ندارد و نور غیر مستقیم هم برای آن کافی است. منظورمان این است که نور نباید مستقیما به گیاه تابیده شود بلکه باید از چیز دیگری مثل پرده بگذرد و بعد به آن ها بتابد یا دور از پنجره‌ها نگهداری گردد. بیشتر دیفنباخیا ها به نور خیلی کمی احتیاج دارند اما گونه‌هایی از این گیاه هم هست که در نور کم از بین می روند.

هدرا انگلیسی

6 – هدرا انگلیسی

هدرا انگلیسی یک گیاه رونده زیباست که می تواند هر دیوار ساده ای را به یک اثر هنری چشمگیر تبدیل کند. بهتر است از آن ها در نرده ها و فنس‌ها استفاده کنید که فضای کافی برای رشد داشته باشند. البته توجه داشتید که اگر شما بذر این گیاه را کاشته اید و یا گیاه بسیار کوچکی خریده اید، سال ها طول می کشد تا به بزرگ شود.

این گیاه به نور کم بسیار مقاوم است دو در نور کم هم می تواند به رشد خود ادامه دهد. البته هر چه نور بیشتری به آن بتابد، برگ هایش رنگ زیباتری خواهند داشت. البته منظورمان از نور بیشتر، نور مستقیم نیست. نور مستقیم باعث آسیب رسیدن به برگ های هدرا انگلیسی خواهد شد.

پر سیاوشون

7 – پر سیاوشان

پر سیاوشان ها گیاهان ظریف و زیبایی هستند که جلوه ی بسیار زیبایی به منزل شما میدهند و در نور کم هم زندگی می کنند این گیاه بسیار حساس است و اگر به خوبی به آن نرسید می تواند به راحتی از بین بروند!
اما خوب، بخاطر ظاهر و برگ های زیبایش، ارزشش را دارد که از آن نگهداری خوبی انجام دهید . بیشتر انواع این گیاه در نور غیر مستقیم خورشید به خوبی رشد میکنند. مواظب باشید که در معرض نور مستقیم قرار نگیرند.

خاک آن باید همیشه مرطوب باشد، در آب دادن به آن دقت کنید. نه آنقدر کم آب بدهید که خاکشان خشک شود و نه آنقدر آبیاری کنید که در آب غرق شوند!
مقداری که خاک گیاه مرطوب شود و ریشه‌اش خشک نماند کافی است. آب سنگین و دارای املاح برای این گیاه خیلی مناسب نیست، توصیه می کنیم اگر می توانید به پر سیاوشون آب تصفیه شده بدهید.

نخل شامادورا

8 – نخل شامادورا

این نخل، یک گیاه باشکوه و مناسب برای اتاق غذاخوری و سالن پذیرایی شماست. در زمان ویکتوریا، داشتن نخل شامادورا نشانه ی ثروت آن خانواده بود. اگرچه این روزها این گیاه نشانه ثروت نیست! اما هنوز هم در هرکجایی چشم را به خود خیره می کند.
نخل شامادورا یک گیاه سایه دوست است و در نور کم هم رشد می کند اما بهترین نور برای آن میزان نور متوسط است. بهتر است آن ها را در نزدیکی پنجره یا اتاقهای پر نور قرار ندهید، چون آن ها سایه را به روشنایی ترجیح می دهند. اگر دسترسی به هیچ نوری نداشتید، می توانید از نور لامپ هم برای نور دهی به نخل شامادورا استفاده کنید.

خرید و سفارش آنلاین کوکداما نخل شامودرا ◄

اسپاتی فیلوم

9 – گیاه اسپاتی فیلوم ( زنبق صلح )

برخلاف باور عموم، اسپاتی فیلوم ها گونه‌ای از گل آنتوریوم نیستند. دفعه بعد که یکی از آن ها را دیدید با دقت به آن ها نگاه کنید! می بینید که گلبرگ سفید مثل یک برگچه دور یک گل زرد رنگ را احاطه کرده است.

آن ها معمولا تا یک متر رشد می کنند، به همین دلیل بهتر است آن ها روی زمین قرار دهید. نور مناسب برای آن ها نور کم و یا متوسط است و در نبود نور خورشید، با نور فلوئوروسنت هم رشد می کنند. هر چه نور بیشتری به آن ها بتابد، گلهای سفید بیشتری خواهید داشت. پس اگر در محیط کم نور باشند، گل های کمتری خواهید داشت. علاوه بر زیبایی و نگهداری آسان، اسپاتی فیلوم ها تصفیه کننده هوا هم هستند.

کالاتیا

10 – گیاه کالاتیا ماکویانا ( طاووسی )

این گیاه اسامی مختلفی دارد که اکثرا برگرفته از ظاهر زیبای آن است. مثلا به دلیل شباهت برگ های زیبای آن به پر های طاووس، به آن گیاه طاووس هم گفته می شود.
این گیاه به دلیل جلوه باشکوه و زیبایش و هم چنین نگهداری خاصش مورد توجه علاقمندان به گیاهان قرار گرفته است.
هوای محیط قرارگیری آن ها باید مرطوب باشد، همچنین خاکشان هم باید همیشه مرطوب بماند. این گیاه هم به آب سنگین حساس است و فقط باید به آن آب تصفیه شده بدهید.

