روش مراقبت و نگهداری گل ارکیده گلدانی (گیاه ارکیده)

زمان مطالعه: 13 دقیقه

گل ارکیده گلدانی یک گیاه زیبا و پرطرفدار است که شکوفه‌های بزرگ، با دوام و البته با رنگ‌های متنوعی دارد. این گل نماد زندگی دوباره، شکوه و عشق و یکی از بهترین هدیه‌ها به مناسبت تولد نوزاد است. با خرید گلدان ارکیده می‌توانید لبخند را به هر فردی هدیه دهید.

جالب است بدانید بیش از 20 هزار نوع ارکیده در سراسر جهان وجود دارد و به جرات می‌توان گفت از نظر تنوع در صدر جدول گیاهان است.
وفق پذیری این گیاه با محیط‌های مختلف و همچنین فصل گلد‌هی طولانی آن باعث شده این گیاه به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی و اداری تبدیل شود که جلوه‌ی خاصی به محیط اطراف می‌بخشد.

ارکیده روش مراقبت متفاوتی نسبت به اکثر گیاهان دارد و نگهداری گل ارکیده مقداری صبوری می خواهد اما شرایط نگهداری بعضی از گونه‌های آن مثل فالانوپسیس آسان تر است و می توانید آن را مثل بقیه ی گیاهان در منزل تان نگهداری کنید.
جهت خرید گل ارکیده و مشاهده قیمت ها می تواند به گل فروشی آنلاین گُل سِتان مراجعه نماید تا کمتر از 3 ساعت این گلهای زیبا در خانه شما باشد.

روش نگهداری گل ارکیده گلدانی

قبل از هر چیز شاید لازم باشد روش نگهداری گیاهان آپارتمانی را مطالعه کنید و سپس بدانید که گیاه ارکیده در حالت طبیعی در کشو‌‌رهای مانند مالزی و تایلند بر سر شاخه‌ها رشد می کند، پس می توان فهمید که گل ارکیده در حالت طبیعی در خاک نیست و رطوبت را از هوا و بارش‌های باران دریافت می کند.

و البته همانطور که از شرایط آب و هوایی زادگاهش پیداست این گیاه به رطوبت بالایی نیاز دارد.

از تمام این موارد می توان نتیجه گرفت که ارکیده را نباید در خاک عادی کاشت و خاک خاص خودش را می‌خواهد، نیاز به رطوبت و البته نور غیر مستقیم خوبی دارند.

خاک مناسب گیاه ارکیده

مهم ترین ویژگی خاک ارکیده این است که زهکشی مناسبی داشته باشد و آب به سرعت از آن عبور کند. دو نوع خاک برای گل ارکیده استفاده می شود: پوسته درخت (چیپس) و خزه درشت (ماس)

اگر خاک ارکیده پوسته درخت باشد، لازم است که سالی یک بار یا دوسال یک بار تعویض شود، چون بافت چوبی آن به مرور زمان خرد می شود و خاصیت زهکشی و خارج شدن آب را از دست می دهد.
برای عوض کردن خاک کافی است ارکیده را با دقت و به آرامی از گلدان بیرون آورید، خاک قبلی آن را دور بریزید و ریشه های پوسیده و سیاه شده را با قیچی ببرید. حالا گیاه را دوباره در گلدان بگذارید و خاک جدید را روی آن بریزید.

به عقیده ی پرورش دهندگان ارکیده، بهترین خاک برای این گیاه، پوسته درخت یا همان چیپس است.

آبیاری ارکیده

سوال متداولی که اکثر افراد می‌پرسند این است که چند وقت یک بار باید به گلدان ارکیده شان آب بدهند؟ این سوال اساسا اشتباه است چون دفعات آبیاری دقیقا بستگی به این دارد که گیاهتان چقدر آب نیاز دارد، مقدار رطوبت هوا، گرما و جریان هوای محیط زندگی آن چقدر است ونوع خاک آن چیست.

بگذارید راز مهمی را به شما بگوییم: اگر بخواهید طبق تقویم و دستور خاصی گیاهان تان را آبیاری کنید، قطعا گیاه شما از بین می‌رود.

پس جواب این سوال این است که گیاه را یک روز قبل از این که خاکش کاملا خشک شود، آبیاری کنید. خاکی که ارکیده در آن رشد می کند، یکی از عوامل مهم و تعیین کننده ی مقدار آبیاری است.

به عنوان قانون کلی می توانیم بگوییم اگر خاک گلدان، پوسته درخت است، لازم است هر 7 تا 10 روز یک بار به آن آب بدهید چون پوسته درخت آب را کم تر در خودش نگه می دارد و اگر آن را در خزه درشت می کارید هر 14 تا 21 روز یک بار آن را آبیاری کنید چون خزه مثل اسفنج عمل می کند و آب را مدت بیش تری در خودش نگه می دارد.

برای اینکه مقدار رطوبت خاک گلدان را بفهمید، با انگشتتان مقداری از خاک گلدان را بیرون آورید. آن را بین دو انگشتتان بمالید واین گونه متوجه می شوید که چه مقدار رطوبت دارد. البته با گذشت زمان و با توجه به شرایط محیطی منزل تان متوجه می شوید که گیاه ارکیده تان چه موقع به آبیاری نیاز دارد.

یکی از رایج ترین اشتباهات افراد در مورد ارکیده این است که آب زیادی به آن می دهند و ریشه‌ی ارکیده می‌پوسد و گیاه از بین می رود.

بهترین روش آبیاری ارکیده این است که آب تمامی سطح گلدان را آب بپوشاند و مقدار آن به اندازه‌ای باشد که آب اضافی از زیر آن بیرون بیاید. زهکشی گلدان هم نکته ی بسیار مهمی است؛ یعنی کف گلدان باید چند سوراخ داشته باشد که آب اضافی به راحتی از آن خارج شود.

یک پیشنهاد بر اساس تجربه شخصی ما در گل ستان برای گل دهی مجدد گل ارکیده گلدانی :

شما می توانید برای تداعی هوای پر رطوبت مناطقی که ارکیده در آنجا به صورت خودرو رشد می کند، گل ارکیده را همراه خود به حمام ببرید تا در این فاصله گل ارکیده از رطوبت هوای داخل حمام نهایت استفاده را بکند!
البته توجه کنید اگر شما از آن دسته افراد هستید که هوای حمام را با آب خیلی داغ مانند سنا بخارداغ می کنید، گل ارکیده خود را به سنای بخار نبرید!

آبیاری گل ارکیده
نحوه‌ی آبیاری گیاه ارکیده

ارکیده و رطوبت هوا

گیاه ارکیده رطوبت را دوست دارد و رطوبت هوای مورد نیاز ارکیده رطوبت هوایی شبیه به گلخانه است. پس سعی کنید که هوای محیط زندگی آن مرطوب باشد.

