آموزش جامع کاشت، پرورش و تکثیر گل رز در باغچه و گلدان

تکثیر گل رز

کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از گل رز خوشش نیاید. همانطور که در مطلب تاریخچه و انواع گل رز گفته شد این گل آنقدر متنوع است که تقریبا با هر سلیقه‌ای جور در می‌آید و هر کسی بالاخره گونه‌ای از آن را می‌پسندد.
اگر شما هم از جمله افرادی هستید که از این گل خوشتان می‌آید و همچنین فضا و مکان کافی برای پرورش و تکثیر گل رز را دارید، پس از خواندن روش کاشت و تکثیر و نگهداری گل رز ، حتما اقدام به خرید گل رز از گل فروشی آنلاین گُل سِتان نمایید و کمتر از 3 ساعت این گل زیبا در خانه خود داشته باشید.

در انتخاب نوع رز حتما به موارد زیر توجه کنید.
۱- به اندازه باغچه شما بخورد. (بعضی گونه‌ها نیاز به فضای بسیاری برای رشد دارند)
۲-  متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه‌ی شما باشد.
۳- از نوع گلش خوشتان بیاید

فضای مناسب برای کاشتن گل رز

بعد از انتخاب نوع گل رز خود، در هنگام کاشت و بعد از آن به موارد زیر توجه کنید.
جای مورد نظر باید آفتاب‌گیر و چرخش هوای خوبی داشته باشد.
باید خاکی خیس و مقوی داشته باشید تا گیاه قوت بگیرد.
رز باید حداقل شش ساعت در روز آفتاب بگیرد؛ اگر این میزان آفتاب در منطقه شما نیست، حداقل اطمینان حاصل کنید که آفتاب صبحگاهی به آن می‌خورد. آفتاب صبحگاهی، شبنم‌ها را خشک می‌کند و احتمال بیماری گل را کم می‌کند.
خاک خیس برای بوته‌های رز ضروری است و بدون آن رز شما می‌پوسد و گیاه خود را از دست می‌دهید.

روش کاشت رز در باغچه

روش کاشت گل رز در باغچه بسیار ساده است فقط باید حواستان باشد که بین گیاهان فضای خالی کافی وجود داشته باشد؛ این امر شیوع حشرات و بیماری‌ها را در بین آنان کم می‌کند. معمولا بین رز‌های استاندارد 60 سانتی‌متر فضا لازم است و اگر رز شما کوچک‌تر باشد این فضا هم کمتر می‌شود.

هنگام آب‌دهی، دقیقا پای رز آب دهید (لوله‌های آبرسانی قطره‌ای برای آب‌رسانی عالی هستند ضمن اینکه در مصرف آب صرفه جویی می‌شود)

شاخ و برگ‌ها را تا جای ممکن خشک نگه دارید؛ این کار باعث کاهش بیماری در رز می‌شود.

یک لایه 3 الی 4 سانتیمتری از مالچ (نوعی پوشش) هم پای آن بریزید. مالش مانع از رسیدن نور به زمین و رویش گیاهان در اطراف رز می‌شود. این در این روش کاشت گل رز قطعا ریشه های سالم و خوبی خواهید داشت.

پای رزها در اوایل بهار و تابستان کود بریزید. اگر دوست دارید که به شکوفه‌دهی ادامه دهد، باید اواسط تابستان هم کود دهید اما در اواخر تابستان و طی پاییز دیگر کود ندهید، چرا که ساقه‌ها در طی زمستان ضعیف‌تر خواهند شد و کود می توانند آسیب زننده باشد.

شما باید گلبرگ‌های رز را چند وقت یک بار بچینید. این کار جوانه‌های تازه را تحریک می‌کند و ریسک بیماری را کاهش می‌دهد. هرس کردن ساقه رزها نیز ضروری است چرا که با این کار می‌توان چوب‌های مرده را جدا کرد و حرکت جریان هوا در گیاه تقویت می‌شود.

کاشت گل رز

روش قلمه زدن گل رز

ساقه چینی را باید در بهار انجام دهید، چرا که انجام آن در پاییز باعث می‌شود که گیاه‌تان در زمستان ضعیف شود. ابزار ساقه چینی شما باید تیز و تمیز باشند. اگر رز شما از نوع رونده است، در چند سال نخست آن را ساقه چینی نکنید و وقتی هم زمان چیدن ساقه‌هایش رسید، به میزان کم این کار را انجام دهید. خیلی از شکوفه‌های گونه رونده روی ساقه‌های قدیمی رشد می‌کنند و با بریدن ساقه‌های قدیمی، شکوفه‌های کمتری خواهید داشت.

اگر اقدام به کاشت گل رز رونده کرده‌اید، جلوی رشد عمودی آن را گرفته و آن را به رشد افقی تبدیل کنید؛ به این صورت گل‌ها و شکوفه‌های بیشتری خواهید داشت.

رزها، نسبت به یک سری مریضی‌ها و آفت‌ها حساس هستند و بهترین کار این است که رز خود را چند وقت یک بار چک کنید. اگر مشکلی مشاهده کردید، سریع آن را از بین ببرید تا به بقیه بوته‌ها سرایت نکند.

برای این که در زمستان رز استواری داشته باشید، لازم است که از پاییز به بعد کود ندهید و از اواخر پاییز هرس کردن را متوقف کنید. این‌گونه می‌توانید به تحکیم رز خود کمک کنید. هدف از این کار این است که رز شما در زمستان یکسره یخ زده بماند، چرا که یخ زدن و آب شدن یخ مداوم، به آن آسیب می رساند.

چند راه برای انجام این کار وجود دارد، اما در نهایت همه چیز بستگی به اقلیمی دارد که در آن زندگی می کنید. بهترین کار این است که از گلفروشی محل یا گلخانه محل خود بپرسید که چگونه رزها را برای زمستان آماده کنید.

زمان و نحوه تکثیر گل رز (قلمه زدن)

بهترین زمان برای تکثیر و قلمه زدن گل رز، فصل بهار و زمانی است که بوته فاقد گل است.