به خاطر سایه دوست بودن کالاتیا بهترین نور برای آن ها نور کم ویا متوسط است. به برگ هایش توجه کنید، اگر رنگ پریدگی روی آن ها دیدید یعنی نور زیادی به آن ها میتابد و باید از میزان آن کم کنید. پس آن ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
اگر به خرید این گیاه رفتید، توصیه می کنیم که گیاه کوچک و یا گیاه با برگ های قهوه ای را انتخاب نکنید.

11 – پپرومیا (برگ قاشقی)

گیاه قاشقی، یک گیاه کوچک است که می تواند احساس طراوت و سبزی بسیار زیبایی به میز شما بدهد. جالب است بدانید که بیش از 100 نوع گیاه قاشقی در جنوب و مرکز آمریکا کشف شده است! خاک این گیاه باید خشک باشد. حتی با وجود برگ های ضخیمی که می دارند، می توانند چند روزی بی آبی را تحمل کنند و آسیبی هم نبینند. برگ های آن ها رنگ های متنوع و زیبایی دارد. مثل سبز، خاکستری، کرم و قرمز.

گیاه قاشقی نور غیر مستقیم نیاز دارد و می تواند در نور فلوئورسنت هم رشد کند. حتی می توانید آن ها را در سایه و دور از نور هم قرار دهید. فقط مواظب نور مستقیم خورشید باشید، چون باعث سوختن برگ های آن می شود.

برگ انجیری

12 – برگ انجیری (فیلودندرون)

برگ انجیری ها بخاطر برگ های شاداب و ظاهر زیبایشان مورد توجه هستند. فیلودندرون (برگ انجیری) برگ قلبی یک نوع محبوب از این گیاه است که میتواند درشرایط محیطی متفاوتی ( مثل نبود نور خورشید ) و کمترین میزان رسیدگی دوام بیاورد و به خوبی رشد کند.

تمام فیلودندرون ها باید در نور غیر مستقیم و کم باشند وآنها در سایه هم رشد می کنند. مواظب باشید! اگر ساقه گیاه شما بلند شده اما نازک است و یا فاصله بین برگ ها خیلی زیاد شده، یعنی نور خیلی کمی به آن می تابد و باید آن را در محیط پرنور تری قرار دهید.

مطلب مرتبط: بهترین روش چیدمان گلها و گیاهان در منزل

پتوس

13 – گیاه پتوس

آیا به تازگی تصمیم گرفتید برای اولین بار از گیاهی مواظبت کنید اما نمی دانید بهترین انتخاب کدام است؟ ما گیاه پتوس را به شما پیشنهاد میکنیم. گیاهی بی آزار و ماندگار
برگ های بلند و زیبای این گیاه برای زیباتر کردن دیوار ها مناسب است و همینطور هر میزی را از سادگی درآورده و به یک میز باطراوت تبدیل می کند.

پتوس به نور کم احتیاج دارد و به نور کم مقاوم هستند ولی در نور کم هم رشد میکند. به میزان نور محیط توجه کنید. چون همانطورکه نور زیاد باعث زرد شدن برگ های آن می شود، نور بسیار کم هم باعث رنگ پریدگی برگهای این گیاه می شود.

مارانتا

14 – مارانتا لوکونورا ( گیاه دعاخوان )

در شب ، برگهای این گیاه شبیه دست هایی که دارند دعا میکنند، به سمت بالا جمع می شود. به همین دلیل به آن گیاه دعا خوان هم میگویند. برگ های بیضی و صورتی- سبز رنگ ظاهر بسیار زیبایی به آن داده است. اگر این گیاه را را از سقف آویزان کنید، جلوه ی برگ هایش بیشتر خواهد شد.

این گیاه سایه دوست است و می تواند در نور کم هم رشد کند. اگر در روز نور خیلی کمی به آن بتابد، در نزدیکی عصر برگ هایش بسته می شوند و دیگر باز نمی شوند. هم چنین نور بسیار کم هم باعث رنگ پریدگی برگ هایش میشود. پس دقت کنید که نور مناسب گیاه را برای آن فراهم کرده باشید. خاک آن را هم همیشه مرطوب نگه دارید.

سانسوریا

15 – سانسوریا

نام دیگر سانسوریا ، زبان مادرشوهر است! این اسامی به دلیل نوک تیز برگ‌های آن انتخاب شده اند. رنگ راه راه آن و شباهتش به پوست مار باعث شده به آن گیاه ماری نیز گفته شود. این گیاه قد بلند و ظاهر با طراوتی دارد که باعث می شود گاهی اوقات کمتر به آن ها توجه شود. ولی، این گیاه حتی پس از چند هفته بی اهمیتی دیدن از شما و عدم رسیدگی همچنان هم سرحال می ماند و رشد می کند. گستره نور مناسب برای این گیاه وسیع است و در اغلب شرایط نوری رشد میکند. اما بهترین حالت برای آن نور غیر مستقیم است. حواستان باشد، آن ها سریعا پوسیده می شوند. پس لازم است که اجازه بدهید خاکشان کاملا خشک شود و سپس مجددا آبیاری کنید.

