خرید انواع دسته،سبد و باکس گل با ارسال فوری

آشنایی جامع با گل لیسیانتوس (انواع، نگهداری و شیوه تکثیر)

زمان مطالعه: 15 دقیقه

معرفی

لیسیانتوس زیبا، گل محبوب تمام تزیین کننده‌های گل و گیاه است. هرگاه در دسته گل خود به زیبایی، انسجام و خلاصه یک گل همه چی تمام نیاز داشتید، روی لیسیانتوس حساب کنید! اگر لیسیانتوس شاخه بریده را در گلدان مناسب قرار دهید و به آن رسیدگی کنید، حداقل تا 2 هفته باطراوت و سالم باقی خواهد ماند.
لیسیانتوس گلی زیبا با ساقه‌ی متوسط و نازک است که گلبرگ‌های ظریف و نازکی دارد. بر روی هر ساقه‌ی آن دو تا شش عدد گل رشد می‌کند و اندازه‌ی گلبرگ‌های آن بزرگ و دایره شکل است.
درواقع این گل هم به صورت غنچه و هم به صورت شکفته زیبا است و در زمینه‌ی گل آرایی از آن استفاده های زیادی می شود. شکل گل‌ها قیفی یا مخروطی است و انتهای گل‌ها از داخل زرد رنگ است.
لیسیانتوس گلدانی چیزی حدود 60-15 سانتی‌متر رشد می‌کند.
این گل برای نخستین بار در مناطق گرم آمریکای جنوبی، مکزیک، جزایر کارائیب و به طور کلی بخش جنوبی قاره آمریکا کشف شده است.
گل لیسیانتوس تقریبا در تمام طول سال در گل فروشی‌ها به خصوص در شهر تهران موجود است. و در ماه‌های دی و بهمن به کم ترین مقدار می‌رسد اما در تابستان و بهار بیشترین فراوانی را دارد و می‌توانید به راحتی این گل را سفارش دهید. ما در گل‌سِتان زیباترین و شاداب ترین گل‌ها را برای شما آماده کرده‌ایم پس اگر به این نوع گل زیبا علاقمندید با خرید گل لیسیانتوس عزیزانتان را سوپرایز کنید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

تاریخچه گل لیسیانتوس

همانطور که گفتیم، این گل متعلق به قاره آمریکاست؛ آن در حاشیه رودخانه‌ها و چمن‌زارها رشد می‌کند. در ایالات تگزاس، نوادا و کلورادو به این گل زیبا، “جنتیانای چمنی” هم می‌گویند. جنتیانا، همان خانواده گل سپاسی است. این گلها کوهستانی هستند و معمولا رنگی بنفش دارند. اگرچه لیسیانتوس اصالتا متعلق به آمریکا است، اما باید انصاف را هم در نظر بگیریم و ژاپن را هم از صاحبین این گل بدانیم! در واقع، برای اولین بار این ژاپنی‌ها بودند که در سال 1930، به پرورش انبوه و اصلاح این گل پرداختند. این لیسیانتوسی که ما امروزه می‌شناسیم، حاصل فعالیت باغبانان ژاپنی است.

در مورد معنی لیسیانتوس روایت‌های متفاوتی وجود دارد، اما عده‌ای معتقدند واژه ی لیسیانتوس به معنای گل تلخ است و این نام به مزه‌ی تلخ آن و مصرف دارویی اش در دوران گذشته برمی‌گردد.

مطلب مرتبط: تاریخچه گل رز و معنا و مفهوم آن در طول تاریخ

گلدان رز جاودان
3,851,000 تومان
رز جاودان مهرسا پایه قرمز
694,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال Q&Q
2,506,000 تومان
رز جاودان موزیکال کوپه
961,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال ملودی
1,140,000 تومان