اگرنزدیک دریا زندگی می کنید و محیط زندگی تان رطوبت 40 تا 60 درصد دارد، نیازی به تامین رطوبت نیست. اما اگر در مناطق خشک تری زندگی می کنید،
برای تامین رطوبتش می توانید روزانه با اسپری آب به آن غبارپاشی کنید، هم چنین می توانید از دستگاه بخور سرد استفاده کنید و یا گلدان را در بستری از سنگریزه و آب بگذارید.

توجه کنید که کف گلدان و ریشه های گیاه باید با سنگریزه‌ها و رطوبت فاصله داشته باشد وگرنه رطوبت از سوراخ کف گلدان باعث می شود که ریشه‌ها بپوسند.

دما

گیاه ارکیده دمای 16 تا 24 درجه سانتیگراد یا دمای معتدل را بسیار دوست دارد. اگر می خواهید گل های ارکیده با کیفیت و بزرگ باشند، گلدان را در همین دما و در محیطی بگذارید که جریان هوای متوسط هم در آن وجود داشته باشد.

مثلا در اتاقی که پنجره دارد یا دستگاه تهویه هوا روشن است اما دقت کنید که ارکیده را مقابل باد کولر یا دستگاه تهویه هوا نگذارید و همچنین از گذاشتن آن در نزدیکی بخاری و شوفاژ و جریان هوای خیلی گرم یا سرد خودداری کنید.

کوددهی وغذارسانی

ارکیده حتما نیاز به کوددهی دارد چون خاک آن مواد مغذی گیاه را تامین نمی کنند.

پرورش دهندگان ارکیده برای کوددهی پیشنهاد می‌کنند که همیشه یک چهارم مقدار توصیه شده از کود محلول در آب را داخل آبی که به ارکیده می دهید، حل کنید و آن را آبیاری کنید. بدین ترتیب همیشه مقدار کمی کود به طور ثابت به گیاه می رسد و دیگر لازم نیست نگران کوددهی گیاهان تان باشید.

نور

ارکیده جای پرنور را دوست دارد اما نباید مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.
پنجره‌ها حتما باید پرده نازکی داشته باشند که آفتاب مستقیم به گیاه نتابد.
از آن جایی که در بیش تر خانه ها مقدار نور زیاد نیست، بهتر است ارکیده‌هایی انتخاب کنید که نور کم تری نیاز دارند.
اگر دوست دارید ارکیده ی گلدار را روی میزتان و دور از پنجره قرار بدهید، اشکالی ندارد اما به محض این که دوران گلدهی تمام شد، آن را به جای پرنورتری منتقل کنید.

مراقبت از ارکیده بعد از گلدهی

پیشنهاد می کنیم بعد از هر مرتبه گلدهی، خاک گلدان را عوض کنید.

کوددهی در زمان دوران استراحت گیاه باعث قوی شدن آن می‌شود و گل‌های دوره ی بعدی قوی و زیبا خواهند بود.

بعد از گل دهی شاخه ی گل خشک شده را از گیاه جدا کنید.

اگر این دستورالعمل ها را دنبال کنید، ارکیده بعد از 6 تا 9 ماه دوباره گل می‌دهد. اگر ارکیده گل نمی‌دهد، ممکن است علت آن یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • نور کم یا خیلی زیاد: مهم ترین دلیلی که ارکیده گل نمی‌دهد این است که نور کافی به آن نمی‌رسد.
 • دمای نامناسب
 • کود خیلی کم یا زیاد
 • آبیاری بیش از حد یا خیلی کم
 • گیاه شما نیاز به تعویض گلدان دارد.
نگهداری از گل ارکیده
اینفوگرافی مراقبت از گل ارکیده

گیاه ارکیده تا چه مدت زنده می ماند؟

اگر مراقبت کافی از گیاه ارکیده صورت بگیرد، می تواند سالها زنده بماند. چرخه ی رشد یک گیاه ارکیده شامل گل دهی که معمولا در فصل پاییز است، دوره ی استراحت و بعد گل دهی دوباره است. اگر از آن مراقبت کافی به عمل بیاید، این چرخه ی رشد هر چند ماه یک بار تکرار می شود.

گونه‌ای از ارکیده که به نگهداری زیاد احتیاج ندارند

ارکیده ی فلانوپسیس یا پروانه ای یکی از محبوب ترین ارکیده هاست. این ارکیده یک تا دوبار درسال گل می دهد و هر دوره ی گلدهی آن دو تا سه ماه طول می کشد.

ارکیده فلانوپسیس مثل بقیه ی گیاهان به آبیاری منظم و نور متوسط نیاز دارد. اگر بتوانید گیاهان ساده‌ی آپارتمانی مثل پتوس یا فیکوس را در منزل تان پرورش دهید، می توانید این ارکیده را هم در خانه تان نگه داری کنید.

دقت داشته باشید که گل ارکیده ی فلانوپسیس را نباید بیش از حد آبیاری کرد وگرنه از بین می‌روند اما از طرفی گیاهان آسانی برای پرورش هستند.

در مجموع در این مطلب سعی کردیم،از روش نگهداری گل ارکیده اطلاعات لازم را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ اما چنانچه در حین خواندن، سوالی درباره گل ارکیده به ذهنتان رسیده است اما پاسخ آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره گیاه دارید، از طریق بخش نظرات زیر همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

دلیل پژمرده شدن گل ارکیده چیست؟

طبق تجربیات ما، گل ارکیده معمولا به 6 دلیل اصلی زیر دچار پژمردگی می‌شود
تغییرات محیطی
مسئله مهم در خرید ارکیده‌های در حال گلدهی، حساسیت بیشتر آنها به تغییرات محیطی است. شرایط محیطی گلخانه را در نظر بگیرید، جایی که نور، رطوبت، خاک و کوددهی به نحو احسن برای ارکیده فراهم شده است. قطعا آوردن گیاه از چنین محیطی به خانه شوک بزرگی به آن وارد خواهد کرد.
هرگز گلدان ارکیده در حال گلدهی را تعویض نکنید. از تمام انرژی خود برای تولید گلها استفاده کرده است و اکنون توانی برای تطبیق پذیری با بستر جدید ندارد. صبر کنید تا همه گلهایش بریزند، سپس گلدان را تعویض کنید.
تغییرات دمایی
تغییرات دمایی در دو حالت می‌تواند سبب پژمردگی گیاه شود :
اول اینکه اگر گیاه را در زمستان خریداری کرده اید، تفاوت دمایی بین گلخانه و ماشین تا خانه می‌تواند برای آن آزار دهنده باشد. پس سعی کنید دمای ماشین را نیز بالا برده و سریعا گیاه را به داخل خانه ببرید.
دوم اینکه قرار گرفتن در کنار دستگاه‌های سرمایشی/ گرمایشی برای گیاه اصلا مطلوب نیست. سعی کنید در خانه آن را از جریان باد این دستگاه‌ها دور کنید.
تغییرات رطوبتی
علاوه بر تغییرات دمایی، تغییرات رطوبتی نیز برای گیاه مهم است. ارکیده گیاهی است که به رطوبت بالای محیط (حدال 40 درصد) نیاز دارد. پس بهتر است از دستگاه‌های افزاینده رطوبت هوا برای آن استفاده کنید. راه دیگر مرطوب کردن هوای اطرافش با اسپری کردن آب است. می‌توانید آن را در آَشپزخانه نیز قرار دهید، اگر نور خوبی در حمام دارید، آنجا هم مکان خوبی برای ارکیده خواهد بود.
آبیاری
اگر میزان رطوبت هوا مناسب بود، علت دیگر برای پژمردگی گیاه آبیاری کم است. اگر گیاه تشنه باشد، بلافاصله برگهای آن پژمرده خواهند شد و درخشش خود را از دست خواهند داد. به طور کلی گیاهان گلدار به آبیاری بیشتری نیاز دارند. پس از پایان گلدهی می‌توانید حجم آبیاری را کاهش دهید. اگر به نظر گیاه را به خوبی آبیاری می‌کنید، احتمالا زه کشی گلدان مناسب نیست و آب را بیش از حد سریع از خود عبور می‌دهد.

