خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

از صفر تا صد روش نگهداری سرخس نوار ژاپنی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

سرخس نوار ژاپنی (که با نام سرخس کره‌ای نیز شناخته می‌شود) یکی از انواع معروف سرخس در سراسر دنیاست. علت اصلی محبوبیت این گیاه زیبا در بین علاقمندان گل و گیاه این است که به نگهداری خاصی نیاز نداشته و سرعت رشد آن نیز پایین است. در واقع، با کمی رسیدگی می‌توانید برای مدت طولانی از برگ‌های سبز و باطراوت آن لذت ببرید. بنابراین اگر دنبال گیاهی با نگهداری آسان هستید، ما نگهداری سرخس نوار ژاپنی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای یادگیری روش نگهداری آن نیز تا پایان این مطلب از وبلاگ سرویس سفارش گل آنلاین تهران یعنی گُل‌سِتان همراه باشید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

فهرست مطالب:


مشخصات کلی سرخس نوار ژاپنی

  • نام علمی: Polystichum polyblepharum
  • نام رایج: سرخس نوار ژاپنی، سرخس کره‌ای
  • نیازهای نوری: نور نسبی خورشید، سایه
  • اندازه گیاه بالغ: ارتفاع و پهنا بین 60 الی 90 سانتی متر
  • نیازهای آبی: متوسط
  • نوع خاک: متخلخل، سبک، ماسه‌ای، رسی. خاک باید زهکشی را به بهترین نحو انجام دهد
  • PH خاک: اسیدی، بازی، خنثی. هر سه حالت برای این گیاه مناسب هستند


مروری بر سرخس نوار ژاپنی

همانطور که از نام این گیاه مشخص است، سرخس نوار ژاپنی متعلق به چین، کره جنوبی و ژاپن است. دانستن منطقه بومی هر گیاهی بسیار مهم است، زیرا به شما کمک می‌کند تا استاندارها و نیازهای گیاه خود را سنجیده و سعی کنید شرایط طبیعی را برای آن فراهم کنید. سرخس نوار ژاپنی گل نمی‌دهد و می‌تواند تا چندین سال به حیات خود ادامه دهد. برگ‌های آن سبز تیره بوده و ممکن است تا پهنای 60 سانتی متر نیز برسند!

فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
994,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان
لوتوس سه تایی
709,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
712,000 تومان
زامیفولیا 9 قلاف سبز با گلدان مواد آلی
1,451,000 تومان

اگر در جست و جوی گیاهی زیبا، سبز و کوچک برای قرار گیری در قفسه‌های خانه خود هستید، سرخس نوار ژاپنی انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

آشنایی مختصر با سرخس نوار ژاپنی
برگ های سرخس نوار ژاپنی از نزدیک


روش نگهداری از سرخس نوار ژاپنی

آبیاری

در بحث آبیاری، سرخس نوار ژاپنی گیاه حساسی نیست و برطرف کردن نیازهای آبی آن کاری آسان است؛ زیرا این گیاه به آبیاری دقیق و منظم نیاز دارد. به بیان دیگر، کافی است روزهای دقیق آبیاری را به خاطر سپرده و طبق یک برنامه منظم آن را تکرار کنید. سرخس نوار ژاپنی از دریافت مداوم آب (به صورت هفتگی) بسیار لذت می‌برد. در فصول گرم سال، می‌توانید دفعات آبیاری را افزایش دهید. فراموش نکنید که این گیاه باید در خاکی با زهکشی عالی کاشته شود. اگر خاک بتواند به خوبی آب‌های اضافی را از خود خارج کند، سلامت گیاه تا میزان قابل توجهی تضمین خواهد شد.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

در طول نگهداری از سرخس نوار ژاپنی برای تشخیص زمان مناسب برای آبیاری آن، می‌توانید از روش “تشخیص رطوبت خاک به کمک انگشت” استفاده کنید. برای اینکار کافی است انگشت خود را در خاک فرو کرده و ببینید آیا مرطوب است یا خیر. اگر در خاک رطوبتی را احساس کردید، نباید به گیاه آب بدهید، اما اگر خاک خشک به‌نظر می‌رسید، سرخس خود را سیراب کنید.

بیشتر مطالعه کنید: نکاتی که باید درباره آبیاری گیاه آپارتمانی خود بدانید

نور مناسب برای نگهداری از سرخس نوار ژاپنی

بازه نوری قابل تحمل سرخس نوار ژاپنی گسترده است و این گیاه برای زنده ماندن و داشتن رشدی سالم، به دریافت نور کامل خورشید تا سایه نسبی نیاز دارد. ازاین‌رو هم در نور و هم در میزان کمی از سایه می‌تواند دوام بیاورد. از نظر نوری بهترین حالت برای سرخس نوار ژاپنی این است که در سایه نسبی قرار بگیرد. بنابراین گیاه را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. چند متر دورتر از یک پنجره نورگیر برای نگهداری از سرخس نوار ژاپنی عالی خواهد بود، البته اگر شیشه‌های پنجره مات هستند، گیاه را به پنجره نزدیک‌تر کنید.