انواع گل لیسیانتوس

به لطف تنوع گسترده لیسیانتوس در رنگ، شکل و نوع، آن گل به خوبی پاسخگوی سلایق مختلف هست و تمام سخت پسندان را هم راضی می‌کند!
از سبز و سفید گرفته تا آبی، صورتی، قرمز، بنفش و یاسی؛ تنوع رنگهای لیسیانتوس بسیار زیاد و البته زیباست. حتی می‌توان گونه‌هایی از لیسیانتوس پیدا کرد که یک گل، گلبرگهای رنگارنگی داشته باشد.
تنوع لیسیانتوس به رنگ محدود نمی‌شود. شاخه‌های او در انواع تک گل، چندگل، و با گلهای کوچک یا بزرگ وجود دارند.
گلبرگ‌ها هم می‌توانند متفاوت باشند، مثلا درلبه‌ها چروک خورده و یا کاملا صاف و لخت باشند. لیسیانتوس با گلبرگ صاف و نرم، از انواع جدید این گل است که به تازگی کشف و ارائه شده است.
اگر در تشخیص لیسیانتوس از سایر گل‌ها شک داشتید، به این مشخصه توجه کنید : ساقه بلندی که تعدادی گل لوله‌ای مانند زیبا، روی خود دارد. اگر گلی چنین بود، به احتمال قوی لیسیانتوس است.

موارد مصرف

لیسیانتوس گلی محبوب در دسته‌گل‌های شلوغ و پر زرق وبرق است. اما همانطور که گفتیم خوراکی نیست و به دلیل اینکه عطر خاصی ندارد، در صنایع آرایشی و بهداشتی چندان پرکاربرد نیست.

سمی بودن

لیسیانتوس جزو گیاهان سمی برای انسان‌ها و حیوانات خانگی نیست. اما ممکن است در بعضی افراد با لمس گلبرگ‌ها، حساسیت پوستی ایجاد کند و در صورتی که حجم بزرگی از آن بلعیده شود ممکن است آسیب‌های جزئی به دستگاه گوارش بزند یا در گلو گیر کند.
همچنین ممکن است برخی افراد آلرژی‌های خاصی داشته باشند که این گیاه برای آن‌ها خطرناک باشد. در صورتی که هرگونه نشانه‌ای از واکنش به این گیاه مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
توجه داشته باشید با اینکه این گیاه سمی نیست، اما بهتر است آن را در مکانی دور از دسترس آنها قرار دهید، و یا از اینکه توسط آنها خورده نمی‌شود مطمئن شوید.

رنگ های لیسیانتوس

لیسیانتوس رنگ های متنوعی دارد و از سبز تا سفید موجود است. رنگ های آبی، صورتی، یاسی و بنفش پررنگ، قرمز و صورتی مایل به نارنجی . حتی انواع خاصی از لیسیانتوس وجود دارد که یک گل، گلبرگ‌های دو یا چند رنگ دارد که در اصطلاح به آن‌ها ابلق گفته می‌شود.

رنگ بنفش و رنگ‌های سرد لیسیانتوس فراوانی بیش تری دارند اما امروزه رنگ‌های گرم تر آن مانند قرمز هم در گلفروشی های خاص تهران وجود دارد.

گل لیسیانتوس در دفتر کار

مراقبت از لیسیانتوس شاخه بریده در منزل

• پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید گل، گل های نیمه باز را انتخاب کنید؛ چون گل های باز شده عمر زیادی ندارند و غنچه‌های کاملا بسته هم احتمالا به طور کامل باز نمی شوند.

• بعد از خرید و در هنگام بردن گل‌ها تا منزل دقت کافی را داشته باشید تا گل ها آسیب نبینند مخصوصا اگر کاملا شکفته هستند چون گلبرگ های لیسیانتوس ظریف هستند و ممکن است به راحتی آسیب ببینند. می توانید با استفاده از پلاستیک یا کاغذ، روی گل ها را بپوشانید.

• گلدان تمیزی بردارید و آن را با آب تازه و هم دما با هوای خانه پر کنید. سپس غذای گل شاخه بریده (فلاور فود) را به آن اضافه و در آب حل کنید. غذای گل شاخه بریده باعث می شود که عمر گل هایتان طولانی تر شود.