راز دوباره گل دادن گل ارکیده چیست؟

اگر به خوبی از ارکیده خود نگهداری کنید، باید حدود 6 الی 9 ماه بعد از پایان گلدهی مجددا شاهد رشد شکوفه‌های زیبا باشید. اما اگر ارکیده شما پس از این مدت گل نداد، به احتمال زیاد باید دلایل زیر را بررسی کنید
عدم دریافت نور کافی
ارکیده باید در مکانی روشن، اما دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری شود. اگر نمی‌توانید چنین شرایطی را برای آن فراهم کنید و یا مثلا می‌خواهید آن را بر روی میز یا کنار تخت خود قرار دهید، باید از لامپهای مخصوص رشد گیاه کمک بگیرید.
دریافت نور بیش از حد مورد نیاز
برخلاف بیشتر گیاهان، اگر ارکیده نور خورشید را به میزان زیاد دریافت کند، از بین خواهد رفت. نور مستقیم خورشید سبب سوختگی برگهای آن می‌شود. مطمئن شوید که ارکیده نور خورشید را به طور مستقیم دریافت نمی‌کند. اگر قصد دارید از لامپهای رشد استفاده کنید، حتما یک برنامه مناسب برای روشن کردن آن تدوین کنید؛ به صورتی که میزان دریافت نور توسط ارکیده برابر با مدت زمان روشنی خورشید باشد و نه بیشتر.
شرایط دمایی نامناسب
ارکیده به حضور در بازه دمایی 18 الی 23 درجه سانتی گراد نیاز دارد و نمی‌تواند نواسانات مداوم هوایی را تحمل کند. به همین علت توصیه می‌کنیم همیشه ارکیده را در داخل خانه نگهداری کنید.
کوددهی خیلی زیاد/کم
اگر ارکیده شما در خاک استریل شده و غیر ارگانیک کاشته شده است، نمی‌تواند تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را از آن دریافت کند. بنابراین باید برای تقویت گیاه، از کود استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که برای گل ارکیده، از کودهای فاقد اوره استفاده کنید.
آّبیاری خیلی کم
همانطور که آبیاری بیش از حد می‌تواند گیاه را از بین ببرد، آبیاری خیلی کم نیز اثرات منفی بر رشد ارکیده می‌گذارد. اگر برگهای ارکیده شما خشک به نظر می‌رسند، حتما گیاه را آبیاری کرده و بیش از پیش به آن توجه کنید.
غرقاب شدن گیاه
آبیاری بیش از حد، دلیل اصلی تکرار نشدن گلدهی ارکیده است. اگر متوجه پژمردگی برگها و یا قهوه‌ای شدن ریشه شدید، یعنی ارکیده بیش از حد مورد نیاز خود آب دریافت کرده است. در این حالت، قبل از آبیاری دوباره اجازه دهید ارکیده برای یک هفته خشک باقی بماند.
مناسب نبودن فصل برای گلدهی
برخلاف اغلب گل‌های باغچه‌ای، ارکیده در فصل پاییز بهتر شکوفه می‌دهد. بنابراین در فصل تابستان، ارکیده به مراقبت و توجه بسیار بیشتری برای گلدهی نیاز دارد.
نیاز گیاه به تعویض گلدان
هنگامی که ارکیده بیش از اندازه گلدان خود رشد کند، ریشه فشرده شده و فضای کافی برای تهویه هوا ندارد. برای اینکه تشخیص دهید آیا به تعویض گلدان نیازی هست یا خیر، باید به ریشه‌ بیشتر از برگها توجه کنید. اگر ریشه قهوه‌ای به نظر می‌رسید و یا در حال خارج شدن از زیر گلدان بود، وقت تعویض گلدان است.

علت مشکل و بیماری گل ارکیده چیست؟

رایج‌ترین بیماری گل ارکیده، عفونت‌های قارچی است. این عفونت می‌تواند به صورت فرو رفتگی، زنگ زدگی و ظاهر شدن حفراتی در سطح برگها پدیدار شود.
بیمار شدن ریشه و آسیب گلبرگ‌ها نیز از دیگر عوارض عفونتهای قارچی هستند. علاوه بر این، عفونت‌های باکتریایی نیز می‌توانند سلامت گیاه ارکیده را به طرز چشمگیری کاهش دهند. برای درمان این مشکلات، تشخیص نوع بیماری گیاه بسیار مهم است.
به طور کلی برای درمان بیماری‌های قارچی، باید خاک را تعویض کرده و از زه کشی مناسب آن مطمئن شوید. قدم بعدی پیشگیری از تجمع قطرات آب بر سطح برگهاست. هوا باید به خوبی در محیط حضور گیاه جریان داشته باشد. فراموش نکنید که برگها و ساقه‌های درگیر را از گیاه جدا کنید.
برای درمان عفونت‌های باکتریایی نیز باید سطح برگها را از هرگونه رطوبت خشک کرده و بخش‌های آسیب دیده را جدا کنید. شاید لازم باشد کمی هیدروژن پراکسید نیز به گیاه اسپری کنید، قبل از اینکار با یک متخصص حوزه گیاهان مشورت کنید.

