خرید گیاه آپارتمانی با تضمین کیفیت و ارسال رایگان

روش نگهداری سرخس پنجه خرس

زمان مطالعه: 8 دقیقه

سرخس‌‌ها جزء گیاهان محبوب آپارتمانی هستند. یکی از اعضای جذاب این خانواده سرخس پنجه خرس با برگ‌هایی خوش‌رنگ و سبز آبی است که به خاطر برگ‌هایش به سرخس ستاره آبی هم مشهور شده است. نگهداری سرخس پنجه خرس آسان است و برای محیط‌هایی که نور کمی دریافت می‌کنند نیز مناسب است. این سرخس یک گیاه هوازی است؛ به‌عبارت دیگر در طبیعت اصلی خود به جای اینکه درون خاک، آب یا سنگ رشد کند ترجیح می‌دهد روی تنه درختان دیگر رشد کند. البته ناگفته نماند رشد این گیاه روی تنه درخت هیچ آسیبی به درخت میزبان نمی‌رساند. سرخس پنجه خرس از طریق ریزوم‌های خود انرژی را جذب می‌کند که معمولا به رنگ قهوه‌ای طلایی هستند، به‌همین‌خاطر به سرخس پا طلایی نیز شهرت دارد. با توجه ویژگی سرخس پنجه خرس اگر دنبال گیاهی جذاب و متفاوت برای خانه یا محل کار خود هستید، ما نگهداری از سرخس پنجه خرس را به شما پیشنهاد می‌کنیم، برای یادگیری روش نگهداری آن نیز کافیست تا پایان این مطلب با فروشگاه گل وگیاه گُل‌سِتان همراه باشید.

گُل‌سِتان | گل فروشی آنلاین | سفارش آنلاین گل | گیاه آپارتمانی

فهرست مطالب:


مشخصات کلی سرخس پنجه خرس

  • نام علمی: Phlebodium aureum
  • خانواده: بَسپایَکیان
  • بومی: آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، جنگل‌های کارائیب
  • نام‌های مرسوم: سرخس پنجه خرس، سرخس ستاره آبی، سرخس پا طلایی


روش نگهداری سرخس پنجه خرس

مثل همه گیاهان خانگی دیگر برای نگهداری از سرخس پنجه خرس نیز باید به شرایط زندگی آن در طبیعت نگاه کنید. این گیاه عموما در جنگل‌های گرمسیری آمریکای جنوبی رشد می‌کند و برای زندگی در داخل خانه نیز به محیطی شبیه همان جنگل‌ها نیاز دارد.

مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان
سانسوریا کراواتی امریکن با گلدان مواد آلی
855,000 تومان
آگلونما با گلدان مواد آلی
814,000 تومان
سانسوریا ابلق با گلدان مواد آلی استوانه مشکی
1,107,000 تومان
سانسوریا سبز با گلدان مواد آلی مخروطی
898,000 تومان

نور مورد نیاز برای نگهداری سرخس پنجه خرس

از آنجایی که سرخس پنجه خرس در طبیعت معمولا روی درختان دیگر رشد می‌کند نور زیادی را نمی‌تواند دریافت کند. بنابراین برای نگهداری در داخل خانه نیز به نور زیادی نیاز ندارد، ازاین‌رو باید آن را در قسمتی از خانه قرار دهید که نور متوسط و غیرمستقیم دریافت کند. گفتنی است این گیاه می‌تواند کمی بیشتر از سایر سرخس‌ها نور مستقیم را تحمل کند ولی نور بیش از حد و زیاد می‌تواند باعث سوختن برگ‌های گیاه شود. بنابراین اگر در محیطی نورگیر نیز قرار بگیرد می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد، به‎شرطی که در معرض نور غیرمستقیم قرار بگیرد.

مطلب مرتبط: روش آبیاری و نور مناسب گیاه آپارتمانی

نور مورد نیاز برای نگهداری سرخس پنجه خرس
سرخس پنجه خرس با گلدان

دمای مناسب برای نگهداری سرخس پنجه خرس

سرخس پنجه خرس دوست دارد در محیطی با دمای معمول و استاندارد زندگی کند. باتوجه به این موضوع دمای مناسب برای نگهداری سرخس پنجه خرس همان دمای معمولی اتاق است و چیز بیشتری نمی‌خواهد. در مورد سرخس پنجه خرس درنظر داشته باشید که مقاومت این گیاه نسبت به گرما، بیشتز ار سرما است. بنابراین در طول فصل‌های سرد گیاه را از سوز سرما محافظت کنید، اما در طول تابستان می‌توانید حتی گلدان گیاه را به بیرون از خانه ببرید تا کمی در هوای آزاد استراحت کند. فقط تنها چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که محیط نگهداری از سرخس پنجه خرس در بیرون از خانه در معرض نور مستقیم خورشید نباشد.