خرید و سفارش آنلاین سانسوریا ◄

مطلب مرتبط: معرفی سانسوریا و نمایش انواع آن با عکس

عنکبوتی

16 – گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی برگ های بلند و نازکی دارد که با قوس زیبایی از ریشه خارج شده اند. برگ های آن شبیه پاهای عنکبوت هستند که باعث شده آن را با نام گیاه عنکبوتی هم بشناسند.
اگر به خوبی به آنها رسیدگی کنید، می توانید از گل های ریز سفید رنگ آن لذت ببرید. همچنین میتوانید گیاه کوچک آن را قلمه بزنید و تعداد بیشتری از آن داشته باشید!
نور مناسب برای آن ها نور غیر مستقیم است و می توانند در نبود نور طبیعی هم رشد کنند. می توانید مخلوطی از نور خورشید و فلوئورسنت را برای رشد بهتر آن ها مهیا کنید. گاهی اوقات برگ های آن قهوه ای رنگ می شود که نشان دهنده ی فلوراید زیاد آب است. در چنین شرایطی از آب تصفیه شده و یا آب باران استفاده کنید تا بتوانید از سبزی و طراوت آن دوباره لذت ببرید.

شاخ گوزنی

17 – شاخ گوزنی (پلاتیسریوم)

شاح گوزنی ها گیاهان شگفت انگیز، زیبا و البته حساسی هستند. اسامی مختلفی برای آن ها وجود دارد، مانند سرخس ستاره ای و یا سرخس دریایی.
اگر به دنبال یک گیاهی هستید که به نور کمی نیاز داشته باشد و در عین حال ظاهری خاص و زیبا داشته باشد، این گیاه انتخاب بسیار مناسبی است.
شاخ گوزنی ها به نور غیر مستقیم و فیلترشده ( همانطور که در ابتدای مقاله شرح دادیم ) خورشید نیاز دارند و از نور مستقیم خورشید آسیب می بینند. این گیاه نمی تواند منحصرا با نور مصنوعی مثل نور لامپ رشد کند پس باید آن را در محلی قرار دهید که به میزان کافی نور خورشید دریافت کند. این گیاه هم مانند سایر گیاهانی که گفتیم در خاک مرطوب به خوبی رشد میکند. شاخ گوزنی ها عاشق رطوبت زیاد هستند. برای نگهداری این گیاه به حمام خانه هم فکر کنید

دراسینا

18 – دراسینا (گیاه اژدها)

دراسینا هم یک گیاهی است که نگهداری از آن راحت است و انواع متنوعی دارد که باعث شده یکی از بهترین انتخاب ها برای قفسه ها، میز و حتی روی زمین باشد. انواع بزرگ تر آن مثل دراسنای بلالی، ظاهری شبیه به درخت دارند که می توانید آن ها را به عنوان بخش مهمی ازدکور منزل خود انتخاب کنید.
بهترین نور برای دراسینا نور غیر مستقیم خورشید است. ولی اگر آن را در نور متوسط حتی خیلی کم قرار دهید، باز هم رشد میکند. چون این گیاه از گیاهان تصفیه کننده هواست، می توانید از آن ها در اتاق کودک، محیط های بیمارستانی و یا آرایشگاه ها استفاده کنید.

اگر هنوز هم نمی دانید که بهترین مکان برای نگهداری گیاه شما کدام نقطه است، توصیه میکنیم که مکان های مختلف منزل خود را امتحان کنید و هر بار گیاه را در یک نقطه قرار دهید، عملکرد و رشد آن را بررسی کنید و بهترین مکان را انتخاب کنید.
در گیاهان آپارتمانی اگر برگ ها رو به قهوه ای و تیره شدن رفتند، یعنی نور بیش از حد به گیاه می تابد و باید به مکان کم نور تری منتقل شود. و اگر برگ ها کمی رنگ پریده شدند و یا متوجه شدید که گیاه رشد خوبی ندارد، یعنی نور کمی به آن می رسد و باید آن را به مکان پر نور تری ببرید.
خوب، اکنون با خواندن این مقاله متوجه شدید که گیاهان متفاوتی هستند که با داشتن ظاهر زیبا، به نور کمی احتیاج دارند و می توانید به راحتی از آن ها نگهداری کنید. اگر هنوز هم سوالی در مورد چگونگی نگهداری از گیاه خود و یا سوالی در رابطه با گیاهان با ماندگاری بالا و سازگار به نور کم دارید ، می توانید زیر همین متن کامنت بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند .

ما در گُل سِتان انواع گل و گیاه آپارتمانی را با بالاترین کیفیت در کمتر از 3 ساعت درب محل شما تحویل خواهیم داد
خرید آنلاین گل و گیاه آپارتمانی

اگر سوالی هم در رابطه با انتخاب گیاه مناسب برای فضاهای کم نور و خانه های تاریک داشتید می توانید زیر همین پست کامنت بگذارید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی کدام‌ اند؟

گیاهان مختلفی هستند که از آنها به عنوان گیاهانی مقاوم یاد می‌شود که نام می بریم
برگ انجیری
تقریبا غیر ممکن است که برگ انجیری زیبا را در اینستاگرام و پینترست به وفور ندیده باشید. آن امروزه یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود. برگ‌های سبز درخشان و حفره‌های متعددش آن را به گیاهی مناسب برای تمامی بخش‌های خانه تبدیل کرده است. برگ انجیری محیطی گرم و دور از نور مستقیم خورشید را ترجیح می‌دهد. بهتر است به طور مداوم برگهایش را با یک دستمال نرم مرطوب تمیز کنید.
پوتوس طلایی
پوتوس طلایی رشد سریعی دارد و گیاهی رونده است. به نگهداری بسیار کمی نیاز دارد و به راحتی از بین نمی‌رود. در طول فصول رشد هفته‌ای یکبار آن را به خوبی آبیاری کنید و با آمدن زمستان این مقدار را کاهش دهید.
گیاه ذرت
گیاه ذرت، گیاهی محبوب در بین تازه کاران است. ذرت می‌تواند تا ارتفاع 2 متر نیز رشد کند؛ پس انتخاب خوبی برای افرادی که به دنبال گیاهان بزرگ هستند به شمار می‌رود. بهتر است ذرت را در مکانی روشن با نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید، اما در نور کم نیز رشد خواهد کرد. هفته‌ای یکبار آبیاری برای آن کافی است. در نظر داشته باشید که گیاه ذرت برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی بوده و باید دور از دسترس آنان نگه داشته شود.
اسپاتی فیلوم
مدتهاست که اسپاتی فیلوم به عنوان یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی در سراسر جهان به شمار می‌رود. بخصوص از زمانی که ناسا آن را به عنوان یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا معرفی کرده است. معمولا تا 45 سانتی متر رشد می‌کند. همانند سایر گیاهان گرمسیری نور زیاد اما غیر مستقیم خورشید را دوست دارد، اما در نور کم نیز دوام می‌آورد؛ اما در این شرایط به سختی شکوفه خواهد داد. در ماه‌های گرم، هفته‌ای یکبار آن را آبیاری کنید. برگهایش را با دستمال تمیز کنید تا از تجمع گرد و غبار جلوگیری شود. اسپاتی فیلوم سمی است و برای کودکان و حیوانات خانگی خطرناک است.
بروملیاد
اگرچه بروملیاد معمولا برای افراد حرفه‌ای توصیه می‌شود، اما بسیار مقاوم است و به نگهداری خاصی نیز احتیاجی ندارد. بروملیادی که در خانه نگهداری می‌شود، به نور متوسط تا زیاد خورشید (نه نور مستقیم) نیاز دارد و در گلدان‌های کم عمق و خاک زه کشی شده به خوبی رشد می‌کند.
سانسوریا
سانسوریا نوعی ساکولنت است که می‌تواند به ارتفاع 2 متر برسد. بدون شک یکی از بهترین و مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی است. از بین بردن و کشتن آن کار آسانی نیست! پس برای افرادی که خیلی به گیاهان رسیدگی نمی‌کنند کاملا مناسب است. باید در مکانی روشن، و دارای کمی نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. آبیاری معتدل برای آن مناسب است، بهتر است ریشه اش را در فصل تابستان همیشه مرطوب نگه دارید.
زامیفولیا
این گیاه بی‌نظیر، نه تنها بسیار زیباست بلکه یکی از برترین گیاهان “نابود نشدنی” هم هست! به همین دلیل اگر فردی هستید که نیازهای گیاه را فراموش می‌کنید، زامیفولیا بهترین انتخاب برای شماست. زاموفیلیا می‌تواند آب را در خود ذخیره کند، پس در برابر خشکی نیز مقاوم است. هرگز آن را غرقاب نکرده و خاک را خیس نگه ندارید. ماهی یکبار آبیاری برای آن کافی است. آن را در مکانی روشن قرار دهید. نور مستقیم خورشید سبب سوختن آن خواهد شد.
فیکوس الاستیکا
با برگهای درخشان و سبز تیره خود، امروزه فیکوس الاستیکا یکی از به روز ترین گیاهان عرصه دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود.فیکوس گیاهی مقاوم است، نسبت به دمای هوا حساس نیست، نور زیاد و غیرمستقیم خورشید را دوست دارد و در طول فصول گرم باید هر هفته آبیاری شود.