چگونه گل ارکیده را تکثیر کنیم؟

روش‌های مختلفی برای تکثیر کردن گل ارکیده وجود دارد. مانند قلمه زدن، تقسیم کردن، کاشت دانه و یا کاشت پیاز.
قلمه زدن ممکن است برای همه انواع ارکیده کار نکند. اما تقسیم کردن معمولا برای اغلب انواع ارکیده کارساز است و نوسانات کمتری نیز دارد.
برای این کار می‌توانید از ریشه (ریزوم) ارکیده استفاده کنید. به راحتی ریشه را از خاک خارج کرده و با احتیاط بخش مستقلی از آن را جدا کنید. بهتر است تمام گرد و خاک متصل به این بخش را به کمک یک محلول ضد قارچ تمیز کنید تا از ابتلای گیاه به بیماری‌های احتمالی جلوگیری شود. حال می‌توانید این بخش را در گلدانی با خاک تازه بکارید.
راه دیگر، استفاده از جوانه‌های موجود بر روی گیاه است. بعضی از انواع ارکیده، این جوانه‌ها را بر نوک ساقه‌های خود ایجاد می‌کنند. می‌توانید جوانه را به آرامی از گیاه مادر جدا کرده و در گلدانی دیگر بکارید. اگر این جوانه فاقد هرگونه ریشه بود، به آرامی بخش پایینی را کمی باز کرده تا به تولید ریشه کمک کنید. فقط مواظب باشید که به گیاه آسیب نزنید.
نکته مهم در این روش از تکثیر، همواره مرطوب نگه داشتن گلدان تازه است. آنها را در محیطی گرم و تقریبا تاریک قرار دهید. تابش نور مستقیم به گیاه جوان سبب سوختن آن خواهد شد.
پس از اینکه گیاه به خوبی در گلدان مستقر شد، می‌توانید آن را پیش سایر گلدان‌های خود ببرید.

چگونه به گل ارکیده آب بدهیم؟

یکی از اشتباهات در مورد گل ارکیده آبیاری بیش از حد آن است در واقع آبیاری باید به گونه ای باشد که آب به تمام قسمتهای ریشه برسد و وقتی سطح خاک خشک شد دوباره آبیاری شود و زه کشی گلدان باید مناسب باشد یعنی کف گلدان باید چند سوراخ داشته باشد که آب اضافی به راحتی از آن خارج شود. درست است گل ارکیده کم توقع است اما از خشکی و بی آبی بیزار است.

کدام مکان خانه برای قرار گرفتن گلدان ارکیده مناسب است؟

محل گلدان ارکیده نباید زیاد تاریک و در مقابل نور مستقیم خورشید باشد ، بهترین مکان، نزدیک پنجره های جنوبی و شرقی است که نور بهتری نسبت به سایر پنجره ها دارد. اگر برگ های ارکیده سبز روشن باید یعنی شرایط نور مناسب است و اگر برگ های آن سبز تیره باشد یعنی نور محیط کم است و باید جای گلدان را عوض کنید و اگر برگهای آن زرد یا قهوه ای باشد یعنی نور در محیط زیاد است.

۱۱۴ نظرات
 1. Faeghe می گوید

  خیلی مطلب کامل و خوبی بود.این رو هم اضافه کنم که حتما گلدون ارکیده رو چک کنید تا مجرای عبور هوا داشته باشه.بهتره پلاستیکی و روشن باشه گلدون تا هوا راحت رد بشه و ریشه ها رو ببینید .اگر رنگ ریشه سبزه یعنی آبدهی مناسبه اگر نقره ای شدن یعنی گیاه کمبود آب داره.

  1. گُل‌سِتان می گوید

   خیلی ممنون از نکته‌ای که ذکر کردید. چون معمولا یکی از مشکلاتی که خریداران ما به طور کلی با گیاهان دارند نحوه و زمان آبدهی گیاهشونه که در مورد ارکیده با رعایت نکاتی مثل موردی که شما فرمودید مشکلشون حل میشه.

   1. ناشناس می گوید

    خیلی مفید بود ممنون امیدوارم بتوانم این نکات را مو به مو اجرا کنم

    1. ناشناس می گوید

     عالی بود و بسیار برایم مفید بود. من ۴ماهه دارم و هنوز در زمان گلدهی هست. امیدوارم بتونم درست نگهداری کنم. ممنون

   2. ناشناس می گوید

    خیلی مفید بود ارکیده من پارسال خریدم گل داشت امسال گل نداد داره از شاخه های خالیش دوتا دوتا برگ در میاره

    1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     راز دوباره گل دادن ارکیده:
     ۱-نور زیاد و غیرمستقیم ۲-نبود نوسانات دمایی ۳- کوددهی مناسب در زمان استراحت ۴- آبیاری مناسب ۵- تامین رطوبت

   3. سعید می گوید

    با سلام .مطالب مفیدی بود .
    محل زندگی من جنوب هین و کدام کولر توی منزل روشن هست و هوای خونه خنکه،آیا این شرایط رو ارکیده میتونه تحمل کنه؟

    1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     اگر دمای کولر روی ۱۸-۲۴ درجه هست بله میتونه فقط اینکه به هیچ وجه جلوی باد مستقیم کولر نباشه

  2. ناشناس می گوید

   سلام مطالب خوبی بود عمر ارکیده چند سال است

  3. ناشناس می گوید

   شب گل گلستان بخیر اگرمن سفارش خاک ارکیده وگلدان وکود مخصوص ارکیده بچه صورت هست

   1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

    دوست گُل‌سِتانی سلام
    متاسفانه فعلا سفارش خاک و گلدان به صورت جدا از گیاه نداریم

 2. Mansoure می گوید

  گل ارکیده ی من در تنگ شیشه ای بزرگیست که زیرش هیچ سوراخی نیست.این مشکلی نداره؟ آبدهی این گلدون چطور باشه؟

  1. گل‌ستان می گوید

   سلام، باید کم آب بدید تا کف گلدون آب زیادی جمع نشه، ارکیده به رطوبت خوب نیاز داره برای گلدهی مجدد، اگر می تونید یک ظرف آب کنارش قرار بدهید یا اسپره آب هفته ای دوبار داشته باشید. بزاریدشو نزدیک پنجره پر نور ولی آفتاب روش نیفته. گرما هم برای ارکیده خوب نیست.

   1. عسگری می گوید

    سلام
    ارکیده ی من گلهاش داره جمع میشه و میریزه معمولا ۷ یا ۸ روز یکبار بخش آب میدم نور هم مستقیم بهش نمیخوره آیا این طبیعی هست؟
    ممنون میشم جواب بدید
    با تشکر

    1. مسئول سفارشات و موجودی می گوید

     سلام.گلخای ارکیده در هوای خنک وبا رطوبت بالا عمر بیشتری دارند.اب اسپری بروی گیاه و برگها و ساقه وگل.