• ساقه های گل ها را با یک چاقوی تمیز و تیز به اندازه 3 تا 5 سانتی متر و به صورت مورب کوتاه کنید و بلافاصله در آب بگذارید. برگ هایی را که در آب قرار می گیرند، جدا کنید چون برگ های گندیده در آب باعث می شوند که احتمال وجود قارچ و باکتری در آن بیش تر شود.

• گل ها را به اندازه‌ای در گلدان بگذارید که فضای کافی برای هر گل وجود داشته باشد و همه ی آن ها به صورت فشرده در کنارهم قرار نگیرند.

• گلدان گل را در جایی قرار دهید که نورمستقیم و گرمای زیاد نداشته باشد و مقابل باد سرد هم قرار نگیرد.

• هر زمان آب گلدان کم شد آن را با آب تازه و هم دمای اتاق پر کنید. لیسیانتوس به دلیل داشتن گلبرگ‌های نازک و تبخیر آب زیاد، آب زیادی لازم دارد.

• هرروز گل و برگ های پژمرده را بچینید.

• اگر از غذای گل شاخه بریده استفاده نمی کنید و آب گلدان زرد شده است یا 24 ساعت از تعویض آب گذشته است، آب گلدان را عوض کنید.

• هرچهارروز یک بار انتهای ساقه ها را کوتاه کنید.

• در صورت مراقبت کامل، گل ها به مدت 7 تا 10 روز شاداب می مانند.

مطلب مرتبط: آموزش تصویری نگهداری از گل‌ها شاخه بریده

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

[icon name=”check” class=”” unprefixed_class=””] لیسیانتوس را نزدیک ظرف میوه نگذارید چون گاز اتیلن آزادشده از میوه‌ها باعث خراب شدن سریع گل‌ها می شود.

[icon name=”check” class=”” unprefixed_class=””] اگر دمای محیط بالا باشد، گل‌ها سریع تر شکفته می شوند و اگر در محیط خنک تر قرار بگیرند، دیرتر باز می شوند.

گل آرایی با لیسیانتوس

به دلیل این که ظاهر این گل شبیه رز است و ماندگاری خوبی هم در آب دارد، کاربرد زیادی در زمینه‌ی گل آرایی دارد و می‌توانید آن را در کنار گل‌های دیگر و برای دسته گل، سبد گل، گل روی یقه ی داماد، ماشین عروس و گل روی میزهای مجالس استفاده کنید.

لیسیانتوس در کنار گل‌های هم اندازه‌ی خودش مانند رز، پیونی، میخک، مریم و سنبل بسیار زیبا می شود.
این گل در باکس گل (جعبه گل) نیز بسیار زیبا خواهد شد و در دسته گل‌ها هم به خاطر داشتن برگ‌های سبز، حجم خوبی به دسته گل می‌دهد.
اگر علاقمند به گل آرایی در گلدان هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که مطلب آموزش گل‌آرایی و دیزاین گل در گلدان را نیز مطالعه کنید.

نمادها و معنی رنگ های لیسیانتوس

این گل زیبا به صورت کلی نماد تشکر و قدردانی است و در گذشته پیام آور محبت بوده است، به همین دلیل از این گل برای هدیه به معشوق و قدردانی از او هم استفاده می کنند اما هر رنگ این گل معنی خاصی با خود دارد.

صورتی روشن
نماد ظرافت، شادی، جوانی و معصومیت و بهترین انتخاب برای تولد نوزاد است.

یاسی
این رنگ نماد زنانگی و رشد و بهترین انتخاب برای روز مادر است.

زرد لیمویی
نماد شادی است. این رنگ برای شروع روابط و دوستی‌ها مناسب است و احساس شادی را در قلب دریافت کننده برمی انگیزد.

بنفش
نشانه ی وفاداری، افتخار و موفقیت است و در کنار سایر گل‌ها به معنای تحسین است. این رنگ انتخاب خوبی برای خرید خانه ی جدید و جشن گرفتن موفقیت عزیزان‌تان است.

آبی پررنگ
نماد آرام بخش بودن دریا است و برای کسی که دوران پر استرسی را پشت سر گذاشته، انتخاب خوبی است.