نور مناسب برای نگهداری از سرخس نوار ژاپنی
برگ های سرخس نوار ژاپنی

خاک مناسب برای نگهداری از سرخس نوار ژاپنی

مثل سایر گیاهان، سرخس نوار ژاپنی نیز باید در خاکی با زهکشی عالی کاشته شود. به‌همین‌دلیل، خاک‌هایی با مقدار زیادی از شن، ماسه و رس برای آن مناسب خواهند بود. برای فراهم کردن خاک مناسب نگهداری سرخس نوار ژاپنی می‌توانید خاک گلدان معمولی را خریداری کرده و آن را با الیاف طبیعی، رس و شن ترکیب کنید. به‌این‌ترتیب به ترکیبی ایده‌آل برای کاشت سرخس نوار ژاپنی خواهید رسید. برای کمک به حفظ بیشتر رطوبت نیز، می‌توانید سطح خاک را با مالچ بپوشانید. علاوه‌بر این کار راه دیگر، استفاده از خاک مخصوص ارکیده و ترکیب کردن آن با پرلیت است.

مطلب پیشنهادی: بهترین مواد برای درست کردن خاک گل ارکیده در خانه کدام‌اند؟

کوددهی

در طول نگهداری از سرخس نوار ژاپنی در حالت عادی از کود دادن به سرخس نوار ژاپنی بپرهیزید، چون این گیاه سریعا دچار سوختگی ریشه شده و حتی در طبیعت اصلی خود نیز در بسترهایی با میزان کمی از عناصر مغذی رشد می‌کند.

اگر هم مجبور شدید که برای تقویت رشد به سراغ کودها بروید، از مقدار بسیار کمی استفاده کرده و کودهای با رهایش آرام خریداری کنید. یادتان باشد که بهترین زمان برای کود دادن به سرخس نوار ژاپنی، اوایل فصل بهار است.

برگ های سرخس نوار ژاپنی
سرخس نوار ژاپنی


بی‌خطر بودن یا نبودن سرخس نوار ژاپنی برای کودکان و حیوانات خانگی

طبق منابع علمی، سرخس نوار ژاپنی برای انسان‌ها و حیوانات خانگی سمی و خطرناک نیست.

مطلب مرتبط: 120 نوع از گیاهان سمی برای انسان و حیوانات خانگی

سانسوریا ابلق کراواتی پر غلاف ارتفاع45
540,000 تومان
قاشقی بلک در گلدان فلزی
463,000 تومان
پتوس ابلق در گلدان آویز
570,000 تومان
سانسوریا سبز کراواتی پرغلاف
526,000 تومان
گیاه سانسوریا سبز پرغلاف
607,000 تومان


هرس کردن

سرخس نوار ژاپنی به هرس خاصی نیاز ندارد، بااین‌حال اگر قصد هرس کردن آن را داشتید ساقه‌ها و برگ‌های مرده را هرس کنید تا فضای کافی برای رشد بخش‌های جدید ایجاد شود. یادتان باشد که این کار باید در اوایل بهار انجام شود.

بیشتر مطالعه کنید: روش تکثیر گیاهان آپارتمانی


روش تکثیر سرخس نوار ژاپنی

در طول نگهداری از سرخس نوار ژاپنی بهترین روش برای تکثیر آن، روش تقسیم ریزوم است. برای اینکار کافی است گیاه را از گلدان خارج کرده و با نهایت دقت، ریزوم آن را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. سپس هر بخش را در گلدانی کوچک و مجزا بکارید. در ادامه خاک این گلدان‌ها را همواره مرطوب حفظ کرده و آن‌ها را دور از نور مستقیم یا شدید خورشید قرار دهید. در نهایت پس از مدتی، شاهد رشد گیاه جدید خود خواهید بود.

روش تکثیر سرخس نوار ژاپنی
برگ سرخس نوار ژاپنی


آفات و بیماری‌ها در طول نگهداری از سرخس نوار ژاپنی

خوشبختانه سرخس نوار ژاپنی به آفات و بیماری‌های رایج گیاهان آپارتمانی مبتلا نشده و گیاهی مقاوم است، اما این به معنای مصون بودن از بیماری‌ها و آفات مختلف نیست، به‌طوری‌که اگر زهکشی خاک ضعیف بوده یا به هر دلیلی آب اضافی در گلدان باقی بماند، گیاه دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد و این اتفاق منجر به ازبین‌رفتن گیاه خواهد شد. در نظر داشته باشید که این اتفاق بیشتر در فصل زمستان و به‌خاطر آبیاری نادرست و بیش‌ازحد رخ می‌دهد. بنابراین در ایام سرد سال، میزان آبیاری را کاهش داده و در طول نگهداری از سرخس نوار ژاپنی نیز، حواستان آبیاری آن باشد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه در مورد روش نگهداری سرخس نوار ژاپنی لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با کلینیک گیاه پزشکی گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید پس از کسب اطلاع از قیمت خدمات باغبانی گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) از این مجموعه خدمات استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان

مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
712,000 تومان
زامیفولیا 9 قلاف سبز با گلدان مواد آلی
1,451,000 تومان
سانسوریا کراواتی امریکن با گلدان مواد آلی
855,000 تومان
سم اسبی با گلدان مواد آلی
472,000 تومان
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.