مهترین بخش تکثیر گیاه رز انتخاب قلمه‌ی مناسب است. که در انتخاب آن باید توجه داشته باشیم که قلمه از یک مادر خوب (مرغوب) باشد و همچنین قلمه های انتخابی سالم و قوی و حدوداً یک ساله باشند و ضخامت آن‌ها در حدود یک مداد یا کمی بیشتر باشد و حداقل طول آنها ۱۰ سانتی متر باشد.

همچنین قلمه‌ها باید داری جوانه باشند (برجستگی‌های روی ساقه که محل رویش شاخه‌های فرعی است)

تکثیر یا قلمه زدن گل رز به دو شیوه مرسوم است.

۱- قلمه زدن زمینی (قرار دادن آن در خاک گلدان یا باغچه)

۲- قلمه زدن هوایی

قلمه زدن زمینی

نکاتی که در این نوع از قلمه زنی باید رعایت شود به ترتیب زیر است.

انتهای قلمه‌ها را بعد از انتخاب به صورت اریب و زاویه‌دار برش می‌زنیم (۴۵ درجه)

خاکی که انتخاب می‌کنیم باید رطوبت را در خود حفظ کند به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که از ماسه استفاده شود.

دو سوم از قلمه‌ها را در خاک قرار دهید و پای آن را محکم کنید

کاشت قلمه رز

قلمه‌ها را دور از نور مستقیم قرار دهید تا به سرعت خشک نشوند.

روز‌های ابتدایی هر روز آن‌ها را آبیاری و از مرطوب بودن خاک آن مطمئن شوید.

به طور معمول قلمه‌های گل رز به دو ماه زمان برای ریشه زنی نیاز دارند و بعد از این مدت می‌توانید آن‌ها را از بستر خارج و در مکانی که می‌خواهید بکارید.

قلمه زنی هوایی رز

قلمه زنی هوایی نیز یکی دیگر از راه‌های مطمئن برای تکثیر گل رز است.

در این روش نیز با رعایت چند نکته‌ی ساده می‌توانید گل‌ رز خود را تکثیر کنید.

بعد از انتخاب قلمه و جدا کردن شاخ و برگ آن، بدون اینکه آن را از گیاه مادر جدا کنید محلی زیر برجستگی را انتخاب و به اندازه ۱.۵ تا ۲ سانتی متر پوست آن را دور تا دور جدا می‌کنید. دقت کنید که به ساقه اصلی آسیبی نرسانید و فقط پوست را جدا کنید.

قلمه زدن هوایی گل رز

سپس با یک کیسه پلاستیکی ضخیم پایین آن را ببندید و درون آن را از کود و خاک برگ پر کنید و آن را ببنید (به نحوی که قسمت بدون پوست در بین خاک قرار گیرد) بعد از مدتی حدودا هشت هفته‌ای و ریشه زدن، می‌توانید آن را جدا و داخل گلدان یا باغچه بکارید.

نور مورد نیاز گل رز چه میزان است؟

بسیاری از انواع رزها روزانه حداقل به دریافت 6 الی 8 ساعت نور خورشید نیاز دارند تا بتوانند شکوفه بزنند و ظاهر زیبای خود را نیز حفظ کنند. اگر رز را در سایه قرار دهید، کمتر از رزی که در نور است شکوفه می‌دهد و ظاهری بلندتر و آشفته‌تر پیدا می‌کند.
علاوه بر این، رزی که در سایه قرار گرفته است بیشتر در معرض ابتلا به آفات و بیماری‌هاست. رز بر خلاف بسیاری از گیاهان از دریافت نور مستقیم خورشید لذت می‌برد.
اگر در منطقه‌ای گرم و خشک زندگی می‌کنید که آفتاب در آنجا بسیار شدید می‌تابد، رز را در جایی قرار دهید که تا میانه روز نور خورشید را دریافت کند و پس از آن کمی سایه داشته باشد.
جالب است بدانید نور خورشیدی که در آغاز روز می‌تابد بسیار برای گیاه مفید است. این نور سریعا برگ‌ها را خشک کرده و با این کار، ریسک ابتلای گیاه به عفونت‌های قارچی را کاهش می‌دهد.

چه خاکی برای گل رز مناسب است؟

رزها عاشق خاک غنی هستند. فراموش نکنید که خاک آنها حتما باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد. این گلها بسیار انطباق پذیر بوده و خیلی در مورد خاک حساس نیستند. اما به هر حال بهترین نوع خاک برای آن‌ها، مخلوطی از خاک گلدان و کمپوست است.
برای رز باید دو سوم گلدان را با خاک گلدان و یک سوم باقی را با کمپوست پر کنید. می‌توانید کود گرانول مخصوص گل رز را نیز به این ترکیب اضافه کنید. این نوع خاک برای رز بسیار ایده‌آل است.
چون ضمن متخلخل بودن و حفظ رطوبت، دارای مواد معدنی است و نیازهای گیاه را به خوبی برطرف می‌کند. برای بهبود عملکرد خاک جهت زه‌کشی آب اضافی، می‌توانید مقداری پرلیت به آن اضافه کنید. حدودا یک پیمانه کافی است. می‌توانید در این مرحله برای غنی‌تر کردن خاک، به آن غذای ماهی نیز اضافه کنید!

چه فصلی مناسب کاشت گل رز است؟

ما دو زمان را به عنوان زمان‌های طلایی کاشت رز توصیه می‌کنیم،
اولین زمان،در فصل بهار و پس از آخرین موج سرما.
رزی که در آغاز بهار کاشته می‌شود، قبل از آغاز گلدهی در زمین جای می‌گیرد و همچنین تا هنگام رسیدن گرمای تابستان، به خوبی در خاک مستحکم شده است.
زمان بعدی،در فصل پاییز، حداقل 6 هفته قبل از آغاز سرمای جدی هوا.
در این شرایط رز قبل از اینکه به خواب زمستانی فرو برود، فرصت کافی برای محکم شدن در خاک را دارد. بهتر است زمستان را برای این کار انتخاب نکنید، چون زمین کاملا یخ زده است و نمی‌تواند خانه خوبی برای رز تازه کاشته شده باشد.
به طور کلی، هر چه زودتر برای کاشت رز اقدام کنید بهتر است. بخصوص اگر رز را به صورت نهال جوان خریداری کرده اید.
اما اگر رز شما گلدانی است و فقط قصد دارید آن را به خاک و یا گلدان بزرگتر منتقل کنید، می‌توانید در سایر ایام سال نیز این کار را انجام دهید.

