ارسال فوری گل، هدیه و کارت پستال با ارسال 4 ساعته

تاریخچه‌ هدیه دادن و اثرات مثبت آن

زمان مطالعه: 7 دقیقه

تاریخچه‌‌ی هدیه‌ دادن به مدت‌ها قبل برمی‌گردد و سابقه‌ای خیلی طولانی دارد.
این سابقه حتی قبل از دوران غارنشینی است. در واقع اجداد ما یعنی شامپانزه‌ها هم به هم هدیه می‌دادند.

شامپانزه‌های نر اغلب اوقات به شامپانزه‌های ماده غذا هدیه می‌دادند تا بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند یا مزایای دیگر به دست بیاورند.

واضح است که در ذات و ریشه‌ی ما تمایل به هدیه‌دادن و هدیه گرفتن وجود دارد و به همین دلیل هنوز هم این تمایل در سراسر دنیا و بین مردم هست.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

هدیه‌دادن در زمان پیش از تمدن و غارنشین ‌ها امری معمول بوده و انسان‌های اولیه از هدیه برای نشان‌دادن عشق و محبت نسبت به یک‌دیگر یا نشان‌دادن بخشندگی‌شان و توانایی تامین زندگی استفاده می‌کردند و در واقع به آن معنی بود که فرد هدیه‌دهنده می‌تواند همسر انتخاب کند و تشکیل خانواده دهد.

دلیل هدیه دادن

هم‌چنین هدیه دادن به عنوان وسیله‌ای برای نشان دادن موقعیت اجتماعی در گروه هم کاربرد داشته‌است مثلا رهبران قبیله‌ها و طایفه‌ها از هدیه دادن برای قدردانی از افراد موفق و برتر آن گروه بهره می‌بردند.

این هدیه ممکن بود یک سنگ کوچک زیبا، دندان حیوان، پوسته‌ی درخت یا چیزهای دیگر در طبیعت باشد.
با پیشرفته شدن وسایل، هدیه‌ها هم شکل ظریف‌تر و هنرمندانه‌تری به خودش گرفت. مثلا روی سنگ‌ها و دندان‌های حیوانات حکاکی کردند و به شکل گردنبند درآمد

در دوران مصر باستان، بیش‌تر هدیه‌ها به فرعون‌ها داده می‌شد. فرعون‌ها اهرام بزرگ مصر را ساختند تا ثروت‌شان را بعد از مرگ‌شان ذخیره کنند.

در دوران رم باستان، نشانه‌هایی به یک‌دیگر هدیه می‌دادند که نماد موفقیت بود. این رسم تا قرن‌ها بعد هم ادامه پیدا کرد و از آن زمان به بعد در فرهنگ غرب ماندگار شد.

در قرون وسطی از هدیه‌ها برای جلب نظر پادشاه یا اعلام همبستگی درجنگ استفاده می‌شد.
هم‌چنین هدیه‌های نامزدی و ازدواج مثل فلزات گرانبها و یک گله گاو یا گوسفند هم شامل می‌شد.

امروزه خرید هدیه هنوز هم بخش جدانشدنی فرهنگ مردم است و این هدیه معرف هویت ما و پیامی است که برای گیرنده‌ی هدیه می‌فرستیم.

هدیه‌ها برای مناسبت‌ها و جشن‌های مختلف تهیه می‌شوند و وسیله‌ای برای برقراری ارتباط و نشان‌دادن احساسات‌مان هستند.

با این‌حال نفس هدیه‌دادن به خودی خود کار آسانی نیست و در سراسر دنیا و در همه‌ی فرهنگ‌ها هدیه‌دادن پیچیدگی‌های خودش را دارد.

تا اینجا درباره تاریخچه هدیه دادن مطالبی را بیان کردیم، اکنون با گُل سِتان همراه باشید تا اهمیت و اثرات هدیه دادن را شرح دهیم.

دلایل هدیه دادن درطول تاریخ

بررسی تاریخچه‌ی هدیه‌دادن نشان می‌دهد که دلایل زیادی پشت این کار است.