کدام گیاهان آپارتمانی به نور کمتری نیاز دارند؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که به دلیل نداشتن فضایی نورگیر، از نگهداری گیاهان مختلف صرف نظر کرده‌اید. اما گیاهان بسیاری هستند که به نور زیادی برای رشد احتیاج ندارند، مانند
سانسوریا
سانسوریا گیاهی قائم و استوار است. در خاک بهترین رشد خود را دارد و فقط به میزان کمی نور برای زنده ماندن نیاز دارد. و می‌تواند با تصفیه کردن هوا، به افزایش کیفیت آن نیز کمک کند.
گندمی
هیچ لیستی از گیاهان آپارتمانی بدون حضور گندمی مقاوم و زیبا کامل نخواهد بود. گندمی گیاهی بسیار زیباست که برای هر مکانی مناسب است. روی میز کار، اتاق نشیمن و حتی در سبدهای آویزی.
آگلونما
آگلونما به نور زیادی برای رشد خود نیاز ندارد، همچنین از هوای داغ و خشک نیز فراری است. و یک گیاه گرمسیری به تمام معناست، یعنی آب و هوای گرم و مرطوب را ترجیح می‌دهد. بازه دمایی ایده آل برای او 20 الی 22 درجه سانتی گراد است.
پوتوس طلایی
پوتوس گیاهی کوچک اما شگفت انگیز است. می‌تواند تحت نور شدید، نور کم، حتی سایه هم رشدی عالی داشته باشد و می‌تواند چند هفته بدون آب نیز دوام بیاورد.
برگ انجیری
برگ انجیری در اینستاگرام بسیار مشهور است! می‌تواند به خوبی در نور و آبیاری کم به خوبی رشد کند. علاوه بر اینکه تصفیه کننده هوا نیز هست، واقعا آرامش را با برگ‌های قلبی شکلش به محیط هدیه می‌دهد.
برگ قاشقی
اگر همه چیز برای آن فراهم باشد (نور کم و غیر مستقیم و آبیاری هفتگی)، شکوفه‌های سفید رنگی ایجاد خواهد کرد. اگر می‌خواهید آن را در نزدیکی پنجره یا در نقطه‌ای نورگیر قرار دهید، آسیبی نخواهد دید؛ البته تا زمانی که نور خورشید به صورت مستقیم به آن نتابد. برگ قاشقی در نور متوسط نیز رشد می‌کند.
زامیفولیا
این گیاه آپارتمانی برای افرادی مناسب است که نور کمی در خانه داشته و همچنین زمان کمی برای رسیدگی به گیاهان دارند. این گیاه زیبا در اندازه‌های مختلف، ظاهری شاداب به محیط داده و هوا را نیز تصفیه می‌کند.
فتونیا
این گیاه برگ کوچک، به طور طبیعی در آفریقای جنوبی رشد کرده و به عنوان گیاهی برای سنگفرش کردن زمین شناخته می‌شود. برای زنده ماندن، به مقدار زیادی آب و سایه نیاز دارد، به همین دلیل برای تراریوم، گلدان‌های کوچک و محیط‌های کم نور مناسب است. اما هر چه نور کمتری به آن بتابد، رنگ برگ‌هایش نیز کمتر خواهد بود.

منظور از نور مستقیم و غیر مستقیم و نور کم چیست؟

نور مستقیم
نوری که بصورت مستقیم از شیشه ساده (نه مشجر) عبور کرده و به گیاه شما می تابد.
نور غیر مستقیم
در صورتیکه نور بعد از عبور از شیشه از پرده عبور کند و از شدت آن کم شود، نور غیرمستقیم خواهد بود.
نور کم
مقدار نور در فاصله ی یکی دو متری پنجره ها و حتی بیشتر از آن نور کم گفته میشود.

چگونه گیاه را در نور کم زنده نگه داریم؟

می‌توانید از آینه استفاده کنید. آینه‌ها نه تنها محیط را بزرگ‌تر نشان داده و به زیبایی محیط می‌افزایند، بلکه با بازتاب کردن نور کمک می‌کنند تا تاریکی گوشه‌های منزل شکسته شود و خانه روشن‌تر باشد.
راه دیگر، استفاده از لامپهای LED است. با حرارت کم و صرفه جویی در انرژی، این نوع لامپها می‌تواند در کمک کردن به گیاهان بسیار مفید واقع شوند. برای گیاهان برگ دار از لامپهای آبی، و برای گیاهان گلدار از لامپ قرمز استفاده کنید. به طور میانگین روزانه 12-8 ساعت گیاه را تحت نور مصنوعی قرار دهید.
اگر بر روی زمین نور گیر خوبی ندارید، چطور است گیاهان را بالا ببرید؟ می‌توانید آنها را بر روی قفسه‌های مرتفع قرار داده یا از سقف آویزان کنید تا نور خورشید را دریافت کنند.