   2. نرگس می گوید

    سلام من از بهمن ماه گل ارکیده داشتم ولی الان همه گلهاش ریخته و فقط ساقه و برگ داره باید نگهش دارم امکان دوباره گل دادن داره؟؟ کی امکان داره گل بده ؟؟
    ممنون از مطالب مفیدتون

    1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     بله اگر شرایط نگهداری گیاه خوب باشه میتونه ۶ تا ۹ ماه بعد دوباره گل بده
     بهتر هست ساقه های خشک شده رو جدا کنید و گیاه در یک مکان پرنور با رطوبت مناسب قرار بگیره

 3. کتایون پارسا می گوید

  سلام وقت بخیر ممنون از مطالبه خوبتون یکماهه پیش گل ارکیده خریدم که داخله گلدانه پلاستیکی روشن بود همون موقع گل فروش داخله یک گلدانه سرامیکی گذاشت بعداز اوردن به خانه متاسفانه از پایین گلها شاخه شکست الان هم گلها دارن خشک میشن و اون قسمت از شاخه که شکسته بود خشک شده محبت کنید بفرمایید چیکار کنم تا بتونم نگهش دارم و برای گلدهی بعدی اماده ش کنم

  1. احمد می گوید

   آیا نیاز هست که دروارکیده رابانایلن روشن پوشاند

   1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

    دوست گُل‌سِتانی سلام
    برای تامین رطوبت آن بهتر است از اسپری آب و یا تشکیل جزیره و یا دستگاه بخور سرد استفاده کرد ولی در نهایت اگر ارکیده شما رو گل نباشد، برای تامین رطوبت آن میتونید از نایلون شفاف با چند سوراخ روی آن استفاده کنید

 4. کتایون پارسا می گوید

  سلام وقت بخیر یکماهه گل ارکیده خریدم توی گلدان پلاستیکی بود خوده گلفروش همون موقع توی یه گلدان سفیده سرامیکی گذاشت به مخضه اینکه اوردیم خونه شاخه از پایین گلها شکست به مرور هم گلها زردشدن وریختن والان شاخه ازهمون جایی که شکسته خشک شده لطفا بفرمایید برای نگهداری و گل دهی مجدد چه کارهایی لازمه ممنون

  1. مسئول سفارشات و موجودی می گوید

   سلام. گیاه ارکیده نیاز به نور متوسط و رطوبت محیطی زیاد دارد مرتب بروی برگه وریشه ان اب اسپری کنید ساقه شکسته شده را جدا کنید و چند ماه مراقبت کنید گیاه شما گل خواهد داد.

 5. ناشناس می گوید

  سلام
  من یه ارکیده خریده بودم و خیلی خوب و سرحال بود وگل داده و پس از پایان گل یه دورهای استراحت کرد سپس تواول زمستون بازم ساقه زده بود که گل بده یه دفعه متوجه شدم کل ریشه پوسیده شد و فقط یه ریشه ۱ سانتی داته اون ریشه های پوسیده رو جدا کردم یکم زد قارچ زیرش ریختم ولی نمدونم دیگه چکار کنم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  1. کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان می گوید

   سلام.تنها ریشه نمی نونه به شما گیاه جدید بدهد اگر برگ دار هست از سم قارچکس مانکوزب دو گرم در لیتر اب حل کرده و اپری کنید. زهکش گلدان رو چک کنید و منظم بر روی برگها .وریشه اب اسپری کنید.

 6. دلارام می گوید

  سلام امکانش هست من از گلم براتون عکس بفرستم؟ زمان گلدهی گلم تموم شده،شاخه خشک شده ،ریشه های سطحی هم چروک و خشک شده اند ولی زیری ها سبزند!

  1. کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان می گوید

   سلام. گیاه ارکیده نیاز به رطوبت محیطی زیاد دارد.بعد از گل بطورمنظم روی برگه وریشه ها را اسپری اب و غبار پاشی اب کنید.

 7. سونیا می گوید

  ارکیده من یه سال هست که گلهاش ریخته و هر چقدر هم بهش میرسم فقط برگ میده ریشه هاش هم خیلی سرحال و خوبن چرا گل نمیده چیکارش کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. کارشناس دپارتمان حمایت از مشتریان گُل سِتان می گوید

   با سلام . از کود های تقویتی برای گل دهی استفاده کنید.

 8. محبوب می گوید

  ببخشید ارکیده ی من گلاش تموم شد الان که گل نداره باید آب بهش بدم یا احتیاجی نداره؟

  1. امیررضا می گوید

   سلام ممنون بابت راهنماییاتون خیلی عالی بود تشکر

   1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

    سلام وقت بخیر
    خیلی ممنون . امیدواریم که بهره کافی از این مطالب را برده باشید

 9. محبوب می گوید

  ببخشید ارکیده ی من گلاش تموم شد الان که گل نداره باید آب بهش بدم یا احتیاجی نداره؟ بعضیا میگند وقتی گلاش تموم میشه باید روی شاخه هاشو بست؟

  1. سپیده می گوید

   سلام خسته نباشید کاهای ارکیده من بیشتر از ۳ماه ریخته ولی شرایطش خوب بود تا الان که برگ هاش و نوک ساقه هاش شروع کرده به زرد شدن آب و کود دهی هم انجام میدم
   ممنون میشم کمکم کنید

   1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

    سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
    باتوجه به دما و رطوبت محیطی، گیاهتان را به‌طور منظم آبیاری نمایید
    آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
    (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )

    به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 10. الهام می گوید

  از راهنماییتون سپاسگذارم

 11. حمیده ستاری می گوید

  با احترام من تمام نکات را مراعات میکنم با اب غبارپاشی میکنم ولی کود ندادم تا بحال فقط دو شاخه گلدار بود که گل های یکی از شاخه ها خشک شد و افتادن میشه راهنمایی کنید

 12. Ghazal می گوید

  سلام،گل ارکیده من از بهمن گل داده و الان داره گلاش تک تک می افته،طبیعیه گیاه داره وارد مرحله استراحت میشه؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام
   بله کاملا این مسئله طبیعی میباشد.
   گیاه ارکیده را به مرحله استراحت ببرید. همچنین باید رطوبت محیط را افزایش داده و میزان آبیاری را نیز تنظیم نمایید.
   موفق باشید

 13. فرقانی اشرفی می گوید

  سلام مطلب ارائه شده مطلوب و راهنمای خوبی برای آرامش خاطر دارندگان گل ارکیده در نگهداری و حفاظت از آن محسوب می گردد. البته در خصوص تکثیر، انواع کودهای مورد نیاز و میزان آنها اشاره ننمودید چنانچه در این خصوص نیز راهنمایی فرمایید کمال تشکر ابراز می گردد.

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام
   گیاه ارکیده پس از گل دهی نیاز به استراحت چند ماهه دارد.
   در این زمان شما میتوانید با ایجاد یک محیط با رطوبت کافی و استفاده از کود های تقویتی . گیاه را برای داشتن بوته گل بهتر آماده کنید.