هدیه تقریبا در هر فرهنگی در سراسر تاریخ وجود داشته و دلایل هدیه‌دادن هنوز هم بدون تغییر باقی مانده اما نوع هدیه و روش یا مراسم هدیه دادن در طول زمان تغییر کرده است.
در این‌ قسمت چند دلیل برای هدیه دادن را با هم مرور می‌کنیم.

رویدادهای ویژه برای تبادل هدیه

مراسم پوتلاچ سرخپوستان آمریکا نمونه ای از تمایل انسان‌ها به تبادل هدیه در سراسر تاریخ است که زمان‌های خاصی را برای مهمانی دادن و هدیه دادن و گرفتن اعلام می‌کردند.

این مهمانی بزرگ برای جشن‌ گرفتن اتفاق‌های مختلفی مثل به دنیا آمدن نوزاد، پذیرفتن فرزندخواندگی یا ازدواج بود.
در واقع هدف اصلی پوتلاچ به نمایش گذاشتن هدیه دادن بود و موقعیت اجتماعی خانواده تعیین می‌کرد که بزرگی و ارزش هدیه‌ها چقدر باشد.

رابطه‌ی میان ملت‌ها

مصر باستان نمونه‌ای از این رابطه بوده و هست و هنوز هم با کشورهای دیگر تبادل هدیه دارد. مصری‌ها به همسایه‌شان یعنی هیتی‌ها کوزه‌های سنگی هدیه می‌دادند که روی آن نوشته‌های سلطنتی حکاکی شده‌بود.

نشان دادن عشق

یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین هدیه‌های تبادل شده در طول تاریخ، به نام عشق بوده‌است.
بعضی از نمونه‌های تاریخی این هدیه، باغ‌های معلق بابل است که به همسر دلتنگ بخت النصر هدیه داده شد یا الماس ۶۸ قیراطی است که ریچارد برتون بازیگر به همسرش الیزابت تیلور داد.

هدیه دادن

امروزه حلقه‌های نامزدی به عنوان هدیه‌ای سنتی است که برای نشان دادن عشق و تعهد هدیه‌داده می‌شود و صدها هدیه‌ی دیگر وجود دارند که برای اثبات عشق و محبت به معشوق داده می‌شوند.
ما حتی روز خاصی به نام ولنتاین داریم که مخصوص تبادل هدیه و ابراز عشق میان زوج‌ها است.

اگر هنوز مطلب روش خرید هدیه روز ولنتاین را مطالعه نکردید به شما پیشنهاد میکنم آن را از دست ندهید.

رز جاودان مهرسا پایه قرمز
679,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال Q&Q
2,399,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال ملودی
994,000 تومان
رز جاودان موزیکال لیدیا
994,000 تومان
رز جاودان موزیکال لاولی
994,000 تومان

اثرات روانشناسی هدیه‌دادن

هدیه‌دادن تاثیر زیادی بر روابط میان انسان‌ها و ساختار اجتماعی دارد. شاید به همین دلیل است که فرآیند انتخاب هدیه و خرید آن گاهی اوقات باعث ایجاد استرس در افراد می‌شود.

می‌توان گفت که امروزه هدیه دادن در تمامی فرهنگ‌ها در سراسر جهان وجود دارد و در جشن تولدها، سالگرد ازدواج و آرزوی موفقیت برای عزیزان، بهبودی بیمار، نشان دادن عشق و محبت و سپاسگزاری استفاده می‌شود.

انسان‌ها هدیه‌هایشان را به اعضای خانواده، دوستان، همکاران، همسایه‌ها می‌دهند.

هم‌چنین صنایع بزرگی مثل گلفروشی‌ها یا شیرینی‌فروشی‌های آنلاین در کار تولید و فروش هدیه‌ هستند که به افراد حتی در شلوغ‌ترین زمان این امکان را می‌دهند که هدیه‌های مناسب برای عزیزان‌شان و به مناسبت‌ها و دلایل مختلف تهیه کنند.

دلیل روانشناسی بسیار ساده ای ورای کادو دادن وجود دارد.
هدیه‌دهنده احساسات خودش را با فرستادن هدیه به گیرنده نشان می‌دهد و امیدوار است که این احساس خوب به گیرنده‌ی هدیه برسد.
گیرنده‌ی هدیه هم این احساسات را دریافت می‌کند و به این صورت یک رابطه شکل می‌گیرد.