چگونه برای گیاه نور مصنوعی ایجاد کنیم؟

لامپ با طول موج آبی برای رشد برگها مناسب بوده و نور قرمز برای گلدهی و میوه دهی ایده آل است. گیاهان به دریافت و بازتاب کمی نور سبز نیز نیاز دارند، در واقع همین باعث سبز ماندن گیاه می‌شود.
برای ساخت تشکیلات نور مصنوعی، به یک پایه با ظرفیت سه لامپ نیاز دارید.بهتر است یکی از شاخه‌ها متحرک باشد. یک لامپ رشته‌ای و دو لامپ فلوئورسنت را انتخاب کنید. این لامپها باید در بالاترین توان ممکن باشند، قبل از نصب لامپ ها توان حداکثری پایه را با توان لامپها چک کنید تا سبب سوختن جریان پایه و لامپها نشود.
لامپها را دقیقا به طرف گیاهان قرار دهید. اگر هر سه شاخه قابل حرکت است، لامپهای فلوئورسنت را نسبت به لامپ رشته ای به گیاه نزدیک‌تر کنید تا از سوختگی در برابر حرارت جلوگیری شود. زیر گلدان‌ها یک آینه قرار دهید تا با بازتاب کردن نور، بخش‌های زیرین برگها نیز نور را دریافت کنند. می‌توانید یک تایمر نیز به لامپها وصل کنید تا روزانه برای 16 ساعت روشن بمانند.

چقدر این مطلب کاربردی بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد امتیازها: 150

به این آموزش امتیاز بدهید!

59 دیدگاه برای “18 گیاه آپارتمانی مقاوم به نور کم و سایه دوست که خشک نمی شوند!

 1. توسط زهرا says:

  سلام ممنون ازراهنمایی های خوب ازگلهای آپارتمانی خیلی علاقه به گل دارم تاحدودی گل دارم ولی متأسفانه یک گل عنکبوتی 3ساله دارم ولی اصلا رشدنمیکنه چندبارهم خاکشو تعویص کردم بازهم موفق به رشدش نشدم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • توسط گل‌ستان says:

   سلام. گیاه عنکبوتی ویا گندمی جزو گیاهان کم مراقبت ومقاوم هست و رشد خوبی در اکثر منازل داره.احتمالا سایز گلدان رو کوچک میکیرید ویا خاک سبک برای تهیه نکرده اید لذا گیاه شما کند رشد میمند وریشه زایی ندارد.

  • توسط ناشناس says:

   گیاه عنکبوتی خیلی اب کمی میخواد و نور زیاد غیر مستقیم. منم همین مشکل رو داشتم که با بی توجهی به گلدان، رشدش بیشتر و برگ هاییش دو رنگ و زیبا شد. اب زیاد برگ ها را سبز میکند و زیبایی گل از بین میرود

   • توسط ناشناس says:

    بسیار عالی وخوب متشکرم

 2. توسط ناشناس says:

  آیا گل محمدی در منزلی که نورش کم باشه قابل رشد است یانه

  • توسط مسئول سفارشات و موجودی says:

   سلام. رز محمدی نیاز به نور زیاد دارد. رشد ان متوقف میشود.

   • توسط زهرا says:

    ممنون

 3. توسط امیر says:

  سلام
  من یه گلدون گل دارم که اسمشو نمیدونم ولی شبیه قاشقی است. از آخر های تابستون سال پیش اوردمش خونه. خوب رشد میکرد. ولی تازکی ها یکی دو ماهه خراب میشن .به طوری که اول برگ هاشون میریزه بعد از زیر ساقه شروع به سیاه شدن میکنن. الان هم دو شاخه ازش مونده و خم شده؟ چی کار باید بکنم؟

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام لطفا از طریق whatsapp عکس های مربوطه را ارسال بفرمایید

   • توسط نازنین says:

    سلام لطفا شماره واتساپتون بفرمایید من بتونم عکس گلهام بفرسم و راهنمایی بگیرم ممنون

    • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     بله حتما
     09030384600

  • توسط Sam says:

   اسم گیاه شما آگلونما هست

  • توسط Sam says:

   ببخشید احتمالا اسم گیاه شما کالانکوئه هست

 4. توسط رسا says:

  من یک حیاط ۵۰ متری دارم که اصلا نور نداره
  از سه طرف با اپارتمان احاطه شده و اون یک طرف دیگه جنوبیه و نور نداره
  چی بکارم توش که تو سرما و گرمای بیرون مقاوم باشه و نور کم هم بخواد

 5. توسط سودابه says:

  سلام
  من يه گلدون ياس كبود دارم ولي رشدش خيلي كمه يعني هر دو برگ جديد كه ميزنه دو برگ قبلش ميفته و كلا هر سري ٦برگ بيشتر روي شاخه نمي مونه
  ميشه راهنماييم كنين چكارش كنم كه پربرگ بشه ؟؟؟

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   این گیاه نیاز به آبیاری منظم – نور مناسب – رطوبت محیطی زیاد دارد
   موفق باشید

  • توسط زهرا says:

   منم دارم

 6. توسط پریسا says:

  با عرض سلام و خسته نباشید ،خونه ما اصلا نور نداره به معنای واقعی گیاهی میتونم نگهداری کنم بنظرتون سالیان سال داشته باشمش سرحال و سرزنده بدون نور بدون لامپ نور خونمون واقعا خیلی کمه خیلی خیلی اگه بتونید کمکم کنید کمک ارزشمندی هست از همین الان سپاسگزارتونم با تشکر بسیار

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام گیاهانی مثل کامپکت و زامفولیا را می توانید در نور کم و با لامپ های LED نگه داری کنید