سفید
مهم ترین پیام گل های سفید معصومیت و پاکی است. می توانید لیسیانتوس سفید را به عروس هدیه دهید چون نمادی از شکوه و تواضع است.

سبزروشن
این رنگ نماد زمین و باروری است، همچنین نماد خوش شانسی، سلامتی و جوانی است و برای تولد نوزاد هم انتخاب خوبی است.

قرمز
مانند تمامی گل های قرمز نماد عشق و قدرت است و برای هدیه دادن به معشوق استفاده می شود.

مطلب مرتبط: هر گل چه معنا و مفهومی دارد؟

روش نگهداری و کاشت لیسیانتوس در گلدان یا فضای باز

زمان و شرایط مناسب کاشت لیسیانتوس در گلدان

اگر قصد دارید لیسیانتوس را توسط بذرهایش در گلدان پرورش دهید باید بدانید مسیر سخت و طاقت فرسایی خواهید داشت تا این بذر بتواند به گل برسد. بهتر است گیاه بالغ شده را در خانه نگهداری کنید و نگران رشد آن در گلدان نباشید زیرا لیسانتوس می‌تواند در گلدانی مناسب رشد کند.
مدت زیادی نیست که لیسیانتوس درگلدان و در کنار دیگر گیاهان آپارتمانی محبوبیت پیدا کرده است. البته چون لیسیانتوس گیاهی عمدتا یک ساله است، هنگام تمام شدن گل‌ها، خودش هم از بین می رود.
نگهداری از آن در منزل شرایط خاصی نیاز دارد که به اختصار در موردشان توضیح می دهیم:

نور و دما

لیسیانتوس هوای گرم را دوست دارد اما آن را در هوای خیلی گرم و مقابل نور مستقیم خورشید تابستان نگذارید. بهتر است لیسیانتوس در فصل زمستان در مقابل نور بیشتری قرار بگیرد.
لیسیانتوس به شش ساعت نور غیر مستقیم خورشید در روز نیاز دارد. در روزهای ابری که نور خورشید به اندازه کافی وجود ندارد می‌توانید از نورهای مصنوعی مانند فلورسنت استفاده کنید و برای هشت الی 12 ساعت گیاه را در معرض این نور قرار دهید.
لیسیانتوس را باید در دمایی بین 20 الی 24 درجه سانتی گراد نگهداری کرد. اگر این گیاه را در داخل خانه نگهداری می‌کنید نیاز به کار خاصی نیست و تنها باید مراقب وسایل گرمایشی و یا بادهای سرد از پنجره یا درها باشید.

آب

در فصل رشد گیاه مرتبا آن را آبیاری کنید و اجازه ندهید خاک آن کاملا خشک شود. خاک گلدان همیشه باید مرطوب باشد.
به طور معمول این گیاه هر دو یا سه روز یک بار به آب نیاز دارد. اما برای فهمیدن دقیق زمان آب‌دهی باید به خاک گیاه توجه کنید. هر زمان چند سانت بالایی خاک گیاه خشک شد زمان آب‌دهی مجدد است. بهتر است از آب‌پاشی استفاده کنید که پخش آب بیشتری دارد با این کار مجبور نیستید که آب زیادی را برای خیس کردن تمام خاک استفاده کنید و گیاه آسیب نمی‌بیند.

خاک

این گیاه به خاک غنی با زهکشی خوب نیاز دارد. اگر زهکشی خاک خوب نباشد، ریشه گیاه به مرور زمان می گندد و از بین می رود.

کود

در فصل رشد گیاه یعنی بهار تا تابستان به صورت هفتگی مقداری کود ضعیف به لیسیانتوس بدهید و در فصل زمستان مقدار آن را به ماهی یک بار برسانید.

آفت

مهم ترین آفت لیسیانتوس قارچ است و در صورت آفت زدگی ممکن است تارعنکبوت های سفید کوچک، حشرات ریز را روی گیاه مشاهده کنید. در این صورت یک تکه از گیاه یا عکس از آفت را نزد گلفروش یا کارشناس گیاهان ببرید و مناسب ترین نوع آفت کش را تهیه کنید.