آیا می‌توان رز را در آپارتمان نگهداری کرد؟

پاسخ مثبت است. در واقع رزهای مینیاتوری به همین دلیل به وجود آمده‌اند. امروزه تقریبا تمام انواع مختلف رز را می‌توان در داخل خانه نیز نگهداری کرد، البته تا زمانی که شرایط ایده‌آل برای آنها فراهم باشد.
اکثر رزها باید در گوشه آفتابی و یا کنار پنجره نورگیر قرار بگیرند. اما بعضی از آنها تحت نورهای مصنوعی نیز رشد خوبی خواهند داشت.
رزهای مینیاتوری، محبوب‌ترین نوع رزهای آپارتمانی هستند. این رزها در مقایسه با سایر اعضای خانواده خود، به بیشترین میزان نور نیاز دارند.
پس آنها را فقط در شرایطی انتخاب کنید که در منزل خود نور بسیار زیادی دریافت می‌کنید.
در مقابل، می‌توانید انواعی از رز را انتخاب کنید که در سایه نسبی هم می‌توانند رشد کنند. اگر در منزل خود قفسه بلندی دارید، رز رونده می‌تواند جلوه دراماتیک و عاشقانه‌ای به فضای شما ببخشد. می‌توانید رزهای رونده را در تعداد بالا و با رنگبندی مختلف در یک گلدان بزرگ بکارید تا رنگین کمانی از رزهای آبشاری داشته باشید.

بهترین روش تکثیر گل رز چیست؟

محبوب‌ترین و در عین حال ساده‌ترین روش برای تکثیر گل رز، قلمه زدن آن از طریق ساقه است.
برای قلمه زدن رز از طریق ساقه، به گیاهی سالم احتیاج داریم. ساقه این گیاه را جدا کنید و آن را در گلدانی کوچک بکارید تا به گیاهی مستقل و زیبا تبدیل شود.
بهار بهترین زمان برای جدا کردن این ساقه است، چون در این زمان جوانه‌های جدید شروع به رشد می‌کنند اما هنوز گلهای زیادی ندارند.
بهترین منطقه برای جدا کردن این ساقه، بخش‌های جانبی گیاه است، نه مرکزی. گلهای متصل به ساقه را از آن جدا کنید، چون گلها به انرژی نیاز دارند و ما می‌خواهیم تمام انرژی ساقه صرف رشد مجدد آن شود.
پس از آنکه ساقه را در گلدان کاشتید، روی گلدان را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید تا رطوبت گیاه حفظ شود. مواظب باشید که این پلاستیک به سطح برگها برخورد نکند چون باعث ایجاد عفونت‌‌های قارچی بر روی آنها می‌شود.

چقدر این مطلب کاربردی بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد امتیازها: 400

به این آموزش امتیاز بدهید!

121 دیدگاه برای “آموزش جامع کاشت، پرورش و تکثیر گل رز در باغچه و گلدان

 1. توسط ayob says:

  سلام بوتهای گل رز خاص هم دارین .ممنونم

  • توسط گُل‌سِتان says:

   سلام. ما فعلا در حوزه گل های شاخه بریده کار میکنیم و هیچ نوع بوته ای نداریم. اما امیدوارم در آینده نزدیک این امکان هم فراهم بشه.

   • توسط اهورا ربانی says:

    سلام من در باغچه یه رز بزرگ دارم میخوام چند شاخشو توی گلدون بکارم ولی هر کاری میکنم خشک میشن داخل اب گذاشت خشک شد داخل گلدون کاشتم خشک شد نمیدونم چطوری توی گلدون بکارم خشک نشه

    • توسط حسن says:

     بکار بعد ی نایلون روش بکش تا عادت کنه بعد ی هفته نم نم باز کن

   • توسط جواد says:

    سلام من گل رز خریدم گلهاش خشک شدن ریختن،برگ یکی از گلدانها کمرنگ شده توی حیاط گذاشتم بجز اب مواد مغذی خانگی چیزی هست که بدم

    • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

     سلام
     نیاز به آبیاری زیاد و کودهای تقویتی مناسب دارد

     • توسط زهره says:

      سلام من بذرو از خود گیاه تهیه کردم دو ماه هم در یخچال قرار دادم ولی در دستمال مرطوب نذاشتم الان چه موقع باید بکارمشون واینکه بازم باید در یخچال بین دستمال مرطوب قرار بدم میشه راهنمایی کنید لطفا

     • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

      سلام وقت بخیر .
      برای سبز شدن بذر گل رز حتما برای یک مدت داخل دستمال مرطوب در یخچال قرار دهید و در اواخر پاییز در فضای باز در گلدان بکارید

   • توسط آسیه موسوی says:

    خیلی اطلاعات خوبی بدست آوردم
    ممنونم از گل ستان

 2. توسط Farzaneh says:

  سلام ،من یه گلدان رز مخملی بزرگ خریدم موقع خریدن دو تا رز مخملی بزرگ خوشگل داشت بعد یه مدت گلبرگهاش و ریخت حالا ۳تا غنچه داده ولی وقتی غنچه ها باز کردن یه رز خیلی کوچک شدن شاید بگم ۱/۵رز قبلی، دلیلش چیه؟

  • توسط گل‌ستان says:

   گلدان رز در ابتدا در گلخانه با هوای مرطوب و آبیاری زیاد رشد کرده است و قطعا گلهای درشتی خواهد داشت .در مکان جدید احتمالا رطوبت کم است و هوا گرمتر است و آبیاری کمتر از اندازه ای که باید باشد بوده است . به همین علت برگها و گلهای بعدی ریز و تعداد آنها کم میباشد. سعی کنید موارد بالا را برای گیاهاتان فراهم کنید. اما لازمه بدونید که با خنک‌تر شدن هوا در اواخر شهریور و پاییز گلها درشت خوهند شد.
   سوالی بود باز در خدمت شما هستیم.