   1. احمد کاظمی می گوید

    سلام بسیار جالب و توضیحات کامل و جواب تمام سوالهایم را گرفتم موفق باشید

 14. فرهاد می گوید

  سلام گلهای ارکیده سر شاخه همش خشک شده.باید چی کار کرد؟ بایدساقه رو از اونجایی که خشک شده جداکرد؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   ساقه گل را از ۵ سانتی روی برگ ها بچینید
   افزایش رطوبت محیطی با اسپری اب فراوان بر روی برگ های گیاه

 15. somaieh می گوید

  سلام ، گل ارکیده من گلاش ریخته نوک ساقه هاش زرد شده و چندتا از برگاش راهنماییم کنید چیکار کنم خیللللللللللللللللی ناراحتم

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   ساقه گل دهنده را از ۵ سانتی روی برگها بچینید
   افزایش رطوبت محیطی و اسپری اب روی برگهای گیاه میتونن به گیاه شما کمک کنن

 16. شیوا می گوید

  سلام.من۲۰روز پیش که گلدان ارکیده گرفتم .تمام برگها زرد شد و ریخت والان برگ نداردوگلهاش هم داره پژمرده میشم و میریزه هر ۴روز یکبار یک لیوان آب میدادم و الان یک هفته است که آب هم روش اسپری میکنم .در محلی است که باد کولر میخورد.ولی نور کم دارد.کود تا حالا یک بار دادم .تو آشپزخانه که نور غیر مستقیم زیادتری داشت وگرمتربود بدتر شد.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام . فراهم کردن نور متوسط و آبیاری در هفته ای دو نوبت برای گیاه شما بسیار مفید است .
   توجه داشته باشید در معرض باد سرد کولر قرار نگیرد . و همچنین رطوبت مورد نیاز گیاه را اب اسپری اب روی برگ ها فراهم کنید.

 17. احمد کاظمی می گوید

  سلام بسیار جالب و توضیحات کامل و جواب تمام سوالهایم را گرفتم موفق باشید

 18. ناشناس می گوید

  با سلام من هم گل ترکیدم را کناره پنچره که زیره آن شوفاژ هست گذاشتم وچون نور مستقیم داره پرده آن قسمت همیشه پایین هست حال میخوام بدانم جای آن مناسب است ممنون میشم

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام . ارکیده به نور متوسط در فصل گرما نیاز دارد . باید در دمای خنک و محیطی با رطوبت زیاد قرار بگیرد . رطوبت محیطی را می توانید با اسپری کردن اب روی گیاه فراهم کنید .
   و نیاز به ابیاری هفته ای ۲ نوبت دارد

   1. ناشناس می گوید

    سلام گلدونه من بعد از چند تا برگ دادن الان سه تا جوونه زده بعد یک سال و نیم الان نمیدونم چیکار کنم ایا دوباره گلدون و بزارم تو گلدونه سرامیکی وبیارم تو چون الان تو بالکن شیشه ای هست

    1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

     سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر برای نگه داری بهتر گیاه ارکیده را به داخل بیاورید.
     باتوجه به دما و رطوبت محیطی، گیاهتان را به‌طور منظم آبیاری نمایید
     آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
     (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
     به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید
     همچنین میتوانید از بخور سرد برای تامین رطوبت استفاده کنید

   2. ناشناس می گوید

    سلام. وقت بخیر. من امروز ۳تا شاخه گل ارکیده رو از باغچه حیاط در اوردم تو گلدون سرامیکی کاشتم. میخوام بزارم داخل پذیرایی. نور خونه هم خوبه. ممنون میشم راهنمایی کنید. دوس دارم گلم سرحال و خوب بمونه

    1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     دوست گُل‌سِتانی سلام
     ارکیده برای رشد بهتر نیاز به رطوبت بالا، نور زیاد و غیر مستقیم و یک خاک با زهکش بالا دارد
     شرایط نگهداری که خوب باشه شادابی و رشد گیاهتون هم بهتر میشه

 19. غنی ابادی می گوید

  سلام وقت بخیر ، ارکیده من گل هاش ریخته تقریبا دوماه میشه و برگ هایی سبزش هم دونه دونه داره زرد میشه ، نورش خوبه و بخور سرد کنارش گذاشتم ، علتش چی میتونه باشه ممنون میشم پاسخ بدید

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بخیر دوست عزیز
   ارکیده در این زمان نیاز به استراحت دارد
   افزایش رطوبت محیطی به همراه اسپری اب روی برگ ها و همچنین ابیاری هر هفته ۲ نوبت
   در معرض باد سرد و کولر نباشد
   نور متوسط برای ارکیده نیز بسیار مناسب میباشد

 20. مریم حبیبی می گوید

  سلام وقت بخیر من گل ارکیده ام گلهاش همه کم کم به مرور ریختن و کلی از داشتنشون لذت بردم و دوست دارم انقدر خوب بهش برسم که دوباره گل بده ،
  میخام بدونم چقدر کود باید بدم و چه نوع کودی و اینکه خاک مورد نیازش رو اماده از کجا میتونم تهیه کنم و میتونم به گلدان شیشه ای انتقالش بدم

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   ابیاری هر هفته یک نوبت- افزایش رطوبت محیطی و اسپری اب روی برگها- کود ۳بسیت را تهیه کرده و یک قاشق چایخوری را در یک لیتر اب حل کرده و روی برگ های گیاه هر هفته صبح ها اسپری کنید

 21. صادق می گوید

  سلام و درود، ممنون از سایت خوبتون، ممنون میشم در مورد نگهداری ارکیده بدون خاک هم توضیح بدید، شنیدم که میگن در مالزی که مبدا اصلی ارکیده هست، گلها روی شاخه درختان رشد می کنند، پس میشه خارج از گلدان خاکی هم نگهداری کرد؟؟ باید داخل آب باشه یا هوازی و هر وقت ریشه ها نقره ای شدند آبیاری بشه؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقت بخیر . در مالزی و مناطق مشابه رطوبت محیطی زیاد است . در ایران نمی شود با این روش از ارکیده نگه داری کرد . . همچنین باید در خاک سبک پوسته ی چوب بکارید و با اسپری کردن اب رطوبت محیطی را افزایش دهید

 22. Qazal می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ارکیده من داره گل میده ولی متاسفانه برگ هاش دونه دونه دارن زرد میشن و ۲تا برگ کوچک داره که رشد نکردن.چکار باید بکنم؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام وقت بخیر.
   برای گیاه ارکیده رطوبت محیطی بالا یا اسپری اب روی برگ ها لازم است .

 23. ناهيد می گوید

  با تشکر از اموزشهاى شما
  سئوالا ت و پاسخها هم بسیار عالى واموزنده
  استادان محترم لطفا بفرمائید در زما نیکه گل دارن نیاز به کود دادن هست وهر چه مدت باید کود بدیم
  زمانیکه گل نداره بچه شکل و چند مدت مود بدیم با سپاس

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گل ستان وقتتون بخیر
   گل ارکیده بدلیل ریشه هوایی نیاز به کود های تقویتی دارد

 24. دهخدا می گوید

  عالی

 25. ناشناس می گوید

  سلام و خسته نباشید گل ارکیده من بیشتر از ۳ ماه گل هاش ریخته ولی الان برگ های پایینیش و نوک شاخه هاش شروع به زرد شدن کرده باید چکار کرد
  مرسی

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   باتوجه به دما و رطوبت محیطی، گیاهتان را به‌طور منظم آبیاری نمایید
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید
   همچنین میتوانید از بخور سرد برای تامین رطوبت استفاده کنید