زمان و شرایط مناسب کاشت لیسیانتوس در فضای باز

لیسیانتوس را به صورت بوته ای و ریشه دار از گلفروشی خریداری کنید. آن را به آرامی از گلدان خود جدا کنید و در فضایی که در نظر گرفته اید، بکارید.
شرایط مورد نیاز برای رشد این گیاه بستگی به شرایط محیطی محل زندگی تان دارد. مثلا درمناطقی که احتمال یخ زدگی وجود دارد، گیاه را باید قبل از شروع فصل سرما بکارید و در مناطق گرم تر می توان گیاه را در اوایل فصل بهار کاشت.
این گل در همه ی مناطق جغراقیایی رشد می کند اما در جاهایی که تابستان ملایم داشته باشند، رشد بهتری دارد. زمان گلدهی لیسیانتوس فصل بهاراست.

این گل 15 تا 60 سانتی متر در گلدان و باغچه رشد می کند البته سرعت رشد این گیاه خیلی کم است و تا چند ماه بعد از کاشته شدن کوچک باقی می ماند. پیش از کاشت، علف‌های هرز خاک را از بین ببرید چون این گیاه به وجود علف های هرز حساس است.

[icon name=”check” class=”” unprefixed_class=””] اگر شرایط کاشت لیسیانتوس در فضای باز را ندارید می توانید آن را در گلخانه بکارید. در این حالت از آن ها در مقابل قطرات آب یا باران، سرما و یخ زدگی محافظت می کنید. همه ی این عوامل تاثیر منفی بر گل می گذارند مثلا قطره های باران باعث ایجاد لک روی گلبرگ ها می شود.

نور و دما

این گیاه گرما دوست است و به نور زیادی نیاز دارد اما این نور باید غیر مستقیم باشد و در مناطق گرم و معتدل رشد بهتری دارد.
اگر این گیاه را در بیرون از خانه نگهداری می‌کنید باید در فصل‌های سرد و یخبندان گیاه را به داخل منتقل کنید. همچنین اگر تابستانی بسیار گرم دارید بهتر است لیسانتوس را به داخل خانه منتقل کنید.

آب

به عنوان قانون کلی می توانیم بگوییم که لازم است همیشه خاک مرطوب باشد اما پای گل پر از آب نباشد. چون آبیاری بیش از حد باعث رشد قارچ و از بین رفتن گیاه می شود. آبیاری قطره ای بهترین روش برای آبیاری این گیاه است چون فقط ریشه ها آبیاری می شوند.

خاک

لیسیانتوس خاکی با زهکشی عالی و pH بین شش و نیم تا هفت نیاز دارد. این گل تحمل خاک اسیدی را ندارد و اگرخاک در این محدوده ی pH نباشد، برگ ها زرد می شوند. همچنین خاک باید غنی و دارای کمپوست باشد.

کود

برای بهترشدن کیفیت گل ها و بیش تر شدن تعدادشان از کود استفاده کنید. لازم است که کودرسانی را در فصل رشد انجام دهید.

هرس کردن

گل‌های لیسیانتوس را از گیاه بچینید تا فضا برای رشد جدید گیاه فراهم شود.
همچنین به صورت دوره‌ای برگ‌های گیاه را بررسی کنید تا نشانه‌هایی از بیماری، پژمردگی یا تغییر رنگ را در آن مشاهده کنید. برگ‌های تغییر شکل یافته را باید به سرعت از گیاه جدا کنید تا انرژی مفید گیاه صرف این برگ‌ها نشود.

مطلب مرتبط: آموزش نگهداری، پرورش و تکثیر گل رز

روش‌های تکثیر لیسیانتوس

تکثیر با بذر

خلاصه ی این روش این است که بذر را در بستری از خاک مناسب و مرطوب ریخته و روی آن را بپوشانید. وقتی که اولین جوانه‌ها ظاهر شدند، آن ها را به محیط باز انتقال دهید و جداگانه بکارید. این کار بسیار زمان بر است و حدود 15 تا 20 ماه زمان لازم دارد تا یک بذر به بوته‌ی گل کاملی تبدیل شود. افراد مبتدی به ندرت می‌توانند نتیجه ی خوبی از این روش بگیرند.