  • توسط اهورا ربانی says:

   سلام من در باغچه یه رز بزرگ دارم میخوام چند شاخشو توی گلدون بکارم ولی هر کاری میکنم خشک میشن داخل اب گذاشت خشک شد داخل گلدون کاشتم خشک شد نمیدونم چطوری توی گلدون بکارم خشک نشه

   • توسط مجتبی says:

    با درود من یه سوالی داشتم که ایا می‌شود دو نوع گل رز را در یک گلدان ده لیتری کاشت. مرسی

 3. توسط Nari says:

  سلام. من دو تا گلدان رز گرفتم که یکیش رز زرد لب اتشی بود و اون یکی نارنجی لب قرمز بود وقتی اوردم خونه بعد از مدتی گلا ریخت و دوباره غنچه داد و گلا که باز شدن تک رنگ بودن و لبه هاشون رنگی نبود دلیلش چی میتونه باشه باید براشون کود بگیرم یا چی؟

  • توسط گل‌ستان says:

   سلام، شرایط محیطی مانند نور کم . جابجایی گلدان از گلخانه به خانه می تونه باعث تغییر رنگ گل شود. اما اگر ژنوتیپ گیاه همان رزلب آتشی باشه در آینده گلهای لب آتیشی خواهد داد.

 4. توسط محمدرضا حاتمی says:

  سلام قلمه گل روز زدم در پاییز تو گلدان در مغازه جلو شیشه نگه میدارم جوانه زده وبرگهارا بازکرده برگهای تر دارد بعداز چند روز برگها سیاه شده و پژمرده میشود علت چیست

  • توسط گل‌ستان says:

   سلام، رطوبت زیاد و بیماری های قارچی علت سیاهی برگهای جدید و تازه می باشد. اگر رطوبت زیاده کنترلش کنید از قارچ کش برای گیاهاتان استفاده کنید.

 5. توسط نیلو says:

  سلام
  شاخه ی گل رزی دارم ماههاست در اب گذاشتم برگ داده و غده های ریشه زده ولی ریشه هاش رشد نمیکنند و دراز و کشیده نمیشن تا بکارم تو خاک !
  باید چیکار کنم ؟ رشدش متوقف شده

  • توسط مهدي says:

   سلام. قلمه هاي رز به روش هوايي زده ام. ايا نياز به ابياري دارند؟

   • توسط مسئول سفارشات و موجودی says:

    در پاسخ به مهدی.
    سلام. رطوبت مورد نیاز هست.

  • توسط سیاوش says:

   تا زمانی که آب کافی در اطرافش هست رشد آن همینطور و ضعیف میماند شما اکنون آن را به خاک انتقال دهید

 6. توسط مریم says:

  سلام خسته نباشید من قلمه رز رو داخل خاک برگ و ماسه کاشتم الان جونه زده کوچیکی زده بنظر شما تا کی میتونم صبر کنم آخه میترسم جابجا کنم از بین ببره و ریشه اش خراب بشه؟ و درضمن چهار قلمه با هم کاشتم داخل یک ظرف .

  • توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   در پاسخ به مریم.
   سلام.جونه ها رز باید 5تا 8 سانت رشد کنند تا ریشه خوب داشته باشد تا اخر اردیبهشت می توانید انرا نگه دارید.

 7. توسط مهدي says:

  سلام وتشكر طبق دستور قلمه هوايي رز زدم. نياز به ابياري هم دارد؟

 8. توسط سیدعلی موسوی says:

  سلام
  عرض تبریک سال نو
  خسته نباشید ازاینکه پاسخ سول ها بامتانت میدهید بسیار ممنونم

  • توسط مسئول سفارشات و موجودی says:

   سلام خیلی ممنون سال نو شما هم مبارک
   انجام وظیفس

   • توسط نرگس says:

    سلام قلمه گل رز زدم تو خونه جوونه زدن روی گلدونارو نایلن کشیدم بخوام ببرم توگلخونه باید بازم روشون نایلن باشه ممنون میشم جواب بدین

    • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

     سلام دوست عزیز گل ستان وقتتون بخیر
     قلمه ها 3 تا4 ماه وقت لازم دارد تا ریشه کامل داشته باشد
     مکان مرطوب برای ریشه دادن مناسب است

 9. توسط علیرضا says:

  باسلام
  عرض تبریک سال نو
  من سال گدشته یک بوته گل رز سفید داخل باغچه کاشته بودم
  الان که فصل بهار شده احساس میکنم که خشک شده

  امکان داره بنده را راهنمایی کنید

  • توسط مسئول سفارشات و موجودی says:

   سلام.احتمالا سرما زدگی زمستانه ویا کم ابی باعث ان شده با هرس قسمت های خشک و زیاد اب دادن گیاه شما زنده شده ورشد میکند.

 10. توسط ناشناس says:

  سلام چند روز پیش چند بوته چند ساله گل رز رو از باغچه به باغچه بزرگتری جابجا کردیم و دقت کردیم ریشه ها با خاک و سالم در بیان اما بوته ها دارن پژمرده میشن نیاز هست کاری بکنیم و اصلا کارمون درست بوده؟

  • توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   سلام. احتمالا درست کاشته نشده و ریشه های ان هوا خورده است. محل کاشت را چک کنید وخاک بیشتری ریخته و ابیاری زیاد انجام دهید.

 11. توسط قیاسی says:

  سلام من ۴ گلدان رز ویک گل ‌کاغذی خریدم .و با فاصله ی ۴۰ سانتی از هم کاشتم به نظرتون مشکلی ایجاد نمیشه درضمن کنار دیوار کاشتم.

 12. توسط ناشناس says:

  ..لابا تشکر از زحمات شما هر وقت قلمه رز رو میکارم جوانه که زد خشک میشه لطفا رردراهنما یی کنید

 13. توسط AMIRASGHARI says:

  سلام . من تقریبا ۲۰۰ تا گل رز قلمه زدم تو ی گلخونه کوچیک اینا ریشه داده بودن و برگ هاشون درشت بود اما از وقتی گذاشتمشون تو گلدون برگ هایی ک تازه در اومده تازک ترشدنو نوکشون هم خشک میشه باید چیکار کنم ؟؟؟؟؟

 14. توسط ناشناس says:

  سلام وقت بخیر .من در باغچه به طول دو و عرض یک تعداد پنج بوته گل رز کاشتم و گرفته وهمچنین گل هم دادن ولی بر روی برگها سفیدک زده ،بااینکه سم قارچ کش زدم در چند نوبت ولی از بین نرفته .چکار کنم .سپاس

  • توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   سلام. سم قارچکش سقید سطحی از فروشگاه ها تهیه کنید مانند سلفور. دو گرم در یک لیتر اب حل کرده و برگه و ساقه ها را اسپری کنید.تکرار سمپاشی.