 26. A.kh می گوید

  سلام مطالب خوب و آموزنده بودند. پیشنهاد میکنم از عکس / هم در مورد خاک ارکیده و هم در مورد توضیحات خودتان همراه با عکس باشد بهتر است. با تشکر

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   ممنون از پیشنهاد خوبتون حتما رسیدگی میشه

 27. ملیحه هستم تمام مطالب عالی بود چطور میتونم سفارش گل بدم؟؟؟ می گوید

  عالی و خیلی مطالبتون قابل استفاده برای سفارش راهنمائ بفرمائید

  1. مشاور گل و گیاه گُل سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   ممنون از شما که مطالب ما رو مطالعه کردید
   شما میتونید گیاه و یا گل مورد نظرتون رو داخل سایت ما انتخاب کنید
   با زدن روی دکمه ی ( این گل رو میخوام )
   سپس وارد مرحله ای جدید میشید محصولات افزودنی ، کارت پستال و همچنین بازه زمانی ارسالی خودتون رو وارد میکنید
   وارد مرحله وارد کردن ادرس و نحوه پرداخت ( انلاین و یا کارت به کارت ) رو انتخاب میکنید
   و به این شکل سفارش شما رو ما براتون ارسال میکنیم
   ما تهران مناطق ۱ تا ۱۴ رو ارسال داریم

 28. مهدی می گوید

  سلام ببخشید اگر گل های یک شاخه ریخت و شکست اون شاخه باید از قسمتی که به شاخه اصلی وصل شده اون رو ببرم؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   ساقه شکسته شده را جدا کنید
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 29. زهره پیرزاد می گوید

  ضمن تشکر از اطلاعات عالی که در اختیار گذاشتید،سوال: ارکیده من از قسمت بالا هم (ریشه هایی)ساقه هایی به رنگ سفید در اطرافش رشد کرده ،از نظر گل دادن و طراوت هم اوضاع خوبی دارد.آیا این ریشه یا ساقه های اضافه را میتوانم بچینم؟ اگر بله،به چه نحوی

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   ارکیده ها دارای ریشه های هوازی هست . تقویت ریشه های هوازی و برگها باعث می شود گل های بهتری بدهد .
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 30. محمدیان می گوید

  سلام دو روزه گیاه ارکیده رو خریدارری کردم ولی امروز دیدم که برگ ها کمی جمع شده و حالت پژمردگی گرفتن و یکی از برگ های زیرین قهوه ای شده اسن. اب یاری نکردم دور این دو روز ولی اب پاشی داشته و دستگاه بخور سرد هم در محیط روشن است . میشه کمک کنید نجاتش بدم در حال گلدهی است

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید و یا اینکه از بخور سرد استفاده کنید
   همچنین گیاهتان را در مکان خنک تر اپارتمان بگذارید

   1. فرناز می گوید

    من یک ارکیده دارم ولی امروز شکست از قسمتی که شکوفه میداد آیا ارکیده دوباره شکوفه می‌دهد و می توان و آیا شاخه ای که افتاده است دوباره ریشه می دهد ؟

    1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
     نه متاسفانه گل شاخه بریده ارکیده مجدد ریشه نمی دهد
     و گیاه شما با نگه داری و ابیاری مجدد دوباره گل میدهد در فصل جدید

 31. فرناز می گوید

  من یک ارکیده دارم ولی امروز شکست از قسمتی که شکوفه میداد آیا ارکیده دوباره شکوفه می‌دهد و می توان و آیا شاخه ای که افتاده است دوباره ریشه می دهد ؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   گیاه ارکیده یک گیاه چند ساله هست بعد از اتمام گل های از گیاه مراقبت کنید تا فصل بعد مجدد گل بدهد
   گیاه ارکیده به رطوبت محیطی زیادی هم نیاز دارد
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

 32. Mehrangi می گوید

  سلام
  ببخشید ایا حتما باید گلدان گل ارکیده شفاف باشه و ریشه ها نور ببینن ؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   با توجه به اینکه گیاه ارکیده در حالت طبیعی بر سر شاخه‌ها رشد می کند می توان متوجه شد که ریشه های این گیاه زیبا نیاز به جذب نور دارند.
   بنابراین استفاده از گلدانهای شفاف حائز اهمیت است

 33. Diba می گوید

  سلام من حدود ۸ ماه پیش در خرداد ماه یه گلدان ارکیده سفید گرفتم و تمام این نکات رو رعایت کردم بعد از ریختن گلها ساقه ها رو کوتاه کردم.الان بعد از ۸ ماه مجددا ساقه های جدید و کلی غنچه داده ولی متاسفانه تمام غنچه ها بعد از چند روز قبل از باز شدن یکی یکی زرد میشن و میفتن.از گل فروشی یه مایع تقویتی گرفتم ولی فایده نداشت .کلی هم ریشه جدید دارد .اشکال کار کجاست که غنچه ها باز نمیشود؟

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   احتمالا رطوبت مکانی که گل ارکیده در ان هست کم است لذا افزایش رطوبت محیطی با اسپری اب رو برگها (صبح ها) توصیه میشود
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )

 34. محمد می گوید

  سلام گل ارکیده گل داده وچند تا از گل های اون باز شده اما دوتا از غنچه ها باز نشده افتاده علت چیست

  1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
   آبیاری گیاه باید به گونه‌ای انجام شود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود
   (از مسدود نبودن مسیر خروجی آب اضافی اطمینان حاصل فرمایید )
   به منظور حفظ رطوبت محیطی گیاه، بهتر است هر روز صبح، آب روی برگهای گیاهتان اسپری کنید

   1. س می گوید

    سلام ارکیده من ۲۰روز غنچه داده سوال من اینه که کود درزمان غنچه نیاز داره یا نه میترسم بهش کود بدم خراب بشه لطفا راهنماییم کنید

    1. مشاور گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

     سلام دوست عزیز گُل‌سِتان، وقتتون بخیر
     کود های تقویتی ۳بیست در زمان غنچه دادن مشکلی برای گیاه ندارند و باعث تولید گل های درشت تر میشود
     افزایش رطوبت محیطی و اسپری اب روی برگ های گیاه نیز توصیه میشود

 35. مهديس می گوید

  با سلام گیاه ارکیده ای که امروز خریدم توی گلدونش کج رشد کرده برگهای بزرگ و سنگینش یک طرف افتادن، امکانش هست گلدونش رو عوض کنم و صاف توی گلدون بکارم یا ممکنه آسیب بببینه؟ گلدون خودش پلاستیک شفاف و بی رنگه، در کل چه گلدونهایی برای نگهداری مناسبترن و پیشنهاد می کنین؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اگر گیاه روی گل هست، تعویض گلدان پیشنهاد نمی شود. فصل پاییز و زمستان زمان بهتری است.
   از آنجایی که ریشه های ارکیده نیاز به نور دارند، بهتر است گلدان شفاف باشد.