رطوبت مورد نیاز برای نگهداری سرخس پنجه خرس

همان‌طور که گفتیم سرخس پنجه خرس اهل جنگل‌های نیمه گرمسیری است. بنابراین رابطه خوبی با رطوبت بالا دارد. برای تامین رطوبت این گیاه می‌تواند آن را در یک سرویس بهداشتی، حمام و یا آشپزخانه نورگیر قرار دهید. همچنین می‌توانید از روش های تامین رطوبت گیاهان خانگی مثل دستگاه بخور، قرار دادن ظرف آب در اطراف گیاه یا کنار هم گذاشتن چند گیاه نیز استفاده کنید.

در طول نگهداری از سرخس پنجه خرس در فصل زمستان بهتر است تا جای ممکن این گیاه را از وسایل گرمایشی دور نگه دارید، چراکه این وسایل هوای اطراف خود را خشک می‌کنند؛ دقیقا چیزی که باعث آسیب دیدن گیاه می‌شود.

رطوبت مورد نیاز برای نگهداری سرخس پنجه خرس
گیاه آپارتمانی سرخس پنجه خرس

خاک مناسب

همان‌طور که متوجه شدید سرخس پنجه خرس یک اپیفیت یا گیاه هوازی است و درون خاک یا آب رشد نمی‌کند. بنابراین خاک معمول گلدان برای این گیاه چندان مناسب نیست و بهتر است برای آن به دنبال خاکی سبک‌تر و متخلخل‌تر بود. باتوجه به این موضوع بهترین نوع خاک برای سرخس پنجه خرس تکه‌های کوچک چوب است، اما اگر دسترسی به این مورد ندارید می‌توانید از خاک مخصوص ارکیده استفاده کنید. این نوع خاک حاوی تکه‌های درشتی است که فضای کافی برای گردش هوا و قدرت مافی برای جذب رطوبت را تامین می‌کند.

فیکوس الاستیکای شرابی در گلدان طلایی
994,000 تومان
مانسترا غول پیکر
19,900,000 تومان
لوتوس سه تایی
709,000 تومان
زامیفولیا بلک سه قلاف
712,000 تومان
زامیفولیا 9 قلاف سبز با گلدان مواد آلی
1,451,000 تومان

ضمن اینکه بهتر است از گلدانی استفاده کنید که سوراخ‌های زهکشی و تخلیه آب را در کف خود داشته باشد تا در زمان آبیاری آب اضافه از زیر آن تخلیه شود.

آبیاری

سرخس پنجه خرس دوست دارد در خاکی زندگی کند که تقریبا همیشه مرطوب باشد، البته این به آن معنی نیست که خاک گیاه همیشه خیس و غرق در آب باشد، همین که نگذارید خاک آن کاملا خشک شود کافی است. در طول نگهداری از سرخس پنجه خرس برای آبیاری آن نمی‌توان یک برنامه زمانی مشخص تنظیم کرد. چون مسئله آبیاری این گیاه و البته سایر گیاهان آپارتمانی به میزان نور، گرمی هوا یا رطوبت محیط بستگی دارد و در هر محیط بازه زمانی آبیاری متفاوت می‌شود. باتوجه به این موضوع بهترین روش برای تشخیص زمان آبیاری دقیق بررسی خاک است، به‌این‌منظور کافی است یک سیخ چوبی یا دو بند انگشت خود را داخل خاک فرو کرده و رطوبت خاک را بررسی کنید، اگر خاک مرطوب بود هنوز زمان آبیاری فرا نرسیده، اما اگر خاک رو به خشکی رفته بود، یعنی زمان آبیاری مجدد فرارسیده است.