 15. توسط ملیسا says:

  سلام
  من گل رز چیده شده رو کاشتم و روی گلدان و ساقه ها رو با پلاستیک کاملا پوشوندم و تو آفتاب قرار دادم . از بعضی جاهای ساقه ها جوانه زده . این به معنی اینه که کاشت رزهام داخل گلدان جواب داده؟الان محیط داخل گلدان مرطوب هست . چند روز باید با پلاستیک پوشانده بمونه؟

  • توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   سلام.شما ساقه های گل رز رو قلمه زده اید و بعضی از انها ریشه دار شده اند باید محیط انرا مرطوب نگهداریدتاجوانه های انرشد کرده و ریشه های بیشتری داشته باشد بعداز ان میتوانید به گدان باخاک انتقال دهید.

 16. توسط نگین says:

  سلام، من سه تا رز مینیاتوری دارم که هرسه سرحال هستن و گل هم دادن . فقط چند روزه متوجه شدم چندتا از برگها روشون خال های سفید ایجاد شده. شکل پودری نیست و داخل برگهاست. میتونه به خاطر غبارباشی در آفتاب باشه؟

 17. توسط حسن says:

  من میخام گل رز قرمز خوش بو مخملی (میسترلینکلن) بخرم از کجا بخرم

  • توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   بوته رزرا از تولید کنندگان و بازار گل محلاتی تهیه کنید.

 18. توسط Fatemeh says:

  سلام خسته نباشید
  من یه هفته پیش از گلایی که برام هدیه اورده بودن قلمه زدمو گذاشتم تو خاک همینطوری
  بعد الان میبینم که جوونه زدن
  به نظرتون ریشه دار میشن؟؟؟؟

  • توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   باسلام . گیاه باید دارای ریشه های سفید قوی باشد و حداقل 5 تا 10 سانت بلند باشد .

 19. توسط ابوالفضل says:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم میشه رز را در گلدان بزرگ کاشت؟ البته تو حیاط چون باغچه نداریم

  • توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   با سلام . بله بستگی به سایز بوته دارد میتوانید بوته رز مینیاتوری را در یک گلدان کوچک کاشت و پرورش داد.

 20. توسط زهرا says:

  سلام من یه گل رز توی حیاط داشتم از اون توی گلدون قلمه زدم و الان رشد کرده و جوانه زده و توی محیط حیاط نگداری میکنمش.واسه این گل چه کار هایی باید انجام بدم؟

  • توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   با سلام . آبیاری منظم . نور زیاد . مواد مغذی گیاهی

 21. توسط ناشناس says:

  سلام گل رز رو اگر با ريشه و خاك و گل همراه ريشه ش از يه مكان باغچه جدا كنيم و به يه جاي ديگه اي از باغچه انتقال داده بشه . با هواي الان خشك ميشه ؟؟؟

  • توسط کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان says:

   سلام. اگر با ریشه کامل درآورده شود و اطراف آن را خاک بریزید بعد از کاشت و آبیاری هیچ مشکلی پیش نمی آید.

  • توسط اقا says:

   سلام من گل رز رونده را در گلدان کاشته ام بعد از چند روز ساقه خشک میشود به روشی که در عکس بالا است

   • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

    سلام لطفا از طریق whatsapp عکس های مربوطه را ارسال بفرمایید

 22. توسط محمد says:

  من چند گل رز دارم توی باغچه که خیلی خوبن اما جدیدن روی ساقهاش پشه داره چه کار کنم

 23. توسط ناشناس says:

  سلام ممنون از مطالب بسیار خوبتون من تا حالا گل و باغچه نداشتم ولی الان دارم و با راهنمایی های شما میخوام یک باغچه پر از گل درست کنم.با تشکر سارا

 24. توسط مهدی says:

  سلام. وقت بخیر. من چند سال پیش یه گل محمدی پر از گل توی باغچه خونه کاشتم. الان چند ساله اصلا گل نمیده. فقط شاخ و برگ میده

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام کودهای تقویتی به گل بدهید

  • توسط kaveh. says:

   درود.
   باید هم نور کافی دریافت کنه و هم اینکه هرس بشه تا از شاخ وبرگ‌های تازه گل بده.

 25. توسط فاطمه says:

  سلام خسته نباشید من یه گل رز خریدم فروشنده بهم گفت روز دوبار بهش آب بده ولی الان برگاش دارن زرد میشن چیکار کنم از آب زیاده یا نور آفتاب شدید؟

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   نور آفتاب برای گل رز بسیار خوب می باشد و البته که آبیاری زیاد و عدم زهکش مناسب گلدان سبب این عارضه شده است

 26. توسط محمد says:

  با سلام من یک گل رز رونده خریدم گلدونش کوچیک بود عوضش کردم چند روز بعد کم کم برگهاش خشک شد وریخت وغنچه هاش هم کامل باز نشد الان بدون برگه ولی ساقه خشک نشده لطفا راهنماییم کنید

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   لطفا خاک اطراف ریشه را چک بفرمایید و خاکی بیشتری بریزید و همچنین آبدهی را بیشتر بفرمایید

 27. توسط یلدا says:

  سلام من گل رز رونده خریدم هر روز ابیاری میکنم و زیر نور افتاب مستقیم هست حدودا ۱۲ساعت زیر نور افتاب هست ولی گلهاش پژمرده شده و غنچه هاش باز نمیشن و قهوه ای شدن؟

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام لطفا از طریق whatsapp عکس مربوطه را ارسال بفرمایید

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام لطفا از طریق whatsapp عکس مربوطه را ارسال بفرمایید تا بررسی شود

 28. توسط علی says:

  سلام وقتتون بخیر گل رزقلمه زدم بعد 20روز جونه زدو سرحال بودن تا چند رو پیش که هوا گرم تر شدجونه ها سیاه شدن و خشگ شدن روزی یک وعده عصر ابیاری میکنم امکان داره قلمه هادوباره جون بگیرند؟ممنون میشم راهنمایم کنید