 36. سونیا می گوید

  سلام یک گیاه دارم درختچه ای هست و برگهاش زرد میشه و میریزه نمیدونم مشکلش دقیق چیه.. عکسشو میتونم براتون بفرستم.. راهنمایی کنید؟ ممنون

 37. رویا می گوید

  سلام .ممنونم از اطلاعات خوبتون . من دیروز یک گلدان گل ارکیده خریدم که ۳ شاخه گل داره . در یک گلدان شفاف که تعدادی از ریشه ها ازش بیرون زدن و رنگ نقره ای شدن . بقیه ریشه هایی که در خاک هستن سبزند. چه توصیه ای بمن دارید؟
  درضمن کنار پنجره جنوبی و پشت پشت پرده با نور غیر مستقیم و دور از رادیاتور هست .

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   ریشه های هوایی و سبز ارکیده فالانوپسیس نشان از سالم بودن ریشه های درون خاک آن است.
   اگر ریشه ها داخل خاک سیاه شده و طوقه پوسیده باشد، توصیه می شود گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه را داخل قارچکش فرو ببرید.
   نور شما مناسب است فقط توجه کنید که غیر مستقیم باشد و مستقیم به گیاه نتابد.

 38. زهرا می گوید

  سلام دوران گل دهی ارکیده من تمام شده الان برگهایش اهسته اهسته از پایین زرد می شود و میریزد برگ جدیدی هم در نیاورده چکار باید بکنم

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   یکی از دلایل زرد شدن برگهای ارکیده شما میتونه آبیاری زیاد و یا نور زیاد و مستقیم باشد.
   آبیاری را حتما زمانی انجام دهید که سطح خاک خشک شده است و همچنین دقت کنید که نور فیلتر شده به گیاهتون بتابه

 39. مهری می گوید

  سلام.ارکیده ام پر برگ شده ولی گل نمیده.چرا؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   ارکیده فالانوپسیس معمولا دوبار در سال و به فاصله هر ۶-۹ ماه بعد از پایان هر گلدهی دوباره به گل میرود
   اگر ارکیده شما هنوز بعد از مدت ذکر شده در بالا به گل نرفته می تونه به دلایل: ۱- مستقیم بودن نور خورشید ۲- وجود نوسانات دمایی ۳- آبیاری نامناسب(خیلی کم یا خیلی زیاد) ویا ۴-نبود تغذیه مناسب و بزرگ بودن گلدان باشد

 40. وهب می گوید

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  برای من ارکیده هدیه ارسال شده که در اسفنج قرار دادن و اسفنج رو روی گلدان شیشه ای گذاشتن که آب اضافه داخل اون میریزه، آیا نیاز هست که در گلدانی با نوع خاکی که فرمودین بکارم یا همینجوری داخل اسفنج هم دوام میاره؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اگر منظور شما ارکیده شاخه بریده است که در اسفنج قرار داده شده، دوام طولانی مدتی در آن ندارد.
   اگر گیاه ساقه‌ای دارد که دارای گره(جوانه) است، می تونید از طریق ساقه ی دارای جوانه گیاهتون رو تکثیر کنید تا ریشه دار بشه

 41. ناشناس می گوید

  سلام وقتی گل ارکیده خشک میشه و فصل گل دهی تمام میشه باید شاخه کوتاه بشه یا نه

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اگر ساقه قهوه ای شده بله باید کوتاه شود

 42. ناشناس می گوید

  سلام بعد از اتمام‌گل دهی باید ساقه رو چه اندازه و چگونه کوتاه کنم واین که ارکیده من داخل گلدان شیشه ایی هس ولی معمولا همون خورده چوباش هر روز یکی دوسانت از بالا خشک میشه من ی کم‌روی خاکش آب اسپری میکنم آیا این‌کار درسته ؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   ساقه بدون گل رو از پایه و نزدیک برگ آن قطع کنید.
   برای آبیاری هم بهتر است هر زمان که احساس کردین خاک خشک شده آن را مرطوب کنید

 43. سهیلا افشار می گوید

  سلام دوست خوبم
  ارکیده قشنگم بعد از چند ماه که گلدهی نداشت ولی بسیار ریشه هایش قوی و سرحال است . دو ماه پیش از نوک شاخه خالی شروع به برگ دادن و همینطور ریشه دهی کرده و تا الان سه تا برگ کوچک و متوسط و کمی بزرگتر داده و سه چهارتا هم ریشه کاش میتونستم عکسشو براتون بفرستم و مشاهده کنید چه وضعیت حساسی پیدا کرده و نگرانم سنگین بشه و از اون بالا بیوفته لطفا زودتر بگید چکارش کنم که این نوزاد ارکیده ام برام بمونه
  ضمنا از بین یکی از برگای پایینیش هم داره یه جوونه برگ میزنه
  با اینکه ریشه های درون و بیرون خاک بسیار سر حالی داره ولی برگاشم دارن چروکیده میشن لطفا کمکم کنید

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   عکس گیاهتون رو به واتساپ کارشناسان گُل‌سِتان ارسال کنید تا دقیق تر راهنماییتون کنیم
   ۰۹۰۳۰۳۸۴۶۰۰

 44. کوروش می گوید

  درود و سپاس از مطالب بسیار ارزشمند شما.حدود یکماهه که یه گلدان ارکیده خردیم و با گلهای زیبای صورتی.اما دو روز ه که متوجه شدم که گلهاش دارن پژمرده میشن .میشه گفت همه شرایط نگهداری رو رعایت کردم .برگهاش سبز تره است و ریشه هاش بیشتر سبز هستن.آیا فصل گلدهی تموم شده و یا در نگهداریش دچار اشتباه شدم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   از دلایل اصلی پژمرده شدن گل ارکیده، نگهداری این گیاه در مکان گرم، کمبود رطوبت و نور کم هست که باعث پژمردگی گیاه میشه

 45. آینا می گوید

  سلام
  بسیار توضیحاتتون عالی و کامل و کاربردی بود
  موفق باشید و سلامت و پاینده

 46. مريم می گوید

  کود مناسب ارکیده چیستو چند وقت یک بار باید داد؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   کودهای مخصوص ارکیده در بازار با همین نام وجود دارند
   قبل از گلدهی و در زمان استراحت گیاه می تونید هر دو هته از این کودها استفاده کنید

   1. مريم می گوید

    ممنون از جوابتون من فکر میکردم در دمانی که گل داره باید کود دهی انجام بشه

 47. کاوه می گوید

  سلام گلدان ارکیده من به تازگی بعد از کوددهی پوسیدگی ریشه شدید گرفته و ریشه هاشو از دست داده . اگر از گلدان در بیارم و داخل آب بزارم ریشه دار میشه .خیلی ناراحتم راهنمایی میکنین؟

  1. مشاوره گل و گیاه گُل‌سِتان می گوید

   دوست گُل‌سِتانی سلام
   اگر ارکیده شما هنوز ساقه گل دهنده سالم و زنده دارد و یا گیاهچه متصل به گیاه مادری دارد، از این دو روش می توانید برای تکثیر ارکیده استفاده کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.