قلمه زدن

در این روش قسمتی از ساقه ی لیسیانتوس را با چاقوی تیز و به صورت مورب می بریم و در هورمون ریشه‌زایی قرار می‌دهیم. هنگامی که ساقه ریشه زد، می توانیم آن را به گلدان جدید منتقل کنیم. برای به دست آوردن نتیجه‌ی مطلوب، قلمه زدن بهتر است در فصل بهار صورت بگیرد.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه در مورد روش نگهداری گل لیسیانتوس، تکثیر و کاشت آن لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوره گیاه پزشکی اینترنتی گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات ارزان باغبانی در محل گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان
مانسترا غول پیکر
19,911,000 تومان
سانسوریا کراواتی امریکن با گلدان مواد آلی
867,000 تومان
سانسوریا سبز با گلدان مواد آلی مخروطی
910,000 تومان
پتوس ابلق در گلدان آویز
591,000 تومان
سانسوریا ابلق پرغلاف در گلدان مواد آلی
1,139,000 تومان
چرا لیسیانتوس پژمرده می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین دلایل پژمردگی لیسیانتوس عادت‌های اشتباه در آبیاری است. این گیاه به آب زیادی نیاز ندارد و در صورتی که بیش از حد آب دریافت کند دچار پوسیدگی ریشه و عدم توانایی در جذب آب و مواد مغذی می‌شود. در نتیجه برگ‌های آن پژمرده می‌شوند.
همچنین آب‌دهی از بالا و خیس ماندن برگ‌های لیسیانتوس باعث ایجاد بیماری‌های قارچی در برگ‌ها می‌شود که رنگ آن‌ها را تغییر می‌دهد یا لکه‌های بی رنگ بر روی برگ‌ها تشکیل می‌شوند.
نور مستقیم خورشید نیز می‌تواند باعث سوختگی برگ‌ها و در نتیجه کاهش قدرت فتوسنتز در گیاه شود. لیسیانتوس نیاز به نور مستقیم ندارد و باید نوری غیر مستقیم را برای آن تامین کرد.

میزان pH مناسب برای خاک لیسیانتوس چقدر است؟

بهتر است میزان pH خاک برای لیسیانتوس نزدیک به خنثی باشد حتی اگر گیاه شما بالغ باشد. بهترین حالت برای این گیاه آن است که خاک گیاه کمی قلیایی باشد و اسیدی نباشد. یکی از سریع‌ترین، موثرترین و ایمن‌ترین روش‌ها برای این کار اضافه کردن مقدار کمی سنگ آهک به خاک گیاه است. همچنین می‌توانید گیاه را با کودی که پتاسیم زیادی دارد تغذیه کنید.

لیسیانتوس چقدر عمر می‌کند؟

گل‌های شاخه بریده لیسیانتوس می‌تواند تا دو هفته در آب زندگی کند. در مجموع این گیاه یک گیاه چند ساله است که در صورت نگهداری مناسب می‌تواند برای سال‌ها زندگی کند و هر سال مجدد گل بدهد.

لیسیانتوس نماد چیست؟

گل‌های ظریف و حساس لیسیانتوس نمادی از قدردانی، کاریزما، جذابیت، اعتماد به نفس و حق شناسی است.
اگر می‌خواهید احساس قدردانی و تشکر را به کسی بدهید لیسیانتوس یکی از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود. این گل زیبا همچنین به معنای یک ارتباط مادام‌العمر بین دو نفر است در نتیجه یکی از انتخاب‌های مناسب برای استفاده در مراسم عروسی، سالگرد‌های ازدواج یا هدیه بین دو عاشق است.

چرا برگ‌های لیسیانتوس زرد می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین دلایل زرد شدن برگ‌های لیسیانتوس بیماری‌های قارچی است. متاسفانه این گیاه به بیماری‌های قارچی ریشه مشهور است. آبیاری بیش از حد، عدم تخیله به موقع آب و عدم وجود تهویه هوا می‌تواند محیط رشد مناسبی را برای قارچ‌ها در خاک و اطراف ریشه فراهم کند که در نتیجه گیاه نمی‌تواند انرژی لازم را جذب کند و برگ‌ها شروع به زرد شدن می‌کنند.