  • توسط لیلی says:

   من مشکل شمارو داشتم خونه قبلیم توش کاکتوس های زیبایی مدل به مدل و آلاورا و عنکبوتی و پاتوس اگه درست بگم توش بود عالی زمستون مشما میکشم روشون هوا باید بره فقط سرما الیته بهار همش خشگل خوب ترم میشن

  • توسط Shbnam says:

   گل پتوس خیلی خوب جواب میده حتی توی دست شویی

 7. توسط صالحی says:

  سلام یک کاج مطبق دارم که دو ماه خریدم و خاکش رو عوض کردم پشت پنجره با نور غیر مستقیم گذاشته ام هفته ای دو بار آبیاری میکنم اما برگهای آن کمی خشک شده و خودش رو جمع کرده حالت افتادگی پیدا کرده لطفاً راهنمایی کنید

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر
   رطوبت محیطی را بیشتر کنید همچنین آبیاری هفته ای یک نوبت انجام شود

 8. توسط محمد says:

  با سلام
  چرا اینقدر گیاهاتون گرونه. به خدا انصاف نیست. هزینه کردن برای خرید گیاه رو دوست دارم ولی گیاهان شما واقعا گرونتر از هرجایی هستن!

 9. توسط حسنا رضایی says:

  توضیحات جالب است سوالی در مورد گیاهان اپارتمانی دارم میشه بپرسم

 10. توسط نرجس says:

  سلام خسته نباشید من پتوس ابلق دارم مرتب برگاش زرد میشه

 11. توسط zakiyeh83 says:

  عرض سلام و خسته نباشید.من گل های کاکتوسم رو تازه قلمه زدم ولی چروک شدن.نمیدونم چیکار کنم.
  برای کاکتوس های خار دار و گل عنکبوتی چه خاکی مناسبه؟!

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   خاک کاکتوس بیشتر از ماسه خاک رس تشکیل میشود.

 12. توسط روژین حائری‌فر says:

  سلام
  ممکنه گیاهان مقاوم به کم آبی رو هم معرفی کنین؟ کسی که خارج شهر ویلا داره و دو هفته یکبار میرسه سر بزنه چجوری میتونه گیاه نگهداری کنه؟
  زامیفولیا و سانسویریا رو میدونم باید کم آب داد، گیاه دیگه‌ای هم هست که مثل اینا مقاوم باشه، در مورد زامی هم مطمئن نیستم بتونه دو تا سه هفته آب نخوردن رو تحمل کنه

  • توسط ژیلا says:

   من زاموفیلیا دارم و دو هفته یکبار اب می خواهد حتی قلمه هاشم باز شد

  • توسط آنیتا کیانی فر says:

   فکرر میکنم که بتونید هر نوع گیاهی رو از روش ابیاری توسط فیتیله نگهداری کنید

 13. توسط سمیه says:

  سایت بسیار مفید و جذابی دارید
  حدود دوهفته پیش چندسری گل و گیاه خریدم یکی از آنها گل زنگوله ای با گل نارنجی رنگ بود اون رو توی گلدان بزرگ سفالی باخاک مخلوط توی بالکن گذاشتم اول صبح نیم ساعت و بعداز ظهرحدود یک ساعت آفتاب میخورد هر روز خاکش رو چک میکنم و درصورت نیاز آبش میدم اما از روز سوم برگهاش شروع کرد دونه دونه به زرد شدن وخشک شدن رشدش هم خیییلیییی کنده میتونیدراهنماییم کنید و بگید علتش چیه ?

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . ممنون
   لطفا عگس گیاه را داخل واتس آپ شرکت ارسال نمایید .
   09120785191
   گل ستان

 14. توسط الهام says:

  سلام روز بخیر
  من ماسورم و اطاق ماساژم پنجره نداره و خیلی دوست دارم یه گباه سبز داشته باشم
  شما چه گیاهی رو پیشنهاد می کنید

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر
   گیاهانی مانند سانسوریا با انواع مختلف کوتاه وبلند و کوچک و بزرگ زاموفیلیا نیز میتوانید استفاده کنید …

  • توسط شبنم says:

   پتوس خیلی خوب جواب میده

 15. توسط بهار says:

  سلام
  گلدون عروس دارم که گل نداره گذاشتم پشت پنجره شمالی که شیشه مشجر داره و البته هوای اونجا هم گرمه برگها شروع به کمرنگ شدن کرد
  جابجاش کنم؟
  نورش خیلی زیاده ولی من دیدم تو سایت نوشته بودن نور کم باعث کمرنگ شدن برگها میشه.
  لطفاً راهنماییم کنید

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . گلدون عروس نیاز به نور زیاد و رطوبت محیطی دارد . برای رشد بهتر گیاه تنظیم اب و نور همچنین رطوبت محیطی با اسپری کردن اب ضروری است

 16. توسط Miladnavabi says:

  سلام خسته نباشید یک سوال داشتم من ۱ماهی هست که یک گیاه باباآدم کوچیک خریداری کردم ولی فقط ۱ برگ داده و رشد چشمگیری نداره یه حالت نقاط زرد رنگ پیدا کرده و رگهاش پهن نمیشه و یا قد بکشه
  بهترین خاک رو استفاده کردم هر ۱۵روز بهش آب میدم بهمراه کود ۲۰۲۰۲۰ و دستگاه بخور سرد هم داره برگها رو هم بعد ابیاری مه پاشی میکنم ولی یه جوریه نور هم ملایم داره

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . نیاز به ابیاری منظم هر هفته 2 نوبت دارد . همچنین می توانید رطوبت محیطی گیاه را با اسپری کردن اب روی برگ ها فراهم کنید.