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقت شما هم بخیر
   اگر قلمه ها ریشه دار شده باشند نیاز به آبیاری زیاد و اسپری آب روی برگها و ساقه اصلی گیاه می باشد

 29. توسط مسعود says:

  بنظر خودم شش ماه گذشته دلقک بازی در آوردم البته با راهنمای عوضی بهترین بوته گل محمدی چندین قلمه در انواع خاک زدم همه آنها با آنهمه وقت نگرفت حالا فهمیدم که ده روز یک‌مرتبه آب دادن و خشکی باعث این شکست بد شده بهرحال سوم خرداد است و با آموزش های شما دست بکار میشم تشکر و عیدتان مبارک ابوالقاسمی کرمان

 30. توسط سمیه says:

  سلام ممنون ازراهنمایی هاتون اوایل اسفندچندقلمه رزکاشتم توباغچه شاخه وبرگشون هم سبزشده حالادارن خشک میشن اول برگهازردوپژمرده میشه بعدقلمه ازبالاپایین خشک میشن دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 31. توسط الناز says:

  سلام خسته نباشید.من علاقه زیادی به داشتن بوتع رزهای گل فروشی که شاخه بریده میفروشند هستم. انواع رونده و…. رو تهیه کردم. ولی بوته اون رز اصلی اینجا پیدا نمیشه. به نظر جنابعالی میتونم گل شاخه بریده تهیه کنم و به صورت گفته شده قلمه بزنم؟

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . وقت عالی بخیر
   با خرید بوته رز هلندی و کاشت و مراقبت از آن میتوانید گل رز شاخه بریده داشته باشید .
   موفق باشید

 32. توسط الشن says:

  سلام چهارخرداداز باغ برای حیاط ریشه رز اوردم پای درخت کاشتم چون باغ ندارم وقتی اوردم پر از گل و برگ بودچند روز بعد کل برگها و گلاش خشک شداما ساقه کامل خشک نشده فقط از بالا شروع به خشک شدن کرده وتیره شده کمی چکارکنم به نظرتون سبز میشه یا قطع امید کنم ازش ممنون که وقت میذارین

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام به دلیل این که در فصل گرم گیاه را منتقل کرده اید این عارضه پدید آمده است .
   آبیاری زیاد – چک کردن خاک اطراف ریشه – بالا بردن رطوبت محیطی میتواند در رشد گیاه کمک کند

 33. توسط ابوالفضل says:

  سلام
  حداکثر اندازه ی قلمه ها باید چند سانت باشد و
  هوایی که در ان است نیاز به رطوبت زیادی دارد یا رطوبت هوا کافیست

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام
   قلمه رز از 10 تا 15 سانت میتواند باشد. برش بصورت کج و زیر بند برگها و قراردادن در ماسه بادی مرطوب ، از جمله مراحل تکثیر گل رز میباشد.

 34. توسط Kosar says:

  سلام چه گله رزی توی گلدان زودتر رشد میکنه؟؟

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام . اکثر گل های رز در گلدان با رعایت میزان آبیاری مناسب و منظم رشد خوبی دارند

 35. توسط Kosar says:

  سلام وقت بخیر
  میخوام یه گل رز بگیرم که بعدش تو گلدون بزارم رشد کنه
  وقتی گرفتم همون زمان باید پایینشو برش بزنم تو آب بزارم یا نه اشکال نداره یه نیم ساعت همونجوری تو آب بمونه بعدش برش بزنم و بزارم تو گلدون؟؟؟؟؟

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام وقتتون بخیر
   انواع رزها در گلدان، قابل رشد هستند.
   البته گل رز رونده، رشد بهتر و بیشتری دارند.

 36. توسط مریم م says:

  با سلام. من در منطقه گرم و خشک جنوب فارس زندگی می کنم. ماه آبان امسال چند گل رز در باغچه کاشتم. اما باغچه ام به هیچ وجه در زمستان آفتاب نمی گیرد. البته فعلا رزها در حال جوانه زدن هستند. میخواستم بدانم چه اقدامی میتوانم انجام دهم که گل ها سالم بمانند. ممنون

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز گل ستان وقتتون بخیر
   گل نیاز به نور خورشید دارد
   در مکان پر نور کاشته شود
   سپاس

 37. توسط زارعی says:

  سلام گل رزی را خریدم و با سیب زمینی درون خاک قلمه زدم و روی آن را با بطری پوشاندم و خاک دور بطری را آبیاری کردم و درون بطری آبی نریختم ولی خاک داخل بطری مرطوب بود بنظرتون جواب میدهد

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 38. توسط رنجبری امیدی says:

  تعداد صد عدد رز از رقم های مختلف قلمه زدم و بعداز مایع هورمون ریشه زایی . داخل ماسه بادی زدم . همه جوانه زدن ولی . تعدادی از انها دچار پزمردگی و بعد خشک شدن . وقتی انها را خارج کردم دیدم انتهای انها سیاه شده . وانهایی هم که سبز هستند ضعیف هستند ولی ده سانت ساقه و برگ داده اند . چطور می تونم سبز ها را تقویت کنم و از خشگ شدن بقیه جلو گیری کنم . خیلی سپاسگذارم

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید
   رطوبت قلمه ها و برگ های تازه را افزایش دهید
   همچنین از قارچکش های گیاهی برای کنترل بیماری های قلمه های کاشته شده

 39. توسط امید says:

  سلام خدمت استاد محترم
  اگر لطف کنید جواب بدین خیلی ازتون ممنون میشم
  ۹۹/۱۰/۱۵
  داخل زمین به محدوده ۲ متر مربع تعداد زیادی قلمه رز زدم و در ماسه قراردادم و پلاستیک بزرگ کشیدم و همه رزها جوانه زدن
  چه موقع میتوانم به داخل گلدان ها منتقل کنم و در هوای آزاد قرار بدم؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   قلمه ها باید ریشه پر و کافی داشته باشند
   از اواخر اسفند ماه میتوانید ان هارا به داخل گلدان منتقل کنید

   • توسط babak says:

    سلام وقت بخیر از مطالب مفیدی که گذاشتید متشکرم.با توجه به روشی که گفتید من تعداد سی تا قلمه زدم و همشون جوانه زدن و برگ دادن اما اوایل هرروز ابیاری میکردم دیدم دارن سربرگهاشون خشک میشن ابیاری رو سه روز در میون کردم نگرانم دارند خشک میشن .چکار کنم ؟ نمیدونم کی به کی باید اب بدهم.این اولین باری که قلمه زدم و گرفته خیلی خوشحال بودم اما الان میترسم خشک بشه.لطفا راهنمایی کنید.ممنون

    • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     تا زمانی که ریشه ی قلمه ها به حجم مناسبی برسند، هر روز باید خاک آنها رو مرطوب کرد.
     همچنین از پاشیدن آب به برگ ها جلوگیری کنید چرا که برخورد نور خورشید به قطرات آب روی برگ ها باعث سوختگی برگها میشود.