خدمات باغبانی در محل، اعزام سریع باغبان گل و گیاه | گُل‌سِتان

یک نکته کلیدی در زمان آبیاری سرخس پنجه خرس محل ریختن آب است؛ به‌این‌منظور بهتر است آب را مستقیما روی مرکز و پایه گیاه نریزید، بهتر آب را از کناره‌های گلدان بریزید، چون ریزوم‌های این گیاه علاقه‌ای به زیاد خیس شدن ندارند. به‌عنوان آخرین نکته در مورد آبیاری سرخس پنجه خرس نیز، گفتنی است که در طول نگهداری سرخس پنجه خرس در فصل زمستان میزان آبیاری آن را کاهش دهید، چون در این فصل گیاه در حال استراحت است.

مطلب پیشنهادی: 6 روش آبیاری گیاهان در مسافرت

عکس سرخس پنجه خرس
گیاه خانگی سرخس پنجه خرس

کوددهی

این گیاه نیاز چندانی به کوددهی ندارد، بااین‌حال اگر در طول نگهداری سرخس پنجه خرس قصد کوددهی به آن را دارید، می‌توانید از یک کود استاندارد گیاهان خانگی که چند برابر بیشتر رقیق شده باشد، استفاده کنید. یادتان باشد که این کوددهی را فقط در طول فصل رشد گیاه و فقط ماهی یک بار انجام دهید.

سانسوریا ابلق کراواتی پر غلاف ارتفاع45
540,000 تومان
قاشقی بلک در گلدان فلزی
463,000 تومان
پتوس ابلق در گلدان آویز
570,000 تومان
سانسوریا سبز کراواتی پرغلاف
526,000 تومان
گیاه سانسوریا سبز پرغلاف
607,000 تومان

ضمن اینکه باید درنظر داشته باشید که در طول پاییز و زمستان این گیاه نیازی به کوددهی ندارد و حتی ممکن است باعث آسیب به آن نیز شود.

بیشتر مطالعه کنید: روش تهیه کود خانگی برای گل و گیاه


سمی بودن یا نبودن سرخس پنجه خرس

این گیاه مثل بیشتر گونه‌های سرخس سمی نیست و می‌توانید با خیال راحت آن را در کنار حیوانات خانگی و یا کودکان خود نگهداری کنید.

سمی بودن یا نبودن سرخس پنجه خرس
سرخس پنجه خرس با گلدان سفید


تکثیر سرخس پنجه خرس

بهترین روش برای تکثیر سرخس پنجه خرس تقسیم ریزوم‌های آن است. ریزوم یا ریشه‌های این گیاه می‌توانند بعد از بلوغ از خاک خارج شوند و با کمک یک چاقوی تیز و تمیز به دو یا چند بخش تقسیم شوند. اگر خوش‌شانس باشید خود ریزوم‌ها از برخی نقاط دچار ترک خوردگی‌هایی می‌شوند که می‌توان از همانجا گیاه را تقسیم کنید. بعد از تقسیم ریشه‌ها می‌توانید آن‌ها را در گلدان‌های جداگانه بکارید و گیاه جدیدی داشته باشید.

مطلب مرتبط: روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم همه آنچه در مورد روش نگهداری سرخس پنجه خرس لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوره گیاه پزشکی آنلاین گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از مجموعه خدمات باغ بانی گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

خرید گیاه و گل آپارتمانی آنلاین - تحویل رایگان 4ساعته | گُل‌سِتان

گلدان رز جاودان
3,699,000 تومان
رز جاودان مهرسا پایه قرمز
694,000 تومان
باکس رز جاودان موزیکال Q&Q
2,506,000 تومان
رز جاودان موزیکال کوپه
961,000 تومان
رز جاودان موزیکال لیدیا
1,107,000 تومان


سوالات پرتکرار شما در مورد سرخس پنجه خرس

آیا سرخس پنجه خرس سمی است؟

خیر، این گیاه مثل بیشتر گونه‌های سرخس سمی نیست و می‌توانید با خیال راحت آن را در کنار حیوانات خانگی و یا کودکان خود نگهداری کنید.

چرا لبه برگ‌های سرخس پنجه خرس قهوه‌ای می‌شود؟

خشک بودن محیط نگهداری یا کم آبی از مهم‌ترین دلایل این اتفاق است، چون این گیاه نیاز به خاکی تقریبا مرطوب و محیطی با رطوبت تقریبا بالا نیاز دارد.

چرا برگ‌های سرخس پنجه خرس زرد می‌شود؟

کوددهی زیاد، آبیاری بیش از حد، آبیاری کم و تشکیل نمک در خاک همگی می‌توانند دلیلی برای رخداد این اتفاق باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.