 17. توسط راحله says:

  سلام. خانه من بسیار کم نور هست‌. من تا حالا ۳ بار گیاه گندمی خیلی سرحال و شاداب به خانه آوردم و هر۳ بعد از مدت کوتاهی برگهای آن قهوه ای شد و گیاه از بین رفت! برای آبیاری هم فقط از آب جوشیده استفاده کردم. گیاهان دیگری دارم که همگی شاداب هستند ولی گندمی اصلا در خانه من نمیماند. ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
   ابیاری منظم و خروجی اب از ته گلدان توصیه میشود
   همچنین افزایش رطوبت محیطی و اسپری اب روی برگ گیاه

 18. توسط رضا says:

  سلام یه گل کوچیک یا بنسای خوب برای روی میز تحریرم میخوام،کنار پنجره نیس اما نور داره به نظرتون چی خوبه
  یه هاوریتا دارم خوبه یا نور زیاد میخواد
  ممنون

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر .
   گیاه بن سای جنسینگ در گلدان بتنی و یا تراریوم بن سای بتنی را امتحان کنید

 19. توسط Nazanin says:

  سلام خسته نباشید ‌
  فیکوس الاسکام بی حال شده تازه گلدونشو تعویض کردیم نوره غیر مستقیم داره
  برگاش اویزون شدن و بی حالن از LED ابی هم براش استفاده میکنم چیکار کنم از بی حالی در بیاد:(

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت بخیر .
   رطوبت محیطی را با اسپری کردن اب روی برگ ها افزایش دهید . خاک مرغوب استفاده کنید . ابیاری منظم انجام دهید به طوری که نصف ان از انتهای گلدان خارج شود

 20. توسط معصومه says:

  سلام خسته نباشید
  گل سنگ در کدام پنجره جنوبی یا شمالیباشد بهتر است

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گل سنگ نیاز به نور زیادی دارد تا رنگی و ابلق شود
   پنجره های جنوبی برای این گیاه خوب هستند

 21. توسط ناشناس says:

  ایا گل پرنده بهشتی را میتوان با نور لامپ خانگی نگه داری کرد ؟؟

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   پرنده بهشتی گیاهی است که به نور زیادی احتیاج دارد
   لطفا گیاهتان را در معرض نور افتاب ( پشت پنجره) قرار دهید

 22. توسط حمیدرضا says:

  سلام بسیار ممنون

 23. توسط مهدیع says:

  سلام گیاه سانسوریا دارم .وزیر لامپ گذاشتم میمونه بنظرتون ؟یا باید بزارم سمته پنجره ؟
  یا اگ جاشو عوض کنم خراب نمیشه ؟

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   سانسوریا در نور طبیعی رشد بهتری دارد و برای رشد خوب باید نور زیاد و غیر مستقیم دریافت کند
   با یکبار جابه جایی مشکل پیش نمیاد

 24. توسط زیبا says:

  با سلام خسته نباشید مقاله شما رو مطالعه کردم توضیحات آموزنده و عالی بودن
  من یک کاکتوس کره ای دارم که گلچه زیاد زده میخوام تکثیرش کنم لطف میکنید نحوه تکثیرش رو بفرمایید ممنونتون میشم

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   عکس گیاهتون رو به واتساپ گُل‌سِتان ارسال کنید تا دقیق‌تر راهنماییتون کنیم
   09120785191

 25. توسط ناشمتس says:

  سلام گلی هست که اصلا به افتاب نیازی نداشته باشه حتی یک دقیقه

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   همه ی گیاهان آپارتمانی نیاز به نور دارند، برخی کمتر و برخی بیش‌تر

 26. توسط مارال says:

  سلام.من چندنوع گل گرفتم مثل گندمی.ساکولنت.گوش گرگی چند مدل کاکتوس.پتوظ..ولس همشون بی حال شدن.گندمی و گوش گرگی هم از بین رفتن..خونم هم اصلا نورگیر نیست و پنجره نداره چیکارکنم؟؟چه گلی بخرم..

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اکثر گیاهانی که نام بردین به نور زیادی احتیاج دارند
   پیشنهاد می کنم از لامپ های رشدی برای تامین نور گیاهاتون استفاده کنید چون همه ی گیاهان آپارتمانی به نور احتیاج دارند و در نبود نور پژمرده شده و به مرور از بین میروند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با گُل‌سِتان از طریق واتساپ