 40. توسط بابک says:

  سلام .وقتتان بخیر با توضیحات و راهنمایی های سایت شما قلمه زدم و همشون جوونه و برگ دادند الان دقیقا 25 روزه که در گلدان قلمه زدم و داخل نایلون شفاف قرار دادم . دقیقا طبق عکسی که اینجا گذاشتید نزدیک بهم . الان نایلونی که روش کشیدم ازین کیسه های نان هستش بزرگه اما به برگ هاش میخوره .میخواستم بدونم تا اینکه مدت دوماه بشه باید صبر کنم و بعد از همدیگر جداشون کنم و در گلدان های جدا بکارمشون؟ و اینکه چطور باید از گلدان دربیارمشون که اسیب نبینند. خیلی ممنون از مطالب بسیار مفیدتان. خیلی خوشحالم که قلمه هام بالاخره گرفته.

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گٌل سِتانی سلام
   خیلی خوشحالیم که مطالبمون براتون مفید بوده.
   حداقل زمان لازم برای ریشه دار شدن قلمه های رز دو ماه هستش بنابراین تا ریشه دهی این قلمه ها صبر کنید و سپس قلمه ها رو به خاک اصلی منتقل کنید.
   با استفاده از یک یا چند چوب بلند جلوی برخورد کیسه با برگ های قلمه رو بگیرید.
   در هنگام تعویض گلدان دقت کنید که ریشه لخت نشود و کمی خاک اطراف آن باشد تا ریشه آسیب نبیند.

 41. توسط مرتضی says:

  من چند تا گل رز تو گلدون دارم که تو بالکن نگه میدارم، وقتی غنچه می زنن قبل از اینکه غنچه هاش باز شه در همون حالت می مونه و غنچه خشک میشه. به نظر شما دلیلش چی می تونه باشه؟ اگه از خاکش باشه چه کودی بدم؟

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   مهمترین نکته در نگهداری رز، مرطوب بودن همیشگی خاک آن است و اینکه در فصل رشدی(بهار و تابستان) از کودهای تقویتی استفاده کنید تا خاک غنی ای داشته باشید. از نظر وجود آفت، پشت و روی برگ های رز خودتون رو چک کنید.
   حتما روش نگهداری رز رو از سایت گُل‌سِتان به دقت مطالعه کنید:
   https://www.golsetan.com/blog/breeding-the-rose/

 42. توسط محسن علامه says:

  سلام خسته نباشید
  چند تا قلمه گل رز تهیه و در گلدان در داخل خاک قلمه کاشته ام و ظرف چند روز جوانه های بزرگی زده اند . نمیدانم ریشه کرده اند یا خیر، چند سال پیش همین جوری شد و بعداز چند روز کاملا خشک شدند . سوالم این است بعداز چند روز باید قلمه های ریشه کنند و بعد از چند روز باید قلمه ها جوانه بزنند وبا چه سرعتی ررشد نمایند. ممنون می شوم اگر پاسخ دهید.
  با تشکر

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   قلمه گل رز بعداز 3 ماه که در ماسه کاشته شود ریشه دار میشوند
   رطوبت محیطی گیاهتان را افزایش دهید و حتما اب روی برگ های گیاهتان اسپری کنید

 43. توسط رنجبر says:

  سلام خسته نباشید چند قلمه گل رز را درون خاک کوکوپیت زدم الان سه هفته است و جوانه زدن همشون ولی جوانه ها دارن پژمرده و سیاه میشن و روی شاخه بعضیشون کپک زده باید چکار کنم ممنون از جوابتون

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 44. توسط محمد says:

  گل رز چقدر آب میخواد

  • توسط مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گل رز بوته ای بستگی به زمان ومکان و نوع گلدان و خاک ابیاری متفاوتی دارد

 45. توسط حداد says:

  سلام
  من چطوری میتونم از خود گل رز بذر تهیه کنم

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   در اواخر دوره ی گلدهی رز، زمانی که کپسول میوه یا همان کپسول بذر رسیده است، آن را برداشت کرده. بذر ها را از کپسول خارج کرده سپس به مدت 30-70 روز داخل یخچال قرار دهید.
   بعد از این مدت که دوره ی سرمادهی بذر تکمیل شد، آنها را در سینی های نشا بکارید

 46. توسط حداد says:

  سلام من چطوری میتونم از خود گل رز بذر تهیه کنم ؟؟

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   در اواخر دوره ی گلدهی رز، زمانی که کپسول میوه یا همان کپسول بذر رسیده است، آن را برداشت کرده. بذر ها را از کپسول خارج کرده سپس به مدت 30-70 روز داخل یخچال قرار دهید.
   بعد از این مدت که دوره ی سرمادهی بذر تکمیل شد، آنها را در سینی های نشا بکارید

 47. توسط رضا says:

  سلام من یه گل رز خریدم توی باغچه کاشتم ولی بعد ازیک هفته برگاش خشک شدن الان باید چیکار کنم که خودش خشک نشه

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   خشک شدن برگ رز شما دلایل مختلفی می تونه داشته باشه از جمله آسیب به ریشه به هنگام انتقال اون به باغچه، نور شدید خورشید، خشکی هوا، آبیاری کم و….
   اگر شرایط رشدی مناسب رو برای گیاهتون فراهم کنید به قطع تقویت خواهد شد و خشک نخواهد شد
   از جمله این شرایط نور زیاد، خاک غنی و آبیاری منظم است
   حتما زمانی که خاک خشک شد آبیاری را انجام بدین و خاک مدت زیاد خشک نماند