چرا لیسیانتوس گل نمی‌دهد؟

اصلی‌ترین دلیل گل ندادن لیسیانتوس عدم تامین نور کافی است. در صورتی که این گیاه نور مناسبی دریافت نکند انرژی لازم برای شکفتن گل‌هایش را نخواهد داشت.
همچنین کوددهی کم یا نامناسب نیز دلیل دیگری است که ممکن است باعث عدم گل‌دهی در این گیاه شود.

دمای مناسب برای نگهداری لیسیانتوس چقدر است؟

لیسیانتوس را باید در دمایی بین 20 الی 24 درجه سانتی گراد نگهداری کرد. اگر این گیاه را در داخل خانه نگهداری می‌کنید نیاز به کار خاصی نیست و تنها باید مراقب وسایل گرمایشی و یا بادهای سرد از پنجره یا درها باشید. اما اگر این گیاه را در بیرون از خانه نگهداری می‌کنید باید در فصل‌های سرد و یخبندان گیاه را به داخل منتقل کنید. همچنین اگر تابستانی بسیار گرم دارید بهتر است لیسانتوس را به داخل خانه منتقل کنید.

نور مناسب برای لیسیانتوس چقدر است؟

این گیاه به نور زیادی نیاز دارد اما این نور باید غیر مستقیم باشد. لیسیانتوس به 6 ساعت نور غیر مستقیم خورشید در روز نیاز دارد. در روزهای ابری که نور خورشید به اندازه کافی وجود ندارد می‌توانید از نورهای مصنوعی مانند فلورسنت استفاده کنید و برای 8 الی 12 ساعت گیاه را در معرض این نور قرار دهید.

چطور به لیسیانتوس آب بدهیم؟

به طور معمول این گیاه هر دو یا سه روز یک بار به آب نیاز دارد. اما برای فهمیدن دقیق زمان آب‌دهی باید به خاک گیاه توجه کنید. هر زمان چند سانت بالایی خاک گیاه خشک شد زمان آب‌دهی مجدد است. بهتر است از آب‌پاشی استفاده کنید که پخش آب بیشتری دارد با این کار مجبور نیستید که آب زیادی را برای خیس کردن تمام خاک استفاده کنید و گیاه آسیب نمی‌بیند.

آیا لیسیانتوس نیاز به هرس دارد؟

گل‌های لیسیانتوس را از گیاه بچینید تا فضا برای رشد جدید گیاه فراهم شود. همچنین به صورت دوره‌ای برگ‌های گیاه را بررسی کنید تا نشانه‌هایی از بیماری، پژمردگی یا تغییر رنگ را در آن مشاهده کنید. برگ‌های تغییر شکل یافته را باید به سرعت از گیاه جدا کنید تا انرژی مفید گیاه صرف این برگ‌ها نشود.

آیا لیسیانتوس در گلدان رشد می‌کند؟

اگر قصد دارید لیسیانتوس را توسط بذرهایش در گلدان پرورش دهید باید بدانید مسیر سخت و طاقت فرسایی خواهید داشت تا این بذر بتواند به گل برسد. بهتر است گیاه بالغ شده را در خانه نگهداری کنید و نگران رشد آن در گلدان نباشید زیرا لیسانتوس می‌تواند در گلدانی مناسب رشد کند.

۴ نظرات
 1. بهرام اتراک می گوید

  اطلاعات خوبی ارائه کردید متشکرم

  1. گل‌ستان می گوید

   جناب اتراک خوشحالیم که مفید بوده. ممنون از شما

 2. ... می گوید

  سلام مطالبی که گذاشتیدمعتبرهستند؟؟من ایناروواس یه پروژه ای میخام
  میخاستم ازصحت مطالب اطمینان خاطرداشته باشم

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام . بله مطالب معتبر هستند و بزودی منابع هم اطلاع رسانی میشود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.