ارتباط برقرارکردن با اطرافیان‌مان، به ما حس هدفمندی و رضایت می‌دهد. قدیمی‌ها می‌گفتند بخشیدن و هدیه دادن خیلی بهتر ازگرفتن هدیه است.
وقتی که فوایدهدیه دادن را می‌فهمیم،‌ بیش‌تر متوجه معنای خاص این عقیده می‌شویم.

چرا مهم است که هدیه بدهیم؟

پژوهشگران سال‌های زیادی است که در مورد اثرات حس خوبی که موقع هدیه‌دادن داریم،
تحقیق می‌کنند.

آن‌ها دریافته‌اند که با هدیه‌دادن می‌توانیم در زنگی اجتماعی و خانوادگی‌مان موفق‌تر باشیم و شادتر زندگی کنیم. در ادامه به چند دلیل اهمیت هدیه‌دادن می‌پردازیم.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

دلایل اهمیت هدیه دادن

احساس شاد بودن

ما در هنگام دادن هدیه به شخص در مورد خودمان و شخص گیرنده‌ی هدیه احساس شاد بودن می‌کنیم.

در آزمایشی از افراد خواسته شد که به اطرافیان‌شان هدیه بدهند. آن‌ها گزارش کردند که در مورد خودشان و زندگی‌شان احساس بهتر و شادتری دارند.

بالا رفتن روحیه و انگیزه افراد

تحقیقات نشان می‌دهد که هدیه دادن باعث بهتر شدن روحیه‌ی افراد می‌شود.

اگر دادن هدیه باعث می‌شود که احساس شادی و رضایت بیش‌تری داشته باشید، پس باعث می‌شود که روحیه‌ی بهتر و انگیزه‌ی بیش‌تری هم برای ادامه‌ی زندگی داشته باشید.

ارتباط اجتماعی بهتر

شما نه‌ تنها با هدیه دادن احساسات‌تان را نشان می‌دهید بلکه ارتباط قوی‌تری هم با آن فرد برقرار می‌کنید.
در واقع این ارتباط دوطرفه است و فرد گیرنده هم احساس صمیمیت بیش‌تری نسبت به هدیه دهنده پیدا می‌کند. این ارتباط اجتماعی بهتر به معنای بهبود روحیه و وضعیت ذهنی دو طرف است.

مسری بودن هدیه‌دادن

وقتی کسی هدیه دادن را شروع می‌کند، نه تنها گیرنده‌ی هدیه به احتمال زیاد خودش هدیه می‌دهد بلکه اطرافیان‌شان هم به هدیه دادن ترغیب می‌شوند.

دلیل آن ترشح اندروفین در بدن است که هدیه‌دهنده از آن بهره می‌برد و دریافت‌کننده‌ی هدیه و اطرافیان‌ش هم از آن بهره می‌برند.

عمل متقابل

این انتظار که هدیه‌روزی به خودت برمی‌گردد، حتی اگر ناخودآگاه و غیرمستقیم هم باشد،‌ اما در بین آدم‌ها وجود دارد.
در حالی که این تمایل در میان بعضی فرهنگ‌ها مثل فرهنگ ژاپنی شدیدتر است، شاید این ایده که شما چیزی برای هدیه دریافت می‌کنید که قبلا به کسی دیگر هدیه داده‌اید، در همه جای دنیا وجود داشته‌ باشد و واضح‌ترین مثال آن در زمینه‌ی مهمان‌نوازی است.

میهمان اغلب اوقات انتطار دارد روزی در نقش میزبان باشد تا هدیه‌ی مهمان‌نوازی که دریافت کرده بود را به مهمانش بدهد.

پیشنهاد میکنیم مطلب روش انتخاب هدیه را مطالعه فرمایید تا مناسبترین هدیه را خریداری نمایید.

حرف پایانی

در این مطلب سعی کردیم تاریخچه هدیه دادن و تاثیرات مثبت آن را برای شما بیان کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست یا اگر نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با کلینیک گل و گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات باغبانی گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.