 48. توسط زهرا says:

  سلام خسته نباشيد
  ميخواستم توي باغچه خونمون گل رز بكارم ولي توي منطقه كوهستاني هستم ونميدونم چه مراقبتي بايد از گل رز داشته باشم وامكانش هست توي زمستون گل رز كلا از بين بره؟ واينكه گل رز توي سايه درخت گردو هم ميتونه رشد خوبي داشته باشه و گل بده ؟ و چه نوع گلي بايد بكارم؟ دانه بكارم بهتره يا قلمه بزنم؟
  ممنون ميشم توضيح بدين

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   گل رز به نور زیادی احتیاج دارد و در سایه رشد خوبی نخواهد داشت
   اگر از گونه های وحشی و ارقام فضای سبزی استفاده کنید مقاومت خوبی نسبت به سرما دارند
   قلمه زدن روش مرسوم تر و بهتری هست

 49. توسط هلاله says:

  سلام. من با استفاده از فیلمای شما تو اینستا ریشه زایی هوایی برای گل محمدی انجام دادم (کارتون عالیه) یکیش ریشه زده و یکیش فعلا نزده. اونی که ریشه زده قطر ساقه ش یک مقدار ضحیم بود و اونی که ریشه نزده قطر ساقش اندازه قطر یک مداد بلکه باریک تر هم بود بنظرتون این دلیل ریشه نزدنشه؟ بنظرتون اصلا ریشه میزنه یانه چون نزدیک به یک و نیم ماه گذاشته دورش و باز نکنم؟ سوال دومم اینه روی ساقه های سبز که رو به رشد هستن میشه ریشه زایی هوایی کرد یا باید کمی صبر کنیم تا پوسته ش ضخیم تر شده بعد؟ سوال سومم اینه از این روش از ابتدای فصل بهار تا آخر فصل تابستان که کم کم گل به خواب میره میشه استفاده کرد؟ ببخشید زیاد شد اگه جواب بدید ممنونم.

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   ساقه هایی که برای تکثیر انتخاب می کنید بهتر است هم قطر مداد و حتی کمی بیشتر باشند چون این شاخه ها قویتر هستند و ریشه زایی بهتری هم دارند، می تونید باز کنید و آن را چک کنید. استفاده از هورمون ریشه زایی هم می تونه موثر باشه
   جواب سوال دومتون این هست که ساقه باید یکساله باشد و جواب سوال سومتون این هست که بهتر است در اسفند ماه و اوایل بهار انجام شود

 50. توسط حیدری says:

  3گلدان گل رز خریدم اما بالکنم نور غیر مستقیم داره تمام روز ایا گل هام زنده میمونن

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   رزها نیاز نوری زیادی دازند و بهتر است روزی 6-8 ساعت مقابل نور مستقیم خورشید باشند
   زنده می مانند ولی ممکن است مستعد به گرفتن بیماری های قارچی باشند و یا رشد کمی داشته باشند

 51. توسط فائزه says:

  سلام من یک گل ساناز رونده خریدم بعد روش نگهداریشو که نگاه میکنم بعضی سایت ها زده نیاز به نور خورشید داره حداقل ۶ ساعتو محیط گرم و بعضی سایت هانوشته نیاز به فضایی خنک داره ….
  الان من نمیدونم بزارمش جلوی نور یا توی سایه تا حدی..‌‌
  من توی گلدون کاشتمش و میخوام توی تراس جنوبی نگهداریش کنم و حدود ۴ ساعت افتاب ظهر رو هم داره…از ۱۱ تا ۳ بعد از ظهر…در خراسان رضوی هستم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه در زمستون باید گل رو انتقال داد به خونه یا روش رو پوشوند یا نه نیازی نیست

 52. توسط میثم says:

  من یک شاخه گل رز دارم ایا میتونم تکثیرش کنم ؟

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   اگر روی گل نیست بله می تونید از طریق قلمه ساقه در یک خاک سبک مثل پرلیت تکثیر کنید

 53. توسط فاطمه says:

  سلام
  من ۱۵ گل بوته گل رز هلندی با رنگ های مختلف خریدم که یایز گلدونشون ۴
  میتونم گلدونشون رو عوض کنم وتوکلدون بزرگ بکارم….گلدون ارتفاع ۳۰ قطره دهانه ۲۵

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   چون بوته ها تازه خریداری شده و احتمالا روی گل هستند بهتر هست الان گلدان آن عوض نشود
   فقط به به آبیاری به موقع و تغذیه گیاه دقت کنید

 54. توسط سینا says:

  سلام امکان داره ساقه هایی که حرس مکنیم توی زمستتان قلمه بزنیم؟؟؟

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   در شرایط گلخانه ای و محیط گرم منزل بله امکان دارد

 55. توسط 09901034464 says:

  سلام
  من یه گل رز دارم در گلدان و دوتا گل داشت بعد از چندوقت پژمرده شد و از چند سانا پائینتر بریدم و الان یه جوانه از ساقه اصلی زده و یک غنچه در حال رشد هست، آیا میتوان دوبار دوتا گل بده یا همین یکی بیشتر نمیشه؟؟
  ممنون از سایت پر بارتون

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اگر رز شما از ارقام فضای سبزی باشد بله در انتهای هر ساقه چند گل خواهد داد

 56. توسط رز says:

  با سلام و عرض خسته نباشید بنده یک گلدان رز هلندی خریدم اون رو در جایی که از ساعت ۱۱و۴۰ دقیقه تا حوالی ۴ ونیم آفتاب مستقیم بهش میخوره قرار دادم این میزان آفتاب کافیه؟ فقط احساس میکنم دمایی که تحمل میکنه بالاست اگر اون رو پشت پنجره با همان میزان آفتاب مستقیم قرار بدم ایرادی داره؟ چون در جایی خواندم که رز هلندی دمای پایین تر رو میپسنده، ممنون میشم راهنماییم کنید

  • توسط مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان says:

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   رز هلندی حداقل روزی 6-8 ساعت نور مستقیم احتیاج دارد و دمای تقریبا خنک رو میپسنده ولی نگهداری این گیاه داخل منزل و پشت پنجره زیاد توصیه نمیشه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با گُل‌سِتان از طریق واتساپ